ROBOTEUS / ידע

01 בנובמבר 2026

סמן לייזר למתכת: DataMatrix ללא שגיאות קריאה

מכונת סימון לייזר למתכת: טבלה "מה אנחנו מסמנים", מודולי DataMatrix לפי GS1, הערכת איכות לפי ISO/IEC 29158, רצף פעולות ובחירת מקור מתח.

סמן לייזר למתכת: DataMatrix ללא שגיאות קריאה

הצעה אופיינית מסתיימת בהספק, אזור עבודה ומהירות של "עד ​​7000 מ"מ/שנייה". בינתיים, סמן לייזר למתכת במפעל המסמן חלקים לתעשיות הרכב, האלקטרוניקה או הרפואה אינו נשפט לפי האם הוא "יוצר קוד", אלא לפי האם הקוד נקרא על ידי מאמת לאחר צביעה, גלוון או עיקור, והאם הוא עובר ביקורת של לקוח.

טקסט זה משלים את מה שלא נמצא בכרטיסי המוצר: הדרישות של כל סוג סימון, תקני האיכות של קוד DataMatrix וגדלי המודולים לפי GS1, סדר הסימון והעיבוד, וההבדלים בין תחנות נייחות, ניידות ותחנות קוויות - מספרים תמיד עם ייחוס.

נקודת ההתייחסות היאסמן סיבים RBZ 2020עם מקור Raycus 50 וואט, במחיר המתאים לתהליך. קריטריוני הבחירה הכלליים מתוארים בטקסט אודות,כיצד לבחור טוש לייזר (מקור בפולנית)כאן אנו עוסקים אך ורק במתכת ובזיהוי.

1. מה אנו מסמנים על מתכת: טבלת דרישות

חמשת סוגי הדמויות הן חמש משימות עבור אותו ראש גלבו; הן נבדלות במה שקובע את האיכות.

מה אנחנו מסמנים? תהליך מתכת טיפוסי מה קובע את האיכות שדה ורכיבה זמן לאמנות
מספר סידורי, אצווה, תאריך חישול (שחור ללא אובדן) על נירוסטה וטיטניום; חריטה על פני השטח על פלדה ואלומיניום; הסרת שכבת האנודה ניגודיות; גובה תווים מינימלי (RBZ 2020: 0.3 מ"מ) שדה קטן; פטיפון ליד הגלגלים שבריר שנייה עד כמה שניות
דאטהמטריקס / QR כמו לעיל, עם מילוי מודול מלא ניגודיות, אחידות מודול, אזור שקט; הערכה לפי ISO/IEC 15415 או ISO/IEC TR 29158 קוד + אזור שתיקה + סבילות הרכבה מטריצת הנתונים כולה "פחות משנייה אחת"
לוגו, גרפיקה חישול או חריטה עם מילוי רסטר אחידות המילוי, חזרתיות של הגוון שדה עם עתודה שניות עד דקות
סיום לימודים, סולם קווים וקטוריים דקים, מעבר אחד דיוק מיקום (RBZ 2020: 0.01 מ"מ) כל קנה המידה בשטח קצר, ללא סתימות
לוחית שם, CE טקסט ופיקטוגרמות על אלומיניום אנודייז או נירוסטה עמידות בתנאי הפעלה של המכונה לוחית שדה (RBZ 2020: 200 × 200 מ"מ) שניות עד דקות, תלוי במילוי

הזמן בעמודה האחרונה הוא תיאורי במכוון - הוא תלוי בעוצמה, בעדשה, במילוי ובחומר; מדדו אותו על ידי בדיקה עצמית.

2. תקני איכות קוד: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 ו-ISO/IEC TR 29158

שלושה תקנים הנדרשים על ידי הלקוח מתארים שלושה דברים שונים. ISO/IEC 16022 מגדיר את סמלוגיית מטריצת הנתונים. על פי הנחיית GS1 DataMatrix, רק גרסת ECC 200, היחידה עם תיקון שגיאות Reed-Solomon, מקובלת ביישומי GS1. GS1 DataMatrix שונה ממטריצת נתונים רגילה בתו FNC1 המוביל.

תקן ISO/IEC 15415 מעריך את איכות הסמלים המודפסים. תקן GS1 קובע במפורש כי "ISO/IEC 15415 אינו מספיק למדידת איכות סמלי DPM, כלומר, אלו המסומנים ישירות על החלק; ISO/IEC TR 29158 (הנחיות AIM DPM) משמש למטרה זו, והתוצאה נקראת 'ציון DPM'. הציון הוא מספרי: מ-4.0 (הטוב ביותר) עד 0.0, עם אותיות מקבילות A-F. לדברי Axicon, יצרנית של מכשירי אימות, ISO/IEC 15415 מעריך שמונה פרמטרים, ו"הפרמטר עם הציון הנמוך ביותר הופך לציון הכללי":

פרמטר (ISO/IEC 15415) מה זה מודד? מה מפחית אותו בעת סימון בלייזר
לְפַעֲנֵחַ האם הסמל מפוענח תבנית פגומה, מודול קטן מדי ביחס לנקודה
ניגודיות סמלים הבדל בבהירות של מודולים חישול לקוי, חריטה אפורה על אלומיניום, השתקפויות
אִפְנוּן אחידות ניגודיות מילוי לא אחיד, שינוי מיקוד בעקומה
אי-אחידות צירית פרופורציות סמל כיול שגוי של שדה הגאלבו
חוסר אחידות ברשת סטיית רשת המודול כמו לעיל בתוספת רעידות הרכבה
תיקון שגיאות שאינו בשימוש עתודה לתיקון שגיאות כל דבר מעל; ערך נמוך הוא קוד ל"גבולי"
נזק לתבנית קבועה נזק לתבניות ה-L והשעון קווי חוף שבורים, מתפצלים
צמיחה בדפוס הגדלה או הקטנה של מודולים נקודה גדולה מדי או כוח, קצוות מותכים

התוצאה הגיונית רק בתנאי המדידה. GS1 מאחסן אותה כמדידה/צמצם/אורך גל/זווית, לדוגמה, "3.0/10/660", ועבור DPM מוסיף קודי תאורה (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). תקן היישום של הלקוח חייב להגדיר את המדד המינימלי; GS1 נותן 1.5 כדוגמה.

3. גודל מודול ונקודת לייזר: מספרים מ-GS1

ממד ה-X הוא בגודל של תא ברקוד בודד. GS1 מספק טבלאות נפרדות לסימון ישיר; להלן ערכי המינימום, היעד והמקסימום.

יישום (בהתאם להנחיית GS1 DataMatrix) ממד X מינימום / יעד / מקסימום איכות נדרשת (סימון GS1)
שירותי בריאות, סמלים מודפסים 0.254 / 0.380 / 0.495 מ"מ 1.5/08/660
DPM, מכשירים לא רפואיים 0.254 / 0.300 / 0.615 מ"מ 1.5/06/660
DPM-A (לייזר, איכול - מודולים משולבים), מכשירים רפואיים קטנים 0.100 / 0.200 / 0.300 מ"מ DPM1.5/04-12/650/(45Q 30Q 30T שנות ה-30 90)
DPM-B (dot peen - מודולים לא מחוברים) 0.200 / 0.300 / 0.495 מ"מ DPM1.5/08-20/650/(45Q 30Q 30T שנות ה-30 90)

שני כללים מאותה הנחיה: אזור שקט של 1X בכל אחד מארבעת הצדדים הוא חובה, ומתחת ל-1X הסמל ייכשל באימות; צמצם המדידה הוא בדרך כלל 40-80% מממד ה-X המרבי של היישום.

כיצד זה קשור למכונה? בתי מלאכה (A-D) מצהירים על רוחב מינימלי של קו סיב של 10 מיקרומטר (בית מלאכה C) דרך 15 מיקרומטר (בית מלאכה D) עד 50 מיקרומטר (בית מלאכה B). מודול של 0.100 מ"מ מטבלת GS1 הוא ברוחבי קווים שונים, ומודול של 0.300 מ"מ הוא בערך תריסר; כל מודול מלא בכמה קווים נוגעים זה בזה, ומודולים סמוכים מתמזגים לשדות רציפים - ומכאן סוג A של GS1, "מודולים מחוברים", בניגוד לנקודות הנפרדות של מיקרו-נקודה (סוג B). חשוב יותר מ"הקו המינימלי" הוא חזרתיות: דיוק מיקום (RBZ 2020: 0.01 מ"מ) וחדות קבועה על פני כל השדה.

לדוגמה, נניח קוד עם 16 שורות ועמודות עם מודול של 0.300 מ"מ: הסמל הוא באורך 4.8 מ"מ, ועם אזור שתיקה 1X מכל צד, ברוחב 5.4 מ"מ. זוהי המחשה בלבד, לא המלצה; גודל הסמל תלוי בכמות הנתונים ובקורא.

הניגודיות תלויה במתכת. על פי יצרן מכונת החריטה, חריטה על אלומיניום חשוף מייצרת גוונים של אפור, לא שחור, מה שאינו מפריע לאימות קוד דו-ממדי. על אלומיניום אנודייז, הקרן מסירה את הצבע בשכבת התחמוצת, ומשאירה סימן בהיר (על פי JPT). על נירוסטה וטיטניום, הסימן השחור נוצר על ידי חישול ללא אובדן (על פי שני יצרני לייזר), כפי שנדון בטקסט בנושא.שחורות ועומק של חריטה בלייזר במתכת (מקור בפולנית).

4. GS1 ו-UDI: מתי נדרש קוד על מתכת

עבור מכשירים רפואיים, זיהוי אינו אופציה. על פי מוקד התמיכה של UDI של הנציבות האירופית (MDR 2017/745, נספח VI, חלק ג', סעיף 4.10), מכשירים רב פעמיים חייבים לשאת את נושא ה-UDI על המכשיר עצמו, ואם הם מנוקים, מחטאים, מעוקרים או מעובדים מחדש בין שימושים, הנושא חייב להישאר קבוע וקריא לאחר כל תהליך כזה. יוצאים מן הכלל: כאשר תיוג ישיר יפגע בבטיחות או בביצועי המכשיר או אינו בר ביצוע.

עמידות לאחר עיבוד חוזר היא מבחן ספציפי. JPT ממליצה על עיקור בקיטור ב-134 מעלות צלזיוס כמבחן חשיפה לסימן המחושל. יצרן לייזר תעשייתי מתאר מקרה קשה יותר: פסיבציה בחומצה חנקתית "למרבה הצער מסירה גם סימני לייזר". לדברי היצרן, ניתן להשיג סימן כהה עמיד בפני פסיבציה ואוטוקלב על פלדות 304 ו-316; מקרים קשים יותר דורשים מקורות UV או פיקו-שניות. היצרן ממליץ על בדיקת פסיבציה במכונה.

מחוץ לתחום הרפואה, הדרישות מוכתבות על ידי תקן היישום של הלקוח - בקשו זאת לפני הבדיקה, שכן בחירת המודול, התהליך והמאמת תלויה בכך.

5. קריאות לאחר עיבוד: רצף פעולות

הסיבה הנפוצה ביותר לקודים בלתי קריאים אינה טמונה במכונה, אלא במסלול: סימן שנוצר לפני הפעולה ומכסה או מסיר אותה מפסיק להתקיים.

פעולת סימון לאחר החתימה סמן לפני או אחרי למה (עם ייחוס)
צביעה, ציפוי אבקה אחרי - אבלציה של הציפוי נותנת ניגודיות; לפני - רק חריטה עמוקה לפי יצרן המכונה, חריטה אופיינית היא 10-50 מיקרומטר; הציפוי מכסה את סימן הלוח.
גלוון, ציפוי אחרי, כאבלציה של הציפוי (מתכות מצופות נותנות ניגודיות גבוהה); לפני - רק חריטה עמוקה על פי יצרן הלייזר, סימן ה-dot peen "עומד בתהליכי ציפוי לאחר מכן" מכיוון שהוא עמוק; הלייזר חייב לחרוט באותה עומק. הערה: אבלציה של אבץ חושפת את הפלדה בשדה הקוד ומסירה באופן מקומי את ההגנה מפני קורוזיה - עבור חלקים החשופים לקורוזיה, יש לאמת זאת באמצעות בדיקה.
ליטוש, ניקוי יריות, ליטוש לְאַחַר הם מסירים את השכבה העליונה שבה נמצאים לוחות החישול והחריטה
טיפול בחום לאחר; בדיקת חישול על המבנה המוגמר צבע החישול תלוי בשכבת התחמוצת (על פי JPT)
פסיבציה של נירוסטה יש לבחור יחד את הפרמטרים של שני התהליכים; בדיקה חובה לפי יצרן הלייזר, פסיבציה לאחר חישול "נוטה לפגוע בסימן"
שטיפה, עיקור, עבודה בנוזלים חישול ללא אובדן לפי JPT, הסיכון לקורוזיה בסדקים לאחר חישול נמוך מאוד, ואחרי חריטה הוא גבוה

כלל אצבע: סמנו את הקוד על המשטח האחרון שבו החלק ישמש. אם הסימן חייב להיות נוכח מהפעולה הראשונה, בחרו חריטה עמוקה יותר ממה שפעולות עוקבות יוסרו, וקחו בחשבון את הזמן, ככל שעוברים עלויות העומק.

6. נייח, נייד או מקושר

שלושת סוגי התחנות נבדלים זה מזה לא באיכות השלט, אלא במה שצריך לספק מסביב לראש.

סוג המשרה דוגמאות בשביל מה? מה שצריך לספק
נייח עם עמודה ושולחן RBZ 2020 (שולחן רסטר M6, מתג רגל, 50 ק"ג); סיבים אופטיים 20 וואט (חנות B); סיבים אופטיים Raycus 30 וואט 150×150 מ"מ (חנות C) סדרה על השולחן, מכשירים למספר חלקים מתקן הרכבה, תומך, מארז או מעמד Class 4 עם משקפי מגן
נייד סיב 20 וואט (מאחסנים B ו-C; גם מופעל על ידי סוללה ב-B); נייד (מאחסן A, 6.8 ק"ג לפי הכרטיס) אלמנטים שלא יתאימו מתחת לעמוד: מסגרות, מיכלים, מכונות של הלקוח יישום יציב, מכיוון שהחדות ורשת הקוד תלויות במיקום הראש; אימות לאחר כל יישום
מוטבע סימון בזמן אמת (בתיאור RBZ 1515UV, מקורות UV לפלסטיק; למתכת, שאל לגבי סיבים עם קלט מקודד); מערכות עם מצלמת CCD ומזין רצועות (50 וואט בחנות C; חנות A) כל חתיכה על המסוע, חלקים קטנים אותות התחלה/עצירה ונתונים מהמערכת הראשית, מקודד, מאמת תחנת משנה

מחירי מחירון נטו (נכון לאוקטובר 2026): נייחים החל מ-8,500 זלוטי (חנות B, 20 וואט) ו-9,900 זלוטי (חנות C, 30 וואט), ניידים החל מ-7,800.00 זלוטי (חנות C, 20 וואט) עד 14,634.15 זלוטי (חנות B, סוללה 20 וואט), מערכות עם מזין ומצלמת CCD עבור 40,000.00 זלוטי (חנויות C ו-A), RBZ 2020 - תמחור לתהליך; חנות A מצהירה על שכירות עבור מכשיר נייד 30 וואט "החל מ-250 זלוטי/חודש" (הצהרת חנות, לא הצעת מימון), והטבלה המלאה לפי הספק מרוכזת בטקסט אודות.בחירת סמן לייזר (מקור בפולנית).

מהירות היא טיעון בעד לייזר מוטבע: על פי יצרן הסימון, מכונת סימון הסיבים מסמנת את כל מטריצת הנתונים בפחות משנייה אחת, בעוד שמכונת המיקרו-דוט (dot peen) דורשת 3-8 שניות לכל סימון. סטייה של הראש המופעל ידנית מהניצב מפרה את פרמטרי חוסר האחידות הצירית והרשת מסעיף 2.

7. כוח ומקור: מה מספיק לקודים ומה מספיק לחריטה עמוקה

עבור מספרים, קודים ולוגואים על פלדה ואלומיניום, סיבים בכל סוג הספק המוצע בחנויות מספיקים; לפי GS1, לייזרים של DPM הם "בדרך כלל 10-100 וואט". הספק קונה זמן למילוי ועומק לחריטה; הוא כשלעצמו אינו משפר את דירוג הקוד.

RBZ 2020 כמקור ייחוס: מקור Raycus 50 וואט, שדה 200 × 200 מ"מ, מהירות פעולה עד 7000 מ"מ/שנייה, דיוק של 0.01 מ"מ, תווים מינימליים של 0.3 מ"מ, בקר EZCAD, קירור אוויר, ציר סיבובי אופציונלי. היצרן מפרט יישומים: ברקודים, קודי QR, מספרי סידוריים, לוגואים על מתכות ופלסטיק נבחר, לוחיות שם. 50 וואט מספק את היכולת להסרת ציפוי וחריטה במספר מעברים מבלי להאריך את הריצה.

מתי סיבים עם מתג Q אינם מספיקים? כאשר הלקוח דורש סימן שחור על אלומיניום אנודייז בהיר או צבעים חוזרים על נירוסטה וטיטניום, על פי יצרני הסימון, זהו התחום של MOPA עם אורך פולס מתכוונן. כאשר המתכת מחזירת אור מאוד (נחושת, כסף, זהב), יצרן הסימון מציע UV כאפשרות, תוך ציון שסיבים בדרך כלל מהירים יותר.

האם לייזר היא השיטה הטובה ביותר למיקרו-נקודות, הדפסה או תיוג - השוואה בין טכניקות כלולה בטקסט בנושאסימון קבוע של חלקים (מקור בפולנית).

8. תחנה: מאמת, קורא, מיצוי וסוג לייזר

מאמת אינו קורא. קורא עונה ב"קראתי" או "לא קראתי"; המאמת מודד שמונה פרמטרים בצמצם, אורך גל וזווית תאורה ספציפיים ומנפיק דירוג. קוד שקורא קורא בקומת הייצור עשוי לקבל דירוג מתחת לסף של הלקוח; אם אתם מסמנים לפי תקן של לקוח, המאמת הוא חלק מהתחנה.

שאיבה נחוצה גם עבור מתכת, מכיוון שאבק ותחמוצות מחישול וחריטה שוקעים על העדשה. סוג הלייזר חל על כל התחנה: ראש גלוו פתוח הוא לייזר Class 4, בעוד שמכונה סגורה יכולה להיות Class 1 לפי CIOP-PIB. בחירת המארז, הזכוכיות וההשאיבה מתוארת בטקסט על בחירת מכונת סימון. ניתן למצוא סקירה כללית של המכונות בקטגוריה.סמני לייזר של רובוטאוסעבור הצעת המחיר של RBZ 2020, אנא ספקו את החומר, תוכן השלט, גודל הסדרה וסטנדרט איכות הקוד.

שאלות נפוצות

איזה טוש לייזר למתכת מתאים לקודי DataMatrix?

סיבים אופטיים של 1064 ננומטר בכל סוג הספק מחנויות פולניות (20 וואט, 30 וואט, 50 וואט) יפיקו קוד DataMatrix על פלדה ואלומיניום. הערכת הקוד נקבעת על ידי המודול שנבחר עבור גודל הנקודה, עוצמת המילוי, אזור השקט פי 1 ושטח הפנים, ולא על ידי הוואטים. בדיקה מצידך ומדידה עם מאמת הן מכריעות יותר מגיליון נתונים.

האם לייזר לסימון מתכות יסמן אלומיניום ונחושת?

אלומיניום, לדוגמה: אלומיניום חשוף מייצר גווני אפור, בעוד שאלומיניום אנודייז מייצר סימן בהיר לאחר הסרת הצבע בשכבת התחמוצת (על פי JPT). נחושת מחזירת אור מאוד, אך יצרן הלייזר מפרט נחושת, ברונזה וכסף בין המתכות לסיבים, וספק הלייזר מתאר חריטה ישירה של פליז לא מצופה; יצרן הסימון מציע UV כחלופה, וציין שסיבים בדרך כלל מהירים יותר.

מהי עוצמתה של מכונת סימון מפלדת אל-חלד?

עבור מספרים וקודים שעברו חישול (שחור ללא אובדן), רמות של 20-30 וואט מספיקות; 50 וואט, כמו ב-RBZ 2020, מספקים מקום למילוי וחריטה. צבעים ושחור חוזר עם פולס מתכוונן נקראים MOPA; עבור פסיבציה לאחר סימון, הפרמטרים של שני התהליכים נבחרים יחד (סעיף 5).

האם מכונת סימון ניידת מספיקה לסימון ב-DataMatrix?

עבור רכיבים גדולים, כן, אבל כל קוד מיישום ידני דורש אימות, מכיוון שהטיית הראש מעוותת את רשת המודולים. בקטלוגים (נטו, נכון לאוקטובר 2026), חנות אחת מתמחרת את ה-20W הנייד החל מ-7,800.00 זלוטי, אחרת החל מ-12,000 זלוטי, וחנות שלישית מפרטת את ה-20W הנייד ב-13,000 זלוטי. לייצור שולחני וייצור בקו, מכונה נייחת עם מתקן או מערכת עם מזין עדיפה.

מקורות

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — פרמטרים ויישומים של RBZ 2020
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — סימון בזמן אמת בתיאור ה-RBZ 1515UV
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — הנחיות GS1 DataMatrix: ECC 200, FNC1, טבלאות X-dimension עבור שירותי בריאות ו-DPM, אזור שקט 1X, צמצם 40–80%, רישום הערכה, ISO/IEC 15415 לעומת ISO/IEC TR 29158, עוצמת לייזר DPM 10–100 W
  • https://axicon.com/2d-barcode-verification - שמונה פרמטרים של ISO/IEC 15415, כלל הציון הנמוך ביותר, פורמט רישום תוצאות
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI על התקנים לשימוש חוזר (MDR 2017/745, נספח VI, חלק ג', סעיף 4.10)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — תחמוצת מחושלת, קורוזיה בסדקים, עיקור בקיטור 134 מעלות צלזיוס
  • https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ - סימן בהיר על אלומיניום אנודייז
  • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — קטגוריות לפי PN-EN 60825-1:2014-11, משקפיים PN-EN 207:2017, דוגמה OD ≈ 5

הערת עריכה

מחירי המחירון בטקסט הם מאתרי האינטרנט של קמעונאים נכון לאוקטובר 2026 והם כפופים לשינויים. לפני קבלת החלטה, אנא בדקו את ההצעה והתצורה הנוכחיים. גדלי המודולים וספי איכות הקוד נגזרים מהנחיות GS1 לשנת 2018 ועשויים להתעדכן במהדורות מאוחרות יותר. תקן היישום של הלקוח מחייב. פרמטרי הסימון תלויים במכונה, בעדשה ובחומר, והטקסט אינו מחליף את הוראות היצרן או את תקנות הבריאות והבטיחות התעסוקתית לעבודה עם לייזרים, ובפרט Class 4.

ידע