ROBOTEUS / TEADMISED

1. nov 2026

Metalli lasermarker: DataMatrix ilma lugemisvigadeta

Metalli lasermärgistusmasin: tabel „mida me märgistame“, DataMatrixi moodulid vastavalt GS1 standardile, kvaliteedihindamine vastavalt standardile ISO/IEC 29158, toimingute järjekord ja toiteallika valik.

Metalli lasermarker: DataMatrix ilma lugemisvigadeta

Tüüpiline pakkumine lõpeb võimsuse, tööulatuse ja kiirusega "kuni 7000 mm/s". Samal ajal ei hinnata autotööstuse, elektroonika või meditsiiniseadmete osi märgistava rajatise metallilasermarkerit selle järgi, kas see "loob koodi", vaid pigem selle järgi, kas kontrollija suudab seda koodi pärast värvimist, tsinkimist või steriliseerimist lugeda ja kas see läbib kliendi auditi.

See tekst täiendab seda, mida tootekaartidelt ei leia: iga märgitüübi nõuded, DataMatrixi koodi kvaliteedistandardid ja moodulite suurused vastavalt GS1-le, märgistamise ja töötlemise järjekord ning statsionaarsete, mobiilsete ja liinijaamade erinevused – numbrid alati koos viitega.

Etalonina kasutatakse 50W Raycus-allikaga RBZ 2020 kiudmarkerit , mille hind vastab protsessile. Üldised valikukriteeriumid on kirjeldatud lasermarkeri valimise (poolakeelne allikas) tekstis; siin käsitleme ainult metalli ja identifitseerimist.

1. Mida me metallile märgistame: nõuete tabel

Viis tegelaskuju tüüpi on viis ülesannet sama galvo pea jaoks; need erinevad selle poolest, mis määrab kvaliteedi.

Mida me märgime? Tüüpiline metallitöötlusprotsess Mis määrab kvaliteedi Väli ja mägi Aeg kunsti jaoks
Seerianumber, partii, kuupäev roostevaba terase ja titaani kuumtöötlus (kadudeta must); terase ja alumiiniumi pinna graveerimine; anoodikihi eemaldamine kontrast; minimaalne tähemärgi kõrgus (RBZ 2020: 0,3 mm) väike väli; pöördlaud rullide kõrval sekundi murdosa kuni paar sekundit
DataMatrix / QR nagu eespool, täieliku moodulitäidisega kontrastsus, mooduli ühtlus, vaikne tsoon; hindamine vastavalt standardile ISO/IEC 15415 või ISO/IEC TR 29158 kood + vaikusetsoon + paigaldustolerants kogu andmemaatriks "alla 1 s"
Logo, graafika lõõmutamine või graveerimine rastertäidisega täidise ühtlus, varjundi korduvus väli reserviga sekunditest minutiteni
Graduatsioon, skaala õhukesed vektorjooned, üks läbimine positsioneerimistäpsus (RBZ 2020: 0,01 mm) kogu skaala põllul lühike, ilma täidisteta
Tüübisilt, CE tekst ja piktogrammid anodeeritud alumiiniumil või roostevabal terasel vastupidavus masina töötingimustes väljaplaat (RBZ 2020: 200 × 200 mm) sekunditest minutiteni, olenevalt täidust

Viimases veerus olev aeg on tahtlikult kirjeldav – see sõltub võimsusest, läätsest, täidisest ja materjalist; mõõtke seda ise katsetades.

2. Koodi kvaliteedistandardid: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 ja ISO/IEC TR 29158

Kolm kliendi poolt nõutavat standardit kirjeldavad kolme erinevat asja. ISO/IEC 16022 määratleb andmemaatriksi sümboolika. GS1 andmemaatriksi suunise kohaselt on GS1 rakendustes vastuvõetav ainult ECC 200 variant, mis on ainus Reed-Solomoni veaparandusega. GS1 andmemaatriks erineb tavalisest andmemaatriksist juhtiva FNC1 märgi poolest.

ISO/IEC 15415 hindab trükitud sümbolite kvaliteeti. GS1 sätestab selgesõnaliselt, et "ISO/IEC 15415 ei ole piisav DPM-sümbolite kvaliteedi mõõtmiseks", mis tähendab otse detailile märgitud sümboleid. Selleks kasutatakse standardit ISO/IEC TR 29158 (AIM DPM juhised) ja tulemust nimetatakse "DPM-hindeks". Hinne on numbriline, jäädes vahemikku 4,0 (parim) kuni 0,0, tähtede vastetega A–F. Kontrollvahendite tootja Axiconi andmetel hindab ISO/IEC 15415 kaheksat parameetrit ja "madalaima hindega parameeter saab üldiseks hindeks":

Parameeter (ISO/IEC 15415) Mida see mõõdab? Mis vähendab seda laseriga märgistamisel
Dekodeeri kas sümbol on dekodeeritud kahjustatud muster, moodul koha suhtes liiga väike
Sümboli kontrast moodulite heleduse erinevus halb kuumtöötlus, hall graveerimine alumiiniumil, peegeldused
Modulatsioon kontrasti ühtlus ebaühtlane täitmine, fookuse muutus kõveral
Aksiaalne ebaühtlus sümbolite proportsioonid galvovälja vale kalibreerimine
Võrgu ebaühtlus mooduli võrgu hälve nagu eespool, pluss kasvavad vibratsioonid
Kasutamata veaparandus veaparandusreserv kõik üle selle; madal väärtus on piiripealne kood
Parandatud mustri kahjustused L-i ja kellamustrite kahjustused purunenud rannajooned, killud
Prindi kasv moodulite arvu suurendamine või vähendamine liiga suur laik või tugevus, sulanud servad

Tulemus on loogiline ainult mõõtmistingimuste korral. GS1 salvestab selle astme/ava/lainepikkuse/nurga kujul, nt "3.0/10/660" ja DPM-i jaoks lisab valgustuskoodid (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Kliendi rakendusstandard peab määrama minimaalse astme; GS1 kasutab näitena 1,5.

3. Mooduli suurus ja laserpunkt: numbrid GS1-st

X-mõõde on ühe vöötkoodi lahtri suurus. GS1 pakub otseseks märgistamiseks eraldi tabeleid; allpool on toodud miinimum-, siht- ja maksimumväärtused.

Rakendus (vastavalt GS1 DataMatrixi suunistele) X-mõõde min / siht / max Nõutav kvaliteet (GS1 tähistus)
Tervishoid, trükitud sümbolid 0,254 / 0,380 / 0,495 mm 1.5.08.19660
DPM, mittemeditsiinilised seadmed 0,254 / 0,300 / 0,615 mm 1.5.06.19660
DPM-A (laser, söövitamine – kombineeritud moodulid), väikesed meditsiinilised instrumendid 0,100 / 0,200 / 0,300 mm DPM1.5/04-12/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)
DPM-B (punktpeen – ühendamata moodulid) 0,200 / 0,300 / 0,495 mm DPM1.5/08-20/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)

Samast suunisest pärinevad kaks reeglit: igal neljal küljel on kohustuslik 1X vaikne tsoon ja alla 1X sümbol ei läbi kontrolli; mõõteava on tavaliselt 40–80% rakenduse maksimaalsest X-mõõtmest.

Kuidas see masinaga seostub? Töökojad (A–D) deklareerivad minimaalsed kiudjoonte laiused vahemikus 10 µm (töökoda C) kuni 15 µm (töökoda D) ja 50 µm (töökoda B). GS1 tabelist pärit 0,100 mm moodul tähistab mitut joone laiust, samas kui 0,300 mm moodul tähistab tosinat või enamat; iga moodul on täidetud mitme kokkupuutuva joonega ja külgnevad moodulid sulanduvad pidevateks väljadeks – sellest ka GS1 tüüp A, „ühendatud moodulid”, vastandina eraldi mikropunktidele (tüüp B). Seega on „minimaalsest joonest” olulisem korduvus: positsioneerimistäpsus (RBZ 2020: 0,01 mm) ja ühtlane teravus kogu väljal.

Näiteks oletame koodi, millel on 16 rida ja veergu mooduliga 0,300 mm: sümbol on 4,8 mm pikk ja mõlemal küljel on 1x vaikuse tsoon laiusega 5,4 mm. See on illustratsioon, mitte soovitus; sümboli suurus sõltub andmete hulgast ja lugejast.

Kontrasts sõltub metallist. Graveerimismasina tootja sõnul tekitab paljale alumiiniumile graveerimine halli, mitte musta varjundit, mis ei sega 2D-koodi kontrollimist. Anodeeritud alumiiniumil eemaldab kiir oksiidikihist värvaine, jättes heleda jälje (JPT andmetel). Roostevabast terasest ja titaanist tehakse must jälg kadudeta kuumutamise teel (kahe lasertootja andmetel), nagu on käsitletud tekstis metalli lasergraveerimise mustuse ja sügavuse (poolakeelne allikas) kohta.

4. GS1 ja UDI: Millal on metallil kood nõutav

Meditsiiniseadmete puhul ei ole identifitseerimine valikuvõimalus. Euroopa Komisjoni UDI abikeskuse (MDR 2017/745, VI lisa, C osa, punkt 4.10) andmetel peab korduvkasutatavatel seadmetel olema UDI kandja seadmel endal ning kui neid puhastatakse, desinfitseeritakse, steriliseeritakse või töödeldakse uuesti kasutuskordade vahel, peab kandja pärast iga sellist protsessi jääma püsivaks ja loetavaks. Erandid: kui otsene märgistamine segaks seadme ohutust või toimivust või ei ole teostatav.

Vastupidavus pärast taastöötlemist on spetsiifiline test. JPT soovitab lõõmutatud märgi kokkupuutetestina auruga steriliseerimist temperatuuril 134 °C. Tööstusliku laseri tootja kirjeldab keerulisemat juhtumit: passiveerimine lämmastikhappes "eemaldab kahjuks ka laserjäljed". Tootja sõnul saab 304 ja 316 terastel saavutada passiveerimisele ja autoklaavimisele vastupidava tumeda märgi; keerulisematel juhtudel on vaja UV- või pikosekundilisi allikaid. Tootja soovitab masinal passiveerimistesti.

Väljaspool meditsiini dikteerib nõuded kliendi rakendusstandard – küsige seda enne testimist, kuna sellest sõltub mooduli, protsessi ja kontrollija valik.

5. Loetavus pärast töötlemist: toimingute jada

Loetamatute koodide kõige levinum põhjus ei peitu mitte masinas, vaid marsruudis: enne seda katvat või eemaldavat toimingut tehtud märk lakkab olemast.

Järelmärgistusoperatsioon Märgi enne või pärast Miks (koos omistamisega)
Värvimine, pulbervärvimine pärast — katte ablatsioon annab kontrasti; enne — ainult sügavgraveerimine Masina tootja andmetel on tüüpiline graveering 10–50 µm; kate katab plaadimärgi.
Tsinkimine, galvaniseerimine pärast katte ablatsioonina (pinnatud metallid annavad suure kontrasti); enne – ainult sügavgraveerimine Laseri tootja sõnul "talub punktgraveeringuga märk järelkatmisele", kuna see on sügav; laser peab graveerima sama sügavale. Märkus: tsingi ablatsioon paljastab terase koodiväljal ja eemaldab lokaalselt korrosioonikaitse – korrosioonile avatud osade puhul kontrollige seda katsega.
Lihvimine, haavelpuhastus, poleerimine pärast nad eemaldavad pealmise kihi, milles asuvad lõõmutus- ja graveerimisplaadid
Kuumtöötlus pärast; valmis konstruktsiooni kuumutuskontroll lõõmutusvärv sõltub oksiidikihist (vastavalt JPT-le)
Roostevaba terase passiveerimine Mõlema protsessi parameetrid tuleks valida koos; kohustuslik test Laseri tootja sõnul kipub passiveerimine pärast lõõmutamist "märki halvendama".
Pesemine, steriliseerimine, vedelikega töötamine lõõmutamine ilma kadudeta JPT andmetel on pragude korrosiooni oht pärast lõõmutamist väga madal, pärast graveerimist aga kõrge.

Rusikareegel: märkige kood viimasele pinnale, millel detaili kasutatakse. Kui märk peab jääma alles esimesest toimingust, valige graveering, mis on sügavam kui see, mida järgnevad toimingud eemaldavad, ja arvestage ajaga, kuna sügavus maksab.

6. Statsionaarne, kaasaskantav või reas paigaldatav

Kolme tüüpi jaamad erinevad mitte sildi kvaliteedi, vaid selle poolest, mida pea ümber tuleb pakkuda.

Ametikoha tüüp Näited Milleks? Mida on vaja pakkuda
Statsionaarne koos samba ja lauaga RBZ 2020 (M6 rasterlaud, jalglüliti, 50 kg); 20 W fiiber (töökoda B); 30 W Raycus fiiber 150 × 150 mm (töökoda C) seeria laual, seadmed mitme tüki jaoks kinnitusvahend, tugi, korpus või 4. klassi alus koos kaitseprillidega
Kaasaskantav fiiber 20 W (salved B ja C; ka patareitoitega B-s); mobiilne (salv A, kaardi andmetel 6,8 kg) elemendid, mis ei mahu samba alla: raamid, mahutid, kliendi masinad stabiilne rakendus, kuna teravus ja koodivõrk sõltuvad pea asendist; kontroll pärast iga rakendust
Tekstisisene lennult märgistamine (kirjelduses RBZ 1515UV, UV-allikad plastidele; metallide puhul küsige enkoodrisisendiga kiu kohta); CCD-kaamera ja lintsöötjaga süsteemid (50 W töökojas C; töökojas A) iga konveieril olev tükk, väikesed osad käivitus-/seiskamissignaalid ja andmed peasüsteemist, kodeerijast ja järeljaama verifitseerijalt

Netohinnad (seisuga oktoober 2026): statsionaarsed seadmed alates 8500 Poola zlotti (pood B, 20 W) ja 9900 Poola zlotti (pood C, 30 W), kaasaskantavad seadmed alates 7800,00 Poola zlotti (pood C, 20 W) kuni 14 634,15 Poola zlotti (pood B, 20 W aku), söötja ja CCD-kaameraga süsteemid 40 000,00 Poola zlotti tükk (poed C ja A), RBZ 2020 – protsessi hinnakujundus; kauplus A deklareerib kaasaskantava 30 W seadme rentimise "alates 250 Poola zlotti kuus" (poe deklaratsioon, mitte finantseerimispakkumine) ja täielik tabel võimsuse järgi on esitatud lasermarkeri valimist (poolakeelne allikas) käsitlevas tekstis.

Kiirus on ridalaseri kasuks argument: märgistustootja sõnul märgistab kiudmärgistusmasin kogu andmemaatriksi vähem kui 1 sekundiga, samas kui mikrotäppmärgistus (dot peen) nõuab märgistuse kohta 3–8 sekundit. Käsitsi paigaldatud pea kõrvalekalle ristiasendist rikub 2. osas esitatud aksiaalse ja ruudustiku ebaühtluse parameetreid.

7. Võimsus ja allikas: mis on piisav koodide jaoks ja mis on piisav sügavgraveerimiseks

Numbrite, koodide ja logode puhul terasele ja alumiiniumile piisab kauplustes pakutavast mis tahes võimsusklassi kiust; GS1 kohaselt on DPM-laserid "tavaliselt 10–100 W". Võimsus annab aega täitmiseks ja sügavust graveerimiseks; see iseenesest ei paranda koodi klassifikatsiooni.

RBZ 2020 võrdlusmaterjalina: Raycus 50 W allikas, 200 × 200 mm väli, töökiirus kuni 7000 mm/s, täpsus 0,01 mm, minimaalne tähemärkide arv 0,3 mm, EZCAD kontroller, õhkjahutus, valikuline pöördtelg. Tootja loetleb rakendused: vöötkoodid, QR-koodid, seerianumbrid, logod metallidel ja valitud plastidel, nimeplaadid. 50 W võimaldab katte eemaldamist ja graveerimist mitme läbimisega ilma tööaega pikendamata.

Millal ei piisa Q-lülitiga kiust? Kui klient vajab musta märki eredal anodeeritud alumiiniumil või korduvaid värve roostevabal terasel ja titaanil, on märgistustootjate sõnul reguleeritava impulsi pikkusega MOPA valik. Kui metall on väga peegeldav (vask, hõbe, kuld), soovitab märgistustootja UV-valikut, märkides, et kiud on tavaliselt kiirem.

Kas laser on parim meetod mikropunktide, printimise või etikettide jaoks – tehnikate võrdlus on lisatud osade püsimärgistamise (poolakeelne allikas) tekstis.

8. Jaam: kontrollija, lugeja, ekstraheerimis- ja laseriklass

Kontrollija ei ole lugeja. Lugeja vastab „loetud” või „ei lugenud”; kontrollija mõõdab kaheksat parameetrit kindla ava, lainepikkuse ja valgustusnurga juures ning annab hinnangu. Kood, mida lugeja tootmispõrandal loeb, võib saada hinnangu alla kliendi läve; kui märgistate kliendi standardi järgi, on kontrollija jaama osa.

Metalli puhul on vajalik ka tolmu väljatõmbamine, kuna lõõmutamisel ja graveerimisel tekkiv tolm ja oksiidid ladestuvad läätsele. Laseri klass kehtib kogu jaama kohta: avatud galvopea on 4. klassi laser, samas kui suletud masin võib Kesk-Töökaitse Instituudi ja Riikliku Uurimisinstituudi (CIOP-PIB) andmetel kuuluda 1. klassi. Korpuse, klaaside ja väljatõmbamise valikut on kirjeldatud märgistusmasina valimist käsitlevas tekstis. Masinate ülevaate leiate Roboteuse lasermärgistuskategooriast ; RBZ 2020 hinnapakkumise saamiseks palun esitage materjal, märgistuse sisu, partii suurus ja koodi kvaliteedistandard.

Korduma kippuvad küsimused

Milline metalllasermarker sobib DataMatrixi koodide jaoks?

Poola kauplustest ostetud 1064 nm kiud mis tahes võimsusklassis (20 W, 30 W, 50 W) loob terasele ja alumiiniumile DataMatrixi koodi. Koodi hindamise määrab valitud moodul, mis arvestab täpi suurust, täitevõimsust, 1X vaikset tsooni ja pindala, mitte vatte. Teiepoolne test ja mõõtmine kontrollijaga on määravamad kui andmeleht.

Kas metallimärgistuslaser märgistab alumiiniumi ja vaske?

Näiteks alumiinium: paljas alumiinium tekitab halli varjundeid, samas kui anodeeritud alumiinium annab pärast oksiidikihi värvaine eemaldamist ereda jälje (vastavalt JPT-le). Vask peegeldab hästi, kuid laseritootja loetleb kiudmetallide hulgas vase, pronksi ja hõbeda ning laserimüüja kirjeldab katmata messingi otsest graveerimist; märgistuse tootja soovitab alternatiivina UV-märgistust, märkides, et kiud on tavaliselt kiirem.

Kui suur on roostevabast terasest märgistusmasina võimsus?

Lõõmutatud numbrite ja koodide (kadudeta must) puhul piisab klassidest 20–30 W; 50 W, nagu RBZ 2020-s, annab ruumi täitmiseks ja graveerimiseks. Värve ja korduvat musta reguleeritava impulsiga nimetatakse MOPA-ks; järelmarkeerimise passivatsiooni jaoks valitakse mõlema protsessi parameetrid koos (punkt 5).

Kas DataMatrixi märgistamiseks piisab kaasaskantavast märgistusmasinast?

Suurte komponentide puhul küll, aga iga käsitsi rakenduse kood vajab kontrollimist, kuna pea kallutamine moonutab mooduliruudustikku. Kataloogides (neto, seisuga oktoober 2026) maksab üks pood kaasaskantavat 20W alates 7800,00 Poola zlotti, teine ​​alates 12 000 Poola zlotti ja kolmas 13 000 Poola zlotti. Laua- ja liinitootmiseks on parem statsionaarne masin kinnitusvahendiga või süsteem söötjaga.

Allikad

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — RBZ 2020 parameetrid ja rakendused
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — RBZ 1515UV kirjelduses olev reaalajas märgistus
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — GS1 DataMatrixi juhis: ECC 200, FNC1, X-mõõtmete tabelid tervishoiu ja DPM-i jaoks, 1X vaikne tsoon, 40–80% ava, hindamisprotokoll, ISO/IEC 15415 vs. ISO/IEC TR 29158, DPM-laseri võimsus 10–100 W
  • https://axicon.com/2d-barcode-verification – ISO/IEC 15415 kaheksa parameetrit, madalaima punktisumma reegel, tulemuste salvestamise vorming
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — Korduvkasutatavate seadmete UDI (MDR 2017/745, VI lisa, C osa, punkt 4.10)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — lõõmutatud oksiid, pragukorrosioon, auruga steriliseerimine 134 °C
  • https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ – Ere jäljend anodeeritud alumiiniumil
  • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — klassid vastavalt standardile PN-EN 60825-1:2014-11, klaasid PN-EN 207:2017, näide OD ≈ 5

Toimetuse märkus

Tekstis olevad hinnakirjad pärinevad jaemüüjate veebisaitidelt seisuga oktoober 2026 ja võivad muutuda. Enne otsuse langetamist kontrollige palun praegust pakkumist ja konfiguratsiooni. Moodulite suurused ja koodi kvaliteedi läviväärtused tulenevad 2018. aasta GS1 suunistest ja neid võidakse hilisemates väljaannetes ajakohastada. Kliendi rakendusstandard on siduv. Märgistusparameetrid sõltuvad masinast, läätsest ja materjalist ning tekst ei asenda tootja juhiseid ega töötervishoiu ja tööohutuse eeskirju laseritega töötamiseks, eriti 4. klassi laseritega töötamiseks.