ROBOTEUS / KUNNSKAP

01. november 2026

Lasermarkør for metall: DataMatrix uten lesefeil

Lasermerkingsmaskin for metall: tabell «hva vi merker», DataMatrix-moduler i henhold til GS1, kvalitetsvurdering i henhold til ISO/IEC 29158, operasjonsrekkefølge og valg av strømkilde.

Lasermarkør for metall: DataMatrix uten lesefeil

Et typisk tilbud ender med effekt, driftsområde og hastighet «opptil 7000 mm/s». Samtidig blir en metalllasermarkør i et anlegg som markerer deler for bil-, elektronikk- eller medisinske applikasjoner ikke bedømt etter om den «oppretter en kode», men snarere etter om koden kan leses av en verifikator etter lakkering, galvanisering eller sterilisering, og om den består en kundeevaluering.

Denne teksten utfyller det som ikke finnes i produktkortene: kravene til hver merketype, kvalitetsstandardene for DataMatrix-koden og modulstørrelser i henhold til GS1, rekkefølgen for merking og behandling, og forskjellene mellom stasjonære, mobile og linjestasjoner – tall alltid med attribusjon.

Referansepunktet er RBZ 2020 fibermarkør med en 50W Raycus-kilde, priset for prosessen. Generelle utvalgskriterier er beskrevet i teksten om hvordan du velger en lasermarkør (kilde på polsk) ; her behandler vi utelukkende metall og identifikasjon.

1. Hva merker vi på metall: kravtabell

De fem karaktertypene er fem oppgaver for det samme galvohodet; de er forskjellige i hva som bestemmer kvaliteten.

Hva markerer vi? Typisk metallprosess Hva som avgjør kvaliteten Felt og montering Tid for kunst
Serienummer, batch, dato gløding (svart uten tap) på rustfritt stål og titan; overflategravering på stål og aluminium; fjerning av anodelaget kontrast; minimum tegnhøyde (RBZ 2020: 0,3 mm) lite felt; dreieskive ved siden av rullene en brøkdel av et sekund til noen få sekunder
DataMatrix / QR som ovenfor, med full modulfylling kontrast, moduluniformitet, stille sone; evaluering i henhold til ISO/IEC 15415 eller ISO/IEC TR 29158 kode + stillhetssone + monteringstoleranse hele datamatrisen "under 1 sekund"
Logo, grafikk gløding eller gravering med rasterfylling ensartethet i fyllingen, repeterbarhet av farge felt med reserve sekunder til minutter
Graduering, skala tynne vektorlinjer, én passasje posisjoneringsnøyaktighet (RBZ 2020: 0,01 mm) hele skalaen i feltet kort, uten fyllinger
Navneskilt, CE tekst og piktogrammer på anodisert aluminium eller rustfritt stål holdbarhet under maskinens driftsforhold feltplate (RBZ 2020: 200 × 200 mm) sekunder til minutter, avhengig av fylling

Tiden i den siste kolonnen er bevisst beskrivende – den avhenger av lysstyrke, linse, fylling og materiale; mål den ved å teste den selv.

2. Kodekvalitetsstandarder: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 og ISO/IEC TR 29158

Tre kundepåkrevde standarder beskriver tre forskjellige ting. ISO/IEC 16022 definerer symbologien for datamatrisen. I følge GS1 DataMatrix-retningslinjene er det bare ECC 200-varianten, den eneste med Reed-Solomon-feilkorreksjon, som er akseptabel i GS1-applikasjoner. GS1 DataMatrix skiller seg fra vanlig datamatrise med det innledende FNC1-tegnet.

ISO/IEC 15415 evaluerer kvaliteten på trykte symboler. GS1 sier eksplisitt at «ISO/IEC 15415 ikke er tilstrekkelig til å måle kvaliteten på DPM-symboler», som betyr de som er merket direkte på delen. ISO/IEC TR 29158 (AIM DPM-retningslinjer) brukes til dette formålet, og resultatet kalles en «DPM-karakter». Karakteren er numerisk, fra 4,0 (best) til 0,0, med bokstavekvivalenter A–F. Ifølge Axicon, en produsent av verifikatorer, evaluerer ISO/IEC 15415 åtte parametere, og «parameteren med lavest karakter blir den samlede karakteren»:

Parameter (ISO/IEC 15415) Hva måler den? Hva reduserer det når man markerer med laser
Dekode om symbolet er dekodet skadet mønster, modulen er for liten i forhold til stedet
Symbolkontrast forskjell i lysstyrke på moduler dårlig gløding, grå gravering på aluminium, refleksjoner
Modulasjon kontrastuniformitet ujevn fylling, endring av fokus på kurven
Aksial ujevnhet symbolproporsjoner feil galvofeltkalibrering
Rutenett-ujevnhet modulnettavvik som ovenfor pluss monteringsvibrasjoner
Ubrukt feilretting reserve for feilretting alt over; en lav verdi er en grenseverdi for kode
Fast mønsterskade skade på L- og klokkemønstrene brutte kystlinjer, avskalling
Vekst i utskrift økning eller reduksjon av moduler for stor flekk eller strøm, smeltede kanter

Resultatet gir bare mening under måleforholdene. GS1 lagrer det som grad/apertur/bølgelengde/vinkel, f.eks. "3.0/10/660", og for DPM legger det til belysningskoder (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Kundens applikasjonsstandard må spesifisere minimumsgraden; GS1 bruker 1.5 som et eksempel.

3. Modulstørrelse og laserpunkt: tall fra GS1

X-dimensjonen er størrelsen på en enkelt strekkodecelle. GS1 tilbyr separate tabeller for direkte merking; nedenfor finner du minimums-, mål- og maksimumsverdiene.

Søknad (i henhold til GS1 DataMatrix-retningslinjene) X-dimensjon min / mål / maks Nødvendig kvalitet (GS1-notasjon)
Helsevesen, trykte symboler 0,254 / 0,380 / 0,495 mm 1.5/08/660
DPM, ikke-medisinsk utstyr 0,254 / 0,300 / 0,615 mm 1.5/06/660
DPM-A (Laser, Etsing - Kombinerte moduler), Små medisinske instrumenter 0,100 / 0,200 / 0,300 mm DPM1.5/04-12/650/(45Q 30Q 30T 30-tallet 90)
DPM-B (punktpeen - ukoblede moduler) 0,200 / 0,300 / 0,495 mm DPM1.5/08-20/650/(45Q 30Q 30T 30-tallet 90)

To regler fra samme retningslinje: en stillesone på 1X på hver av de fire sidene er obligatorisk, og under 1X vil symbolet mislykkes i verifisering; måleåpningen er vanligvis 40–80 % av applikasjonens maksimale X-dimensjon.

Hvordan relaterer dette seg til maskinen? Verksteder (A–D) oppgir minimum fiberlinjebredder fra 10 µm (verksted C) til 15 µm (verksted D) og 50 µm (verksted B). En 0,100 mm modul fra GS1-tabellen representerer flere linjebredder, mens en 0,300 mm modul representerer et dusin eller så; hver modul er fylt med flere berørende linjer, og tilstøtende moduler smelter sammen til kontinuerlige felt – derav GS1s type A, "tilkoblede moduler", i motsetning til de separate mikropunktene (type B). Viktigere enn "minimumslinjen" er derfor repeterbarhet: posisjoneringsnøyaktighet (RBZ 2020: 0,01 mm) og jevn skarphet over hele feltet.

La oss for eksempel anta en kode med 16 rader og kolonner med en modul på 0,300 mm: symbolet er 4,8 mm langt, og med en 1X stillhetssone på hver side, 5,4 mm bredt. Dette er en illustrasjon, ikke en anbefaling; symbolstørrelsen avhenger av datamengden og leseren.

Kontrasten avhenger av metallet. Ifølge produsenten av graveringsmaskinen produserer gravering på bart aluminium gråtoner, ikke svarte, noe som ikke forstyrrer 2D-kodeverifisering. På anodisert aluminium fjerner strålen fargestoffet i oksidlaget og etterlater et lyst merke (ifølge JPT). På rustfritt stål og titan skapes et svart merke ved gløding uten tap (ifølge to laserprodusenter), som diskutert i teksten om svarthet og dybde ved lasergravering i metall (kilde på polsk) .

4. GS1 og UDI: Når en kode på metall er påkrevd

For medisinsk utstyr er identifikasjon ikke et alternativ. I følge EU-kommisjonens UDI-hjelpesenter (MDR 2017/745, vedlegg VI, del C, punkt 4.10) må gjenbrukbare utstyr være merket med UDI-bæreren på selve utstyret, og hvis de rengjøres, desinfiseres, steriliseres eller reprosesseres mellom bruk, må bæreren forbli permanent og lesbar etter hver slik prosess. Unntak: når direkte merking ville forstyrre utstyrets sikkerhet eller ytelse, eller ikke er gjennomførbart.

Holdbarhet etter reprosessering er en spesifikk test. JPT anbefaler dampsterilisering ved 134 °C som en eksponeringstest for det glødede merket. En industriell laserprodusent beskriver et vanskeligere tilfelle: passivering i salpetersyre "fjerner dessverre også lasermerker." Ifølge produsenten kan et mørkt merke som er motstandsdyktig mot passivering og autoklav oppnås på 304- og 316-stål; vanskeligere tilfeller krever UV- eller pikosekundkilder. Produsenten anbefaler en passiveringstest på maskinen.

Utenfor medisin er kravene diktert av klientens applikasjonsstandard – spør etter den før testing, da valg av modul, prosess og verifikator avhenger av den.

5. Lesbarhet etter behandling: operasjonsrekkefølge

Den vanligste årsaken til uleselige koder ligger ikke i maskinen, men i ruten: et merke laget før operasjonen som dekker eller fjerner den, opphører å eksistere.

Ettermerkingsoperasjon Merk før eller etter Hvorfor (med attribusjon)
Maling, pulverlakkering etter – ablasjon av belegget gir kontrast; før – kun dypgravering Ifølge maskinprodusenten er en typisk gravering 10–50 µm; belegget dekker platemerket.
Galvanisering, plating etter, som ablasjon av belegget (belagte metaller gir høy kontrast); før - kun dypgravering Ifølge laserprodusenten «tåler punktmarkeringen etterbehandling» fordi den er dyp; laseren må gravere like dypt. Merk: sinkablasjon eksponerer stålet i kodefeltet og fjerner lokalt korrosjonsbeskyttelsen – for deler som er utsatt for korrosjon, bekreft dette med en test.
Sliping, kuleblåsing, polering etter de fjerner det øverste laget der gløde- og graveringsplatene ligger
Varmebehandling etter; glødekontroll på den ferdige strukturen Glødefargen avhenger av oksidlaget (i henhold til JPT)
Passivering av rustfritt stål Parametrene for begge prosessene bør velges sammen; obligatorisk testing Ifølge laserprodusenten har passivering etter gløding en tendens til å forringe merket.
Vasking, sterilisering, arbeid i væsker gløding uten tap Ifølge JPT er risikoen for spaltekorrosjon etter gløding svært lav, etter gravering er den høy

Tommelfingerregel: merk koden på den siste overflaten delen skal brukes på. Hvis merket må være tilstede fra første operasjon, velg en gravering som er dypere enn det påfølgende operasjoner vil fjerne, og vurder tiden, ettersom dybdekostnadene går.

6. Stasjonær, bærbar eller inline

De tre stasjonstypene skiller seg ikke i kvaliteten på skiltet, men i hva som må finnes rundt hodet.

Type stilling Eksempler For hva? Hva som må tilbys
Stasjonær med søyle og bord RBZ 2020 (M6 rasterbord, fotbryter, 50 kg); 20 W fiber (verksted B); 30 W Raycus-fiber 150 × 150 mm (verksted C) serie på bordet, enheter for flere deler en monteringsenhet, et stag, et hus eller et klasse 4-stativ med beskyttelsesbriller
Bærbar fiber 20 W (lager B og C; også batteridrevet i B); mobil (lager A, 6,8 kg i henhold til kortet) elementer som ikke passer under søylen: rammer, tanker, kundens maskiner stabil påføring, fordi skarpheten og kodenettet avhenger av hodeposisjonen; verifisering etter hver påføring
Innebygd merking underveis (i beskrivelsen RBZ 1515UV, UV-kilder for plast; for metall, spør om fiber med encoderinngang); systemer med CCD-kamera og beltemater (50 W i verksted C; verksted A) hvert stykke på transportbåndet, små deler start-/stoppsignaler og data fra hovedsystemet, koderen, verifikator etter stasjonen

Netto listepriser (per oktober 2026): stasjonære fra PLN 8500 (butikk B, 20 W) og PLN 9900 (butikk C, 30 W), bærbare fra PLN 7800,00 (butikk C, 20 W) til PLN 14634,15 (butikk B, 20 W batteri), systemer med mater og CCD-kamera PLN 40 000,00 hver (butikk C og A), RBZ 2020 — prising for prosessen; butikk A erklærer leasing "fra PLN 250/måned" for en bærbar 30 W (butikkerklæring, ikke et finansieringstilbud), og den fullstendige tabellen i henhold til effekt er samlet i teksten om valg av lasermarkør (kilde på polsk) .

Hastighet er et argument for inline-laseren: ifølge merkeprodusenten merker fibermerkingsmaskinen hele datamatrisen på under 1 sekund, mens mikropunkten (dot peen) krever 3–8 sekunder per merke. Avvik fra vinkelrettheten til det manuelt påførte hodet bryter med aksial- og rutenettujevnhetsparametrene fra avsnitt 2.

7. Kraft og kilde: Hva er nok for koder og hva er nok for dypgravering

For tall, koder og logoer på stål og aluminium er fiber i enhver effektklasse som tilbys i butikker tilstrekkelig; ifølge GS1 er DPM-lasere "vanligvis 10–100 W." Strøm kjøper tid til fyll og dybde for gravering; det forbedrer ikke kodegraderingen i seg selv.

RBZ 2020 som referanse: Raycus 50 W kilde, 200 × 200 mm felt, driftshastighet opptil 7000 mm/s, 0,01 mm nøyaktighet, 0,3 mm minimum tegn, EZCAD-kontroller, luftkjøling, valgfri roterende akse. Produsenten lister opp bruksområder: strekkoder, QR-koder, serienumre, logoer på metaller og utvalgte plasttyper, navneskilt. 50 W gir kapasitet til fjerning av belegg og gravering i flere omganger uten å forlenge kjørelengden.

Når er ikke fiber med en Q-bryter nok? Når kunden trenger et svart merke på blank anodisert aluminium eller repeterbare farger på rustfritt stål og titan, er dette ifølge merkeprodusenter domenet til MOPA med justerbar pulslengde. Når metallet er svært reflekterende (kobber, sølv, gull), foreslår merkeprodusenten UV som et alternativ, og bemerker at fiber vanligvis er raskere.

Er laser den beste metoden for mikropunktmerking, utskrift eller etikettering – en sammenligning av teknikker er inkludert i teksten om permanent merking av deler (kilde på polsk) .

8. Stasjon: verifikator, leser, ekstraksjon og laserklasse

En verifikator er ikke en leser. En leser svarer «lest» eller «leste ikke»; verifikatoren måler åtte parametere ved en spesifikk blenderåpning, bølgelengde og belysningsvinkel og utsteder en vurdering. En kode som en leser leser i verkstedet kan få en vurdering under kundens terskel; hvis du vurderer i henhold til en kundestandard, er verifikatoren en del av stasjonen.

Avtrekk er også nødvendig for metall, ettersom støv og oksider fra gløding og gravering legger seg på linsen. Laserklassen gjelder for hele stasjonen: et åpent galvohode er en klasse 4-laser, mens en lukket maskin kan være klasse 1 i henhold til Sentralinstituttet for arbeidsbeskyttelse og Nasjonalt forskningsinstitutt (CIOP-PIB). Valg av kapsling, glass og avtrekk er beskrevet i teksten om valg av merkemaskin. Du finner en oversikt over maskinene i Roboteus-lasermerkingskategorien ; for et RBZ 2020-tilbud, vennligst oppgi materiale, merkeinnhold, batchstørrelse og kodekvalitetsstandard.

Ofte stilte spørsmål

Hvilken metalllasermarkør er egnet for DataMatrix-koder?

1064 nm fiber i alle effektklasser fra polske butikker (20 W, 30 W, 50 W) vil produsere en DataMatrix-kode på stål og aluminium. Kodens evaluering bestemmes av modulen som er valgt for spotstørrelse, fylleffekt, 1X stille sone og overflateareal, ikke watt. En test fra din side og måling med en verifikator er mer avgjørende enn et datablad.

Vil en metallmerkingslaser merke aluminium og kobber?

Aluminium, for eksempel: bart aluminium produserer grånyanser, mens anodisert aluminium produserer et lyst merke etter at fargestoffet i oksidlaget er fjernet (ifølge JPT). Kobber er svært reflekterende, men laserprodusenten lister kobber, bronse og sølv blant metallene for fiber, og laserleverandøren beskriver direkte gravering av ubelagt messing; merkeprodusenten foreslår UV som et alternativ, og bemerker at fiber vanligvis er raskere.

Hva er kraften til en merkemaskin i rustfritt stål?

For glødede tall og koder (svart uten tap) er klasser på 20–30 W tilstrekkelig; 50 W, som i RBZ 2020, gir plass til fylling og gravering. Farger og repeterbar svart med justerbar puls kalles MOPA; for passivering etter merking velges parametrene for begge prosessene sammen (avsnitt 5).

Er en bærbar merkemaskin tilstrekkelig for DataMatrix-merking?

For store komponenter, ja, men hver kode fra manuell applikasjon krever verifisering, ettersom hodetilting forvrenger modulnettet. I kataloger (netto, per oktober 2026) priser én butikk den bærbare 20W fra PLN 7 800,00, en annen fra PLN 12 000, og en tredje oppgir den bærbare 20W til PLN 13 000. For bord- og linjeproduksjon er en stasjonær maskin med en festeanordning eller et system med en mater bedre.

Kilder

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — RBZ 2020-parametere og -applikasjoner
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — merking underveis i RBZ 1515UV-beskrivelsen
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — GS1 DataMatrix-retningslinje: ECC 200, FNC1, X-dimensjonstabeller for helsevesen og DPM, 1X stille sone, 40–80 % blenderåpning, evalueringslogg, ISO/IEC 15415 vs. ISO/IEC TR 29158, DPM-lasereffekt 10–100 W
  • https://axicon.com/2d-barcode-verification - åtte parametere i ISO/IEC 15415, regel for laveste poengsum, format for resultatregistrering
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI på gjenbrukbare enheter (MDR 2017/745, vedlegg VI, del C, punkt 4.10)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — glødet oksid, spaltekorrosjon, dampsterilisering 134 °C
  • https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ - Lyst merke på anodisert aluminium
  • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — klasser i henhold til PN-EN 60825-1:2014-11, glass PN-EN 207:2017, eksempel OD ≈ 5

Redaksjonell merknad

Listeprisene i teksten er fra forhandlernes nettsteder per oktober 2026 og kan endres. Før du tar en avgjørelse, vennligst sjekk gjeldende tilbud og konfigurasjon. Modulstørrelser og terskler for kodekvalitet er avledet fra GS1-retningslinjene fra 2018 og kan oppdateres i senere utgaver. Kundens applikasjonsstandard er bindende. Merkingsparametere avhenger av maskin, linse og materiale, og teksten erstatter ikke produsentens instruksjoner eller helse- og sikkerhetsforskrifter for arbeid med lasere, spesielt klasse 4.

Kunnskap