Типична понуда завршува со моќност, работен опсег и брзина „до 7000 mm/s“. Во меѓувреме, метален ласерски маркер во објект што означува делови за автомобилска, електронска или медицинска употреба не се оценува според тоа дали „креира код“, туку според тоа дали тој код може да го прочита верификатор по боење, поцинкување или стерилизација и дали ја поминува ревизијата од страна на клиентот.
Овој текст го надополнува она што не се наоѓа во картичките на производот: барањата за секој тип на ознака, стандардите за квалитет на DataMatrix кодот и големините на модулите според GS1, редоследот на означување и обработка и разликите помеѓу стационарните, мобилните и линиските станици - броеви секогаш со атрибуција.
Реперната точка е оптичкиот маркер RBZ 2020 со извор Raycus од 50W, со соодветна цена за процесот. Општите критериуми за избор се опишани во текстот за тоа како да се избере ласерски маркер (извор на полски) ; тука се занимаваме исклучиво со метал и идентификација.
1. Што означуваме на метал: табела на барања
Петте типови на карактери се пет задачи за истата глава на галво; тие се разликуваат по тоа што го одредува квалитетот.
| Што означуваме? | Типичен метален процес | Што го одредува квалитетот | Поле и монтирање | Време за уметност |
|---|---|---|---|---|
| Сериски број, серија, датум | жарење (црно без загуба) на не'рѓосувачки челик и титаниум; гравирање на површина на челик и алуминиум; отстранување на анодниот слој | контраст; минимална висина на карактери (RBZ 2020: 0,3 мм) | мало поле; грамофонска плоча веднаш до ролерите | дел од секунда до неколку секунди |
| DataMatrix / QR | како погоре, со целосно пополнување на модулот | контраст, униформност на модулот, тивка зона; евалуација според ISO/IEC 15415 или ISO/IEC TR 29158 | код + зона на тишина + толеранција на монтирање | цела матрица на податоци „под 1 секунда“ |
| Лого, графика | жарење или гравирање со растерско полнење | униформност на полнењето, повторување на нијансата | поле со резерва | секунди до минути |
| Дипломирање, скала | тенки векторски линии, едно поминување | точност на позиционирање (RBZ 2020: 0,01 mm) | целата скала на теренот | кратко, без пломби |
| Именска плочка, CE | текст и пиктограми на анодизиран алуминиум или не'рѓосувачки челик | издржливост во услови на работа на машината | теренска плоча (RBZ 2020: 200 × 200 mm) | секунди до минути, во зависност од полнењето |
Времето во последната колона е намерно описно - зависи од моќноста, леќата, полнењето и материјалот; измерете го со сопствено тестирање.
2. Стандарди за квалитет на кодот: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 и ISO/IEC TR 29158
Три стандарди што ги бара клиентот опишуваат три различни работи. ISO/IEC 16022 ја дефинира симболологијата на Data Matrix. Според GS1 DataMatrix Guideline, само варијантата ECC 200, единствената со корекција на грешки според Рид-Соломон, е прифатлива во GS1 апликациите. GS1 DataMatrix се разликува од редовната Data Matrix по водечкиот FNC1 знак.
ISO/IEC 15415 го оценува квалитетот на печатените симболи. GS1 експлицитно наведува дека „ISO/IEC 15415 не е доволен за мерење на квалитетот на DPM симболите“, што значи оние означени директно на делот. За оваа цел се користи ISO/IEC TR 29158 (насоки на AIM DPM), а резултатот се нарекува „DPM оценка“. Оценката е нумеричка, почнувајќи од 4,0 (најдобро) до 0,0, со букви еквиваленти A–F. Според Axicon, производител на верификатори, ISO/IEC 15415 оценува осум параметри, а „параметарот со најниска оценка станува вкупна оценка“:
| Параметар (ISO/IEC 15415) | Што мери? | Што го намалува при обележување со ласер |
|---|---|---|
| Декодирај | дали симболот е декодиран | оштетен шаблон, модулот е премногу мал во однос на местото |
| Контраст на симболи | разлика во осветленоста на модулите | лошо жарење, сива гравура на алуминиум, рефлексии |
| Модулација | униформност на контрастот | нерамномерно полнење, промена на фокусот на кривата |
| Аксијална нерамномерност | пропорции на симболи | неправилна калибрација на галво полето |
| Нерамномерност на мрежата | отстапување на мрежата на модулот | како погоре плус вибрации на монтирање |
| Неискористена корекција на грешки | резерва за корекција на грешки | нешто погоре; ниска вредност е граничен код |
| Поправено оштетување на шаблонот | оштетување на L и часовникот | скршени брегови, лупење |
| Раст на печатење | зголемување или намалување на модулите | преголема точка или моќност, стопени рабови |
Резултатот има смисла само со условите за мерење. GS1 го зачувува како степен/отвор/бранова должина/агол, на пр. „3.0/10/660“, а за DPM додава кодови за осветлување (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Стандардот за апликација на клиентот мора да го специфицира минималниот степен; GS1 го користи 1.5 како пример.
3. Големина на модулот и ласерска точка: броеви од GS1
X-димензијата е големината на една ќелија од баркодот. GS1 обезбедува посебни табели за директно обележување; подолу се прикажани минималните, целните и максималните вредности.
| Апликација (според GS1 DataMatrix Guideline) | X-димензија мин / цел / макс | Потребен квалитет (GS1 нотација) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Здравствена заштита, печатени симболи | 0,254 / 0,380 / 0,495 мм | 1.5/08/660 | ||||
| DPM, немедицински уреди | 0,254 / 0,300 / 0,615 мм | 1.5/06/660 | ||||
| DPM-A (Ласер, Етчинг - Комбинирани модули), Мали медицински инструменти | 0,100 / 0,200 / 0,300 мм | DPM1.5/04-12/650/(45Q | 30Q | 30Т | 30-ти | 90) |
| DPM-B (точка peen - неповрзани модули) | 0,200 / 0,300 / 0,495 мм | DPM1.5/08-20/650/(45Q | 30Q | 30Т | 30-ти | 90) |
Две правила од истото упатство: задолжителна е мирна зона од 1X на секоја од четирите страни, а под 1X симболот нема да ја помине верификацијата; отворот за мерење е обично 40-80% од максималната X-димензија на апликацијата.
Како ова се однесува на машината? Работилниците (A–D) декларираат минимални ширини на линиите од влакна кои се движат од 10 µm (работилница C) до 15 µm (работилница D), до 50 µm (работилница B). Модул од 0,100 mm од табелата GS1 претставува неколку ширини на линии, додека модул од 0,300 mm претставува околу дванаесет; секој модул е исполнет со неколку допирни линии, а соседните модули се спојуваат во континуирани полиња - оттука GS1 тип А, „поврзани модули“, за разлика од одделните микроточки (тип B). Затоа, поважна од „минималната линија“ е повторувањето: точноста на позиционирањето (RBZ 2020: 0,01 mm) и конзистентната острина низ целото поле.
На пример, да претпоставиме код со 16 редови и колони со модул од 0,300 mm: симболот е долг 4,8 mm и со 1X зона на тишина од секоја страна, широка 5,4 mm. Ова е илустрација, а не препорака; големината на симболот зависи од количината на податоци и читателот.
Контрастот зависи од металот. Според производителот на машината за гравирање, гравирањето на гол алуминиум произведува нијанси на сива, а не црна, што не се меша во верификацијата на 2D кодот. На анодизиран алуминиум, зракот ја отстранува бојата во оксидниот слој, оставајќи светла трага (според JPT). На не'рѓосувачки челик и титаниум, црна трага се создава со жарење без загуба (според двајца производители на ласери), како што е дискутирано во текстот за црнилото и длабочината на ласерското гравирање во метал (извор на полски) .
4. GS1 и UDI: Кога е потребен код за метал
За медицинските помагала, идентификацијата не е опција. Според службата за помош на UDI на Европската комисија (MDR 2017/745, Анекс VI, Дел В, точка 4.10), уредите за повеќекратна употреба мора да го носат носачот на UDI на самиот уред, а доколку се чистат, дезинфицираат, стерилизираат или повторно се обработуваат помеѓу употребите, носачот мора да остане траен и читлив по секој таков процес. Исклучоци: кога директното етикетирање би се мешало во безбедноста или перформансите на уредот или не е изводливо.
Издржливоста по повторната обработка е специфичен тест. JPT препорачува стерилизација со пареа на 134°C како тест на изложеност за жарената ознака. Производител на индустриски ласери опишува потежок случај: пасивацијата во азотна киселина „за жал, исто така, ги отстранува ласерните ознаки“. Според производителот, темна ознака отпорна на пасивација и автоклавирање може да се постигне на челици 304 и 316; потешките случаи бараат UV или пикосекундни извори. Производителот препорачува тест за пасивација на машина.
Надвор од медицината, барањата се диктирани од стандардот за апликација на клиентот - побарајте го пред тестирање, бидејќи изборот на модулот, процесот и верификаторот зависи од тоа.
5. Читабилност по обработката: низа операции
Најчестата причина за нечитливи кодови не лежи во машината, туку во трасата: ознаката направена пред операцијата што ја покрива или отстранува престанува да постои.
| Операција за обележување по повод постпродажбата | Означи пред или потоа | Зошто (со наведување на изворот) |
|---|---|---|
| Боење, прашкасто премачкување | после — аблацијата на облогата дава контраст; пред — само длабоко гравирање | Според производителот на машината, типично гравирање е 10–50 µm; облогата ја покрива ознаката на плочата. |
| Поцинкување, позлатување | после, како аблација на облогата (позлатените метали даваат висок контраст); пред - само длабоко гравирање | Според производителот на ласерот, ознаката со точки „издржува процеси на пост-позлатување“ бидејќи е длабока; ласерот мора да гравира подеднакво длабоко. Забелешка: аблацијата со цинк го изложува челикот во полето за код и локално ја отстранува заштитата од корозија - за делови изложени на корозија, потврдете го ова со тест. |
| Брусење, пескарење, полирање | после | тие го отстрануваат горниот слој во кој лежат плочите за жарење и гравирање |
| Термичка обработка | по; проверка на завршената структура со жарење | бојата на жарење зависи од оксидниот слој (според JPT) |
| Пасивација од не'рѓосувачки челик | параметрите на двата процеса треба да се изберат заедно; задолжителен тест | Според производителот на ласерот, пасивацијата по жарењето „има тенденција да ја деградира ознаката“ |
| Перење, стерилизација, работа во течности | жарење без загуба | според JPT, ризикот од корозија во пукнатини по жарењето е многу низок, по гравирањето е висок |
Општо правило: означете го кодот на последната површина на која ќе се користи делот. Ако ознаката мора да биде присутна од првата операција, изберете гравура подлабока од она што ќе се отстрани во следните операции и земете го предвид времето, како што минуваат трошоците за длабочина.
6. Стационарни, преносливи или во линија
Трите типа станици се разликуваат не по квалитетот на знакот, туку по тоа што треба да се обезбеди околу главата.
| Вид на позиција | Примери | За што? | Што треба да се обезбеди |
|---|---|---|---|
| Стационарен со колона и табела | RBZ 2020 (M6 растерска маса, ножен прекинувач, 50 кг); 20 W оптички кабел (продавница Б); 30 W Raycus оптички кабел 150×150 mm (продавница Ц) | серија на масата, уреди за неколку парчиња | уред за монтирање, потпирач, куќиште или држач од класа 4 со заштитни очила |
| Пренослив | фибер 20 W (продавници B и C; исто така напојувано со батерии во B); мобилен (продавница A, 6,8 кг според картичката) | елементи што нема да се вклопат под колоната: рамки, резервоари, машини на клиентот | стабилна примена, бидејќи острината и мрежата на кодот зависат од положбата на главата; верификација по секоја примена |
| Вметнато | означување во лет (во описот RBZ 1515UV, UV извори за пластика; за метал, прашајте за оптички влакна со влез за кодирање); системи со CCD камера и ременски довод (50 W во продавница C; продавница A) | секое парче на транспортерот, мали делови | сигнали за стартување/стоп и податоци од главниот систем, енкодер, верификатор на пост-станица |
Нето цени на листата (од октомври 2026 година): стационарни од 8.500 PLN (продавница Б, 20 W) и 9.900 PLN (продавница Ц, 30 W), преносливи од 7.800,00 PLN (продавница Ц, 20 W) до 14.634,15 PLN (продавница Б, батерија од 20 W), системи со фидер и CCD камера 40.000,00 PLN секој (продавници Ц и А), RBZ 2020 — цени за процесот; продавница А декларира лизинг „од 250 PLN месечно“ за пренослив 30 W (декларација од продавница, а не понуда за финансирање), а целосната табела според моќноста е составена во текстот за избор на ласерски маркер (извор на полски) .
Брзината е аргумент за вградениот ласер: според производителот на обележување, машината за обележување со влакна ја обележува целата матрица со податоци за помалку од 1 секунда, додека микроточката (точкаста ознака) бара 3-8 секунди по обележување. Отстапувањето на рачно нанесената глава од нормалноста ги нарушува параметрите на аксијална и мрежеста нерамномерност од Дел 2.
7. Моќ и извор: Што е доволно за кодови и што е доволно за длабоко гравирање
За броеви, кодови и логоа на челик и алуминиум, доволно е влакно од која било класа на моќност што се нуди во продавниците; според GS1, DPM ласерите се „обично 10-100 W“. Моќта купува време за пополнување и длабочина за гравирање; само по себе не го подобрува градирањето на кодот.
RBZ 2020 како референца: Raycus 50 W извор, поле од 200 × 200 mm, работна брзина до 7000 mm/s, точност од 0,01 mm, минимален број на знаци од 0,3 mm, EZCAD контролер, воздушно ладење, опционална ротациона оска. Производителот ги наведува апликациите: баркодови, QR кодови, сериски броеви, логоа на метали и одбрани пластики, плочки со имиња. 50 W обезбедува капацитет за отстранување на премази и гравирање во повеќекратни поминувања без продолжување на времето.
Кога не е доволно оптичко влакно со Q-прекинувач? Кога на клиентот му е потребна црна ознака на светол анодизиран алуминиум или повторувачки бои на не'рѓосувачки челик и титаниум, според производителите на обележувања, ова е доменот на MOPA со прилагодлива должина на импулсот. Кога металот е многу рефлективен (бакар, сребро, злато), производителот на обележувања предлага UV како опција, забележувајќи дека оптичкото влакно е обично побрзо.
Дали ласерот е најдобриот метод за микроточка, печатење или етикета - споредба на техниките е вклучена во текстот за трајно обележување на делови (извор на полски) .
8. Станица: верификатор, читач, екстракција и ласерска класа
Верификаторот не е читач. Читачот одговара со „прочитано“ или „не прочитано“; верификаторот мери осум параметри на специфичен отвор, бранова должина и агол на осветлување и дава оценка. Код што читачот го чита на подот од продавницата може да добие оценка под прагот на клиентот; ако означувате според стандард на клиентот, верификаторот е дел од станицата.
Екстракција е неопходна и за метал, бидејќи прашината и оксидите од жарењето и гравирањето се таложат на леќата. Класата на ласер се однесува на целата станица: отворена галво глава е ласер од класа 4, додека затворена машина може да биде од класа 1 според Централниот институт за заштита на трудот и Националниот истражувачки институт (CIOP-PIB). Изборот на куќиште, стакла и екстракција е опишан во текстот за избор на машина за обележување. Можете да најдете преглед на машините во категоријата за обележување со ласер Roboteus ; за понуда на RBZ 2020, ве молиме наведете го материјалот, содржината на обележувањето, големината на серијата и стандардот за квалитет на кодот.
Често поставувани прашања
Кој метален ласерски маркер е погоден за DataMatrix кодови?
1064 nm влакно во која било класа на моќност од полските продавници (20 W, 30 W, 50 W) ќе произведе DataMatrix код на челик и алуминиум. Евалуацијата на кодот се одредува според модулот избран за големината на точката, моќноста на полнење, 1X тивката зона и површината, а не вати. Тест од ваша страна и мерење со верификатор се поодлучувачки од лист со податоци.
Дали ласерското обележување на метал ќе обележува алуминиум и бакар?
Алуминиум, на пример: голиот алуминиум произведува нијанси на сива боја, додека анодизираниот алуминиум произведува светла ознака откако ќе се отстрани бојата во оксидниот слој (според JPT). Бакарот е многу рефлективен, но производителот на ласери ги наведува бакарот, бронзата и среброто меѓу металите за влакна, а продавачот на ласери опишува директно гравирање на необложен месинг; производителот на обележување предлага UV како алтернатива, забележувајќи дека влакната обично се побрзи.
Колкава е моќноста на машината за обележување од не'рѓосувачки челик?
За жарени броеви и кодови (црна без загуба), доволни се класи од 20-30 W; 50 W, како во RBZ 2020, обезбедува простор за полнење и гравирање. Боите и повторувачката црна боја со прилагодлив пулс се нарекуваат MOPA; за пасивација при пост-маркирање, параметрите на двата процеса се избираат заедно (Дел 5).
Дали преносливата машина за обележување е доволна за обележување на DataMatrix?
За големи компоненти, да, но секој код од рачната апликација бара верификација, бидејќи навалувањето на главата ја искривува мрежата на модулот. Во каталозите (нето, од октомври 2026 година), една продавница го цени преносливиот 20W од 7.800,00 PLN, друга од 12.000 PLN, а трета го наведува преносливиот 20W на 13.000 PLN. За производство на маса и линиско производство, подобра е стационарна машина со светилка или систем со довод.
Извори
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — Параметри и апликации на RBZ 2020
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — означување во живо во описот на RBZ 1515UV
- https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — GS1 DataMatrix Guideline: ECC 200, FNC1, табели со X-димензија за здравствена заштита и DPM, 1X тивка зона, отвор од 40–80%, запис за евалуација, ISO/IEC 15415 наспроти ISO/IEC TR 29158, моќност на DPM ласер 10–100 W
- https://axicon.com/2d-barcode-verification - осум параметри на ISO/IEC 15415, правило за најнизок резултат, формат на евиденција на резултати
- https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI на уреди за повеќекратна употреба (MDR 2017/745, Анекс VI, Дел C, точка 4.10)
- https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — жарен оксид, корозија на пукнатини, стерилизација со пареа 134 °C
- https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ - Светла ознака на анодизиран алуминиум
- https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — класи според PN-EN 60825-1:2014-11, очила PN-EN 207:2017, пример OD ≈ 5
Уредничка белешка
Цените на листата во текстот се од веб-страниците на трговците на мало од октомври 2026 година и се предмет на промена. Пред да донесете одлука, проверете ја моменталната понуда и конфигурација. Големините на модулите и праговите за квалитет на кодот се изведени од упатствата GS1 од 2018 година и може да се ажурираат во подоцнежните изданија. Стандардот за апликација на клиентот е обврзувачки. Параметрите за означување зависат од машината, леќата и материјалот, а текстот не ги заменува упатствата на производителот или прописите за здравје и безбедност при работа со ласери, особено Класа 4.

