ROBOTEUS / BİLGİ

1 Kas 2026

Metal İçin Lazer İşaretleme Cihazı: Okuma Hatası Olmayan DataMatrix

Metal için lazer markalama makinesi: „Neleri markalıyoruz” tablosu, GS1’e göre DataMatrix modülleri, ISO/IEC 29158’e göre kalite değerlendirmesi, işlem sırası ve güç kaynağı seçimi.

Metal İçin Lazer İşaretleme Cihazı: Okuma Hatası Olmayan DataMatrix

Tipik bir teklif, güç, çalışma aralığı ve "7000 mm/s'ye kadar" hız ile sona erer. Öte yandan, otomotiv, elektronik veya tıbbi uygulamalar için parçaları işaretleyen bir tesisteki metal lazer işaretleyici, "kod oluşturup oluşturmadığına" göre değil, bu kodun boyama, galvanizleme veya sterilizasyondan sonra bir doğrulayıcı tarafından okunup okunmadığına ve müşteri denetiminden geçip geçmediğine göre değerlendirilir.

Bu metin, ürün kartlarında bulunmayan bilgileri tamamlar: her bir işaretleme türünün gereklilikleri, GS1'e göre DataMatrix kodunun ve modül boyutlarının kalite standartları, işaretleme ve işleme sırası ve sabit, mobil ve hat istasyonları arasındaki farklar – numaralar her zaman atıf ile birlikte verilir.

Referans noktası, işlem için fiyatlandırılmış 50W Raycus kaynağına sahip RBZ 2020 fiber lazer işaretleyicisidir . Lazer işaretleyici seçimiyle (Lehçe kaynak) ilgili metinde genel seçim kriterleri açıklanmıştır; burada yalnızca metal ve tanımlama ile ilgileniyoruz.

1. Metal üzerine ne işaretliyoruz: Gereksinimler tablosu

Beş karakter tipi, aynı galvo başlığı için beş farklı görevi temsil eder; kaliteyi belirleyen unsurlar bakımından farklılık gösterirler.

Neyi işaretliyoruz? Tipik metal işleme Kaliteyi belirleyen nedir? Saha ve montaj Sanat zamanı
Seri numarası, parti numarası, tarih Paslanmaz çelik ve titanyumda tavlama (kayıpsız siyahlaştırma); çelik ve alüminyumda yüzey gravürü; anot tabakasının çıkarılması kontrast; minimum karakter yüksekliği (RBZ 2020: 0,3 mm) küçük alan; silindirlerin yanında döner platform saniyenin bir kesri ile birkaç saniye arasında
DataMatrix / QR Yukarıdaki gibi, modülün tamamen doldurulmasıyla Kontrast, modül homojenliği, sessiz bölge; ISO/IEC 15415 veya ISO/IEC TR 29158'e göre değerlendirme kod + sessizlik bölgesi + montaj toleransı Veri Matrisinin tamamı "1 saniyenin altında"
Logo, grafikler Raster dolgu ile tavlama veya oyma dolgunun homojenliği, renk tonunun tekrarlanabilirliği rezervli saha saniyeden dakikaya
Mezuniyet, ölçek ince vektör çizgileri, tek geçiş Konumlandırma doğruluğu (RBZ 2020: 0,01 mm) alandaki tüm ölçek kısa, dolgusuz
İsim levhası, CE Eloksallı alüminyum veya paslanmaz çelik üzerine metin ve piktogramlar. makine çalışma koşullarında dayanıklılık alan plakası (RBZ 2020: 200 × 200 mm) Dolum miktarına bağlı olarak saniyelerden dakikalara kadar değişir.

Son sütundaki süre kasıtlı olarak açıklayıcıdır – güce, lense, dolum malzemesine ve malzemeye bağlıdır; kendi parçanızda test ederek ölçün.

2. Kod kalite standartları: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 ve ISO/IEC TR 29158

Müşteri tarafından talep edilen üç standart, üç farklı şeyi tanımlar. ISO/IEC 16022, Data Matrix sembololojisini tanımlar. GS1 DataMatrix Kılavuzuna göre, GS1 uygulamalarında yalnızca Reed-Solomon hata düzeltmesine sahip olan ECC 200 varyantı kabul edilebilir. GS1 DataMatrix, normal Data Matrix'ten baştaki FNC1 karakteriyle farklıdır.

ISO/IEC 15415, basılı sembollerin kalitesini değerlendirir. GS1, "ISO/IEC 15415'in, parçanın üzerine doğrudan işaretlenmiş DPM sembollerinin kalitesini ölçmek için yeterli olmadığını" açıkça belirtir. Bu amaçla ISO/IEC TR 29158 (AIM DPM kılavuzları) kullanılır ve sonuç "DPM derecesi" olarak adlandırılır. Derece, 4,0 (en iyi) ile 0,0 arasında değişen sayısal bir değerdir ve A-F harf karşılıkları vardır. Doğrulayıcı üreticisi Axicon'a göre, ISO/IEC 15415 sekiz parametreyi değerlendirir ve "en düşük dereceye sahip parametre genel derece olur":

Parametre (ISO/IEC 15415) Ne ölçüyor? Lazerle işaretleme yaparken bunu azaltan nedir?
Kodu çöz sembolün çözümlenip çözümlenmediği Desen hasarlı, modül noktaya göre çok küçük.
Sembol karşıtlığı modüllerin parlaklık farkı Kötü tavlama, alüminyum üzerinde gri gravür, yansımalar
Modülasyon kontrast homojenliği düzensiz dolgu, eğri üzerindeki odak değişikliği
Eksenel homojen olmama sembol oranları galvo alanının yanlış kalibrasyonu
Izgara düzensizliği modül ızgara sapması Yukarıdakilere ek olarak montaj titreşimleri
Kullanılmayan hata düzeltme hata düzeltme rezervi Yukarıdaki her şey; düşük bir değer sınırda bir koddur.
Sabit desen hasarı L ve saat desenlerinde hasar kırık kıyı şeritleri, dökülmeler
Baskı büyümesi modüllerin artışı veya azalması çok büyük bir nokta veya güç, erimiş kenarlar

Sonuç yalnızca ölçüm koşullarıyla anlamlıdır. GS1 bunu sınıf/diyafram/dalga boyu/açı olarak saklar, örneğin "3.0/10/660" ve DPM için aydınlatma kodları ekler (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Müşterinin uygulama standardı minimum sınıfı belirtmelidir; GS1 örnek olarak 1,5 kullanır.

3. Modül boyutu ve lazer noktası: GS1'den alınan rakamlar

X boyutu, tek bir barkod hücresinin boyutudur. GS1, doğrudan işaretleme için ayrı tablolar sunar; aşağıda minimum, hedef ve maksimum değerler verilmiştir.

Uygulama (GS1 DataMatrix Kılavuzuna göre) X boyutu minimum / hedef / maksimum Gerekli kalite (GS1 notasyonu)
Sağlık hizmetleri, basılı semboller 0,254 / 0,380 / 0,495 mm 1.5/08/660
DPM, tıbbi olmayan cihazlar 0,254 / 0,300 / 0,615 mm 1.5/06/660
DPM-A (Lazer, Aşındırma – Kombine Modüller), Küçük Tıbbi Aletler 0,100 / 0,200 / 0,300 mm DPM1.5/04-12/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)
DPM-B (nokta vuruşlu – bağlantısız modüller) 0,200 / 0,300 / 0,495 mm DPM1.5/08-20/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)

Aynı kılavuzdan iki kural: Dört tarafın her birinde 1X'lik bir Sessiz Bölge zorunludur ve 1X'in altında sembol doğrulamadan geçemez; ölçüm açıklığı genellikle uygulamanın maksimum X boyutunun %40-80'i kadardır.

Bu, makineyle nasıl ilişkilidir? Atölyeler (A-D), minimum fiber hat genişliklerini 10 µm (C atölyesi), 15 µm (D atölyesi) ve 50 µm (B atölyesi) arasında değişen değerlerde beyan eder. GS1 tablosundaki 0,100 mm'lik bir modül birkaç hat genişliğini temsil ederken, 0,300 mm'lik bir modül yaklaşık bir düzine hat genişliğini temsil eder; her modül birkaç temas eden hatla doldurulur ve bitişik modüller sürekli alanlar halinde birleşir—bu nedenle GS1'in A tipi, "bağlantılı modüller", ayrı mikro noktalardan (B tipi) farklıdır. Bu nedenle "minimum hat"tan daha önemli olan tekrarlanabilirliktir: konumlandırma doğruluğu (RBZ 2020: 0,01 mm) ve tüm alan boyunca tutarlı keskinlik.

Örneğin, 0,300 mm modüllü 16 satır ve 16 sütundan oluşan bir kod varsayalım: sembol 4,8 mm uzunluğunda ve her iki yanında 1X sessizlik bölgesiyle 5,4 mm genişliğindedir. Bu bir örnektir, bir öneri değildir; sembol boyutu veri miktarına ve okuyucuya bağlıdır.

Kontrast, metale bağlıdır. Gravür makinesi üreticisine göre, ham alüminyum üzerine gravür, siyah değil, gri tonları üretir ve bu da 2D kod doğrulamasını engellemez. Anodize alüminyumda, ışın oksit tabakasındaki boyayı uzaklaştırarak parlak bir iz bırakır (JPT'ye göre). Paslanmaz çelik ve titanyumda ise, metalde lazer gravürünün siyahlığı ve derinliği (Lehçe kaynak) hakkındaki metinde tartışıldığı gibi, kayıp olmadan tavlama yoluyla siyah bir iz oluşturulur (iki lazer üreticisine göre).

4. GS1 ve UDI: Metal Üzerinde Kod Gerekli Olduğu Durumlar

Tıbbi cihazlar için tanımlama bir seçenek değildir. Avrupa Komisyonu'nun UDI Yardım Masası'na (MDR 2017/745, Ek VI, Kısım C, madde 4.10) göre, yeniden kullanılabilir cihazlar, UDI taşıyıcısını cihazın kendisinde taşımalı ve kullanımlar arasında temizlenir, dezenfekte edilir, sterilize edilir veya yeniden işlenirse, taşıyıcı her işlemden sonra kalıcı ve okunabilir kalmalıdır. İstisnalar: Doğrudan etiketleme cihazın güvenliğini veya performansını etkileyecekse veya mümkün değilse.

Yeniden işleme sonrası dayanıklılık özel bir testtir. JPT, tavlanmış işaret için maruz kalma testi olarak 134°C'de buhar sterilizasyonunu önermektedir. Bir endüstriyel lazer üreticisi daha zor bir durumu şöyle açıklıyor: nitrik asitte pasivasyon "maalesef lazer izlerini de ortadan kaldırıyor." Üreticiye göre, 304 ve 316 çeliklerde pasivasyona ve otoklava dayanıklı koyu bir işaret elde edilebilir; daha zor durumlarda UV veya pikosaniye kaynakları gereklidir. Üretici, makine üzerinde pasivasyon testi yapılmasını önermektedir.

Tıp alanı dışında, gereksinimler müşterinin uygulama standardına göre belirlenir; test etmeden önce bunu isteyin, çünkü modül, süreç ve doğrulayıcı seçimi buna bağlıdır.

5. İşlem sonrası okunabilirlik: işlemlerin sırası

Okunamayan kodların en yaygın nedeni makinede değil, işlem yolunda yatmaktadır: onu örten veya silen işlemden önce yapılan bir işaret artık mevcut değildir.

Posta damgalama işlemi Öncesinde veya sonrasında işaretle Neden (kaynak belirtilerek)
Boyama, toz boya kaplama Sonrasında kaplamanın aşınması kontrast sağlar; öncesinde ise sadece derin oyma işlemi yapılır. Makine üreticisine göre, tipik bir gravür 10–50 µm'dir; kaplama, plaka izini örter.
Galvanizleme, kaplama Sonrasında, kaplamanın aşınması sonucu (kaplamalı metaller yüksek kontrast sağlar); öncesinde ise sadece derin oyma işlemi yapılır. Lazer üreticisine göre, nokta vuruşlu işaret "kaplama sonrası işlemlere dayanıklıdır" çünkü derindir; lazerin eşit derinlikte kazıma yapması gerekir. Not: Çinko aşındırma, kod alanındaki çeliği açığa çıkarır ve yerel olarak korozyon korumasını ortadan kaldırır; korozyona maruz kalan parçalar için bunu bir testle doğrulayın.
Taşlama, kumlama, parlatma sonrasında Tavlama ve oyma plakalarının bulunduğu üst katmanı çıkarırlar.
Isıl işlem Sonrasında; bitmiş yapının tavlama kontrolü Tavlama rengi, oksit tabakasına bağlıdır (JPT'ye göre).
Paslanmaz çelik pasivasyonu Her iki sürecin parametreleri birlikte seçilmelidir; zorunlu test Lazer üreticisine göre, tavlama işleminden sonra yapılan pasivasyon "işaretin kalitesini düşürme eğilimindedir".
Yıkama, sterilizasyon, sıvılarla çalışma kayıpsız tavlama JPT'ye göre, tavlama işleminden sonra çatlak korozyonu riski çok düşük, oyma işleminden sonra ise yüksektir.

Genel kural: Parçanın kullanılacağı son yüzeye kodu işaretleyin. İşaretin ilk işlemden itibaren mevcut olması gerekiyorsa, sonraki işlemlerin kaldıracağından daha derin bir oyma seçin ve zaman kaybını da göz önünde bulundurun, çünkü derinlik zaman maliyetini artırır.

6. Sabit, taşınabilir veya sıralı

Üç istasyon türü, tabelanın kalitesi bakımından değil, tabelanın etrafında sağlanması gerekenler bakımından farklılık gösterir.

Pozisyon türü Örnekler Ne için? Nelerin sağlanması gerekiyor?
Sütun ve tablo içeren sabit yapı RBZ 2020 (M6 tarama tablası, ayak pedalı, 50 kg); 20 W fiber (B mağazası); 30 W Raycus fiber 150×150 mm (C mağazası) Masada seri halinde, çeşitli parçalar için cihazlar. bir montaj cihazı, bir destek, bir muhafaza veya gözlüklü bir Sınıf 4 standı
Taşınabilir fiber 20 W (B ve C mağazalarını kapsar; ayrıca B mağazasında pille çalışır); mobil (A mağazasını kapsar, karta göre 6,8 kg) Kolonun altına sığmayacak unsurlar: çerçeveler, tanklar, müşteriye ait makineler Keskinlik ve kod ızgarası kafa pozisyonuna bağlı olduğundan, istikrarlı bir uygulama sağlanır; her uygulamadan sonra doğrulama yapılır.
Çizgide Anlık işaretleme (açıklamada RBZ 1515UV, plastikler için UV kaynakları; metal için, kodlayıcı girişli fiber hakkında bilgi isteyin); CCD kamera ve bant besleyicili sistemler (C atölyesinde 50 W; A atölyesi) konveyör üzerindeki her bir parça, küçük parçalar Ana sistemden, kodlayıcıdan ve son istasyon doğrulayıcısından gelen başlatma/durdurma sinyalleri ve verileri

Net liste fiyatları (Ekim 2026 itibarıyla): sabit modeller 8.500 PLN'den (B mağazası, 20 W) ve 9.900 PLN'den (C mağazası, 30 W), taşınabilir modeller 7.800,00 PLN'den (C mağazası, 20 W) 14.634,15 PLN'ye (B mağazası, 20 W pilli) kadar, besleyici ve CCD kameralı sistemler her biri 40.000,00 PLN (C ve A mağazaları), RBZ 2020 — işlem fiyatlandırması; A mağazası taşınabilir 30 W için "aylık 250 PLN'den başlayan fiyatlarla" kiralama seçeneği sunmaktadır (mağaza beyanı, finansman teklifi değil) ve güce göre tam tablo , lazer markalama cihazı seçimi (Lehçe kaynak) metninde derlenmiştir.

Hız, sıralı lazer için bir avantajdır: Markalama üreticisine göre, fiber markalama makinesi tüm Data Matrix'i 1 saniyeden kısa sürede işaretlerken, mikro nokta (nokta vuruşu) her işaret için 3-8 saniye gerektirir. Elle uygulanan başlığın diklikten sapması, Bölüm 2'deki eksenel ve ızgara düzensizlik parametrelerini ihlal eder.

7. Güç ve Kaynak: Kodlar İçin Ne Kadar Yeterlidir ve Derin Oyma İçin Ne Kadar Yeterlidir?

Çelik ve alüminyum üzerindeki sayılar, kodlar ve logolar için, mağazalarda bulunan herhangi bir güç sınıfındaki fiber optik lazer yeterlidir; GS1'e göre, DPM lazerler "genellikle 10-100 W" gücündedir. Güç, dolgu işlemleri için zaman kazandırır ve gravür için derinlik sağlar; tek başına kod sınıflandırmasını iyileştirmez.

RBZ 2020 referans olarak: Raycus 50 W kaynak, 200 × 200 mm alan, 7000 mm/s'ye kadar çalışma hızı, 0,01 mm hassasiyet, 0,3 mm minimum karakter, EZCAD kontrol ünitesi, hava soğutma, opsiyonel döner eksen. Üretici, uygulama alanlarını şu şekilde sıralıyor: barkodlar, QR kodları, seri numaraları, metal ve seçili plastikler üzerine logolar, isim levhaları. 50 W, çalışma süresini uzatmadan birden fazla geçişte kaplama kaldırma ve gravür yapma kapasitesi sağlar.

Q-anahtarlı fiber optik kablo ne zaman yeterli olmaz? Müşteri parlak eloksallı alüminyum üzerinde siyah bir işaret veya paslanmaz çelik ve titanyum üzerinde tekrarlanabilir renkler istediğinde, işaretleme üreticilerine göre bu, ayarlanabilir darbe uzunluğuna sahip MOPA'nın alanıdır. Metal yüksek oranda yansıtıcı olduğunda (bakır, gümüş, altın), işaretleme üreticisi UV'yi bir seçenek olarak önerir ve fiber optik kablonun genellikle daha hızlı olduğunu belirtir.

Lazer, mikro nokta, baskı veya etiketleme için en iyi yöntem midir? Parçaların kalıcı olarak işaretlenmesiyle (Lehçe kaynak) ilgili metinde tekniklerin karşılaştırması yer almaktadır.

8. İstasyon: Doğrulayıcı, okuyucu, veri çıkarma ve lazer sınıfı

Doğrulayıcı, okuyucu değildir. Okuyucu "okundu" veya "okunmadı" şeklinde yanıt verir; doğrulayıcı ise belirli bir açıklık, dalga boyu ve aydınlatma açısında sekiz parametreyi ölçer ve bir puan verir. Atölyede okuyucunun okuduğu bir kod, müşterinin eşiğinin altında bir puan alabilir; eğer müşteri standardına göre işaretleme yapıyorsanız, doğrulayıcı istasyonun bir parçasıdır.

Metal için de toz ve oksitlerin tavlama ve gravür işlemlerinden sonra merceğe yerleşmesi nedeniyle emme sistemi gereklidir. Lazer sınıfı tüm istasyon için geçerlidir: açık galvo kafalı bir cihaz 4. sınıf lazer iken, kapalı bir cihaz Merkezi İş Güvenliği ve Ulusal Araştırma Enstitüsü'ne (CIOP-PIB) göre 1. sınıf olabilir. Muhafaza, cam ve emme sisteminin seçimi, markalama makinesi seçimi metninde açıklanmıştır. Roboteus lazer markalama kategorisindeki makinelerin genel görünümünü bulabilirsiniz; RBZ 2020 fiyat teklifi için lütfen malzeme, markalama içeriği, parti büyüklüğü ve kod kalite standardını belirtin.

Sıkça sorulan sorular

DataMatrix kodları için hangi metal lazer işaretleme cihazı uygundur?

Polonya mağazalarından temin edilebilen herhangi bir güç sınıfındaki (20 W, 30 W, 50 W) 1064 nm fiber, çelik ve alüminyum üzerinde DataMatrix kodu üretecektir. Kodun değerlendirilmesi, watt değerine değil, spot boyutu, dolgu gücü, 1X sessiz bölge ve yüzey alanı için seçilen modüle bağlıdır. Sizin tarafınızdan yapılacak bir test ve bir doğrulayıcı ile ölçüm, veri sayfasından daha belirleyici olacaktır.

Metal işaretleme lazeri alüminyum ve bakırı işaretleyebilir mi?

Örneğin alüminyum: ham alüminyum gri tonları üretirken, anotlanmış alüminyum oksit tabakasındaki boya çıkarıldıktan sonra parlak bir iz bırakır (JPT'ye göre). Bakır oldukça yansıtıcıdır, ancak lazer üreticisi fiber için metaller arasında bakır, bronz ve gümüşü listeler ve lazer satıcısı kaplamasız pirincin doğrudan kazınmasını tanımlar; işaretleme üreticisi, fiberin genellikle daha hızlı olduğunu belirterek UV'yi alternatif olarak önerir.

Paslanmaz çelik markalama makinesinin gücü nedir?

Tavlanmış sayılar ve kodlar (kayıpsız siyah) için 20-30 W sınıfları yeterlidir; RBZ 2020'de olduğu gibi 50 W, dolgu ve gravür için alan sağlar. Ayarlanabilir darbeli renkler ve tekrarlanabilir siyah, MOPA olarak adlandırılır; işaretleme sonrası pasivasyon için, her iki işlemin parametreleri birlikte seçilir (Bölüm 5).

Taşınabilir bir işaretleme makinesi DataMatrix işaretlemesi için yeterli midir?

Büyük parçalar için evet, ancak manuel uygulamadan gelen her kodun doğrulanması gerekir, çünkü kafa eğimi modül ızgarasını bozar. Kataloglarda (Ekim 2026 itibarıyla), bir mağaza taşınabilir 20W'lık cihazı 7.800,00 PLN'den, bir diğeri 12.000 PLN'den ve üçüncüsü ise 13.000 PLN'den fiyatlandırıyor. Masaüstü ve hat üretimi için, fikstürlü sabit bir makine veya besleyici sistemli bir cihaz daha iyidir.

Kaynaklar

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — RBZ 2020 parametreleri ve uygulamaları
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — RBZ 1515UV açıklamasında anlık işaretleme
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — GS1 DataMatrix Kılavuzu: ECC 200, FNC1, sağlık hizmetleri ve DPM için X boyutlu tablolar, 1X sessiz bölge, %40-80 açıklık, değerlendirme kaydı, ISO/IEC 15415 ile ISO/IEC TR 29158 karşılaştırması, DPM lazer gücü 10-100 W
  • https://axicon.com/2d-barcode-verification – sekiz parametre ISO/IEC 15415, en düşük puan kuralı, sonuç kayıt formatı
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — Yeniden kullanılabilir cihazlarda UDI (MDR 2017/745, Ek VI, Kısım C, madde 4.10)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — tavlanmış oksit, çatlak korozyonu, buhar sterilizasyonu 134 °C
  • https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ – Eloksallı alüminyum üzerinde parlak işaret
  • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — PN-EN 60825-1:2014-11 standardına göre sınıflar, PN-EN 207:2017 standardına göre gözlükler, örnek OD ≈ 5

Editör notu

Metinde belirtilen fiyatlar, Ekim 2026 itibarıyla perakendeci web sitelerinden alınmıştır ve değişebilir. Karar vermeden önce lütfen güncel teklifi ve yapılandırmayı kontrol edin. Modül boyutları ve kod kalitesi eşikleri, 2018 GS1 kılavuzlarından türetilmiştir ve sonraki sürümlerde güncellenebilir. Müşterinin uygulama standardı bağlayıcıdır. İşaretleme parametreleri makineye, lense ve malzemeye bağlıdır ve metin, özellikle Sınıf 4 olmak üzere, lazerlerle çalışma için üreticinin talimatlarının veya iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliklerinin yerini almaz.