ROBOTEUS / ЗНАНИЕ

1.11.2026 г.

Лазерен маркер за метал: DataMatrix без грешки при четене

Машина за лазерно маркиране на метал: таблица „какво маркираме“, модули DataMatrix съгласно GS1, оценка на качеството съгласно ISO/IEC 29158, последователност от операции и избор на захранващ източник.

Лазерен маркер за метал: DataMatrix без грешки при четене

Типичната оферта завършва с мощност, работен обхват и скорост „до 7000 мм/с“. Междувременно, метален лазерен маркер в съоръжение, маркиращо части за автомобилни, електронни или медицински приложения, не се оценява по това дали „създава код“, а по това дали този код може да бъде прочетен от верификатор след боядисване, поцинковане или стерилизация и дали преминава одит на клиента.

Този текст допълва това, което не се намира в продуктовите карти: изискванията за всеки тип маркировка, стандартите за качество на кода DataMatrix и размерите на модулите съгласно GS1, реда на маркиране и обработка, както и разликите между стационарни, мобилни и линейни станции – номера винаги с посочване на авторството.

За еталон се използва оптичният маркер RBZ 2020 с 50W Raycus източник, чиято цена е съобразена с процеса. Общите критерии за избор са описани в текста за това как да изберете лазерен маркер (източник на полски) ; тук разглеждаме изключително метал и идентификация.

1. Какво маркираме върху метал: таблица с изисквания

Петте типа герои са пет задачи за една и съща галво глава; те се различават по това, което определя качеството.

Какво маркираме? Типичен метален процес Какво определя качеството Поле и монтировка Време за изкуство
Сериен номер, партида, дата отгряване (черно без загуба) върху неръждаема стомана и титан; гравиране на повърхността върху стомана и алуминий; отстраняване на анодния слой контраст; минимална височина на символите (RBZ 2020: 0,3 мм) малко поле; въртяща се платформа до ролките от част от секундата до няколко секунди
DataMatrix / QR код както по-горе, с пълно запълване на модула контраст, еднородност на модула, тиха зона; оценка съгласно ISO/IEC 15415 или ISO/IEC TR 29158 код + зона на тишина + монтажен толеранс цялата матрица от данни „под 1 s“
Лого, графика отгряване или гравиране с растерно запълване равномерност на запълване, повторяемост на нюанса поле с резерв секунди до минути
Градуиране, мащаб тънки векторни линии, едно преминаване точност на позициониране (RBZ 2020: 0,01 мм) целият мащаб в полето къси, без пломби
Табелка с данни, CE текст и пиктограми върху анодизиран алуминий или неръждаема стомана издръжливост при условия на работа на машината полева плоча (RBZ 2020: 200 × 200 мм) секунди до минути, в зависимост от запълването

Времето в последната колона е умишлено описателно – зависи от диоптричната сила, лещата, пълнежа и материала; измерете го, като го тествате сами.

2. Стандарти за качество на кода: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 и ISO/IEC TR 29158

Три стандарта, изисквани от клиентите, описват три различни неща. ISO/IEC 16022 дефинира символиката на Data Matrix. Според ръководството за GS1 DataMatrix, само вариантът ECC 200, единственият с корекция на грешките на Reed-Solomon, е приемлив в GS1 приложенията. GS1 DataMatrix се различава от обикновената Data Matrix по водещия символ FNC1.

ISO/IEC 15415 оценява качеството на отпечатаните символи. GS1 изрично заявява, че „ISO/IEC 15415 не е достатъчен за измерване на качеството на DPM символите“, което означава тези, маркирани директно върху детайла. За тази цел се използва ISO/IEC TR 29158 (AIM DPM насоки) и резултатът се нарича „DPM оценка“. Оценката е числова, варираща от 4.0 (най-добра) до 0.0, с буквени еквиваленти от A до F. Според Axicon, производител на верификатори, ISO/IEC 15415 оценява осем параметъра и „параметърът с най-ниска оценка става обща оценка“:

Параметър (ISO/IEC 15415) Какво измерва? Какво го намалява при маркиране с лазер
Декодиране дали символът е декодиран повреден модел, модулът е твърде малък спрямо точката
Контраст на символите разлика в яркостта на модулите лошо отгряване, сиво гравиране върху алуминий, отражения
Модулация еднородност на контраста неравномерно запълване, промяна на фокуса върху извивката
Аксиална неравномерност пропорции на символите неправилно калибриране на галво полето
Неравномерност на мрежата отклонение на модулната мрежа както по-горе плюс вибрации при монтаж
Неизползвана корекция на грешки резерв за корекция на грешки всичко по-горе; ниската стойност е граничен код
Фиксирани повреди по шарката повреда на L и часовниковите модели разкъсани брегови линии, отчупване
Растеж на печата увеличаване или намаляване на модулите твърде голямо петно ​​или мощност, разтопени ръбове

Резултатът има смисъл само при условията на измерване. GS1 го съхранява като град/апертура/дължина на вълната/ъгъл, например „3.0/10/660“, а за DPM добавя кодове за осветеност (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Стандартът за приложение на клиента трябва да посочва минималния град; GS1 използва 1.5 като пример.

3. Размер на модула и лазерно петно: числа от GS1

X-размерът е размерът на една клетка на баркода. GS1 предоставя отделни таблици за директно маркиране; по-долу са минималните, целевите и максималните стойности.

Заявление (съгласно Ръководството на GS1 DataMatrix) X-размер мин / целеви / макс Необходимо качество (GS1 нотация)
Здравеопазване, печатни символи 0,254 / 0,380 / 0,495 мм 1.5/08/660
DPM, немедицински изделия 0,254 / 0,300 / 0,615 мм 1.5.06.660 г.
DPM-A (Лазер, Ецване – Комбинирани модули), Малки медицински инструменти 0,100 / 0,200 / 0,300 мм DPM1.5/04-12/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)
DPM-B (dot peen – несвързани модули) 0,200 / 0,300 / 0,495 мм DPM1.5/08-20/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)

Две правила от едно и също ръководство: задължителна е тиха зона от 1X от всяка от четирите страни, а под 1X символът няма да премине проверка; апертурата на измерване обикновено е 40-80% от максималния X-измер на приложението.

Как това се свързва с машината? Цеховете (A–D) декларират минимални ширини на влакнестите линии, вариращи от 10 µm (цех C) до 15 µm (цех D) и 50 µm (цех B). Модул от 0,100 mm от таблицата GS1 представлява няколко ширини на линиите, докато модул от 0,300 mm представлява около дузина; всеки модул е ​​запълнен с няколко докосващи се линии, а съседните модули се сливат в непрекъснати полета – оттук и тип A на GS1, „свързани модули“, за разлика от отделните микроточки (тип B). Следователно по-важна от „минималната линия“ е повторяемостта: точност на позициониране (RBZ 2020: 0,01 mm) и постоянна рязкост в цялото поле.

Например, да приемем код с 16 реда и колони с модул от 0,300 мм: символът е дълъг 4,8 мм и с 1X зона на мълчание от всяка страна, широка 5,4 мм. Това е илюстрация, а не препоръка; размерът на символа зависи от количеството данни и четеца.

Контрастът зависи от метала. Според производителя на гравиращата машина, гравирането върху гол алуминий създава нюанси на сивото, а не на черното, което не пречи на 2D проверката на кода. Върху анодизиран алуминий лъчът премахва багрилото в оксидния слой, оставяйки ярка следа (според JPT). Върху неръждаема стомана и титан, черна следа се създава чрез отгряване без загуба (според двама производители на лазери), както е обсъдено в текста за чернотата и дълбочината на лазерното гравиране в метал (източник на полски) .

4. GS1 и UDI: Кога е необходим код върху метал

За медицинските изделия идентификацията не е опция. Според бюрото за помощ на UDI на Европейската комисия (MDR 2017/745, приложение VI, част C, точка 4.10), изделията за многократна употреба трябва да носят носителя на UDI върху самото изделие и ако се почистват, дезинфекцират, стерилизират или обработват повторно между употребите, носителят трябва да остане постоянен и четлив след всеки такъв процес. Изключения: когато директното етикетиране би попречило на безопасността или работата на изделието или не е осъществимо.

Устойчивостта след повторна обработка е специфичен тест. JPT препоръчва стерилизация с пара при 134°C като тест за излагане на отгрятия след. Производител на индустриални лазери описва по-труден случай: пасивацията в азотна киселина „за съжаление също премахва лазерни следи“. Според производителя, тъмна следа, устойчива на пасивация и автоклавиране, може да се постигне върху стомани 304 и 316; по-трудните случаи изискват UV или пикосекундни източници. Производителят препоръчва тест за пасивация на машината.

Извън медицината, изискванията се диктуват от стандарта за приложение на клиента – поискайте го преди тестване, тъй като изборът на модула, процеса и верификатора зависи от него.

5. Четливост след обработка: последователност от операции

Най-честата причина за нечетливи кодове не се крие в машината, а в маршрута: маркировка, направена преди операцията, която го покрива или премахва, престава да съществува.

Операция по последващо маркиране Маркирайте преди или след Защо (с посочване на авторството)
Боядисване, прахово боядисване след — аблацията на покритието дава контраст; преди — само дълбоко гравиране Според производителя на машината, типичната гравюра е 10–50 µm; покритието покрива маркировката на плочата
Поцинковане, галванизиране след, като аблация на покритието (покритите метали дават висок контраст); преди – само дълбоко гравиране Според производителя на лазера, точковото гравиране „издържа на последващи процеси на покритие“, защото е дълбоко; лазерът трябва да гравира също толкова дълбоко. Забележка: аблацията на цинка излага стоманата в кодовото поле и локално премахва защитата от корозия – за части, изложени на корозия, проверете това с тест.
Шлайфане, дробоструене, полиране след Те премахват горния слой, в който лежат плочите за отгряване и гравиране
Термична обработка след проверка на отгряването на готовата конструкция цветът при отгряване зависи от оксидния слой (според JPT)
Пасивация на неръждаема стомана параметрите на двата процеса трябва да се избират заедно; задължително изпитване Според производителя на лазера, пасивацията след отгряване „има тенденция да влошава маркировката“
Измиване, стерилизация, работа с течности отгряване без загуба Според JPT, рискът от корозия на цепките след отгряване е много нисък, след гравиране е висок.

Емпирично правило: маркирайте кода върху последната повърхност, върху която ще се използва детайлът. Ако маркировката трябва да присъства от първата операция, изберете гравиране, което е по-дълбоко от това, което ще бъдат премахнати от следващите операции, и вземете предвид времето, тъй като дълбочината намалява.

6. Стационарни, преносими или вградени

Трите вида станции се различават не по качеството на знака, а по това какво трябва да се осигури около главата.

Вид позиция Примери За какво? Какво е необходимо да се осигури
Стационарен с колона и маса RBZ 2020 (растерна маса M6, педал, 50 кг); 20 W оптичен кабел (цех B); 30 W Raycus оптичен кабел 150×150 мм (цех C) серия на масата, устройства за няколко парчета монтажно устройство, стойка, корпус или стойка клас 4 с предпазни очила
Преносим оптичен 20 W (магазини B и C; също захранван с батерии в B); мобилен (магазин A, 6,8 кг според картата) елементи, които не се побират под колоната: рамки, резервоари, машини на клиента стабилно приложение, тъй като остротата и кодовата мрежа зависят от позицията на главата; проверка след всяко приложение
Вграден маркиране в движение (в описанието RBZ 1515UV, UV източници за пластмаси; за метал, попитайте за оптични влакна с вход за енкодер); системи с CCD камера и лентово подаващо устройство (50 W в цех C; цех A) всяка част на конвейера, малки части сигнали за старт/стоп и данни от главната система, енкодера, верификатора след станцията

Нетни каталожни цени (към октомври 2026 г.): стационарни от 8 500 PLN (магазин B, 20 W) и 9 900 PLN (магазин C, 30 W), преносими от 7 800,00 PLN (магазин C, 20 W) до 14 634,15 PLN (магазин B, батерия 20 W), системи с захранващо устройство и CCD камера по 40 000,00 PLN всяка (магазини C и A), RBZ 2020 — ценообразуване за процеса; магазин A декларира лизинг „от 250 PLN/месец“ за преносим 30 W (декларация на магазина, а не оферта за финансиране), а пълната таблица според мощността е съставена в текста за избор на лазерен маркер (източник на полски) .

Скоростта е аргумент в полза на линейния лазер: според производителя на маркировката, машината за маркиране с влакна маркира цялата матрица от данни за по-малко от 1 секунда, докато микроточката (dot peen) изисква 3–8 секунди на маркировка. Отклонението на ръчно приложената глава от перпендикулярността нарушава параметрите за аксиална и мрежова неравномерност от Раздел 2.

7. Мощност и източник: Какво е достатъчно за кодове и какво е достатъчно за дълбоко гравиране

За цифри, кодове и лога върху стомана и алуминий, фибростъкло от всеки клас мощност, предлагано в магазините, е достатъчно; според GS1, DPM лазерите са „обикновено 10-100 W“. Мощността осигурява време за запълване и дълбочина за гравиране; сама по себе си тя не подобрява градирането на кода.

RBZ 2020 като ориентир: източник Raycus 50 W, поле 200 × 200 mm, работна скорост до 7000 mm/s, точност 0.01 mm, минимален символ 0.3 mm, EZCAD контролер, въздушно охлаждане, опционална ротационна ос. Производителят изброява приложения: баркодове, QR кодове, серийни номера, лога върху метали и избрани пластмаси, табелки с имена. 50 W осигурява капацитет за отстраняване на покрития и гравиране на множество проходи без удължаване на цикъла.

Кога оптичното влакно с Q-превключвател не е достатъчно? Когато клиентът изисква черна маркировка върху ярък анодизиран алуминий или повтарящи се цветове върху неръждаема стомана и титан, според производителите на маркировки, това е областта на MOPA с регулируема дължина на импулса. Когато металът е силно отразяващ (мед, сребро, злато), производителят на маркировки предлага UV като опция, отбелязвайки, че оптичното влакно обикновено е по-бързо.

Лазерът най-добрият метод ли е за микроточково, печатно или етикетно маркиране – сравнение на техниките е включено в текста за трайно маркиране на части (източник на полски) .

8. Станция: верификатор, четец, екстракция и лазерен клас

Верификаторът не е четец. Четецът отговаря с „прочетено“ или „не е прочетен“; верификаторът измерва осем параметъра при определена бленда, дължина на вълната и ъгъл на осветяване и издава оценка. Код, който четецът прочита в цеха, може да получи оценка под прага на клиента; ако маркирате по стандарт на клиента, верификаторът е част от станцията.

Екстракцията е необходима и за метал, тъй като прах и оксиди от отгряване и гравиране се отлагат върху лещата. Класът на лазера се отнася за цялата станция: отворена галво глава е лазер от клас 4, докато затворена машина може да бъде от клас 1 според Централния институт за защита на труда и Националния изследователски институт (CIOP-PIB). Изборът на корпус, стъкла и екстракция е описан в текста за избор на машина за маркиране. Можете да намерите общ преглед на машините в категорията за лазерно маркиране Roboteus ; за оферта от RBZ 2020, моля, предоставете материала, съдържанието на маркировката, размера на партидата и стандарта за качество на кода.

Често задавани въпроси

Кой метален лазерен маркер е подходящ за DataMatrix кодове?

1064 nm оптично влакно във всеки клас на мощност от полски магазини (20 W, 30 W, 50 W) ще генерира DataMatrix код върху стомана и алуминий. Оценката на кода се определя от избрания модул за размера на точката, мощността на запълване, 1X тихата зона и площта на повърхността, а не от ватовете. Тест от ваша страна и измерване с верификатор са по-решаващи от информационен лист.

Ще маркира ли лазер за метал алуминий и мед?

Алуминий, например: голият алуминий създава нюанси на сивото, докато анодизираният алуминий създава ярка следа след отстраняване на багрилото в оксидния слой (според JPT). Медта е силно отразяваща, но производителят на лазери посочва мед, бронз и сребро сред металите за влакна, а доставчикът на лазери описва директно гравиране на непокрит месинг; производителят на маркировка предлага UV като алтернатива, отбелязвайки, че влакната обикновено са по-бързи.

Каква е мощността на машина за маркиране от неръждаема стомана?

За отгряти числа и кодове (черно без загуба) са достатъчни класове от 20-30 W; 50 W, както в RBZ 2020, осигуряват място за запълване и гравиране. Цветовете и повтарящото се черно с регулируем импулс се наричат ​​MOPA; за пасивация след маркиране параметрите на двата процеса се избират заедно (Раздел 5).

Достатъчна ли е преносима маркираща машина за маркиране с DataMatrix?

За големи компоненти, да, но всеки код от ръчно приложение изисква проверка, тъй като накланянето на главата изкривява решетката на модулите. В каталозите (нетни, към октомври 2026 г.), един магазин предлага преносимата 20W машина на цена от 7 800,00 PLN, друг – от 12 000 PLN, а трети посочва преносимата 20W на цена от 13 000 PLN. За настолно и поточно производство е по-добра стационарна машина с приспособление или система с подаващо устройство.

Източници

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — Параметри и приложения на RBZ 2020
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — маркировка в движение в описанието на RBZ 1515UV
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — Ръководство за GS1 DataMatrix: ECC 200, FNC1, таблици с X-измерения за здравеопазване и DPM, 1X тиха зона, 40–80% апертура, протокол за оценка, ISO/IEC 15415 спрямо ISO/IEC TR 29158, мощност на DPM лазер 10–100 W
  • https://axicon.com/2d-barcode-verification – осем параметъра на ISO/IEC 15415, правило за най-нисък резултат, формат за запис на резултатите
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI за устройства за многократна употреба (MDR 2017/745, приложение VI, част В, точка 4.10)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — отгрят оксид, корозия в цепнатини, стерилизация с пара 134 °C
  • https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ – Ярка маркировка върху анодизиран алуминий
  • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — класове съгласно PN-EN 60825-1:2014-11, очила PN-EN 207:2017, примерен външен диаметър ≈ 5

Редакционна бележка

Каталожните цени в текста са от уебсайтовете на търговците на дребно към октомври 2026 г. и подлежат на промяна. Преди да вземете решение, моля, проверете текущата оферта и конфигурация. Размерите на модулите и праговете за качество на кода са извлечени от насоките GS1 от 2018 г. и могат да бъдат актуализирани в по-късни издания. Стандартът за приложение на клиента е обвързващ. Параметрите на маркировката зависят от машината, лещата и материала и текстът не замества инструкциите на производителя или разпоредбите за здравословни и безопасни условия на труд при работа с лазери, особено клас 4.