Tawaran biasa berakhir dengan kuasa, julat operasi dan kelajuan "sehingga 7000 mm/s." Sementara itu, penanda laser logam di kemudahan yang menandakan bahagian untuk aplikasi automotif, elektronik atau perubatan tidak dinilai berdasarkan sama ada ia "mencipta kod," tetapi sebaliknya sama ada kod tersebut boleh dibaca oleh pengesah selepas mengecat, menggembleng atau mensteril dan sama ada ia lulus audit pelanggan.
Teks ini menambah apa yang tidak terdapat dalam kad produk: keperluan setiap jenis tanda, piawaian kualiti kod DataMatrix dan saiz modul mengikut GS1, susunan penandaan dan pemprosesan, dan perbezaan antara stesen pegun, mudah alih dan talian - nombor sentiasa dengan atribusi.
Penanda arasnya ialah penanda gentian RBZ 2020 dengan sumber Raycus 50W, yang berharga untuk proses tersebut. Kriteria pemilihan umum diterangkan dalam teks tentang cara memilih penanda laser (sumber dalam bahasa Poland) ; di sini kita membincangkan secara eksklusif dengan logam dan pengenalpastian.
1. Apakah yang perlu kita tandakan pada logam: jadual keperluan
Lima jenis watak adalah lima tugas untuk kepala galvo yang sama; ia berbeza dari segi apa yang menentukan kualiti.
| Apa yang kita tandakan? | Proses logam biasa | Apa yang menentukan kualiti | Padang dan tunggangan | Masa untuk seni |
|---|---|---|---|---|
| Nombor siri, kelompok, tarikh | penyepuhlindapan (hitam tanpa kehilangan) pada keluli tahan karat dan titanium; ukiran permukaan pada keluli dan aluminium; penyingkiran lapisan anod | kontras; ketinggian aksara minimum (RBZ 2020: 0.3 mm) | padang kecil; meja putar di sebelah penggelek | pecahan saat hingga beberapa saat |
| DataMatrix / QR | seperti di atas, dengan pengisian modul penuh | kontras, keseragaman modul, zon senyap; penilaian mengikut ISO/IEC 15415 atau ISO/IEC TR 29158 | kod + zon senyap + toleransi pelekap | keseluruhan Matriks Data "di bawah 1 s" |
| Logo, grafik | penyepuhlindapan atau ukiran dengan pengisian raster | keseragaman pengisian, kebolehulangan warna | padang dengan simpanan | saat hingga minit |
| Pengijazahan, skala | garis vektor nipis, satu laluan | ketepatan kedudukan (RBZ 2020: 0.01 mm) | keseluruhan skala di lapangan | pendek, tanpa tampalan |
| Papan nama, CE | teks dan piktogram pada aluminium anodized atau keluli tahan karat | ketahanan dalam keadaan operasi mesin | plat medan (RBZ 2020: 200 × 200 mm) | saat hingga minit, bergantung pada isian |
Masa dalam lajur terakhir sengaja dihuraikan - ia bergantung pada kuasa, kanta, isian dan bahan; ukurnya dengan mengujinya sendiri.
2. Piawaian kualiti kod: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 dan ISO/IEC TR 29158
Tiga piawaian yang diperlukan oleh pelanggan menerangkan tiga perkara berbeza. ISO/IEC 16022 mentakrifkan simbologi Matriks Data. Menurut Garis Panduan Matriks Data GS1, hanya varian ECC 200, satu-satunya dengan pembetulan ralat Reed-Solomon, yang boleh diterima dalam aplikasi GS1. Matriks Data GS1 berbeza daripada Matriks Data biasa dengan aksara FNC1 utama.
ISO/IEC 15415 menilai kualiti simbol yang dicetak. GS1 menyatakan secara eksplisit bahawa "ISO/IEC 15415 tidak mencukupi untuk mengukur kualiti simbol DPM," yang bermaksud simbol yang ditanda secara langsung pada bahagian tersebut. ISO/IEC TR 29158 (garis panduan AIM DPM) digunakan untuk tujuan ini, dan hasilnya dipanggil "gred DPM." Gred tersebut adalah berangka, antara 4.0 (terbaik) hingga 0.0, dengan padanan huruf A–F. Menurut Axicon, pengeluar pengesah, ISO/IEC 15415 menilai lapan parameter, dan "parameter dengan gred terendah menjadi gred keseluruhan":
| Parameter (ISO/IEC 15415) | Apakah ukurannya? | Apa yang mengurangkannya apabila menanda dengan laser |
|---|---|---|
| Nyahkod | sama ada simbol itu dinyahkod | corak yang rosak, modul terlalu kecil berbanding dengan bintik |
| Kontras simbol | perbezaan kecerahan modul | penyepuhlindapan yang lemah, ukiran kelabu pada aluminium, pantulan |
| Modulasi | keseragaman kontras | pengisian yang tidak sekata, perubahan fokus pada lengkungan |
| Ketidakseragaman aksial | perkadaran simbol | penentukuran medan galvo yang salah |
| Ketidakseragaman grid | sisihan grid modul | seperti di atas ditambah getaran pelekap |
| Pembetulan ralat yang tidak digunakan | rizab pembetulan ralat | apa-apa sahaja di atas; nilai yang rendah ialah kod sempadan |
| Kerosakan corak tetap | kerosakan pada corak L dan jam | garis pantai yang pecah, percikan air |
| Pertumbuhan cetakan | penambahan atau pengurangan modul | tempat atau kuasa yang terlalu besar, tepi cair |
Hasilnya hanya masuk akal dengan keadaan pengukuran. GS1 menyimpannya sebagai gred/apertur/panjang gelombang/sudut, contohnya, "3.0/10/660," dan untuk DPM menambah kod pencahayaan (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Piawaian aplikasi pelanggan mesti menentukan gred minimum; GS1 menggunakan 1.5 sebagai contoh.
3. Saiz modul dan titik laser: nombor daripada GS1
Dimensi-X ialah saiz sel kod bar tunggal. GS1 menyediakan jadual berasingan untuk penandaan langsung; di bawah ialah nilai minimum, sasaran dan maksimum.
| Permohonan (mengikut Garis Panduan GS1 DataMatrix) | Minimum / sasaran / maksimum dimensi-X | Kualiti yang diperlukan (notasi GS1) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Penjagaan kesihatan, simbol bercetak | 0.254 / 0.380 / 0.495 mm | 1.5/08/660 | ||||
| DPM, peranti bukan perubatan | 0.254 / 0.300 / 0.615 mm | 1.5/06/660 | ||||
| DPM-A (Laser, Pengukir - Modul Gabungan), Instrumen Perubatan Kecil | 0.100 / 0.200 / 0.300 mm | DPM1.5/04-12/650/(45Q) | 30Q | 30T | 30S | 90) |
| DPM-B (dot peen - modul tidak bersambung) | 0.200 / 0.300 / 0.495 mm | DPM1.5/08-20/650/(45Q) | 30Q | 30T | 30S | 90) |
Dua peraturan daripada garis panduan yang sama: Zon Senyap 1X pada setiap empat sisi adalah wajib, dan di bawah 1X simbol akan gagal pengesahan; apertur pengukuran biasanya 40-80% daripada dimensi-X maksimum aplikasi.
Bagaimanakah ini berkaitan dengan mesin? Bengkel (A–D) mengisytiharkan lebar talian gentian minimum antara 10 µm (bengkel C) hingga 15 µm (bengkel D), hingga 50 µm (bengkel B). Modul 0.100 mm daripada jadual GS1 mewakili beberapa lebar talian, manakala modul 0.300 mm mewakili sedozen atau lebih; setiap modul diisi dengan beberapa garisan yang bersentuhan, dan modul bersebelahan bergabung menjadi medan berterusan—oleh itu, jenis A GS1, "modul bersambung," berbanding mikrotitik berasingan (jenis B). Oleh itu, lebih penting daripada "garisan minimum" ialah kebolehulangan: ketepatan kedudukan (RBZ 2020: 0.01 mm) dan ketajaman yang konsisten merentasi keseluruhan medan.
Sebagai contoh, katakan kod dengan 16 baris dan lajur dengan modul 0.300 mm: simbolnya sepanjang 4.8 mm, dan dengan zon senyap 1X pada setiap sisi, lebar 5.4 mm. Ini hanyalah ilustrasi, bukan cadangan; saiz simbol bergantung pada jumlah data dan pembaca.
Kontras bergantung pada logam. Menurut pengeluar mesin ukiran, ukiran pada aluminium kosong menghasilkan rona kelabu, bukan hitam, yang tidak mengganggu pengesahan kod 2D. Pada aluminium anodized, pancaran menghilangkan pewarna dalam lapisan oksida, meninggalkan tanda terang (mengikut JPT). Pada keluli tahan karat dan titanium, tanda hitam dihasilkan melalui penyepuhlindapan tanpa kehilangan (mengikut dua pengeluar laser), seperti yang dibincangkan dalam teks tentang kehitaman dan kedalaman ukiran laser dalam logam (sumber dalam bahasa Poland) .
4. GS1 dan UDI: Apabila Kod pada Logam Diperlukan
Bagi peranti perubatan, pengenalpastian bukanlah satu pilihan. Menurut Meja Bantuan UDI Suruhanjaya Eropah (MDR 2017/745, Lampiran VI, Bahagian C, perkara 4.10), peranti yang boleh digunakan semula mesti mempunyai pembawa UDI pada peranti itu sendiri, dan jika ia dibersihkan, dibasmi kuman, disterilkan atau diproses semula antara penggunaan, pembawa mesti kekal dan boleh dibaca selepas setiap proses tersebut. Pengecualian: apabila pelabelan langsung akan mengganggu keselamatan atau prestasi peranti atau tidak boleh dilaksanakan.
Ketahanan selepas pemprosesan semula adalah ujian khusus. JPT mengesyorkan pensterilan wap pada 134°C sebagai ujian pendedahan untuk tanda anil. Sebuah pengeluar laser perindustrian menerangkan kes yang lebih sukar: pasifasi dalam asid nitrik "malangnya juga menghilangkan tanda laser." Menurut pengilang, tanda gelap yang tahan terhadap pasifasi dan autoklaf boleh dicapai pada keluli 304 dan 316; kes yang lebih sukar memerlukan sumber UV atau pikosaat. Pengilang mengesyorkan ujian pasifasi pada mesin.
Di luar bidang perubatan, keperluan ditentukan oleh piawaian permohonan pelanggan - mintalah sebelum ujian, kerana pemilihan modul, proses dan pengesah bergantung padanya.
5. Kebolehbacaan selepas pemprosesan: urutan operasi
Sebab paling biasa bagi kod yang tidak boleh dibaca bukan terletak pada mesin, tetapi pada laluannya: tanda yang dibuat sebelum operasi yang menutup atau membuangnya tidak lagi wujud.
| Operasi penandaan pasca | Tandakan sebelum atau selepas | Mengapa (dengan atribusi) |
|---|---|---|
| Mengecat, menyalut serbuk | selepas — ablasi salutan memberikan kontras; sebelum — hanya ukiran yang dalam | Menurut pengeluar mesin, ukiran tipikal ialah 10–50 µm; salutan tersebut meliputi tanda plat. |
| Galvanisasi, penyaduran | selepas, sebagai ablasi salutan (logam bersalut memberikan kontras yang tinggi); sebelum - hanya ukiran yang dalam | Menurut pengeluar laser, tanda dot peen "menahan proses pasca-penyaduran" kerana ia dalam; laser mesti mengukir sama dalam. Nota: ablasi zink mendedahkan keluli dalam medan kod dan menanggalkan perlindungan kakisan secara setempat—untuk bahagian yang terdedah kepada kakisan, sahkan ini dengan ujian. |
| Pengisaran, peletupan tembakan, penggilapan | selepas | mereka menanggalkan lapisan atas tempat plat penyepuhlindapan dan ukiran terletak |
| Rawatan haba | selepas; pemeriksaan penyepuhlindapan pada struktur siap | warna penyepuhlindapan bergantung pada lapisan oksida (mengikut JPT) |
| Pempasifan keluli tahan karat | parameter kedua-dua proses hendaklah dipilih bersama; ujian mandatori | Menurut pengeluar laser, pasifasi selepas penyepuhlindapan "cenderung merendahkan tanda" |
| Mencuci, mensterilkan, bekerja dalam cecair | penyepuhlindapan tanpa kehilangan | Menurut JPT, risiko kakisan celah selepas penyepuhlindapan adalah sangat rendah, selepas ukiran ia adalah tinggi |
Peraturan praktikal: tandakan kod pada permukaan terakhir bahagian yang akan digunakan. Jika tanda mesti ada daripada operasi pertama, pilih ukiran yang lebih dalam daripada apa yang akan dibuang oleh operasi berikutnya, dan pertimbangkan masa, apabila kos kedalaman berlalu.
6. Pegun, mudah alih atau dalam talian
Ketiga-tiga jenis stesen berbeza bukan pada kualiti papan tanda, tetapi pada apa yang perlu disediakan di sekitar kepala.
| Jenis jawatan | Contoh | Untuk apa? | Apa yang perlu disediakan |
|---|---|---|---|
| Alat tulis dengan lajur dan meja | RBZ 2020 (meja raster M6, suis kaki, 50 kg); gentian 20 W (bengkel B); gentian Raycus 30 W 150×150 mm (bengkel C) | siri di atas meja, peranti untuk beberapa keping | peranti pelekap, penyangga, perumah atau penyangga Kelas 4 dengan gogal |
| Mudah alih | gentian 20 W (menyimpan B dan C; juga dikuasakan bateri di B); mudah alih (menyimpan A, 6.8 kg mengikut kad) | elemen yang tidak akan muat di bawah lajur: bingkai, tangki, mesin pelanggan | aplikasi yang stabil, kerana ketajaman dan grid kod bergantung pada kedudukan kepala; pengesahan selepas setiap aplikasi |
| Dalam talian | penandaan serta-merta (dalam keterangan RBZ 1515UV, sumber UV untuk plastik; untuk logam, tanya tentang gentian dengan input pengekod); sistem dengan kamera CCD dan pengumpan tali sawat (50 W di kedai C; kedai A) | setiap bahagian pada penghantar, bahagian-bahagian kecil | isyarat mula/henti dan data daripada sistem induk, pengekod, pengesah pasca-stesen |
Harga senarai bersih (sehingga Oktober 2026): alat pegun dari PLN 8,500 (kedai B, 20 W) dan PLN 9,900 (kedai C, 30 W), mudah alih dari PLN 7,800.00 (kedai C, 20 W) hingga PLN 14,634.15 (kedai B, bateri 20 W), sistem dengan pengumpan dan kamera CCD PLN 40,000.00 setiap satu (kedai C dan A), RBZ 2020 — harga untuk proses tersebut; kedai A mengisytiharkan pajakan "daripada PLN 250/bulan" untuk mudah alih 30 W (pengisytiharan kedai, bukan tawaran pembiayaan), dan jadual penuh mengikut kuasa disusun dalam teks tentang pemilihan penanda laser (sumber dalam bahasa Poland) .
Kelajuan merupakan hujah untuk laser sebaris: menurut pengeluar penandaan, mesin penandaan gentian menanda keseluruhan Matriks Data dalam masa kurang daripada 1 saat, manakala mikrodot (dot peen) memerlukan 3–8 saat setiap penandaan. Penyimpangan kepala yang digunakan secara manual daripada kepersegi lurus melanggar parameter ketidakseragaman paksi dan grid daripada Bahagian 2.
7. Kuasa dan Sumber: Apa yang Cukup untuk Kod dan Apa yang Cukup untuk Ukiran Mendalam
Untuk nombor, kod dan logo pada keluli dan aluminium, gentian dalam mana-mana kelas kuasa yang ditawarkan di kedai adalah mencukupi; menurut GS1, laser DPM "biasanya 10-100 W." Kuasa membeli masa untuk pengisian dan kedalaman untuk ukiran; ia dengan sendirinya tidak meningkatkan penggredan kod.
RBZ 2020 sebagai rujukan: Sumber Raycus 50 W, medan 200 × 200 mm, kelajuan operasi sehingga 7000 mm/s, ketepatan 0.01 mm, aksara minimum 0.3 mm, pengawal EZCAD, penyejukan udara, paksi putar pilihan. Pengilang menyenaraikan aplikasi: kod bar, kod QR, nombor siri, logo pada logam dan plastik terpilih, plat nama. 50 W menyediakan kapasiti untuk penyingkiran salutan dan ukiran dalam berbilang laluan tanpa melanjutkan larian.
Bilakah gentian dengan suis Q tidak mencukupi? Apabila pelanggan memerlukan tanda hitam pada aluminium anodized terang atau warna yang boleh diulang pada keluli tahan karat dan titanium, menurut pengeluar penanda, inilah domain MOPA dengan panjang denyut boleh laras. Apabila logam sangat memantul (kuprum, perak, emas), pengeluar penanda mencadangkan UV sebagai pilihan, dengan menyatakan bahawa gentian biasanya lebih pantas.
Adakah laser kaedah terbaik untuk mikrodot, cetakan atau label - perbandingan teknik disertakan dalam teks mengenai penandaan kekal bahagian (sumber dalam bahasa Poland) .
8. Stesen: pengesah, pembaca, pengekstrakan dan kelas laser
Seorang pengesah bukanlah pembaca. Pembaca akan menjawab "baca" atau "tidak membaca"; pengesah mengukur lapan parameter pada apertur, panjang gelombang dan sudut pencahayaan tertentu dan mengeluarkan penarafan. Kod yang dibaca oleh pembaca di tingkat kedai mungkin menerima penarafan di bawah ambang pelanggan; jika anda menanda mengikut piawaian pelanggan, pengesah adalah sebahagian daripada stesen tersebut.
Pengekstrakan juga perlu untuk logam, kerana habuk dan oksida daripada penyepuhlindapan dan ukiran mendap pada kanta. Kelas laser terpakai untuk seluruh stesen: kepala galvo terbuka ialah laser Kelas 4, manakala mesin tertutup boleh menjadi Kelas 1 mengikut Institut Pusat Perlindungan Buruh dan Institut Penyelidikan Kebangsaan (CIOP-PIB). Pemilihan penutup, gelas dan pengekstrakan diterangkan dalam teks tentang memilih mesin penanda. Anda boleh mendapatkan gambaran keseluruhan mesin dalam kategori penandaan laser Roboteus ; untuk sebut harga RBZ 2020, sila berikan bahan, kandungan penandaan, saiz kelompok dan standard kualiti kod.
Soalan lazim
Penanda laser logam yang manakah sesuai untuk kod DataMatrix?
Serat 1064 nm dalam mana-mana kelas kuasa dari kedai Poland (20 W, 30 W, 50 W) akan menghasilkan kod DataMatrix pada keluli dan aluminium. Penilaian kod ditentukan oleh modul yang dipilih untuk saiz titik, kuasa isian, zon senyap 1X dan luas permukaan, bukan watt. Ujian daripada pihak anda dan pengukuran dengan pengesah adalah lebih menentukan daripada helaian data.
Adakah laser penanda logam akan menandakan aluminium dan tembaga?
Aluminium, sebagai contoh: aluminium terdedah menghasilkan rona kelabu, manakala aluminium anodized menghasilkan tanda terang selepas pewarna dalam lapisan oksida ditanggalkan (mengikut JPT). Kuprum sangat memantulkan cahaya, tetapi pengeluar laser menyenaraikan tembaga, gangsa dan perak antara logam untuk gentian, dan penjual laser menerangkan ukiran langsung loyang tidak bersalut; pengeluar penanda mencadangkan UV sebagai alternatif, dengan menyatakan bahawa gentian biasanya lebih pantas.
Apakah kuasa mesin penanda keluli tahan karat?
Untuk nombor dan kod yang disepuh lindap (hitam tanpa kehilangan), kelas 20-30 W sudah mencukupi; 50 W, seperti dalam RBZ 2020, menyediakan ruang untuk pengisian dan ukiran. Warna dan hitam boleh ulangan dengan denyut boleh laras dipanggil MOPA; untuk pasifasi pasca-penandaan, parameter kedua-dua proses dipilih bersama (Bahagian 5).
Adakah mesin penanda mudah alih mencukupi untuk penandaan DataMatrix?
Untuk komponen yang besar, ya, tetapi setiap kod daripada aplikasi manual memerlukan pengesahan, kerana kecondongan kepala mengganggu grid modul. Dalam katalog (bersih, sehingga Oktober 2026), sebuah kedai menetapkan harga untuk 20W mudah alih dari PLN 7,800.00, satu lagi dari PLN 12,000, dan kedai ketiga menyenaraikan 20W mudah alih pada PLN 13,000. Untuk pengeluaran atas meja dan talian, mesin pegun dengan lekapan atau sistem dengan pengumpan adalah lebih baik.
Sumber
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — Parameter dan aplikasi RBZ 2020
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — penandaan segera dalam penerangan RBZ 1515UV
- https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — Garis Panduan GS1 DataMatrix: ECC 200, FNC1, jadual dimensi-X untuk penjagaan kesihatan dan DPM, zon senyap 1X, apertur 40–80%, rekod penilaian, ISO/IEC 15415 vs. ISO/IEC TR 29158, kuasa laser DPM 10–100 W
- https://axicon.com/2d-barcode-verification - lapan parameter ISO/IEC 15415, peraturan skor terendah, format rakaman keputusan
- https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI pada peranti boleh guna semula (MDR 2017/745, Lampiran VI, Bahagian C, perkara 4.10)
- https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — oksida anil, kakisan rekahan, pensterilan wap 134 °C
- https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ - Tanda terang pada aluminium anodized
- https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — kelas mengikut PN-EN 60825-1:2014-11, cermin mata PN-EN 207:2017, contoh OD ≈ 5
Nota editorial
Harga senarai dalam teks adalah daripada laman web peruncit setakat Oktober 2026 dan tertakluk kepada perubahan. Sebelum membuat keputusan, sila semak tawaran dan konfigurasi semasa. Saiz modul dan ambang kualiti kod diperoleh daripada garis panduan GS1 2018 dan mungkin dikemas kini dalam edisi kemudian. Piawaian aplikasi pelanggan adalah sah. Parameter penandaan bergantung pada mesin, kanta dan bahan, dan teks tersebut tidak menggantikan arahan pengilang atau peraturan kesihatan dan keselamatan pekerjaan untuk bekerja dengan laser, terutamanya Kelas 4.

