Typická ponuka končí výkonom, prevádzkovým rozsahom a rýchlosťou „až 7000 mm/s“. Medzitým sa laserový značkovač kovov v zariadení, ktoré označuje súčiastky pre automobilový priemysel, elektroniku alebo medicínske aplikácie, neposudzuje podľa toho, či „vytvára kód“, ale skôr podľa toho, či tento kód dokáže overovateľ prečítať po lakovaní, zinkovaní alebo sterilizácii a či prejde auditom zákazníka.
Tento text dopĺňa to, čo sa nenachádza v kartách produktov: požiadavky na každý typ značky, štandardy kvality kódu DataMatrix a veľkosti modulov podľa GS1, poradie označovania a spracovania a rozdiely medzi stacionárnymi, mobilnými a linkovými stanicami – čísla vždy s uvedením zdroja.
Referenčným modelom je vláknový značkovač RBZ 2020 s 50W zdrojom Raycus, ktorého cena je uvedená pre daný proces. Všeobecné kritériá výberu sú opísané v texte o výbere laserového značkovača ; tu sa zaoberáme výlučne kovom a identifikáciou.
1. Čo označujeme na kove: tabuľka požiadaviek
Päť typov postáv je päť úloh pre tú istú galvovú hlavu; líšia sa v tom, čo určuje kvalitu.
| Čo označujeme? | Typický proces spracovania kovov | Čo určuje kvalitu | Pole a koňa | Čas na umenie |
|---|---|---|---|---|
| Sériové číslo, šarža, dátum | žíhanie (čierne bez straty farby) na nehrdzavejúcej oceli a titáne; gravírovanie povrchu na oceli a hliníku; odstránenie anódovej vrstvy | kontrast; minimálna výška znakov (RBZ 2020: 0,3 mm) | malé pole; otočný tanier vedľa valcov | zlomok sekundy až niekoľko sekúnd |
| DataMatrix / QR kód | ako vyššie, s plným vyplnením modulu | kontrast, uniformita modulu, tichá zóna; vyhodnotenie podľa normy ISO/IEC 15415 alebo ISO/IEC TR 29158 | kód + tichá zóna + montážna tolerancia | celá dátová matica „za menej ako 1 s“ |
| Logo, grafika | žíhanie alebo gravírovanie s rastrovým plnením | rovnomernosť plnenia, opakovateľnosť odtieňa | ihrisko s rezervou | sekundy až minúty |
| Odstupňovanie, stupnica | tenké vektorové čiary, jeden prechod | presnosť polohovania (RBZ 2020: 0,01 mm) | celá stupnica v teréne | krátke, bez výplní |
| Typový štítok, CE | text a piktogramy na eloxovanom hliníku alebo nehrdzavejúcej oceli | trvanlivosť v prevádzkových podmienkach stroja | poľná doska (RBZ 2020: 200 × 200 mm) | sekundy až minúty, v závislosti od naplnenia |
Čas v poslednom stĺpci je zámerne opisný – závisí od optickej sily, šošovky, výplne a materiálu; zmerajte si ho vyskúšaním na vlastnej koži.
2. Normy kvality kódexu: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 a ISO/IEC TR 29158
Tri štandardy požadované zákazníkmi opisujú tri rôzne veci. Norma ISO/IEC 16022 definuje symboliku Data Matrix. Podľa smernice GS1 DataMatrix je v aplikáciách GS1 akceptovateľný iba variant ECC 200, jediný s korekciou chýb Reed-Solomon. GS1 DataMatrix sa od bežného Data Matrix líši úvodným znakom FNC1.
Norma ISO/IEC 15415 hodnotí kvalitu tlačených symbolov. GS1 výslovne uvádza, že „norma ISO/IEC 15415 nie je postačujúca na meranie kvality symbolov DPM“, teda tých, ktoré sú vyznačené priamo na diele. Na tento účel sa používa norma ISO/IEC TR 29158 (smernice AIM DPM) a výsledok sa nazýva „stupeň DPM“. Stupeň je číselný, v rozsahu od 4,0 (najlepší) do 0,0, s písmenovými ekvivalentmi A–F. Podľa spoločnosti Axicon, výrobcu overovačov, norma ISO/IEC 15415 hodnotí osem parametrov a „parameter s najnižším stupňom sa stáva celkovým stupňom“:
| Parameter (ISO/IEC 15415) | Čo meria? | Čo ho znižuje pri značení laserom |
|---|---|---|
| Dekódovať | či je symbol dekódovaný | poškodený vzor, modul príliš malý vzhľadom na miesto |
| Kontrast symbolov | rozdiel v jase modulov | zlé žíhanie, sivá rytina na hliníku, odlesky |
| Modulácia | uniformita kontrastu | nerovnomerné plnenie, zmena zaostrenia na krivke |
| Axiálna nerovnomernosť | proporcie symbolov | nesprávna kalibrácia galvového poľa |
| Nerovnomernosť mriežky | odchýlka mriežky modulu | ako je uvedené vyššie plus vibrácie pri montáži |
| Nepoužitá oprava chýb | rezerva na opravu chýb | čokoľvek vyššie; nízka hodnota je hraničný kód |
| Opravené poškodenie vzoru | poškodenie vzorov L a hodín | rozbité pobrežia, odlupovanie |
| Rast tlače | zvýšenie alebo zníženie modulov | príliš veľká škvrna alebo moc, roztavené okraje |
Výsledok má zmysel iba za daných podmienok merania. GS1 ho ukladá ako sklon/apertúru/vlnovú dĺžku/uhol, napr. „3,0/10/660“, a pre DPM pridáva kódy osvetlenia (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Minimálny sklon musí byť špecifikovaný v aplikačnej norme zákazníka; GS1 používa ako príklad 1,5.
3. Veľkosť modulu a laserový bod: čísla z GS1
Rozmer X je veľkosť jednej bunky čiarového kódu. GS1 poskytuje samostatné tabuľky pre priame označovanie; nižšie sú uvedené minimálne, cieľové a maximálne hodnoty.
| Žiadosť (podľa smernice GS1 DataMatrix) | Rozmer X min / cieľ / max | Požadovaná kvalita (notácia GS1) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdravotníctvo, tlačené symboly | 0,254 / 0,380 / 0,495 mm | 1.5.08.1966 | ||||
| DPM, nemedicínske pomôcky | 0,254 / 0,300 / 0,615 mm | 1.5.06.1966 | ||||
| DPM-A (Laser, leptanie – kombinované moduly), Malé lekárske nástroje | 0,100 / 0,200 / 0,300 mm | DPM1.5/04-12/650/(45Q | 30Q | 30T | 30S | 90) |
| DPM-B (bodový úder – neprepojené moduly) | 0,200 / 0,300 / 0,495 mm | DPM1.5/08-20/650/(45Q | 30Q | 30T | 30S | 90) |
Dve pravidlá z tej istej smernice: pokojná zóna 1X na každej zo štyroch strán je povinná a pod 1X symbol neprejde overením; meracia clona je zvyčajne 40 – 80 % maximálneho rozmeru X aplikácie.
Ako to súvisí so strojom? Dielne (A–D) deklarujú minimálne šírky vláknových čiar v rozmedzí od 10 µm (dielňa C) cez 15 µm (dielňa D) do 50 µm (dielňa B). Modul 0,100 mm z tabuľky GS1 predstavuje niekoľko šírok čiar, zatiaľ čo modul 0,300 mm predstavuje približne tucet; každý modul je vyplnený niekoľkými dotýkajúcimi sa čiarami a susedné moduly sa spájajú do súvislých polí – preto GS1 označuje typ A, „prepojené moduly“, na rozdiel od samostatných mikrobodiek (typ B). Dôležitejšia ako „minimálna čiara“ je preto opakovateľnosť: presnosť polohovania (RBZ 2020: 0,01 mm) a konzistentná ostrosť v celom poli.
Napríklad predpokladajme kód so 16 riadkami a stĺpcami s modulom 0,300 mm: symbol má dĺžku 4,8 mm a s tichou zónou 1X na každej strane má šírku 5,4 mm. Toto je ilustrácia, nie odporúčanie; veľkosť symbolu závisí od množstva údajov a čítačky.
Kontrast závisí od kovu. Podľa výrobcu gravírovacieho stroja vytvára gravírovanie na holom hliníku odtiene sivej, nie čiernej, čo neruší overenie 2D kódu. Na eloxovanom hliníku lúč odstráni farbivo v oxidovej vrstve a zanechá jasnú stopu (podľa JPT). Na nehrdzavejúcej oceli a titáne vzniká čierna stopa žíhaním bez straty (podľa dvoch výrobcov laserov), ako je uvedené v texte o čiernej farbe a hĺbke laserového gravírovania v kove (zdroj v poľštine) .
4. GS1 a UDI: Kedy je potrebný kód na kove
V prípade zdravotníckych pomôcok nie je identifikácia možná. Podľa oddelenia pomoci UDI Európskej komisie (MDR 2017/745, príloha VI, časť C, bod 4.10) musia byť opakovane použiteľné pomôcky označené nosičom UDI priamo na pomôcke a ak sa medzi použitiami čistia, dezinfikujú, sterilizujú alebo opätovne spracúvajú, nosič musí po každom takomto procese zostať trvalý a čitateľný. Výnimky: keď by priame označovanie narušilo bezpečnosť alebo výkon pomôcky alebo nie je uskutočniteľné.
Trvanlivosť po opätovnom spracovaní je špecifický test. JPT odporúča sterilizáciu parou pri teplote 134 °C ako test expozície pre žíhanú značku. Výrobca priemyselných laserov opisuje zložitejší prípad: pasivácia v kyseline dusičnej „bohužiaľ odstraňuje aj laserové značky“. Podľa výrobcu je možné dosiahnuť tmavú značku odolnú voči pasivácii a autoklávu na oceliach 304 a 316; zložitejšie prípady vyžadujú UV alebo pikosekundové zdroje. Výrobca odporúča pasivačný test na stroji.
Mimo medicíny sú požiadavky diktované aplikačným štandardom klienta – pred testovaním si ho vyžiadajte, pretože od neho závisí výber modulu, procesu a overovača.
5. Čitateľnosť po spracovaní: postupnosť operácií
Najčastejším dôvodom nečitateľných kódov nie je zariadenie, ale trasa: značka vytvorená pred operáciou, ktorá kód zakryje alebo odstráni, prestane existovať.
| Operácia dodatočného pečiatkovania | Označiť pred alebo po | Prečo (s uvedením zdroja) |
|---|---|---|
| Lakovanie, práškové lakovanie | po — ablácia náteru poskytuje kontrast; pred — iba hlboké gravírovanie | Podľa výrobcu stroja je typická gravírovacia hrúbka 10 – 50 µm; povlak prekrýva značku na platni. |
| Zinkovanie, pokovovanie | po, ako ablácia povlaku (pokovované kovy poskytujú vysoký kontrast); pred – iba hlboké gravírovanie | Podľa výrobcu lasera bodová stopa po gravírovaní „odoláva aj následným pokovovacím procesom“, pretože je hlboká; laser musí gravírovať rovnako hlboko. Poznámka: ablácia zinku odhaľuje oceľ v kódovom poli a lokálne odstraňuje ochranu proti korózii – v prípade častí vystavených korózii to overte testom. |
| Brúsenie, otryskávanie, leštenie | po | odstránia vrchnú vrstvu, v ktorej ležia žíhacie a gravírovacie dosky |
| Tepelné spracovanie | po; kontrola žíhania hotovej konštrukcie | Farba žíhania závisí od oxidovej vrstvy (podľa JPT) |
| Pasivácia nehrdzavejúcej ocele | parametre oboch procesov by sa mali vyberať spoločne; povinný test | Podľa výrobcu laseru má pasivácia po žíhaní „zvyčajne tendenciu degradovať značku“ |
| Umývanie, sterilizácia, práca s tekutinami | žíhanie bez straty | Podľa JPT je riziko štrbinovej korózie po žíhaní veľmi nízke, po gravírovaní vysoké. |
Základné pravidlo: označte kód na poslednom povrchu, na ktorom sa bude diel používať. Ak musí byť značka prítomná z prvej operácie, zvoľte hlbšie gravírovanie, než aké odstránia nasledujúce operácie, a zohľadnite čas, keďže hĺbka sa zmenšuje.
6. Stacionárne, prenosné alebo in-line
Tieto tri typy staníc sa nelíšia kvalitou označenia, ale tým, čo je potrebné zabezpečiť okolo hlavy.
| Typ pozície | Príklady | Na čo? | Čo je potrebné zabezpečiť |
|---|---|---|---|
| Stacionárne so stĺpom a stolom | RBZ 2020 (rastrový stôl M6, nožný spínač, 50 kg); 20 W optické vlákno (predajňa B); 30 W optické vlákno Raycus 150×150 mm (predajňa C) | séria na stole, zariadenia pre niekoľko kusov | montážne zariadenie, podpera, puzdro alebo stojan triedy 4 s ochrannými okuliarmi |
| Prenosné | optické vlákno 20 W (predajne B a C; aj napájané z batérie v B); mobilné (predajňa A, 6,8 kg podľa karty) | prvky, ktoré sa nezmestia pod stĺp: rámy, nádrže, stroje zákazníka | stabilná aplikácia, pretože ostrosť a kódová mriežka závisia od polohy hlavy; overenie po každej aplikácii |
| Vložený | značenie za chodu (v popise RBZ 1515UV, UV zdroje pre plasty; pre kovy sa informujte o vlákne so vstupom pre enkodér); systémy s CCD kamerou a pásovým podávačom (50 W v dielni C; dielňa A) | každý kus na dopravníku, malé diely | signály štart/stop a dáta z hlavného systému, enkodéra, overovača za stanicou |
Čisté katalógové ceny (k októbru 2026): stacionárne od 8 500 PLN (predajňa B, 20 W) a 9 900 PLN (predajňa C, 30 W), prenosné od 7 800,00 PLN (predajňa C, 20 W) do 14 634,15 PLN (predajňa B, batéria 20 W), systémy s podávačom a CCD kamerou 40 000,00 PLN za kus (predajne C a A), RBZ 2020 – oceňovanie procesu; predajňa A deklaruje lízing „od 250 PLN/mesiac“ za prenosný 30 W (vyhlásenie predajne, nie ponuka financovania) a úplná tabuľka podľa výkonu je zostavená v texte o výbere laserového popisovača .
Rýchlosť je argumentom pre inline laser: podľa výrobcu značenia stroj na vláknové značenie označí celú dátovú maticu za menej ako 1 sekundu, zatiaľ čo mikrobodka (bodový úder) vyžaduje 3 – 8 sekúnd na označenie. Odchýlka manuálne aplikovanej hlavy od kolmosti porušuje parametre axiálnej a mriežkovej nerovnomernosti z časti 2.
7. Výkon a zdroj: Čo stačí pre kódy a čo stačí pre hlboké gravírovanie
Na čísla, kódy a logá na oceli a hliníku postačuje vlákno v akejkoľvek výkonovej triede ponúkanej v obchodoch; podľa GS1 majú lasery DPM „bežne výkon 10 – 100 W“. Výkon kupuje čas na výplne a hĺbku pre gravírovanie; sám o sebe nezlepšuje klasifikáciu kódu.
RBZ 2020 ako referencia: zdroj Raycus 50 W, pole 200 × 200 mm, prevádzková rýchlosť až 7000 mm/s, presnosť 0,01 mm, minimálny znak 0,3 mm, riadiaca jednotka EZCAD, chladenie vzduchom, voliteľná rotačná os. Výrobca uvádza aplikácie: čiarové kódy, QR kódy, sériové čísla, logá na kovoch a vybraných plastoch, typové štítky. 50 W poskytuje kapacitu na odstraňovanie povlakov a gravírovanie vo viacerých prechodoch bez predĺženia priebehu.
Kedy nestačí vlákno s Q-switchom? Keď zákazník požaduje čiernu značku na lesklom eloxovanom hliníku alebo opakovateľné farby na nehrdzavejúcej oceli a titáne, podľa výrobcov značenia je to doména MOPA s nastaviteľnou dĺžkou impulzu. Ak je kov vysoko reflexný (meď, striebro, zlato), výrobca značenia odporúča UV žiarenie ako možnosť s tým, že vlákno je zvyčajne rýchlejšie.
Je laser najlepšou metódou pre mikrobodky, tlač alebo etikety – porovnanie techník je zahrnuté v texte o permanentnom značení dielov (zdroj v poľštine) .
8. Stanica: overovač, čítačka, extrakcia a laserová trieda
Overovateľ nie je čitateľ. Čitateľ odpovie „prečítané“ alebo „neprečítané“; overovateľ meria osem parametrov pri špecifickej clone, vlnovej dĺžke a uhle osvetlenia a vydáva hodnotenie. Kód, ktorý čitateľ prečíta v dielni, môže dostať hodnotenie pod prahovou hodnotou zákazníka; ak označujete podľa štandardu zákazníka, overovateľ je súčasťou stanice.
Odsávanie je potrebné aj pre kov, pretože prach a oxidy zo žíhania a gravírovania sa usadzujú na šošovke. Trieda lasera sa vzťahuje na celú stanicu: otvorená galvanická hlava je laser triedy 4, zatiaľ čo uzavretý stroj môže byť triedy 1 podľa Ústredného inštitútu ochrany práce a Národného výskumného ústavu (CIOP-PIB). Výber krytu, skiel a odsávania je popísaný v texte o výbere značkovacieho stroja. Prehľad strojov nájdete v kategórii laserového značenia Roboteus ; pre cenovú ponuku RBZ 2020 uveďte materiál, obsah značenia, veľkosť šarže a štandard kvality kódu.
Často kladené otázky
Ktorý laserový popisovač kovov je vhodný pre kódy DataMatrix?
Vlákno s dĺžkou 1064 nm v akejkoľvek výkonovej triede z poľských obchodov (20 W, 30 W, 50 W) vygeneruje kód DataMatrix na oceli a hliníku. Vyhodnotenie kódu je určené zvoleným modulom pre veľkosť bodu, plniaci výkon, 1X tichú zónu a plochu povrchu, nie wattmi. Rozhodujúcejšie ako technický list sú vaše testy a meranie overovačom.
Značí laserový značkovač kovov hliník a meď?
Napríklad hliník: holý hliník vytvára odtiene sivej, zatiaľ čo eloxovaný hliník vytvára jasnú stopu po odstránení farbiva v oxidovej vrstve (podľa JPT). Meď je vysoko reflexná, ale výrobca laseru uvádza medzi kovmi pre vlákno meď, bronz a striebro a predajca laseru opisuje priame gravírovanie nepotiahnutej mosadze; výrobca značenia navrhuje UV ako alternatívu s tým, že vlákno je zvyčajne rýchlejšie.
Aký je výkon stroja na značenie nehrdzavejúcej ocele?
Pre žíhané čísla a kódy (čierna bez straty) postačujú triedy 20 – 30 W; 50 W, ako v RBZ 2020, poskytuje priestor na vypĺňanie a gravírovanie. Farby a opakovateľná čierna s nastaviteľným impulzom sa nazývajú MOPA; pre pasiváciu po značení sa parametre oboch procesov vyberajú spoločne (časť 5).
Je prenosný značkovací stroj postačujúci na značenie DataMatrix?
Pre veľké súčiastky áno, ale každý kód z manuálnej aplikácie vyžaduje overenie, pretože naklonenie hlavy skresľuje mriežku modulov. V katalógoch (netto, k októbru 2026) jeden obchod uvádza cenu prenosného 20W od 7 800,00 PLN, iný od 12 000 PLN a tretí uvádza prenosný 20W na 13 000 PLN. Pre stolovú a linkovú výrobu je lepší stacionárny stroj s upínacím prípravkom alebo systém s podávačom.
Zdroje
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — Parametre a aplikácie RBZ 2020
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — označenie za chodu v popise RBZ 1515UV
- https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — Smernica GS1 DataMatrix: ECC 200, FNC1, tabuľky rozmerov X pre zdravotníctvo a DPM, tichá zóna 1X, clona 40 – 80 %, záznam o hodnotení, ISO/IEC 15415 vs. ISO/IEC TR 29158, výkon lasera DPM 10 – 100 W
- https://axicon.com/2d-barcode-verification – osem parametrov normy ISO/IEC 15415, pravidlo najnižšieho skóre, formát záznamu výsledkov
- https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI na opakovane použiteľných pomôckach (MDR 2017/745, príloha VI, časť C, bod 4.10)
- https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — žíhaný oxid, štrbinová korózia, sterilizácia parou 134 °C
- https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ – Jasná značka na eloxovanom hliníku
- https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — triedy podľa PN-EN 60825-1:2014-11, okuliare PN-EN 207:2017, príklad OD ≈ 5
Redakčná poznámka
Cenové ponuky v texte sú z webových stránok predajcov k októbru 2026 a môžu sa zmeniť. Pred rozhodnutím si prosím overte aktuálnu ponuku a konfiguráciu. Veľkosti modulov a prahové hodnoty kvality kódu sú odvodené z usmernení GS1 z roku 2018 a môžu byť aktualizované v neskorších vydaniach. Záväzná je aplikačná norma zákazníka. Parametre značenia závisia od stroja, šošovky a materiálu a text nenahrádza pokyny výrobcu ani predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci s lasermi, najmä s lasermi triedy 4.

