Et typisk tilbud slutter med effekt, driftsområde og hastighed "op til 7000 mm/s". I mellemtiden bedømmes en metallasermarkør i et anlæg, der markerer dele til bil-, elektronik- eller medicinske applikationer, ikke ud fra, om den "skaber en kode", men snarere ud fra, om denne kode kan læses af en verifikator efter maling, galvanisering eller sterilisering, og om den består en kundeaudit.
Denne tekst supplerer det, der ikke findes på produktkortene: kravene til hver type mærke, kvalitetsstandarderne for DataMatrix-koden og modulstørrelser i henhold til GS1, rækkefølgen af mærkning og behandling samt forskellene mellem stationære, mobile og linjestationer – numre altid med kildeangivelse.
Benchmarken er RBZ 2020 fibermarkøren med en 50W Raycus-kilde, prissat til processen. Generelle udvælgelseskriterier er beskrevet i teksten om, hvordan man vælger en lasermarkør (kilde på polsk) ; her beskæftiger vi os udelukkende med metal og identifikation.
1. Hvad mærker vi på metal: kravtabel
De fem karaktertyper er fem opgaver for det samme galvohoved; de adskiller sig i, hvad der bestemmer kvaliteten.
| Hvad markerer vi? | Typisk metalproces | Hvad bestemmer kvaliteten | Felt og montering | Tid til kunst |
|---|---|---|---|---|
| Serienummer, batch, dato | udglødning (sort uden tab) på rustfrit stål og titanium; overfladegravering på stål og aluminium; fjernelse af anodelaget | kontrast; minimum tegnhøjde (RBZ 2020: 0,3 mm) | lille felt; drejeskive ved siden af rullerne | en brøkdel af et sekund til et par sekunder |
| DataMatrix / QR | som ovenfor, med fuld moduludfyldning | kontrast, modulensartethed, stillezone; evaluering i henhold til ISO/IEC 15415 eller ISO/IEC TR 29158 | kode + stilhedszone + monteringstolerance | hele datamatrixen "under 1 s" |
| Logo, grafik | udglødning eller gravering med rasterfyldning | ensartethed af fyldning, gentagelighed af farve | felt med en reserve | sekunder til minutter |
| Graduering, skala | tynde vektorlinjer, én gennemgang | Positioneringsnøjagtighed (RBZ 2020: 0,01 mm) | hele skalaen i marken | kort, uden fyldninger |
| Navneskilt, CE | Tekst og piktogrammer på anodiseret aluminium eller rustfrit stål | holdbarhed under maskinens driftsforhold | feltplade (RBZ 2020: 200 × 200 mm) | sekunder til minutter, afhængigt af fyldning |
Tiden i den sidste kolonne er bevidst beskrivende – den afhænger af styrken, linsen, fyldet og materialet; mål den ved at teste den selv.
2. Kodekvalitetsstandarder: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 og ISO/IEC TR 29158
Tre kundekravede standarder beskriver tre forskellige ting. ISO/IEC 16022 definerer Data Matrix-symbologien. Ifølge GS1 DataMatrix-retningslinjen er det kun ECC 200-varianten, den eneste med Reed-Solomon-fejlkorrektion, der er acceptabel i GS1-applikationer. GS1 DataMatrix adskiller sig fra almindelig Data Matrix ved det indledende FNC1-tegnet.
ISO/IEC 15415 evaluerer kvaliteten af trykte symboler. GS1 angiver eksplicit, at "ISO/IEC 15415 ikke er tilstrækkelig til at måle kvaliteten af DPM-symboler", hvilket betyder dem, der er markeret direkte på delen. ISO/IEC TR 29158 (AIM DPM-retningslinjer) bruges til dette formål, og resultatet kaldes en "DPM-karakter". Karakteren er numerisk og spænder fra 4,0 (bedst) til 0,0, med bogstavækvivalenter A-F. Ifølge Axicon, en producent af verifikatorer, evaluerer ISO/IEC 15415 otte parametre, og "parameteren med den laveste karakter bliver den samlede karakter":
| Parameter (ISO/IEC 15415) | Hvad måler den? | Hvad reducerer det ved lasermærkning |
|---|---|---|
| Afkod | om symbolet er afkodet | beskadiget mønster, modul for lille i forhold til stedet |
| Symbolkontrast | forskel i lysstyrke på moduler | dårlig udglødning, grå gravering på aluminium, refleksioner |
| Modulation | kontrastensartethed | ujævn udfyldning, ændring af fokus på kurven |
| Aksial uensartethed | symbolproportioner | forkert kalibrering af galvofeltet |
| Gitteruregelmæssighed | modulgitterafvigelse | som ovenfor plus monteringsvibrationer |
| Ubrugt fejlkorrektion | reserve for fejlkorrektion | alt over; en lav værdi er en grænsekode |
| Rettet mønsterskade | skade på L- og urmønstrene | brudte kystlinjer, afskalning |
| Vækst i print | forøgelse eller reduktion af moduler | for stor plet eller strøm, smeltede kanter |
Resultatet giver kun mening under målebetingelserne. GS1 gemmer det som grad/blænde/bølgelængde/vinkel, f.eks. "3,0/10/660", og tilføjer for DPM belysningskoder (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Kundens applikationsstandard skal specificere minimumsgraden; GS1 bruger 1,5 som eksempel.
3. Modulstørrelse og laserpunkt: tal fra GS1
X-dimensionen er størrelsen af en enkelt stregkodecelle. GS1 tilbyder separate tabeller til direkte mærkning; nedenfor er minimums-, mål- og maksimumsværdierne.
| Ansøgning (i henhold til GS1 DataMatrix-retningslinjen) | X-dimension min / mål / maks | Nødvendig kvalitet (GS1-notation) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sundhedspleje, trykte symboler | 0,254 / 0,380 / 0,495 mm | 1.5/08/660 | ||||
| DPM, ikke-medicinsk udstyr | 0,254 / 0,300 / 0,615 mm | 1.5/06/660 | ||||
| DPM-A (Laser, Ætsning – Kombinerede Moduler), Små Medicinske Instrumenter | 0,100 / 0,200 / 0,300 mm | DPM1.5/04-12/650/(45Q | 30Q | 30T | 30'erne | 90) |
| DPM-B (dot peen – ikke-forbundne moduler) | 0,200 / 0,300 / 0,495 mm | DPM1.5/08-20/650/(45Q | 30Q | 30T | 30'erne | 90) |
To regler fra samme retningslinje: en stillezone på 1X på hver af de fire sider er obligatorisk, og under 1X vil symbolet ikke bestå verifikationen; måleåbningen er typisk 40-80% af applikationens maksimale X-dimension.
Hvordan hænger dette sammen med maskinen? Værksteder (A-D) angiver minimumsbredder for fiberlinjer fra 10 µm (værksted C) til 15 µm (værksted D) og 50 µm (værksted B). Et 0,100 mm modul fra GS1-tabellen repræsenterer flere linjebredder, mens et 0,300 mm modul repræsenterer et dusin eller deromkring; hvert modul er fyldt med flere linjer, der berører hinanden, og tilstødende moduler smelter sammen til kontinuerlige felter – deraf GS1's type A, "forbundne moduler", i modsætning til de separate mikropunkter (type B). Vigtigere end "minimumslinjen" er derfor repeterbarhed: positioneringsnøjagtighed (RBZ 2020: 0,01 mm) og ensartet skarphed på tværs af hele feltet.
Lad os for eksempel antage en kode med 16 rækker og kolonner med et modul på 0,300 mm: symbolet er 4,8 mm langt og med en 1X stilhedszone på hver side, 5,4 mm bredt. Dette er en illustration, ikke en anbefaling; symbolstørrelsen afhænger af datamængden og læseren.
Kontrasten afhænger af metallet. Ifølge producenten af graveringsmaskinen producerer gravering på bart aluminium gråtoner, ikke sorte, hvilket ikke forstyrrer 2D-kodeverifikationen. På anodiseret aluminium fjerner strålen farvestoffet i oxidlaget og efterlader et klart mærke (ifølge JPT). På rustfrit stål og titanium skabes et sort mærke ved udglødning uden tab (ifølge to laserproducenter), som diskuteret i teksten om sorthed og dybde ved lasergravering i metal (kilde på polsk) .
4. GS1 og UDI: Hvornår en kode på metal er påkrævet
For medicinsk udstyr er identifikation ikke en mulighed. Ifølge Europa-Kommissionens UDI-helpdesk (MDR 2017/745, bilag VI, del C, punkt 4.10) skal genanvendeligt udstyr være forsynet med UDI-bæreren på selve udstyret, og hvis det rengøres, desinficeres, steriliseres eller genforarbejdes mellem brug, skal bæreren forblive permanent og læselig efter hver sådan proces. Undtagelser: når direkte mærkning ville påvirke udstyrets sikkerhed eller ydeevne eller ikke er mulig.
Holdbarhed efter genbehandling er en specifik test. JPT anbefaler dampsterilisering ved 134°C som eksponeringstest for det udglødede mærke. En industriel laserproducent beskriver et mere vanskeligt tilfælde: passivering i salpetersyre "fjerner desværre også lasermærker." Ifølge producenten kan et mørkt mærke, der er modstandsdygtigt over for passivering og autoklavering, opnås på 304- og 316-stål; mere vanskelige tilfælde kræver UV- eller picosekundkilder. Producenten anbefaler en passiveringstest på maskinen.
Uden for medicin er kravene dikteret af klientens applikationsstandard – spørg efter den inden testning, da valget af modul, proces og verifikator afhænger af den.
5. Læsbarhed efter behandling: rækkefølgen af operationer
Den mest almindelige årsag til ulæselige koder ligger ikke i maskinen, men i ruten: et mærke lavet før operationen, der dækker eller fjerner den, ophører med at eksistere.
| Eftermærkningsoperation | Markér før eller efter | Hvorfor (med kreditering) |
|---|---|---|
| Maling, pulverlakering | efter — ablation af belægningen giver kontrast; før — kun dybgravering | Ifølge maskinproducenten er en typisk gravering 10-50 µm; belægningen dækker plademærket |
| Galvanisering, plettering | efter, som ablation af belægningen (belagte metaller giver høj kontrast); før – kun dybgravering | Ifølge laserproducenten "modstår punktmarkeringen efterbelægningsprocesser", fordi den er dyb; laseren skal gravere lige så dybt. Bemærk: zinkablation blotlægger stålet i kodefeltet og fjerner lokalt korrosionsbeskyttelsen – for dele, der er udsat for korrosion, skal dette verificeres med en test. |
| Slibning, kugleblæsning, polering | efter | de fjerner det øverste lag, hvori udglødnings- og graveringspladerne ligger |
| Varmebehandling | efter udglødning; kontrol af den færdige struktur | Udglødningsfarven afhænger af oxidlaget (ifølge JPT) |
| Passivering af rustfrit stål | Parametre for begge processer bør vælges sammen; obligatorisk test | Ifølge laserproducenten har passivering efter udglødning "en tendens til at nedbryde mærket". |
| Vask, sterilisering, arbejde i væsker | udglødning uden tab | Ifølge JPT er risikoen for spaltekorrosion efter udglødning meget lav, efter gravering er den høj |
Tommelfingerregel: Marker koden på den sidste overflade, som emnet skal bruges på. Hvis mærket skal være til stede fra den første operation, skal du vælge en gravering, der er dybere end det, efterfølgende operationer vil fjerne, og tage højde for tiden, da dybdeomkostningerne går.
6. Stationær, bærbar eller inline
De tre typer stationer adskiller sig ikke i skiltets kvalitet, men i hvad der skal være omkring hovedet.
| Stillingstype | Eksempler | For hvad? | Hvad der skal leveres |
|---|---|---|---|
| Stationær med søjle og bord | RBZ 2020 (M6 rasterbord, fodpedal, 50 kg); 20 W fiber (butik B); 30 W Raycus fiber 150×150 mm (butik C) | serie på bordet, enheder til flere stykker | en monteringsenhed, en stag, et hus eller en klasse 4-stander med beskyttelsesbriller |
| Transportabel | fiber 20 W (lager B og C; også batteridrevet i B); mobil (lager A, 6,8 kg ifølge kortet) | elementer, der ikke passer under søjlen: rammer, tanke, kundens maskiner | stabil anvendelse, fordi skarpheden og kodegitteret afhænger af hovedets position; verifikation efter hver anvendelse |
| Indlejret | On-the-fly-mærkning (i beskrivelsen RBZ 1515UV, UV-kilder til plast; for metal, spørg om fiber med encoderindgang); systemer med CCD-kamera og båndfremføring (50 W i butik C; butik A) | hvert stykke på transportbåndet, små dele | start/stopsignaler og data fra mastersystemet, encoderen, poststationsverifikator |
Netto listepriser (pr. oktober 2026): stationær fra PLN 8.500 (butik B, 20 W) og PLN 9.900 (butik C, 30 W), bærbar fra PLN 7.800,00 (butik C, 20 W) til PLN 14.634,15 (butik B, 20 W batteri), systemer med en tilførselsenhed og CCD-kamera PLN 40.000,00 pr. stk. (butik C og A), RBZ 2020 — prisfastsættelse for processen; butik A erklærer leasing "fra PLN 250/måned" for en bærbar 30 W (butikserklæring, ikke et finansieringstilbud), og den fulde tabel i henhold til effekt er samlet i teksten om valg af en lasermarkør (kilde på polsk) .
Hastighed er et argument for inline-laseren: Ifølge markeringsproducenten markerer fibermarkeringsmaskinen hele datamatrixen på mindre end 1 sekund, mens mikroprikken (dot peen) kræver 3-8 sekunder pr. markering. Afvigelse af det manuelt påførte hoved fra vinkelrethed overtræder de aksiale og gitteruregelmæssighedsparametre fra afsnit 2.
7. Strøm og kilde: Hvad er nok til koder, og hvad er nok til dybgravering
Til tal, koder og logoer på stål og aluminium er fiber i enhver effektklasse, der tilbydes i butikkerne, tilstrækkelig; ifølge GS1 er DPM-lasere "normalt 10-100 W." Strøm køber tid til udfyldninger og dybde til gravering; det forbedrer ikke i sig selv kodegradering.
RBZ 2020 som reference: Raycus 50 W kilde, 200 × 200 mm felt, driftshastighed op til 7000 mm/s, 0,01 mm nøjagtighed, 0,3 mm minimumstegn, EZCAD-controller, luftkøling, valgfri roterende akse. Producenten angiver anvendelser: stregkoder, QR-koder, serienumre, logoer på metaller og udvalgte plasttyper, navneskilte. 50 W giver kapacitet til fjernelse af belægning og gravering i flere omgange uden at forlænge kørslen.
Hvornår er fiber med en Q-switch ikke nok? Når kunden kræver en sort markering på blank anodiseret aluminium eller gentagelige farver på rustfrit stål og titanium, er dette ifølge markeringsproducenter domænet for MOPA med justerbar pulslængde. Når metallet er meget reflekterende (kobber, sølv, guld), foreslår markeringsproducenten UV som en mulighed og bemærker, at fiber normalt er hurtigere.
Er laser den bedste metode til mikropunkturering, print eller etikettering – en sammenligning af teknikker er inkluderet i teksten om permanent mærkning af dele (kilde på polsk) .
8. Station: verifikator, læser, ekstraktion og laserklasse
En verifikator er ikke en læser. En læser svarer "læst" eller "læste ikke"; verifikatoren måler otte parametre ved en specifik blænde, bølgelængde og belysningsvinkel og udsteder en vurdering. En kode, som en læser læser i værkstedet, kan få en vurdering under kundens tærskelværdi; hvis du vurderer efter en kundestandard, er verifikatoren en del af stationen.
Udsugning er også nødvendig for metal, da støv og oxider fra udglødning og gravering sætter sig på linsen. Laserklassen gælder for hele stationen: et åbent galvohoved er en klasse 4-laser, mens en lukket maskine kan være klasse 1 ifølge Centralinstituttet for Arbejdsbeskyttelse og Nationalforskningsinstituttet (CIOP-PIB). Valg af kabinet, glas og udsugning er beskrevet i teksten om valg af en mærkningsmaskine. Du kan finde en oversigt over maskinerne i Roboteus-lasermærkningskategorien ; for et RBZ 2020-tilbud bedes du angive materiale, mærkningsindhold, batchstørrelse og kodekvalitetsstandard.
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken metallasermarkør er egnet til DataMatrix-koder?
1064 nm fiber i enhver effektklasse fra polske butikker (20 W, 30 W, 50 W) vil producere en DataMatrix-kode på stål og aluminium. Kodens evaluering bestemmes af det modul, der er valgt til spotstørrelse, fyldeeffekt, 1X stillezone og overfladeareal, ikke watt. En test fra din side og måling med en verifikator er mere afgørende end et datablad.
Vil en metalmærkningslaser mærke aluminium og kobber?
Aluminium, for eksempel: Bar aluminium producerer grå nuancer, mens anodiseret aluminium producerer et lyst mærke, efter at farvestoffet i oxidlaget er fjernet (ifølge JPT). Kobber er meget reflekterende, men laserproducenten angiver kobber, bronze og sølv blandt metallerne til fiber, og laserleverandøren beskriver direkte gravering af ubelagt messing; mærkningsproducenten foreslår UV som et alternativ og bemærker, at fiber normalt er hurtigere.
Hvad er effekten af en rustfri stålmærkningsmaskine?
For udglødede tal og koder (sort uden tab) er klasserne 20-30 W tilstrækkelige; 50 W, som i RBZ 2020, giver plads til udfyldning og gravering. Farver og repeterbar sort med justerbar puls kaldes MOPA; til passivering efter mærkning vælges parametrene for begge processer sammen (afsnit 5).
Er en bærbar markeringsmaskine tilstrækkelig til DataMatrix-markering?
For store komponenter, ja, men hver kode fra manuel applikation kræver verifikation, da hovedhældning forvrænger modulgitteret. I kataloger (netto, pr. oktober 2026) prissætter én butik den bærbare 20W fra PLN 7.800,00, en anden fra PLN 12.000, og en tredje angiver den bærbare 20W til PLN 13.000. Til bord- og linjeproduktion er en stationær maskine med en fikstur eller et system med en føder bedre.
Kilder
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — RBZ 2020 parametre og anvendelser
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — mærkning undervejs i RBZ 1515UV-beskrivelsen
- https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — GS1 DataMatrix-retningslinje: ECC 200, FNC1, X-dimensionstabeller til sundhedspleje og DPM, 1X stillezone, 40-80 % blænde, evalueringsrapport, ISO/IEC 15415 vs. ISO/IEC TR 29158, DPM-lasereffekt 10-100 W
- https://axicon.com/2d-barcode-verification – otte parametre i ISO/IEC 15415, regel for laveste score, format for resultatregistrering
- https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI på genanvendeligt udstyr (MDR 2017/745, bilag VI, del C, punkt 4.10)
- https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — udglødet oxid, spaltekorrosion, dampsterilisering 134 °C
- https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ – Lysende mærke på anodiseret aluminium
- https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — klasser i henhold til PN-EN 60825-1:2014-11, glas PN-EN 207:2017, eksempel OD ≈ 5
Redaktionel note
Listepriserne i teksten er fra forhandlernes hjemmesider pr. oktober 2026 og kan ændres. Før du træffer en beslutning, bedes du kontrollere det aktuelle tilbud og den aktuelle konfiguration. Modulstørrelser og kodekvalitetstærskler er afledt af GS1-retningslinjerne fra 2018 og kan opdateres i senere udgaver. Kundens anvendelsesstandard er bindende. Mærkningsparametre afhænger af maskine, linse og materiale, og teksten erstatter ikke producentens instruktioner eller arbejdsmiljøforskrifter for arbejde med lasere, især klasse 4.

