ROBOTEUS / ZNANJE

1. stu 2026.

Laserski marker za metal: DataMatrix bez grešaka pri čitanju

Stroj za lasersko označavanje metala: tablica „što označavamo”, DataMatrix moduli prema GS1, procjena kvalitete prema ISO/IEC 29158, redoslijed operacija i odabir izvora napajanja.

Laserski marker za metal: DataMatrix bez grešaka pri čitanju

Tipična ponuda završava snagom, radnim rasponom i brzinom "do 7000 mm/s". U međuvremenu, metalni laserski marker u pogonu koji označava dijelove za automobilsku, elektroničku ili medicinsku industriju ne ocjenjuje se po tome "stvara li kod", već po tome može li verifikator pročitati taj kod nakon bojanja, pocinčavanja ili sterilizacije te prolazi li reviziju kupca.

Ovaj tekst nadopunjuje ono što se ne nalazi u karticama proizvoda: zahtjeve za svaku vrstu oznake, standarde kvalitete DataMatrix koda i veličine modula prema GS1, redoslijed označavanja i obrade te razlike između stacionarnih, mobilnih i linijskih stanica – brojevi uvijek s atribucijom.

Referentni je RBZ 2020 optički marker s Raycus izvorom od 50 W, čija je cijena prilagođena procesu. Opći kriteriji odabira opisani su u tekstu o odabiru laserskog markera (izvor na poljskom) ; ovdje se isključivo bavimo metalom i identifikacijom.

1. Što označavamo na metalu: tablica zahtjeva

Pet tipova likova su pet zadataka za istu galvo glavu; razlikuju se po tome što određuje kvalitetu.

Što označavamo? Tipičan proces metala Što određuje kvalitetu Polje i jahanje Vrijeme za umjetnost
Serijski broj, serija, datum žarenje (crno bez gubitaka) na nehrđajućem čeliku i titanu; graviranje površine na čeliku i aluminiju; uklanjanje anodnog sloja kontrast; minimalna visina znakova (RBZ 2020: 0,3 mm) malo polje; okretnica pored valjaka djelić sekunde do nekoliko sekundi
DataMatrix / QR kao gore, s punim popunjavanjem modula kontrast, ujednačenost modula, mirna zona; evaluacija prema ISO/IEC 15415 ili ISO/IEC TR 29158 kod + zona tišine + tolerancija montaže cijela matrica podataka "ispod 1 s"
Logotip, grafika žarenje ili graviranje s rasterskim punjenjem ujednačenost punjenja, ponovljivost nijanse polje s rezervom sekunde do minute
Gradacija, skala tanke vektorske linije, jedan prolaz točnost pozicioniranja (RBZ 2020: 0,01 mm) cijela skala na terenu kratko, bez ispuna
Natpisna pločica, CE tekst i piktogrami na eloksiranom aluminiju ili nehrđajućem čeliku trajnost u uvjetima rada stroja terenska ploča (RBZ 2020: 200 × 200 mm) sekundi do minuta, ovisno o napunjenosti

Vrijeme u posljednjem stupcu je namjerno opisno – ovisi o dioptriji, leći, punjenju i materijalu; izmjerite ga testiranjem na vlastitom dijelu.

2. Standardi kvalitete koda: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 i ISO/IEC TR 29158

Tri standarda koja zahtijevaju kupci opisuju tri različite stvari. ISO/IEC 16022 definira simbologiju Data Matrixa. Prema GS1 DataMatrix smjernicama, samo je varijanta ECC 200, jedina s Reed-Solomonovom korekcijom pogreške, prihvatljiva u GS1 primjenama. GS1 DataMatrix se razlikuje od običnog Data Matrixa po vodećem FNC1 znaku.

ISO/IEC 15415 ocjenjuje kvalitetu tiskanih simbola. GS1 izričito navodi da "ISO/IEC 15415 nije dovoljan za mjerenje kvalitete DPM simbola", što znači onih označenih izravno na dijelu. U tu svrhu koristi se ISO/IEC TR 29158 (smjernice AIM DPM), a rezultat se naziva "DPM ocjena". Ocjena je numerička, u rasponu od 4,0 (najbolje) do 0,0, s ekvivalentima slovima A–F. Prema Axiconu, proizvođaču verifikatora, ISO/IEC 15415 ocjenjuje osam parametara, a "parametar s najnižom ocjenom postaje ukupna ocjena":

Parametar (ISO/IEC 15415) Što mjeri? Što ga smanjuje prilikom označavanja laserom
Dešifriranje je li simbol dekodiran oštećen uzorak, modul premalen u odnosu na točku
Kontrast simbola razlika u svjetlini modula loše žarenje, siva gravura na aluminiju, refleksije
Modulacija ujednačenost kontrasta neravnomjerno punjenje, promjena fokusa na krivulji
Aksijalna neujednačenost proporcije simbola netočna kalibracija galvo polja
Neujednačenost mreže odstupanje mreže modula kao gore plus vibracije pri montaži
Neiskorištena korekcija pogrešaka rezerva za ispravljanje pogrešaka sve iznad; niska vrijednost je granični kod
Ispravljeno oštećenje uzorka oštećenje L i taktnih uzoraka isprekidane obale, ljuštenje
Rast ispisa povećanje ili smanjenje modula prevelika točka ili snaga, rastopljeni rubovi

Rezultat ima smisla samo uz uvjete mjerenja. GS1 ga pohranjuje kao nagib/otvor blende/valnu duljinu/kut, npr. "3,0/10/660", a za DPM dodaje kodove osvjetljenja (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Standard aplikacije kupca mora odrediti minimalni nagib; GS1 koristi 1,5 kao primjer.

3. Veličina modula i laserska točka: brojevi iz GS1

X-dimenzija je veličina jedne ćelije barkoda. GS1 pruža zasebne tablice za izravno označavanje; u nastavku su navedene minimalne, ciljane i maksimalne vrijednosti.

Zahtjev (prema smjernicama GS1 DataMatrix) X-dimenzija min / cilj / maks Potrebna kvaliteta (GS1 oznaka)
Zdravstvo, tiskani simboli 0,254 / 0,380 / 0,495 mm 1.5.08.660.
DPM, nemedicinski uređaji 0,254 / 0,300 / 0,615 mm 1.5.06.1966.
DPM-A (Laser, Jetkanje – Kombinirani moduli), Mali medicinski instrumenti 0,100 / 0,200 / 0,300 mm DPM1.5/04-12/650/(45Q 30. kvartal 30T 30S 90)
DPM-B (dot peen – nepovezani moduli) 0,200 / 0,300 / 0,495 mm DPM1.5/08-20/650/(45Q 30. kvartal 30T 30S 90)

Dva pravila iz iste smjernice: mirna zona od 1X na svakoj od četiri strane je obavezna, a ispod 1X simbol neće proći verifikaciju; otvor blende mjerenja je obično 40-80% maksimalne X-dimenzije primjene.

Kako se to odnosi na stroj? Radionice (A–D) deklariraju minimalne širine linija vlakana u rasponu od 10 µm (radionica C) do 15 µm (radionica D) do 50 µm (radionica B). Modul od 0,100 mm iz GS1 tablice predstavlja nekoliko širina linija, dok modul od 0,300 mm predstavlja desetak; svaki modul je ispunjen s nekoliko dodirnih linija, a susjedni moduli se spajaju u kontinuirana polja – stoga GS1 tip A, "povezani moduli", za razliku od odvojenih mikrotočaka (tip B). Važnija od "minimalne linije" je stoga ponovljivost: točnost pozicioniranja (RBZ 2020: 0,01 mm) i konzistentna oštrina u cijelom polju.

Na primjer, pretpostavimo kod od 16 redaka i 16 stupaca s modulom od 0,300 mm: simbol je dug 4,8 mm, a sa zonom tišine od 1X sa svake strane, širok 5,4 mm. Ovo je ilustracija, a ne preporuka; veličina simbola ovisi o količini podataka i čitaču.

Kontrast ovisi o metalu. Prema proizvođaču gravirnog stroja, graviranje na golom aluminiju proizvodi nijanse sive, a ne crne, što ne ometa 2D provjeru koda. Na eloksiranom aluminiju, snop uklanja boju u oksidnom sloju, ostavljajući svijetli trag (prema JPT-u). Na nehrđajućem čeliku i titanu, crni trag nastaje žarenjem bez gubitaka (prema dvama proizvođačima lasera), kao što je objašnjeno u tekstu o crnini i dubini laserskog graviranja u metalu (izvor na poljskom) .

4. GS1 i UDI: Kada je potreban kod na metalu

Za medicinske proizvode identifikacija nije opcija. Prema UDI Helpdesku Europske komisije (MDR 2017/745, Prilog VI, Dio C, točka 4.10), proizvodi za višekratnu upotrebu moraju imati UDI nosač na samom proizvodu, a ako se čiste, dezinficiraju, steriliziraju ili ponovno obrađuju između upotreba, nosač mora ostati trajan i čitljiv nakon svakog takvog postupka. Iznimke: kada bi izravno označavanje ometalo sigurnost ili performanse proizvoda ili nije izvedivo.

Trajnost nakon ponovne obrade je specifičan test. JPT preporučuje sterilizaciju parom na 134 °C kao test izlaganja žarenog traga. Proizvođač industrijskih lasera opisuje teži slučaj: pasivizacija u dušičnoj kiselini "nažalost također uklanja laserske tragove". Prema proizvođaču, tamni trag otporan na pasivizaciju i autoklaviranje može se postići na čelicima 304 i 316; teži slučajevi zahtijevaju UV ili pikosekundne izvore. Proizvođač preporučuje test pasivizacije na stroju.

Izvan medicine, zahtjeve diktira klijentov standard aplikacije – zatražite ga prije testiranja, jer odabir modula, procesa i verifikatora ovisi o tome.

5. Čitljivost nakon obrade: slijed operacija

Najčešći razlog nečitljivih kodova nije u stroju, već u ruti: oznaka napravljena prije operacije koja ga prekriva ili uklanja prestaje postojati.

Postupak naknadnog žigosanja Označi prije ili poslije Zašto (s navođenjem izvora)
Bojanje, praškasto premazivanje poslije — ablacija premaza daje kontrast; prije — samo duboko graviranje Prema proizvođaču stroja, tipična gravura je 10–50 µm; premaz prekriva oznaku ploče
Pocinčavanje, prevlačenje poslije, kao ablacija premaza (platirani metali daju visoki kontrast); prije – samo duboko graviranje Prema proizvođaču lasera, točkasti trag "odostaje nakon procesa galvanizacije" jer je dubok; laser mora gravirati jednako duboko. Napomena: ablacija cinka otkriva čelik u polju koda i lokalno uklanja zaštitu od korozije – za dijelove izložene koroziji, to provjerite testom.
Brušenje, pjeskarenje, poliranje nakon uklanjaju gornji sloj u kojem leže ploče za žarenje i graviranje
Toplinska obrada nakon; provjera žarenja na gotovoj strukturi Boja žarenja ovisi o oksidnom sloju (prema JPT-u)
Pasivizacija nehrđajućeg čelika parametre oba procesa treba odabrati zajedno; obvezno ispitivanje Prema proizvođaču lasera, pasivizacija nakon žarenja "ima tendenciju degradacije oznake"
Pranje, sterilizacija, rad u tekućinama žarenje bez gubitaka Prema JPT-u, rizik od korozije u pukotinama nakon žarenja je vrlo nizak, nakon graviranja je visok

Pravilo: označite kod na posljednjoj površini na kojoj će se dio koristiti. Ako oznaka mora biti prisutna od prve operacije, odaberite gravuru dublju od one koju će sljedeće operacije ukloniti i uzmite u obzir vrijeme, kako prolaze troškovi dubine.

6. Stacionarni, prijenosni ili linijski

Tri vrste stanica se ne razlikuju po kvaliteti znaka, već po onome što je potrebno osigurati oko glave.

Vrsta pozicije Primjeri Za što? Što je potrebno osigurati
Stacionarni sa stupom i stolom RBZ 2020 (M6 raster stol, nožni prekidač, 50 kg); 20 W optičko vlakno (radionica B); 30 W Raycus optičko vlakno 150×150 mm (radionica C) serije na stolu, uređaji za nekoliko komada uređaj za montažu, potporanj, kućište ili stalak klase 4 s naočalama
Prijenosni optičko vlakno 20 W (trgovine B i C; također na baterije u B); mobilno (trgovina A, 6,8 kg prema kartici) elementi koji neće stati ispod stupa: okviri, spremnici, strojevi kupca stabilna primjena, jer oštrina i mreža koda ovise o položaju glave; provjera nakon svake primjene
Ugrađeno označavanje u hodu (u opisu RBZ 1515UV, UV izvori za plastiku; za metal, pitajte za vlakna s ulazom za enkoder); sustavi s CCD kamerom i remenskim dovodom (50 W u radionici C; radionica A) svaki komad na transporteru, mali dijelovi signali pokretanja/zaustavljanja i podaci iz glavnog sustava, enkodera, verifikatora post-stanice

Neto kataloške cijene (od listopada 2026.): stacionarni od 8.500 PLN (trgovina B, 20 W) i 9.900 PLN (trgovina C, 30 W), prijenosni od 7.800,00 PLN (trgovina C, 20 W) do 14.634,15 PLN (trgovina B, baterija od 20 W), sustavi s dovodom i CCD kamerom 40.000,00 PLN svaki (trgovine C i A), RBZ 2020 – cijene za proces; trgovina A izjavljuje najam "od 250 PLN/mjesečno" za prijenosni od 30 W (deklaracija trgovine, a ne ponuda financiranja), a potpuna tablica prema snazi ​​sastavljena je u tekstu o odabiru laserskog markera (izvor na poljskom) .

Brzina je argument za linijski laser: prema proizvođaču označavanja, stroj za označavanje vlaknima označava cijelu Data Matrix za manje od 1 sekunde, dok mikrodot (dot peen) zahtijeva 3-8 sekundi po oznaci. Odstupanje ručno primijenjene glave od okomitosti krši parametre aksijalne i mrežne neujednačenosti iz Odjeljka 2.

7. Snaga i izvor: Što je dovoljno za kodove, a što za duboko graviranje

Za brojeve, kodove i logotipe na čeliku i aluminiju, dovoljna su vlakna bilo koje klase snage koja se nudi u trgovinama; prema GS1, DPM laseri su "obično 10-100 W". Snaga kupuje vrijeme za ispunjavanje i dubinu za graviranje; sama po sebi ne poboljšava gradaciju koda.

RBZ 2020 kao referenca: Raycus 50 W izvor, polje 200 × 200 mm, radna brzina do 7000 mm/s, točnost 0,01 mm, minimalni znak 0,3 mm, EZCAD kontroler, hlađenje zrakom, opcionalna rotacijska os. Proizvođač navodi primjene: barkodovi, QR kodovi, serijski brojevi, logotipi na metalima i odabranim plastikama, natpisne pločice. 50 W omogućuje uklanjanje premaza i graviranje u više prolaza bez produljenja rada.

Kada vlakno s Q-prekidačem nije dovoljno? Kada kupac zahtijeva crnu oznaku na sjajnom eloksiranom aluminiju ili ponovljive boje na nehrđajućem čeliku i titanu, prema proizvođačima oznaka, to je domena MOPA s podesivom duljinom impulsa. Kada je metal visoko reflektirajući (bakar, srebro, zlato), proizvođač oznaka predlaže UV kao opciju, napominjući da je vlakno obično brže.

Je li laser najbolja metoda za mikrotočke, ispis ili naljepnice – usporedba tehnika uključena je u tekst o trajnom označavanju dijelova (izvor na poljskom) .

8. Stanica: verifikator, čitač, ekstrakcija i laserska klasa

Verifikator nije čitač. Čitač odgovara "pročitano" ili "nije pročitano"; verifikator mjeri osam parametara pri određenom otvoru blende, valnoj duljini i kutu osvjetljenja te izdaje ocjenu. Kod koji čitač pročita u radionici može dobiti ocjenu ispod praga kupca; ako označavate prema standardu kupca, verifikator je dio stanice.

Usisavanje je također potrebno za metal, jer se prašina i oksidi od žarenja i graviranja talože na leći. Klasa lasera odnosi se na cijelu stanicu: otvorena galvo glava je laser klase 4, dok zatvoreni stroj može biti klase 1 prema Središnjem institutu za zaštitu rada i Nacionalnom istraživačkom institutu (CIOP-PIB). Odabir kućišta, stakala i usisavanja opisan je u tekstu o odabiru stroja za označavanje. Pregled strojeva možete pronaći u kategoriji laserskog označavanja Roboteus ; za ponudu RBZ 2020, navedite materijal, sadržaj označavanja, veličinu serije i standard kvalitete koda.

Često postavljana pitanja

Koji je metalni laserski marker prikladan za DataMatrix kodove?

Vlakna od 1064 nm bilo koje klase snage iz poljskih trgovina (20 W, 30 W, 50 W) proizvest će DataMatrix kod na čeliku i aluminiju. Evaluacija koda određena je odabranim modulom za veličinu točke, snagu ispunjavanja, 1X mirnu zonu i površinu, a ne vatima. Vaše testiranje i mjerenje s verifikatorom su odlučniji od podatkovnog lista.

Hoće li laser za označavanje metala označavati aluminij i bakar?

Aluminij, na primjer: goli aluminij stvara nijanse sive, dok eloksirani aluminij stvara svijetli trag nakon što se ukloni boja u oksidnom sloju (prema JPT-u). Bakar je vrlo reflektirajući, ali proizvođač lasera navodi bakar, broncu i srebro među metalima za vlakna, a dobavljač lasera opisuje izravno graviranje neobložene mjedi; proizvođač označavanja predlaže UV kao alternativu, napominjući da su vlakna obično brža.

Kolika je snaga stroja za označavanje od nehrđajućeg čelika?

Za žarene brojeve i kodove (crna bez gubitaka), dovoljne su klase od 20-30 W; 50 W, kao u RBZ 2020, osigurava prostor za popunjavanje i graviranje. Boje i ponovljiva crna s podesivim pulsom nazivaju se MOPA; za pasivizaciju nakon označavanja, parametri oba procesa odabiru se zajedno (Odjeljak 5).

Je li prijenosni stroj za označavanje dovoljan za označavanje DataMatrixom?

Za velike komponente, da, ali svaki kod iz ručne primjene zahtijeva provjeru, jer nagib glave iskrivljuje mrežu modula. U katalozima (neto, od listopada 2026.), jedna trgovina navodi cijenu prijenosnog 20W od 7.800,00 PLN, druga od 12.000 PLN, a treća navodi cijenu prijenosnog 20W od 13.000 PLN. Za stolnu i linijsku proizvodnju, bolji je stacionarni stroj s fiksatorom ili sustav s dodavačem.

Izvori

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — Parametri i primjene RBZ-a 2020
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — označavanje u hodu u opisu RBZ 1515UV
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — GS1 DataMatrix smjernice: ECC 200, FNC1, tablice X-dimenzija za zdravstvo i DPM, 1X mirna zona, otvor blende 40–80 %, zapis o evaluaciji, ISO/IEC 15415 u odnosu na ISO/IEC TR 29158, snaga DPM lasera 10–100 W
  • https://axicon.com/2d-barcode-verification – osam parametara ISO/IEC 15415, pravilo najnižeg rezultata, format zapisa rezultata
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — Jedinstvena identifikacija proizvoda (Uredba MDR 2017/745, Prilog VI, Dio C, točka 4.10)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — žareni oksid, korozija u pukotinama, sterilizacija parom 134 °C
  • https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ – Svijetli trag na eloksiranom aluminiju
  • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — klase prema PN-EN 60825-1:2014-11, naočale PN-EN 207:2017, primjer vanjskog promjera ≈ 5

Urednička napomena

Cijene u tekstu su s web stranica trgovaca od listopada 2026. i podložne su promjenama. Prije donošenja odluke, provjerite trenutnu ponudu i konfiguraciju. Veličine modula i pragovi kvalitete koda izvedeni su iz smjernica GS1 iz 2018. i mogu se ažurirati u kasnijim izdanjima. Standard primjene kupca je obvezujući. Parametri označavanja ovise o stroju, leći i materijalu, a tekst ne zamjenjuje upute proizvođača ili propise o zaštiti zdravlja i sigurnosti na radu za rad s laserima, posebno klase 4.