ROBOTEUS / ЗНАЊЕ

01. новембар 2026.

Ласерски маркер за метал: DataMatrix без грешака при читању

Машина за ласерско обележавање метала: табела „шта обележавамо“, DataMatrix модули према GS1, процена квалитета према ISO/IEC 29158, редослед операција и избор извора напајања.

Ласерски маркер за метал: DataMatrix без грешака при читању

Типична понуда се завршава снагом, радним опсегом и брзином „до 7000 мм/с“. У међувремену, метални ласерски маркер у постројењу које обележава делове за аутомобилску индустрију, електронику или медицинске примене не процењује се по томе да ли „ствара код“, већ по томе да ли тај код може да прочита верификатор након фарбања, цинковања или стерилизације и да ли пролази ревизију купца.

Овај текст допуњује оно што се не налази у картицама производа: захтеве за сваку врсту ознаке, стандарде квалитета DataMatrix кода и величине модула према GS1, редослед означавања и обраде и разлике између стационарних, мобилних и линијских станица - бројеви увек са атрибуцијом.

Референтна вредност је RBZ 2020 влакнасти маркер са Raycus извором од 50W, чија је цена прилагођена процесу. Општи критеријуми за избор су описани у тексту о томе како одабрати ласерски маркер (izvor na poljskom) ; овде се бавимо искључиво металом и идентификацијом.

1. Шта обележавамо на металу: табела захтева

Пет типова ликова су пет задатака за исту галво главу; разликују се по томе шта одређује квалитет.

Шта обележавамо? Типичан процес метала Шта одређује квалитет Поље и јахање Време за уметност
Серијски број, серија, датум жарење (црно без губитака) на нерђајућем челику и титанијуму; гравирање површине на челику и алуминијуму; уклањање анодног слоја контраст; минимална висина карактера (RBZ 2020: 0,3 mm) мало поље; окретна плоча поред ваљака делић секунде до неколико секунди
ДатаМатрикс / КР као горе, са пуним попуњавањем модула контраст, униформност модула, мирна зона; евалуација према ISO/IEC 15415 или ISO/IEC TR 29158 код + зона тишине + толеранција монтаже цела матрица података „испод 1 с“
Лого, графика жарење или гравирање са растерским пуњењем уједначеност пуњења, поновљивост нијансе поље са резервом секунди до минута
Градација, скала танке векторске линије, један пролаз тачност позиционирања (RBZ 2020: 0,01 mm) цела скала на терену кратки, без пломби
Натписна плочица, CE текст и пиктограми на анодизованом алуминијуму или нерђајућем челику издржљивост у условима рада машине пољска плоча (RBZ 2020: 200 × 200 mm) секунди до минута, у зависности од пуњења

Време у последњој колони је намерно описно - зависи од диоптрије, сочива, пуњења и материјала; измерите га тестирањем на свом делу.

2. Стандарди квалитета кода: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 и ISO/IEC TR 29158

Три стандарда које захтевају купци описују три различите ствари. ISO/IEC 16022 дефинише симбологију Data Matrix-а. Према GS1 DataMatrix смерницама, само варијанта ECC 200, једина са Reed-Solomon корекцијом грешака, је прихватљива у GS1 апликацијама. GS1 DataMatrix се разликује од обичног Data Matrix-а по водећем FNC1 знаку.

ISO/IEC 15415 процењује квалитет штампаних симбола. GS1 експлицитно наводи да „ISO/IEC 15415 није довољан за мерење квалитета DPM симбола“, што значи оних означених директно на делу. У ову сврху се користи ISO/IEC TR 29158 (AIM DPM смернице), а резултат се назива „DPM оцена“. Оцена је нумеричка, у распону од 4,0 (најбоље) до 0,0, са словним еквивалентима A–F. Према Axicon-у, произвођачу верификатора, ISO/IEC 15415 процењује осам параметара, а „параметар са најнижом оценом постаје укупна оцена“:

Параметар (ISO/IEC 15415) Шта мери? Шта га смањује приликом обележавања ласером
Декодирање да ли је симбол декодиран оштећен шаблон, модул премали у односу на место
Контраст симбола разлика у осветљености модула лоше жарење, сива гравура на алуминијуму, рефлексије
Модулација уједначеност контраста неравномерно пуњење, промена фокуса на кривини
Аксијална неуједначеност пропорције симбола нетачна калибрација галво поља
Неуједначеност мреже одступање мреже модула као горе плус вибрације при монтажи
Неискоришћена корекција грешака резерва за корекцију грешака било шта изнад; ниска вредност је гранични код
Фиксирано оштећење шаре оштећење Л и тактних образаца испрекидане обале, љуштење
Раст штампе повећање или смањење модула превелика тачка или снага, растопљене ивице

Резултат има смисла само уз услове мерења. GS1 га чува као нагиб/отвор бленде/таласну дужину/угао, нпр. „3,0/10/660“, а за DPM додаје кодове осветљења (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Стандард апликације купца мора да одреди минимални нагиб; GS1 користи 1,5 као пример.

3. Величина модула и ласерска тачка: бројеви из GS1

X-димензија је величина једне ћелије бар-кода. GS1 пружа одвојене табеле за директно обележавање; испод су минималне, циљне и максималне вредности.

Примена (према смерницама GS1 DataMatrix) X-димензија мин / циљ / макс Потребан квалитет (GS1 нотација)
Здравство, штампани симболи 0,254 / 0,380 / 0,495 мм 1.5.08.660
ДПМ, немедицински уређаји 0,254 / 0,300 / 0,615 мм 1.5.06.660.
ДПМ-А (ласер, нагризање - комбиновани модули), мали медицински инструменти 0,100 / 0,200 / 0,300 мм ДПМ1.5/04-12/650/(45Q 30Q 30Т 30С 90)
DPM-B (тачкасти ударац - неповезани модули) 0,200 / 0,300 / 0,495 мм ДПМ1.5/08-20/650/(45Q 30Q 30Т 30С 90)

Два правила из исте смернице: мирна зона од 1X на свакој од четири стране је обавезна, а испод 1X симбол неће проћи верификацију; отвор бленде мерења је обично 40-80% максималне X-димензије примене.

Како се ово односи на машину? Радионице (А–Д) декларишу минималне ширине линија влакана у распону од 10 µм (радионица Ц) преко 15 µм (радионица Д), до 50 µм (радионица Б). Модул од 0,100 мм из GS1 табеле представља неколико ширина линија, док модул од 0,300 мм представља десетак; сваки модул је испуњен са неколико додирних линија, а суседни модули се спајају у континуирана поља – отуда GS1 тип А, „повезани модули“, за разлику од одвојених микротачака (тип Б). Важнија од „минималне линије“ је стога поновљивост: тачност позиционирања (RBZ 2020: 0,01 мм) и конзистентна оштрина у целом пољу.

На пример, претпоставимо код са 16 редова и колона са модулом од 0,300 мм: симбол је дугачак 4,8 мм, а са зоном тишине од 1X са сваке стране, широк 5,4 мм. Ово је илустрација, а не препорука; величина симбола зависи од количине података и читача.

Контраст зависи од метала. Према произвођачу машине за гравирање, гравирање на голом алуминијуму производи нијансе сиве, а не црне, што не омета 2Д верификацију кода. На анодизованом алуминијуму, сноп уклања боју у оксидном слоју, остављајући светао траг (према JPT). На нерђајућем челику и титанијуму, црни траг се ствара жарење без губитака (према два произвођача ласера), као што је већ објашњено у тексту о црнилу и дубини ласерског гравирања у металу (izvor na poljskom) .

4. GS1 и UDI: Када је потребан код на металу

За медицинске уређаје, идентификација није опција. Према UDI служби за помоћ Европске комисије (MDR 2017/745, Анекс VI, Део C, тачка 4.10), уређаји за вишекратну употребу морају имати UDI носач на самом уређају, а ако се чисте, дезинфикују, стерилишу или поново обрађују између употреба, носач мора остати трајан и читљив након сваког таквог процеса. Изузеци: када би директно обележавање ометало безбедност или перформансе уређаја или није изводљиво.

Трајност након поновне обраде је специфичан тест. JPT препоручује стерилизацију паром на 134°C као тест излагања жареног трага. Произвођач индустријских ласера ​​описује тежи случај: пасивација у азотној киселини „нажалост такође уклања ласерске трагове“. Према речима произвођача, тамни траг отпоран на пасивацију и аутоклав може се постићи на челицима 304 и 316; тежи случајеви захтевају УВ или пикосекундне изворе. Произвођач препоручује тест пасивације на машини.

Ван медицине, захтеве диктира стандард апликације клијента - затражите га пре тестирања, јер од тога зависи избор модула, процеса и верификатора.

5. Читљивост након обраде: редослед операција

Најчешћи разлог за нечитљиве кодове није у машини, већ у рути: ознака направљена пре операције која га прекрива или уклања престаје да постоји.

Операција постжигосања Означи пре или после Зашто (са ауторством)
Фарбање, прашкасто фарбање после — аблација премаза даје контраст; пре — само дубоко гравирање Према произвођачу машине, типична гравура је 10–50 µm; премаз прекрива траг плоче
Галванизација, превлака после, као аблација премаза (позлаћени метали дају висок контраст); пре - само дубоко гравирање Према произвођачу ласера, траг тачкастог ударца „отпоран је на процесе након позлаћивања“ јер је дубок; ласер мора да гравира подједнако дубоко. Напомена: аблација цинка открива челик у пољу кода и локално уклања заштиту од корозије – за делове изложене корозији, проверите ово тестом.
Брушење, сачмарење, полирање после уклањају горњи слој у коме леже плоче за жарење и гравирање
Термичка обрада након; провера жарења на готовој структури боја жарења зависи од оксидног слоја (према JPT)
Пасивација нерђајућег челика параметри оба процеса треба да буду одабрани заједно; обавезно тестирање Према произвођачу ласера, пасивација након жарења „тежи да деградира ознаку“
Прање, стерилизација, рад у течностима жарење без губитака Према JPT-у, ризик од корозије пукотина након жарења је веома низак, након гравирања је висок

Правило: означите код на последњој површини на којој ће се део користити. Ако ознака мора бити присутна од прве операције, изаберите гравуру дубљу од оне коју ће наредне операције уклонити и узмите у обзир време, како трошкови дубине пролазе.

6. Стационарни, преносиви или у линији

Три врсте станица се разликују не по квалитету знака, већ по ономе што је потребно обезбедити око главе.

Врста позиције Примери За шта? Шта је потребно обезбедити
Стационарни са колоном и столом RBZ 2020 (растерски сто M6, ножни прекидач, 50 кг); 20 W оптичко влакно (продаја Б); 30 W Raycus оптичко влакно 150×150 mm (продаја Ц) серије на столу, уређаји за неколико комада уређај за монтажу, носач, кућиште или постоље класе 4 са заштитним наочарима
Преносиви влакно 20 W (продавнице Б и Ц; такође на батерије у Б); мобилни (продавница А, 6,8 кг према картици) елементи који неће стати испод стуба: оквири, резервоари, машине купца стабилна примена, јер оштрина и мрежа кода зависе од положаја главе; верификација након сваке примене
Уграђено обележавање у ходу (у опису RBZ 1515UV, UV извори за пластику; за метал, питајте о влакнима са улазом за енкодер); системи са CCD камером и тракастим доводником (50 W у радионици C; радионици A) сваки комад на транспортеру, мали делови сигнали за покретање/заустављање и подаци из главног система, енкодера, верификатора пост-станице

Нето цене (закључно са октобром 2026. године): стационарни од 8.500 PLN (продавница Б, 20 W) и 9.900 PLN (продавница Ц, 30 W), преносиви од 7.800,00 PLN (продавница Ц, 20 W) до 14.634,15 PLN (продавница Б, батерија од 20 W), системи са доводником и CCD камером по 40.000,00 PLN (продавнице Ц и А), RBZ 2020 — цена за процес; продавница А декларише закуп „од 250 PLN/месечно“ за преносиви од 30 W (декларација продавнице, не понуда за финансирање), а комплетна табела према снази је састављена у тексту о избору ласерског маркера (izvor na poljskom) .

Брзина је аргумент за линијски ласер: према произвођачу обележавања, машина за обележавање влакнима обележава целу матрицу података за мање од 1 секунде, док је за микротачкасто обележавање потребно 3–8 секунди по обележавању. Одступање ручно примењене главе од управности крши параметре аксијалне и мрежне неуједначености из Одељка 2.

7. Снага и извор: Шта је довољно за кодове, а шта за дубоко гравирање

За бројеве, кодове и логотипе на челику и алуминијуму, довољна су влакна било које класе снаге која се нуди у продавницама; према GS1, DPM ласери су „обично 10-100 W“. Снага купује време за попуњавање и дубину за гравирање; сама по себи не побољшава градацију кода.

RBZ 2020 као референца: Raycus извор од 50 W, поље 200 × 200 mm, радна брзина до 7000 mm/s, тачност 0,01 mm, минимални карактер 0,3 mm, EZCAD контролер, ваздушно хлађење, опциона ротациона оса. Произвођач наводи примене: баркодови, QR кодови, серијски бројеви, логотипи на металима и одабраним пластикама, натписне плочице. 50 W обезбеђује капацитет за уклањање премаза и гравирање у више пролаза без продужења рада.

Када није довољно влакно са Q-прекидачем? Када купац захтева црну ознаку на светло анодизованом алуминијуму или понављајуће боје на нерђајућем челику и титанијуму, према произвођачима ознака, то је домен MOPA са подесивом дужином импулса. Када је метал високо рефлектујући (бакар, сребро, злато), произвођач ознака предлаже УВ као опцију, напомињући да је влакно обично брже.

Да ли је ласер најбоља метода за микротачке, штампу или етикетирање - поређење техника је укључено у текст о трајном обележавању делова (izvor na poljskom) .

8. Станица: верификатор, читач, екстракција и ласерска класа

Верификатор није читач. Читач одговара „прочитано“ или „није прочитано“; верификатор мери осам параметара на одређеном отвору бленде, таласној дужини и углу осветљења и издаје оцену. Код који читач прочита у радионици може добити оцену испод прага купца; ако обележавате према стандарду купца, верификатор је део станице.

Усисавање је такође неопходно за метал, јер се прашина и оксиди од жарења и гравирања таложе на сочиву. Класа ласера ​​се примењује на целу станицу: отворена галво глава је ласер класе 4, док затворена машина може бити класе 1 према Централном институту за заштиту рада и Националном истраживачком институту (CIOP-PIB). Избор кућишта, стакала и усисавања је описан у тексту о избору машине за обележавање. Преглед машина можете пронаћи у категорији ласерског обележавања Roboteus ; за понуду за RBZ 2020, наведите материјал, садржај обележавања, величину серије и стандард квалитета кода.

Често постављана питања

Који метални ласерски маркер је погодан за DataMatrix кодове?

Влакно од 1064 nm било које класе снаге из пољских продавница (20 W, 30 W, 50 W) ће произвести DataMatrix код на челику и алуминијуму. Процена кода се одређује модулом изабраним за величину тачке, снагу пуњења, 1X мирну зону и површину, а не ватима. Тест са ваше стране и мерење са верификатором су одлучујућији од техничког листа.

Да ли ће ласер за обележавање метала обележити алуминијум и бакар?

Алуминијум, на пример: голи алуминијум производи нијансе сиве, док анодизирани алуминијум производи светли траг након што се боја у оксидном слоју уклони (према JPT). Бакар је веома рефлектујући, али произвођач ласера ​​наводи бакар, бронзу и сребро међу металима за влакна, а продавац ласера ​​описује директно гравирање непресвученог месинга; произвођач обележавања предлаже УВ као алтернативу, напомињући да су влакна обично бржа.

Колика је снага машине за обележавање од нерђајућег челика?

За жарене бројеве и кодове (црна без губитака), довољне су класе од 20-30 W; 50 W, као у RBZ 2020, обезбеђује простор за пуњење и гравирање. Боје и поновљива црна са подесивим импулсом називају се MOPA; за пасивацију након обележавања, параметри оба процеса се бирају заједно (Одељак 5).

Да ли је преносива машина за маркирање довољна за маркирање помоћу DataMatrix-а?

За велике компоненте, да, али сваки код из ручне примене захтева верификацију, јер нагиб главе искривљује мрежу модула. У каталозима (нето, од октобра 2026. године), једна продавница наводи цену преносивог уређаја од 20W од 7.800,00 PLN, друга од 12.000 PLN, а трећа наводи цену преносивог уређаја од 20W од 13.000 PLN. За стону и линијско производњу, боља је стационарна машина са причвршћивачем или систем са додавачем.

Извори

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — Параметри и примене RBZ 2020
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — обележавање у ходу у опису RBZ 1515UV
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — GS1 DataMatrix смернице: ECC 200, FNC1, табеле X-димензија за здравство и DPM, 1X мирна зона, отвор бленде 40–80%, запис евалуације, ISO/IEC 15415 у односу на ISO/IEC TR 29158, снага DPM ласера ​​10–100 W
  • хттпс://аксицон.цом/2д-барцоде-верифицатион - осам параметара стандарда ISO/IEC 15415, правило најнижег резултата, формат снимања резултата
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — Јединствена идентификација идентитета (UDI) на уређајима за вишекратну употребу (MDR 2017/745, Прилог VI, Део C, тачка 4.10)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — жарени оксид, корозија пукотина, стерилизација паром 134 °C
  • хттпс://јпт-ласер.цом/леарн/ласер-енгравинг-анодизед-алуминум/ - Светли траг на анодизованом алуминијуму
  • хттпс://ввв.циоп.пл/ЦИОППорталВАР/филе/99433/Охрона_прзед_промиениованием_ласеровим_МатИнф_М.Окраса_И.ПН.06.пдф — класе према PN-ЕН 60825-1:2014-11, наочаре PN-ЕН 207:2017, пример спољног пречника ≈ 5

Уредничка напомена

Цене у тексту су са веб страница продаваца од октобра 2026. и подложне су променама. Пре него што донесете одлуку, проверите тренутну понуду и конфигурацију. Величине модула и прагови квалитета кода су изведени из смерница GS1 из 2018. године и могу бити ажурирани у каснијим издањима. Стандард примене купца је обавезујући. Параметри обележавања зависе од машине, сочива и материјала, а текст не замењује упутства произвођача или прописе о здрављу и безбедности на раду за рад са ласерима, посебно класе 4.

Знање