ROBOTEUS / TIETO

1.11.2026

Lasermerkintä metallille: DataMatrix ilman lukuvirheitä

Metallin lasermerkintälaite: „mitä merkitsemme” -pöytä, GS1-standardin mukaiset DataMatrix-moduulit, ISO/IEC 29158 -standardin mukainen laadunarviointi, toimintojen järjestys ja virtalähteen valinta.

Lasermerkintä metallille: DataMatrix ilman lukuvirheitä

Tyypillinen tarjous päättyy tehoon, toiminta-alueeseen ja nopeuteen "jopa 7000 mm/s". Samaan aikaan autoteollisuuden, elektroniikan tai lääketieteellisten sovellusten osia merkkaavassa laitoksessa metallilasermerkintää ei arvioida sen perusteella, "luoko se koodia", vaan sen perusteella, pystyykö tarkastaja lukemaan koodin maalauksen, galvanoinnin tai steriloinnin jälkeen ja läpäiseekö se asiakastarkastuksen.

Tämä teksti täydentää sitä, mitä tuotekorteista ei löydy: kunkin leimatyypin vaatimukset, DataMatrix-koodin laatustandardit ja moduulikoot GS1:n mukaisesti, merkintä- ja käsittelyjärjestys sekä kiinteiden, liikkuvien ja linja-asemien väliset erot – numerot aina tekijänoikeuksin varustettuna.

Vertailukohteena on RBZ 2020 -kuitumerkitsin, jossa on 50 W:n Raycus-lähde, ja jonka hinta on määritetty prosessin mukaan. Yleiset valintakriteerit on kuvattu lasermerkitsinlaitteen valintaa (puolankielinen lähde) käsittelevässä tekstissä; tässä käsittelemme yksinomaan metallia ja tunnistamista.

1. Mitä merkitsemme metalliin: vaatimustaulukko

Viisi hahmotyyppiä ovat viisi tehtävää samalle galvo-päälle; ne eroavat toisistaan ​​laadun määrittämien tekijöiden suhteen.

Mitä merkitsemme? Tyypillinen metalliprosessi Mikä määrittää laadun Kenttä ja kiinnitys Aikaa taiteelle
Sarjanumero, erä, päivämäärä ruostumattoman teräksen ja titaanin hehkutus (musta ilman hävikkiä); teräksen ja alumiinin pinnan kaiverrus; anodikerroksen poisto kontrasti; merkkien vähimmäiskorkeus (RBZ 2020: 0,3 mm) pieni kenttä; kääntölava rullien vieressä sekunnin murto-osasta muutamaan sekuntiin
DataMatrix / QR kuten yllä, täydellä moduulitäytteellä kontrasti, moduulin tasaisuus, hiljainen vyöhyke; arviointi standardin ISO/IEC 15415 tai ISO/IEC TR 29158 mukaisesti koodi + hiljainen alue + asennustoleranssi koko datamatriisi "alle 1 sekunnissa"
Logo, grafiikka hehkutus tai kaiverrus rasteritäytteellä täytteen tasaisuus, sävyn toistettavuus kenttä, jolla on reservaatti sekunnista minuutteihin
Asteikko, asteikko ohuet vektoriviivat, yksi läpikulku paikannustarkkuus (RBZ 2020: 0,01 mm) koko vaaka kentällä lyhyt, ilman täytteitä
Tyyppikilpi, CE teksti ja piktogrammit anodisoidulle alumiinille tai ruostumattomalle teräkselle kestävyys koneen käyttöolosuhteissa kenttälevy (RBZ 2020: 200 × 200 mm) sekunnista minuutteihin, täytöstä riippuen

Viimeisen sarakkeen aika on tarkoituksella kuvaava – se riippuu tehosta, linssistä, täytteestä ja materiaalista; mittaa se testaamalla itse.

2. Koodin laatustandardit: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 ja ISO/IEC TR 29158

Kolme asiakkaan edellyttämää standardia kuvaavat kolmea eri asiaa. ISO/IEC 16022 määrittelee datamatriisin symboliikan. GS1 DataMatrix -ohjeiston mukaan vain ECC 200 -variantti, ainoa Reed-Solomon-virheenkorjauksella varustettu, on hyväksyttävä GS1-sovelluksissa. GS1 DataMatrix eroaa tavallisesta datamatriisista aloittavan FNC1-merkin osalta.

ISO/IEC 15415 arvioi painettujen symbolien laatua. GS1 toteaa nimenomaisesti, että "ISO/IEC 15415 ei riitä mittaamaan DPM-symbolien laatua", eli suoraan osaan merkittyjä symboleja. Tähän tarkoitukseen käytetään standardia ISO/IEC TR 29158 (AIM DPM -ohjeet), ja tulosta kutsutaan "DPM-arvosanaksi". Arvosana on numeerinen ja vaihtelee välillä 4,0 (paras) – 0,0, ja sen kirjainvastineet ovat A–F. Todentajia valmistavan Axiconin mukaan ISO/IEC 15415 arvioi kahdeksan parametria, ja "alimman arvosanan saanut parametri on kokonaisarvosana":

Parametri (ISO/IEC 15415) Mitä se mittaa? Mikä vähentää sitä laserilla merkatessa
Dekoodaa onko symboli dekoodattu vaurioitunut kuvio, moduuli liian pieni suhteessa täplään
Symbolin kontrasti moduulien kirkkausero huono hehkutus, harmaa kaiverrus alumiinissa, heijastukset
Modulaatio kontrastin tasaisuus epätasainen täyttö, tarkennuksen muutos käyrässä
Aksiaalinen epätasaisuus symbolien mittasuhteet galvokentän virheellinen kalibrointi
Ruudukon epätasaisuus moduulin ruudukon poikkeama kuten yllä, sekä kasvavat tärinät
Käyttämätön virheenkorjaus virheenkorjausvaraus mikä tahansa edellä mainittu; alhainen arvo on rajatapauskoodi
Korjattu kuviovaurio L- ja kellokuvioiden vaurioituminen rikkoutuneet rantaviivat, lohkeileva
Tulostuksen kasvu moduulien lisääminen tai vähentäminen liian suuri läiskä tai voima, sulaneet reunat

Tulos on järkevä vain mittausolosuhteiden vallitessa. GS1 tallentaa sen asteikolla/aukolla/aallonpituudella/kulmalla, esim. "3.0/10/660", ja DPM:lle lisää valaistuskoodit (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Asiakkaan sovellusstandardin on määriteltävä vähimmäisasteikon arvo; GS1 käyttää esimerkkinä arvoa 1.5.

3. Moduulin koko ja lasersäde: numerot GS1:stä

X-mitta on yksittäisen viivakoodisolun koko. GS1 tarjoaa erilliset taulukot suoraa merkintää varten; alla on esitetty minimi-, tavoite- ja maksimiarvot.

Sovellus (GS1 DataMatrix -ohjeiston mukaisesti) X-mitta min / tavoite / maks Vaadittu laatu (GS1-merkintä)
Terveydenhuolto, painetut symbolit 0,254 / 0,380 / 0,495 mm 1.5.08.19660
DPM, ei-lääkinnälliset laitteet 0,254 / 0,300 / 0,615 mm 1.5.06.19660
DPM-A (laser, etsaus – yhdistetyt moduulit), pienet lääketieteelliset instrumentit 0,100 / 0,200 / 0,300 mm DPM1.5/04-12/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)
DPM-B (pistemäinen – kytkemättömät moduulit) 0,200 / 0,300 / 0,495 mm DPM1.5/08-20/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)

Kaksi sääntöä samasta ohjeesta: 1X:n hiljainen alue jokaisella neljällä sivulla on pakollinen, ja alle 1X:n symboli ei läpäise vahvistusta; mittausaukko on tyypillisesti 40–80 % sovelluksen suurimmasta X-mitasta.

Miten tämä liittyy koneeseen? Verstaat (A–D) ilmoittavat kuituviivojen vähimmäisleveydet 10 µm:stä (verstas C) 15 µm:iin (verstas D) ja 50 µm:iin (verstas B). GS1-taulukon 0,100 mm:n moduuli edustaa useita viivanleveyksiä, kun taas 0,300 mm:n moduuli edustaa noin tusinaa; jokainen moduuli on täynnä useita koskettavia viivoja, ja vierekkäiset moduulit sulautuvat jatkuviksi kentiksi – tästä johtuu GS1:n tyyppi A, "yhdistetyt moduulit", toisin kuin erilliset mikropisteet (tyyppi B). "Minimiviivaa" tärkeämpää on siis toistettavuus: paikannustarkkuus (RBZ 2020: 0,01 mm) ja tasainen terävyys koko kentällä.

Oletetaan esimerkiksi, että koodissa on 16 riviä ja saraketta, joiden moduuli on 0,300 mm: symboli on 4,8 mm pitkä ja siinä on 1X hiljainen alue kummallakin puolella, leveys 5,4 mm. Tämä on kuva, ei suositus; symbolin koko riippuu datan määrästä ja lukijasta.

Kontrasti riippuu metallista. Kaiverruskoneen valmistajan mukaan paljaalle alumiinille kaiverrus tuottaa harmaan sävyjä, ei mustia, mikä ei häiritse 2D-koodin todentamista. Anodisoidulla alumiinilla säde poistaa oksidikerroksen väriaineen, jolloin jäljelle jää kirkkaan jäljen (JPT:n mukaan). Ruostumattomaan teräkseen ja titaaniin musta jälki luodaan hehkuttamalla ilman hävikkiä (kahden laservalmistajan mukaan), kuten tekstissä metallin laserkaiverruksen mustuudesta ja syvyydestä (puolankielinen lähde) on käsitelty.

4. GS1 ja UDI: Milloin metallille vaaditaan koodi

Lääkinnällisten laitteiden kohdalla tunnistaminen ei ole vaihtoehto. Euroopan komission UDI-tukipalvelun (MDR 2017/745, liite VI, C osa, kohta 4.10) mukaan uudelleenkäytettävissä laitteissa on oltava UDI-tietoväline itse laitteessa, ja jos ne puhdistetaan, desinfioidaan, steriloidaan tai käsitellään uudelleen käyttökertojen välillä, tietovälineen on pysyttävä pysyvänä ja luettavana jokaisen tällaisen prosessin jälkeen. Poikkeukset: kun suora merkitseminen häiritsisi laitteen turvallisuutta tai suorituskykyä tai ei ole mahdollista.

Kestävyys uudelleenkäsittelyn jälkeen on erityinen testi. JPT suosittelee höyrysterilointia 134 °C:ssa hehkutetun merkin altistustestiksi. Teollisuuslaservalmistaja kuvailee vaikeampaa tapausta: passivointi typpihapossa "valitettavasti poistaa myös laserjäljet". Valmistajan mukaan 304- ja 316-teräksille voidaan saada aikaan tumma passivointia ja autoklaavia kestävä merkki; vaikeammissa tapauksissa vaaditaan UV- tai pikosekuntilähteitä. Valmistaja suosittelee koneellista passivointitestiä.

Lääketieteen ulkopuolella vaatimukset sanelevat asiakkaan sovellusstandardi – kysy sitä ennen testausta, sillä moduulin, prosessin ja todentajan valinta riippuu siitä.

5. Luettavuus käsittelyn jälkeen: toimintojen järjestys

Yleisin syy lukukelvottomille koodeille ei ole koneessa, vaan reitissä: ennen sen peittämistä tai poistamista tehty merkintä lakkaa olemasta.

Jälkimerkintäoperaatio Merkitse ennen tai jälkeen Miksi (lähdemerkinnällä)
Maalaus, pulverimaalaus jälkeen — pinnoitteen ablaatio antaa kontrastin; ennen — vain syvä kaiverrus Koneen valmistajan mukaan tyypillinen kaiverrus on 10–50 µm; pinnoite peittää levymerkin.
Sinkitys, pinnoitus jälkeen, pinnoitteen ablaationa (pinnoitetut metallit antavat suuren kontrastin); ennen – vain syväkaiverrus Laservalmistajan mukaan pistemäinen kaiverrusjälki "kestää jälkipinnoitusprosesseja", koska se on syvä; laserin on kaiverrettava yhtä syvälle. Huomautus: sinkkiablaatio paljastaa teräksen koodikentässä ja poistaa paikallisesti korroosiosuojauksen – korroosiolle altistuneiden osien osalta tämä on varmistettava kokeella.
Hionta, hiekkapuhallus, kiillotus jälkeen ne poistavat päällimmäisen kerroksen, jossa hehkutus- ja kaiverruslevyt sijaitsevat
Lämpökäsittely jälkikäteen; valmiin rakenteen hehkutustarkistus hehkutusväri riippuu oksidikerroksesta (JPT:n mukaan)
Ruostumattoman teräksen passivointi Molempien prosessien parametrit tulisi valita yhdessä; pakollinen testi Laservalmistajan mukaan passivointi hehkutuksen jälkeen "yleensä heikentää merkkiä"
Pesu, sterilointi, nesteiden käsittely hehkutus ilman hävikkiä JPT:n mukaan rakokorroosion riski hehkutuksen jälkeen on erittäin pieni, kaiverruksen jälkeen se on korkea

Nyrkkisääntö: merkitse koodi viimeiselle pinnalle, jolla osaa käytetään. Jos merkin on oltava läsnä ensimmäisestä työvaiheesta lähtien, valitse kaiverrus, joka on syvempi kuin mitä seuraavat työvaiheet poistavat, ja ota huomioon aika, koska syvyys maksaa.

6. Kiinteä, kannettava tai linjaan integroitava

Kolme asematyyppiä eivät eroa toisistaan ​​kyltin laadun, vaan pään ympärillä olevan sisällön suhteen.

Työsuhteen tyyppi Esimerkkejä Mitä varten? Mitä on tarjottava
Paikka, jossa on pylväs ja pöytä RBZ 2020 (M6-rasteripöytä, jalkakytkin, 50 kg); 20 W kuitu (työpaja B); 30 W Raycus-kuitu 150 × 150 mm (työpaja C) sarja pöydällä, laitteita useille kappaleille kiinnityslaite, tuki, kotelo tai luokan 4 jalusta suojalaseineen
Kannettava kuitu 20 W (varastot B ja C; myös paristokäyttöinen B:ssä); mobiili (varasto A, 6,8 kg kortin mukaan) elementit, jotka eivät mahdu pilarin alle: rungot, säiliöt, asiakkaan koneet vakaa käyttö, koska terävyys ja koodiruudukko riippuvat pään asennosta; tarkistus jokaisen käyttökerran jälkeen
Rivissä lennossa tapahtuva merkintä (kuvauksessa RBZ 1515UV, UV-lähteet muoveille; metallille, kysy kuidusta enkooderitulolla); järjestelmät, joissa on CCD-kamera ja hihnasyöttölaite (50 W työpajassa C; työpaja A) jokainen kappale kuljettimella, pienet osat käynnistys-/pysäytyssignaalit ja data pääjärjestelmästä, enkooderista ja jälkiasemien varmentajasta

Nettolistahinnat (lokakuussa 2026): kiinteät laitteet alkaen 8 500 PLN (myymälä B, 20 W) ja 9 900 PLN (myymälä C, 30 W), kannettavat laitteet alkaen 7 800,00 PLN (myymälä C, 20 W) – 14 634,15 PLN (myymälä B, 20 W akku), syöttölaitteella ja CCD-kameralla varustetut järjestelmät 40 000,00 PLN kappale (myymälät C ja A), RBZ 2020 – prosessin hinnoittelu; myymälä A ilmoittaa leasing-sopimuksella kannettavaa 30 W:n laitetta "alkaen 250 PLN/kk" (myymäläilmoitus, ei rahoitustarjous), ja täydellinen tehotaulukko on koottu lasermerkintälaitteen valintaa (puolankielinen lähde) käsittelevässä tekstissä.

Nopeus on yksi argumenteista linjalaserin puolella: merkintävalmistajan mukaan kuitumerkintäkone merkitsee koko datamatriisin alle sekunnissa, kun taas mikropistemerkintä vaatii 3–8 sekuntia merkintää kohden. Manuaalisesti asetetun pään poikkeama kohtisuoruudesta rikkoo osiossa 2 mainittuja aksiaali- ja ruudukkoepätasaisuusparametreja.

7. Voima ja lähde: Mikä riittää koodeihin ja mikä syväkaiverrukseen

Teräksen ja alumiinin numeroiden, koodien ja logojen painamiseen riittää minkä tahansa kaupoissa tarjolla olevan teholuokan kuitu; GS1:n mukaan DPM-laserit ovat "yleensä 10–100 W". Teho antaa aikaa täyttöihin ja syvyyttä kaiverrukseen; se ei itsessään paranna koodin luokittelua.

RBZ 2020 referenssinä: Raycus 50 W:n valonlähde, 200 × 200 mm:n kenttä, toimintanopeus jopa 7000 mm/s, tarkkuus 0,01 mm, vähimmäismerkkimäärä 0,3 mm, EZCAD-ohjain, ilmajäähdytys, valinnainen pyörivä akseli. Valmistaja luettelee sovellukset: viivakoodit, QR-koodit, sarjanumerot, logot metalleille ja valituille muoveille, nimikilvet. 50 W mahdollistaa pinnoitteen poiston ja kaiverruksen useissa läpiajoissa ilman, että ajoaika pitenee.

Milloin Q-kytkimellä varustettu kuitu ei riitä? Kun asiakas tarvitsee mustan merkin kirkkaalle anodisoidulle alumiinille tai toistettavia värejä ruostumattomalle teräkselle ja titaanille, merkintävalmistajien mukaan tämä on säädettävällä pulssinpituudella varustettujen MOPA-merkintöjen aluetta. Kun metalli on erittäin heijastavaa (kupari, hopea, kulta), merkintävalmistaja suosittelee vaihtoehtona UV-merkintää ja huomauttaa, että kuitu on yleensä nopeampi.

Onko laser paras menetelmä mikropisteisiin, tulostukseen vai etiketöintiin – tekniikoiden vertailu sisältyy osien pysyvää merkintää (puolankielinen lähde) käsittelevään tekstiin.

8. Asema: todentaja, lukija, uutto ja laserluokka

Todentaja ei ole lukija. Lukija vastaa "luettu" tai "ei lukenut"; todentaja mittaa kahdeksan parametria tietyllä aukolla, aallonpituudella ja valaistuskulmalla ja antaa luokituksen. Lukijan tuotantotilassa lukema koodi voi saada luokituksen asiakkaan kynnysarvoa alhaisemmaksi; jos merkitset asiakkaan standardin mukaisesti, todentaja on osa asemaa.

Myös metallin imu on tarpeen, koska hehkutuksen ja kaiverruksen pöly ja oksidit laskeutuvat linssiin. Laserluokka koskee koko asemaa: avoin galvo-pää on luokan 4 laser, kun taas suljettu kone voi olla luokan 1 laser Central Institute for Labor Protection and National Research Institute (CIOP-PIB) mukaan. Koteloinnin, lasien ja imun valinta on kuvattu merkintäkoneen valintaa käsittelevässä tekstissä. Löydät yleiskatsauksen koneista Roboteus-lasermerkintäkategoriassa ; RBZ 2020 -tarjousta varten ilmoita materiaali, merkinnän sisältö, eräkoko ja koodin laatustandardi.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä metallilasermerkintälaite sopii DataMatrix-koodeille?

Puolalaisista kaupoista saatavat 1064 nm:n kuidut missä tahansa teholuokassa (20 W, 30 W, 50 W) tuottavat DataMatrix-koodia teräkselle ja alumiinille. Koodin arviointi määräytyy valitun moduulin mukaan, joka perustuu pisteen kokoon, täyttötehoon, 1X hiljaiseen vyöhykkeeseen ja pinta-alaan, ei watteihin. Oma testi ja mittaus verifioijalla ovat ratkaisevampia kuin datalehti.

Merkitseekö metallinmerkintälaser alumiinia ja kuparia?

Esimerkiksi alumiini: paljas alumiini tuottaa harmaan sävyjä, kun taas anodisoitu alumiini tuottaa kirkkaan jäljen oksidikerroksen väriaineen poistamisen jälkeen (JPT:n mukaan). Kupari on erittäin heijastavaa, mutta laservalmistaja mainitsee kuitumetallien joukossa kuparin, pronssin ja hopean, ja lasertoimittaja kuvailee pinnoittamattoman messingin suoraa kaiverrusta; merkintävalmistaja ehdottaa vaihtoehtona UV-merkintää ja huomauttaa, että kuitu on yleensä nopeampi.

Mikä on ruostumattoman teräksen merkintäkoneen teho?

Hehkutetuille numeroille ja koodeille (musta ilman häviötä) riittävät 20–30 W:n teholuokat; 50 W, kuten RBZ 2020:ssa, tarjoaa tilaa täyttöön ja kaiverrukseen. Värejä ja toistettavaa mustaa säädettävällä pulssilla kutsutaan MOPA:ksi; jälkimerkinnän passivointia varten molempien prosessien parametrit valitaan yhdessä (luku 5).

Riittääkö kannettava merkkauskone DataMatrix-merkintään?

Suurille komponenteille kyllä, mutta jokainen manuaalisesta sovelluksesta tuleva koodi vaatii varmennusta, koska pään kallistus vääristää moduuliruudukkoa. Luetteloissa (netto, lokakuun 2026 tilanteen mukaan) yksi kauppa hinnoittelee kannettavan 20 W:n alkaen 7 800,00 PLN, toinen alkaen 12 000 PLN ja kolmas listaa kannettavan 20 W:n hintaan 13 000 PLN. Pöytä- ja linjatuotantoon on parempi käyttää kiinteää konetta, jossa on kiinnitin, tai syöttölaitteella varustettua järjestelmää.

Lähteet

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — RBZ 2020 -parametrit ja -sovellukset
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — lennossa tehtävä merkintä RBZ 1515UV:n kuvauksessa
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — GS1 DataMatrix -ohjeistus: ECC 200, FNC1, X-mittataulukot terveydenhuoltoon ja DPM:ään, 1X hiljainen alue, 40–80 %:n aukko, arviointipöytäkirja, ISO/IEC 15415 vs. ISO/IEC TR 29158, DPM-laserin teho 10–100 W
  • https://axicon.com/2d-barcode-verification – ISO/IEC 15415 -standardin kahdeksan parametria, pienimmän pistemäärän sääntö, tulosten tallennusmuoto
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — Uudelleenkäytettävien laitteiden UDI (MDR 2017/745, liite VI, C osa, kohta 4.10)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — hehkutettu oksidi, rakokorroosio, höyrysterilointi 134 °C
  • https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ – Kirkas jälki anodisoidussa alumiinissa
  • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — luokat standardin PN-EN 60825-1:2014-11 mukaisesti, lasit PN-EN 207:2017, esimerkki OD ≈ 5

Toimituksellinen huomautus

Tekstissä annetut listahinnat ovat jälleenmyyjien verkkosivustoilta lokakuun 2026 tilanteen mukaan ja voivat muuttua. Ennen päätöksentekoa tarkista nykyinen tarjous ja kokoonpano. Moduulien koot ja koodin laatukynnykset ovat peräisin vuoden 2018 GS1-ohjeista ja niitä voidaan päivittää myöhemmissä painoksissa. Asiakkaan sovellusstandardi on sitova. Merkintäparametrit riippuvat koneesta, linssistä ja materiaalista, eikä teksti korvaa valmistajan ohjeita tai työterveys- ja työturvallisuusmääräyksiä lasereiden, erityisesti luokan 4, kanssa työskentelyyn.