ROBOTEUS / TUDÁSTÁR

2026. nov. 1.

Lézeres fémjelölő: DataMatrix olvasási hibák nélkül

Lézeres jelölőgép fémekhez: „amit jelölünk” asztal, DataMatrix modulok a GS1 szerint, minőségértékelés az ISO/IEC 29158 szabvány szerint, műveletek sorrendje és tápellátás kiválasztása.

Lézeres fémjelölő: DataMatrix olvasási hibák nélkül

Egy tipikus ajánlat teljesítmény, működési tartomány és „akár 7000 mm/s” sebességgel zárul. Eközben egy autóipari, elektronikai vagy orvosi alkalmazásokhoz használt alkatrészeket jelölő üzemben használt fém lézeres jelölőt nem az alapján ítélnek meg, hogy „kódot hoz-e létre”, hanem inkább az alapján, hogy a kódot egy ellenőrző személy le tudja-e olvasni festés, horganyzás vagy sterilizálás után, és hogy átmegy-e egy ügyfél-ellenőrzésen.

Ez a szöveg kiegészíti azt, ami a termékkártyákon nem található meg: az egyes jelöléstípusok követelményeit, a DataMatrix kód minőségi szabványait és a GS1 szerinti modulméreteket, a jelölés és a feldolgozás sorrendjét, valamint a helyhez kötött, mobil és vonali állomások közötti különbségeket – a számok mindig a forrásmegjelöléssel együtt.

A referenciaérték az RBZ 2020 száloptikás jelölő, 50 W-os Raycus fényforrással, amelynek ára a folyamathoz igazodik. Az általános kiválasztási kritériumokat a lézeres jelölő kiválasztásával (lengyel nyelvű forrás) foglalkozó szöveg ismerteti; itt kizárólag a fémekkel és az azonosítással foglalkozunk.

1. Mit jelölünk a fémen: követelménytáblázat

Az öt karaktertípus öt feladatot jelent ugyanannak a galvo fejnek; abban különböznek, hogy mi határozza meg a minőséget.

Mit jelölünk meg? Tipikus fémfeldolgozási eljárás Mi határozza meg a minőséget Terepi és tartó Művészet ideje
Sorozatszám, tételszám, dátum hőkezelés (veszteség nélküli feketeítés) rozsdamentes acélon és titánon; felületgravírozás acélon és alumíniumon; anódréteg eltávolítása kontraszt; minimális karaktermagasság (RBZ 2020: 0,3 mm) kis mező; forgótányér a hengerek mellett egy másodperc töredékétől néhány másodpercig
DataMatrix / QR mint fent, teljes modulkitöltéssel kontraszt, modulegyenletesség, csendes zóna; értékelés az ISO/IEC 15415 vagy az ISO/IEC TR 29158 szabvány szerint kód + csendes zóna + szerelési tűréshatár teljes adatmátrix "1 s alatt"
Logó, grafika lágyítás vagy gravírozás raszteres kitöltéssel a kitöltés egyenletessége, az árnyalat ismételhetősége tartalékkal rendelkező mező másodpercből percbe
Beosztás, skála vékony vektorvonalak, egy menetben pozicionálási pontosság (RBZ 2020: 0,01 mm) a teljes skála a terepen rövid, töltelék nélkül
CE adattábla szöveg és piktogramok eloxált alumíniumon vagy rozsdamentes acélon tartósság gépi üzemeltetési körülmények között terepi lemez (RBZ 2020: 200 × 200 mm) másodperctől percekig, a töltéstől függően

Az utolsó oszlopban szereplő idő szándékosan tájékoztató jellegű – a nagyítástól, a lencsétől, a töméstől és az anyagtól függ; saját kezűleg tesztelve mérje meg.

2. Kódminőségi szabványok: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 és ISO/IEC TR 29158

Három, az ügyfelek által előírt szabvány három különböző dolgot ír le. Az ISO/IEC 16022 szabvány meghatározza az adatmátrix szimbolikáját. A GS1 DataMatrix irányelv szerint a GS1 alkalmazásokban csak az ECC 200 változat elfogadható, amely egyetlen Reed-Solomon hibajavítással rendelkezik. A GS1 DataMatrix a kezdő FNC1 karakterben különbözik a hagyományos adatmátrixtól.

Az ISO/IEC 15415 szabvány a nyomtatott szimbólumok minőségét értékeli. A GS1 kifejezetten kimondja, hogy „az ISO/IEC 15415 nem elegendő a DPM szimbólumok minőségének mérésére”, azaz a közvetlenül az alkatrészen jelölt szimbólumok minőségére. Erre a célra az ISO/IEC TR 29158 (AIM DPM irányelvek) szabványt használják, és az eredményt „DPM osztályzatnak” nevezik. Az osztályzat numerikus, 4,0-től (legjobb) 0,0-ig terjed, betűvel megegyező értékekkel A-tól F-ig. Az Axicon, egy ellenőrzőket gyártó cég szerint az ISO/IEC 15415 nyolc paramétert értékel, és „a legalacsonyabb osztályzatú paraméter lesz az összesített osztályzat”:

Paraméter (ISO/IEC 15415) Mit mér? Mi csökkenti a lézeres jelölést?
Dekódolás hogy a szimbólum dekódolva van-e sérült minta, a modul túl kicsi a folthoz képest
Szimbólum kontraszt modulok fényerejének különbsége gyenge lágyítás, szürke gravírozás alumíniumon, tükröződések
Moduláció kontraszt egyenletesség egyenetlen kitöltés, a görbe fókuszának megváltozása
Axiális nem egyenletesség szimbólum arányok a galvo mező helytelen kalibrálása
Rács nem egyenletessége modul rács eltérés mint fent, plusz növekvő rezgések
Fel nem használt hibajavítás hibajavítási tartalék bármi a fentiek felett; az alacsony érték határeseti kód
Javított mintázati sérülés az L és az órajelminták károsodása törött partvonalak, lepattogzás
Nyomtatási növekedés modulok számának növelése vagy csökkentése túl nagy folt vagy túlmelegedés, megolvadt szélek

Az eredmény csak a mérési feltételek mellett értelmes. A GS1 fokozat/nyílás/hullámhossz/szögként tárolja, pl. "3.0/10/660", és a DPM esetében megvilágítási kódokat ad hozzá (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Az ügyfél alkalmazási szabványának meg kell határoznia a minimális fokozatot; a GS1 példaként az 1,5-ös értéket használja.

3. Modulméret és lézerpont: számok a GS1-ből

Az X dimenzió egyetlen vonalkódcella mérete. A GS1 külön táblázatokat biztosít a közvetlen jelöléshez; alább láthatók a minimum, a cél és a maximum értékek.

Alkalmazás (a GS1 DataMatrix irányelv szerint) X-méret min / cél / max Előírt minőség (GS1 jelölés)
Egészségügy, nyomtatott szimbólumok 0,254 / 0,380 / 0,495 mm 19660. augusztus 1.5.
DPM, nem orvostechnikai eszközök 0,254 / 0,300 / 0,615 mm 1960.06.01.
DPM-A (lézer, maratás – kombinált modulok), kis orvosi eszközök 0,100 / 0,200 / 0,300 mm DPM1.5/04-12/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)
DPM-B (pont alakú – nem csatlakoztatott modulok) 0,200 / 0,300 / 0,495 mm DPM1.5/08-20/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)

Két szabály ugyanabból az irányelvből: mind a négy oldalon 1X csendes zóna létrehozása kötelező, 1X alatti érték esetén a szimbólum nem felel meg az ellenőrzési kritériumoknak; a mérési nyílás jellemzően az alkalmazás maximális X méretének 40-80%-a.

Hogyan kapcsolódik ez a géphez? Az (A–D) műhelyek a minimális szálas vonalszélességeket 10 µm-től (C műhely) 15 µm-en át (D műhely) 50 µm-ig (B műhely) terjedően deklarálják. A GS1 táblázatból származó 0,100 mm-es modul több vonalszélességet jelöl, míg egy 0,300 mm-es modul egy tucatnyit; minden modult több érintő vonal tölt ki, és a szomszédos modulok folytonos mezőkbe olvadnak össze – innen ered a GS1 A típusa, az „összekapcsolt modulok”, szemben a különálló mikropontokkal (B típus). A „minimális vonalnál” ezért fontosabb az ismételhetőség: a pozicionálási pontosság (RBZ 2020: 0,01 mm) és az állandó élesség a teljes mezőben.

Például tegyük fel egy 16 soros, 16 oszlopos kódot 0,300 mm modullal: a szimbólum 4,8 mm hosszú, és mindkét oldalán 1X csendes zóna található, 5,4 mm széles. Ez egy illusztráció, nem ajánlás; a szimbólum mérete az adatmennyiségtől és az olvasótól függ.

A kontraszt a fémtől függ. A gravírozógép gyártója szerint a csupasz alumíniumra történő gravírozás szürke árnyalatokat eredményez, nem feketét, ami nem zavarja a 2D-s kód ellenőrzését. Eloxált alumíniumon a sugár eltávolítja a festéket az oxidrétegből, fényes nyomot hagyva (a JPT szerint). Rozsdamentes acélon és titánon veszteség nélküli hőkezeléssel fekete nyom jön létre (két lézergyártó szerint), amint azt a fém lézergravírozásának feketeségéről és mélységéről (lengyel nyelvű forrás) szóló szövegben is tárgyaljuk.

4. GS1 és UDI: Mikor szükséges fémkód?

Orvostechnikai eszközök esetében az azonosítás nem lehetséges. Az Európai Bizottság UDI ügyfélszolgálata szerint (MDR 2017/745, VI. melléklet, C. rész, 4.10. pont) az újrafelhasználható eszközökön magán az eszközön kell elhelyezni az UDI hordozóját, és ha azokat a felhasználások között tisztítják, fertőtlenítik, sterilizálják vagy újrafeldolgozzák, a hordozónak minden ilyen folyamat után állandónak és olvashatónak kell maradnia. Kivételek: ha a közvetlen címkézés zavarná az eszköz biztonságát vagy teljesítményét, vagy nem megvalósítható.

Az újrafeldolgozás utáni tartósság egy speciális teszt. A JPT a lágyított jelölés expozíciós tesztjeként 134°C-on történő gőzsterilizálást javasol. Egy ipari lézergyártó egy nehezebb esetet ír le: a salétromsavas passziválás "sajnos a lézernyomokat is eltávolítja". A gyártó szerint a 304-es és 316-os acélokon passziválással és autoklávozással szemben ellenálló sötét jelölés érhető el; a nehezebb esetekben UV- vagy pikoszekundumos források szükségesek. A gyártó gépi passziválási tesztet javasol.

Az orvostudományon kívül a követelményeket az ügyfél alkalmazási szabványa határozza meg – kérjük, kérdezze meg tesztelés előtt, mivel a modul, a folyamat és az ellenőrző kiválasztása ettől függ.

5. Olvashatóság a feldolgozás után: a műveletek sorrendje

Az olvashatatlan kódok leggyakoribb oka nem a gépben, hanem az útvonalban rejlik: a letakaró vagy eltávolító művelet előtt elhelyezett jelölés megszűnik létezni.

Utójelölési művelet Jelölés előtte vagy utána Miért (hozzárendeléssel)
Festés, porfestés utána – a bevonat ablációja kontrasztot ad; előtte – csak mélygravírozás A gépgyártó szerint egy tipikus gravírozás vastagsága 10–50 µm; a bevonat elfedi a lemezjelölést.
Horganyzás, galvanizálás utána, a bevonat ablációjaként (a galvanizált fémek nagy kontrasztot adnak); előtte – csak mélygravírozás A lézergyártó szerint a pontozott jelölés „ellenáll az utólagos galvanizálási folyamatoknak”, mivel mély; a lézernek ugyanilyen mélyre kell gravíroznia. Megjegyzés: a cink abláció szabaddá teszi az acélt a kódmezőben, és lokálisan eltávolítja a korrózióvédelmet – a korróziónak kitett alkatrészek esetében ezt teszttel ellenőrizni kell.
Csiszolás, sörétezés, polírozás után eltávolítják a felső réteget, amelyben a lágyító és gravírozó lemezek fekszenek
Hőkezelés utána; a kész szerkezet hőkezelésének ellenőrzése a lágyítás színe az oxidrétegtől függ (a JPT szerint)
Rozsdamentes acél passziválás mindkét folyamat paramétereit együtt kell kiválasztani; kötelező teszt A lézergyártó szerint a hőkezelés utáni passziválás „hajlamos rontani a jelölést”.
Mosás, sterilizálás, folyadékokkal való munka veszteség nélküli hőkezelés A JPT szerint a réskorrózió kockázata a lágyítás után nagyon alacsony, a gravírozás után pedig magas.

Ökölszabály: jelölje meg a kódot az alkatrész utolsó felületén, amelyen használni fogja. Ha a jelölésnek már az első művelettől kezdve jelen kell lennie, válasszon olyan gravírozást, amely mélyebb, mint amit a későbbi műveletek eltávolítanak, és vegye figyelembe az időt, mivel a mélység költséges.

6. Helyhez kötött, hordozható vagy sorba épített

A három állomástípus nem a tábla minőségében különbözik, hanem abban, hogy mit kell a fej körül biztosítani.

Pozíció típusa Példák Miért? Mit kell biztosítani
Írószerszám oszloppal és asztallal RBZ 2020 (M6 raszteres asztal, lábkapcsoló, 50 kg); 20 W-os száloptika (B üzem); 30 W-os Raycus száloptika 150×150 mm (C üzem) sorozat az asztalon, eszközök több darabhoz rögzítőeszköz, tartó, ház vagy 4. osztályú állvány védőszemüveggel
Hordozható 20 W-os optikai kábel (B és C tároló; B-ben elemes is); mobil (A tároló, a kártya szerint 6,8 kg) olyan elemek, amelyek nem férnek el az oszlop alatt: keretek, tartályok, az ügyfél gépei stabil alkalmazás, mivel az élesség és a kódrács a fej helyzetétől függ; ellenőrzés minden alkalmazás után
Beágyazott menet közbeni jelölés (RBZ 1515UV leírás, UV-források műanyagokhoz; fémekhez, érdeklődjön a jeladó bemenettel ellátott száloptikáról); CCD-kamerás és szalagadagolós rendszerek (50 W a C műhelyben; A műhely) minden darab a szállítószalagon, apró alkatrészek indítási/leállítási jelek és adatok a master rendszerből, az enkóderből és az utóállomás-ellenőrzőből

Nettó listaárak (2026. októberi állapot szerint): helyhez kötött készülékek 8500 PLN-től (B üzlet, 20 W) és 9900 PLN-től (C üzlet, 30 W), hordozható készülékek 7800,00 PLN-től (C üzlet, 20 W) 14 634,15 PLN-ig (B üzlet, 20 W-os akkumulátor), adagolóval és CCD-kamerával rendelkező rendszerek 40 000,00 PLN/db (C és A üzlet), RBZ 2020 – a folyamat árazása; az A üzlet "250 PLN/hó"-tól lízingel egy hordozható 30 W-os készüléket (üzletnyilatkozat, nem finanszírozási ajánlat), a teljesítmény szerinti teljes táblázat pedig a lézeres jelölő kiválasztásáról (lengyel nyelvű forrás) szóló szövegben található.

A sebesség az inline lézer mellett szóló érv: a jelölőgyártó szerint a szálas jelölőgép kevesebb mint 1 másodperc alatt jelöli meg a teljes adatmátrixot, míg a mikropontjelölő 3-8 másodpercet igényel jelölésenként. A kézzel alkalmazott fej merőlegestől való eltérése sérti a 2. szakaszban foglalt axiális és rácsegyenetlenségi paramétereket.

7. Erő és forrás: Mi elég a kódokhoz és mi elég a mélygravírozáshoz

Acél és alumínium számok, kódok és logók rajzolásához elegendő az üzletekben kapható bármely teljesítményosztályú száloptika; a GS1 szerint a DPM lézerek "általában 10-100 W-osak". A teljesítmény időt biztosít a kitöltéshez és mélységet a gravírozáshoz; önmagában nem javítja a kód osztályozását.

RBZ 2020 referenciaként: Raycus 50 W-os fényforrás, 200 × 200 mm-es mező, akár 7000 mm/s üzemi sebesség, 0,01 mm-es pontosság, minimum 0,3 mm-es karakter, EZCAD vezérlő, léghűtés, opcionális forgótengely. A gyártó felsorolja az alkalmazásokat: vonalkódok, QR-kódok, sorozatszámok, logók fémeken és kiválasztott műanyagokon, névtáblák. Az 50 W teljesítmény lehetővé teszi a bevonat eltávolítását és gravírozását több menetben a futásidő meghosszabbítása nélkül.

Mikor nem elég a Q-kapcsolós szál? Amikor az ügyfélnek fekete jelölésre van szüksége fényes eloxált alumíniumon, vagy ismételhető színekre rozsdamentes acélon és titánon, a jelölőgyártók szerint ez a MOPA állítható impulzushosszúságú jelölőeszközeinek területe. Amikor a fém erősen fényvisszaverő (réz, ezüst, arany), a jelölőgyártó az UV-jelölést javasolja opcióként, megjegyezve, hogy a szál általában gyorsabb.

A lézer a legjobb módszer mikropontozáshoz, nyomtatáshoz vagy címkézéshez – a technikák összehasonlítása megtalálható az alkatrészek állandó jelölésével (lengyel nyelvű forrás) foglalkozó szövegben.

8. Állomás: ellenőrző, leolvasó, extrakció és lézer osztály

Az ellenőrző nem olvasó. Az olvasó „olvasott” vagy „nem olvasott” válaszokkal válaszol; az ellenőrző nyolc paramétert mér egy adott apertúrán, hullámhosszon és megvilágítási szögben, és kiad egy értékelést. Az olvasó által a gyártócsarnokban leolvasott kód az ügyfél küszöbértéke alatti értékelést kaphat; ha ügyfél szabvány szerint jelöl, az ellenőrző az állomás része.

Az elszívás fémek esetében is szükséges, mivel a lágyításból és gravírozásból származó por és oxidok lerakódnak a lencsére. A lézerosztály a teljes állomásra vonatkozik: egy nyitott galvofej 4-es osztályú lézer, míg egy zárt gép 1-es osztályba tartozhat a Központi Munkavédelmi Intézet és a Nemzeti Kutatóintézet (CIOP-PIB) szerint. A burkolat, az üvegek és az elszívás kiválasztását a jelölőgép kiválasztásáról szóló szöveg ismerteti. A Roboteus lézeres jelölőkategória gépeinek áttekintését megtalálja; az RBZ 2020 árajánlatért kérjük, adja meg az anyagot, a jelölőanyag tartalmát, a tételméretet és a kódminőségi szabványt.

Gyakran ismételt kérdések

Melyik fém lézeres jelölő alkalmas DataMatrix kódokhoz?

A lengyel üzletekben kapható 1064 nm-es szálak (20 W, 30 W, 50 W) bármilyen teljesítményosztályban DataMatrix kódot képesek létrehozni acélon és alumíniumon. A kód értékelését a kiválasztott modul – a foltméret, a kitöltési teljesítmény, az 1X csendes zóna és a felület – határozza meg, nem a watt. Az Ön által végzett teszt és egy ellenőrzővel végzett mérés döntőbb, mint egy adatlap.

Vajon a fémjelölő lézer jelöli az alumíniumot és a rezet?

Például az alumínium: a csupasz alumínium szürke árnyalatokat eredményez, míg az eloxált alumínium fényes nyomot hagy, miután az oxidréteg festékanyagát eltávolították (a JPT szerint). A réz erősen fényvisszaverő, de a lézergyártó a rezet, a bronzot és az ezüstöt a szálas fémek között sorolja fel, a lézergyártó pedig a bevonat nélküli sárgaréz közvetlen gravírozását írja le; a jelölőgyártó az UV-jelölést javasolja alternatívaként, megjegyezve, hogy a szálas technológia általában gyorsabb.

Mekkora egy rozsdamentes acél jelölőgép teljesítménye?

Lágyított számokhoz és kódokhoz (veszteség nélküli fekete) a 20-30 W-os osztályok elegendőek; az 50 W, mint az RBZ 2020-ban, helyet biztosít a töltéseknek és a gravírozásnak. A színeket és az ismételhető feketét állítható impulzussal MOPA-nak nevezik; a jelölés utáni passziváláshoz mindkét folyamat paramétereit együttesen választják ki (5. szakasz).

Elegendő egy hordozható jelölőgép a DataMatrix jelöléshez?

Nagy alkatrészekhez igen, de minden manuális alkalmazásból származó kódot ellenőrizni kell, mivel a fej döntése torzítja a modulrácsot. A katalógusokban (nettó, 2026. októberi állapot szerint) az egyik üzlet 7800,00 PLN-től, egy másik 12 000 PLN-től, egy harmadik pedig 13 000 PLN-ért hirdeti a hordozható 20 W-os készüléket. Asztali és gyártósori gyártáshoz jobb egy rögzített gép befogóval vagy egy adagolóval ellátott rendszer.

Források

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — RBZ 2020 paraméterek és alkalmazások
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — menet közbeni jelölés az RBZ 1515UV leírásában
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — GS1 DataMatrix irányelv: ECC 200, FNC1, X-mérettáblázatok egészségügyhöz és DPM-hez, 1X csendes zóna, 40–80%-os rekesznyílás, értékelési jegyzőkönyv, ISO/IEC 15415 vs. ISO/IEC TR 29158, DPM lézerteljesítmény 10–100 W
  • https://axicon.com/2d-barcode-verification – nyolc paraméter ISO/IEC 15415, legalacsonyabb pontszám szabálya, eredményrögzítési formátum
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — Egyedi azonosító (UDI) újrafelhasználható eszközökön (MDR 2017/745, VI. melléklet, C. rész, 4.10. pont)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — lágyított oxid, réskorrózió, gőzsterilizálás 134 °C-on
  • https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ – Fényes jelölés eloxált alumíniumon
  • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — osztályok a PN-EN 60825-1:2014-11 szabvány szerint, üvegek PN-EN 207:2017 szabvány szerint, példa OD ≈ 5

Szerkesztői megjegyzés

A szövegben szereplő listaárak a kiskereskedők weboldalain találhatók 2026. októberi állapot szerint, és változhatnak. Döntés előtt kérjük, ellenőrizze az aktuális ajánlatot és konfigurációt. A modulméretek és a kódminőségi küszöbértékek a 2018-as GS1 irányelvekből származnak, és a későbbi kiadásokban frissülhetnek. Az ügyfél alkalmazási szabványa kötelező érvényű. A jelölési paraméterek a géptől, a lencsétől és az anyagtól függenek, és a szöveg nem helyettesíti a gyártó utasításait vagy a lézerekkel, különösen a 4. osztályú lézerekkel való munkavégzésre vonatkozó munkavédelmi előírásokat.