یک پیشنهاد معمولی با قدرت، مساحت کار و سرعت «تا ۷۰۰۰ میلیمتر بر ثانیه» به پایان میرسد. در همین حال، یک نشانگر لیزری فلزی در کارخانهای که قطعاتی را برای صنایع خودرو، الکترونیک یا پزشکی علامتگذاری میکند، بر اساس اینکه آیا «کدی ایجاد میکند» قضاوت نمیشود، بلکه بر اساس اینکه آیا آن کد پس از رنگآمیزی، گالوانیزه یا استریلیزاسیون توسط یک تأییدکننده خوانده میشود و اینکه آیا از ممیزی مشتری عبور میکند یا خیر، ارزیابی میشود.
این متن آنچه را که در کارتهای محصول یافت نمیشود، تکمیل میکند: الزامات هر نوع علامت، استانداردهای کیفیت کد DataMatrix و اندازه ماژولها طبق GS1، ترتیب علامتگذاری و پردازش، و تفاوتهای بین ایستگاههای ثابت، سیار و خطی - شمارهها همیشه با ذکر منبع هستند.
نقطه مرجع استماژیک فیبری RBZ 2020با یک منبع Raycus 50 W، با قیمت مناسب برای این فرآیند. معیارهای کلی انتخاب در متن مربوط به آن توضیح داده شده است،نحوه انتخاب نشانگر لیزری (منبع به زبان لهستانی)در اینجا منحصراً به فلز و شناسایی آن میپردازیم.
1. چه چیزی را روی فلز علامت گذاری می کنیم: جدول الزامات
پنج تیپ شخصیتی، پنج وظیفه برای یک گالوو هد یکسان هستند؛ آنها در آنچه کیفیت را تعیین میکند، متفاوتند.
| چه چیزی را علامت گذاری کنیم؟ | فرآیند فلزکاری معمولی | چه چیزی کیفیت را تعیین میکند | میدان و کوه | وقت هنر است |
|---|---|---|---|---|
| شماره سریال، سری ساخت، تاریخ | آنیل (سیاه بدون افت) روی فولاد ضد زنگ و تیتانیوم؛ حکاکی سطحی روی فولاد و آلومینیوم؛ حذف لایه آند | کنتراست؛ حداقل ارتفاع کاراکتر (RBZ 2020: 0.3 میلیمتر) | میدان کوچک؛ صفحه گردان کنار غلتکها | کسری از ثانیه تا چند ثانیه |
| دیتاماتریکس / کیو آر | همانطور که در بالا ذکر شد، با پر کردن کامل ماژول | کنتراست، یکنواختی ماژول، منطقه آرام؛ ارزیابی طبق استاندارد ISO/IEC 15415 یا ISO/IEC TR 29158 | کد + منطقه سکوت + تحمل نصب | کل ماتریس داده "زیر 1 ثانیه" |
| لوگو، گرافیک | آنیل یا حکاکی با پر کردن شطرنجی | یکنواختی پر شدن، تکرارپذیری سایه | مزرعهای با ذخیرهگاه | ثانیه به دقیقه |
| فارغ التحصیلی، مقیاس | خطوط برداری نازک، یک مرحلهای | دقت موقعیتیابی (RBZ 2020: 0.01 میلیمتر) | کل مقیاس در میدان | کوتاه، بدون پر کردن |
| پلاک نام، CE | متن و تصویرنگارهها روی آلومینیوم آنودایز شده یا فولاد ضد زنگ | دوام در شرایط عملیاتی دستگاه | صفحه میدانی (RBZ 2020: 200 × 200 میلیمتر) | ثانیه تا دقیقه، بسته به نوع پر شدن |
زمان ذکر شده در ستون آخر عمداً توصیفی است - این زمان به قدرت، لنز، پرکننده و جنس ماده بستگی دارد؛ آن را با آزمایش خودتان اندازهگیری کنید.
۲. استانداردهای کیفیت کد: ISO/IEC 16022، ISO/IEC 15415 و ISO/IEC TR 29158
سه استاندارد مورد نیاز مشتری، سه چیز متفاوت را توصیف میکنند. ISO/IEC 16022 نمادشناسی ماتریس داده را تعریف میکند. طبق دستورالعمل GS1 DataMatrix، تنها نوع ECC 200، تنها موردی که دارای تصحیح خطای Reed-Solomon است، در برنامههای GS1 قابل قبول است. GS1 DataMatrix با ماتریس داده معمولی در کاراکتر FNC1 متفاوت است.
استاندارد ISO/IEC 15415 کیفیت نمادهای چاپ شده را ارزیابی میکند. GS1 به صراحت بیان میکند که "استاندارد ISO/IEC 15415 برای اندازهگیری کیفیت نمادهای DPM، یعنی نمادهایی که مستقیماً روی قطعه علامتگذاری شدهاند، کافی نیست؛ استاندارد ISO/IEC TR 29158 (دستورالعملهای AIM DPM) برای این منظور استفاده میشود و نتیجه "درجه DPM" نامیده میشود. این درجه عددی است: از 4.0 (بهترین) تا 0.0، با معادلهای حروفی A تا F. طبق گفته Axicon، تولیدکننده تأییدکنندهها، استاندارد ISO/IEC 15415 هشت پارامتر را ارزیابی میکند و "پارامتری که کمترین درجه را دارد، درجه کلی میشود":
| پارامتر (ISO/IEC 15415) | چه چیزی را اندازه گیری می کند؟ | چه چیزی هنگام علامت گذاری با لیزر آن را کاهش می دهد |
|---|---|---|
| رمزگشایی | آیا نماد رمزگشایی شده است یا خیر | الگوی آسیبدیده، ماژول نسبت به نقطه مورد نظر خیلی کوچک است |
| تضاد نماد | تفاوت در روشنایی ماژولها | آنیل ضعیف، حکاکی خاکستری روی آلومینیوم، انعکاسها |
| مدولاسیون | یکنواختی کنتراست | پر شدن ناهموار، تغییر تمرکز روی منحنی |
| ناهمگنی محوری | تناسب نمادها | کالیبراسیون نادرست میدان گالوو |
| ناهمگنی شبکه | انحراف شبکه ماژول | همانطور که در بالا به علاوه ارتعاشات نصب ذکر شد |
| تصحیح خطای استفاده نشده | ذخیره تصحیح خطا | هر چیزی بالاتر از این مقدار؛ مقدار پایین به معنای «مرزی» است |
| آسیب الگوی ثابت | آسیب به الگوهای L و ساعت | خطوط ساحلی شکسته، پوسته پوسته شدن |
| رشد چاپ | افزایش یا کاهش ماژولها | یک نقطه یا قدرت خیلی بزرگ، لبههای ذوب شده |
نتیجه فقط با شرایط اندازهگیری معنیدار است. GS1 آن را به صورت درجه/روزنه/طول موج/زاویه ذخیره میکند، مثلاً "3.0/10/660"، و برای DPM کدهای روشنایی (30Q، 45Q، 30T، 30S، 90) را اضافه میکند. استاندارد کاربرد مشتری باید حداقل درجه را تعریف کند؛ GS1 به عنوان مثال 1.5 را ارائه میدهد.
۳. اندازه ماژول و نقطه لیزر: اعداد از GS1
بُعد X به اندازه یک سلول بارکد است. GS1 جداول جداگانهای برای علامتگذاری مستقیم ارائه میدهد؛ در زیر مقادیر حداقل، هدف و حداکثر آمده است.
| درخواست (مطابق با دستورالعمل GS1 DataMatrix) | حداقل/حداکثر/حداکثر بعد X | کیفیت مورد نیاز (نماد GS1) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| مراقبتهای بهداشتی، نمادهای چاپی | 0.254 / 0.380 / 0.495 میلیمتر | ۱.۵/۰۸/۶۶۰ | ||||
| DPM، دستگاههای غیرپزشکی | 0.254 / 0.300 / 0.615 میلیمتر | ۱.۵/۰۶/۶۶۰ | ||||
| DPM-A (لیزر، حکاکی - ماژولهای ترکیبی)، ابزارهای پزشکی کوچک | 0.100 / 0.200 / 0.300 میلیمتر | DPM1.5/04-12/650/(45Q | 30Q | 30T | 30S | ۹۰) |
| DPM-B (ماژولهای نقطهای - غیرمتصل) | 0.200 / 0.300 / 0.495 میلیمتر | DPM1.5/08-20/650/(45Q | 30Q | 30T | 30S | ۹۰) |
دو قانون از یک دستورالعمل: منطقهی سکوت ۱X در هر یک از چهار طرف اجباری است، و نماد زیر ۱X تأیید را رد میکند؛ دیافراگم اندازهگیری معمولاً ۴۰ تا ۸۰ درصد از حداکثر بُعد X کاربرد است.
این موضوع چه ارتباطی با دستگاه دارد؟ کارگاههای (A-D) حداقل عرض خط فیبر را از 10 میکرومتر (کارگاه C) تا 15 میکرومتر (کارگاه D) و 50 میکرومتر (کارگاه B) اعلام میکنند. یک ماژول 0.100 میلیمتری از جدول GS1 چندین عرض خط دارد و یک ماژول 0.300 میلیمتری حدود دوازده تا است. هر ماژول با چندین خط مماس پر شده است و ماژولهای مجاور در میدانهای پیوسته ادغام میشوند - از این رو نوع A GS1، "ماژولهای متصل"، در مقابل نقاط جداگانه یک ریزنقطه (نوع B) است. مهمتر از "حداقل خط"، تکرارپذیری است: دقت موقعیتیابی (RBZ 2020: 0.01 میلیمتر) و وضوح ثابت در کل میدان.
برای مثال، یک کد ۱۶ سطری و ۱۶ ستونی با ماژول ۰.۳۰۰ میلیمتری را فرض کنید: طول نماد ۴.۸ میلیمتر و با یک ناحیه سکوت ۱X در هر طرف، ۵.۴ میلیمتر عرض دارد. این یک مثال است، نه یک توصیه؛ اندازه نماد به مقدار داده و دستگاه خواننده بستگی دارد.
کنتراست به فلز بستگی دارد. طبق گفته سازنده دستگاه حکاکی، حکاکی روی آلومینیوم بدون روکش، سایههایی از خاکستری، نه سیاه، ایجاد میکند که در تأیید کد دوبعدی اختلالی ایجاد نمیکند. روی آلومینیوم آنودایز شده، پرتو، رنگ موجود در لایه اکسید را از بین میبرد و یک علامت روشن (طبق JPT) باقی میگذارد. روی فولاد ضد زنگ و تیتانیوم، علامت سیاه با عملیات حرارتی بدون از دست دادن (طبق گفته دو سازنده لیزر) ایجاد میشود، همانطور که در متن در مورد آن بحث شده است.سیاهی و عمق حکاکی لیزری روی فلز (منبع به زبان لهستانی).
۴. GS1 و UDI: چه زمانی کد روی فلز مورد نیاز است
برای دستگاههای پزشکی، شناسایی گزینهای نیست. طبق گفتهی میز کمک UDI کمیسیون اروپا (MDR 2017/745، پیوست VI، بخش C، نکته 4.10)، دستگاههای قابل استفاده مجدد باید حامل UDI را روی خود دستگاه داشته باشند و اگر بین هر بار استفاده تمیز، ضدعفونی، استریل یا دوباره پردازش شوند، حامل باید پس از هر بار پردازش دائمی و خوانا باقی بماند. استثنائات: زمانی که برچسبگذاری مستقیم با ایمنی یا عملکرد دستگاه تداخل داشته باشد یا امکانپذیر نباشد.
دوام پس از پردازش مجدد یک آزمایش خاص است. JPT استریلیزاسیون بخار در دمای ۱۳۴ درجه سانتیگراد را به عنوان آزمایش قرار گرفتن در معرض علامت آنیل شده توصیه میکند. یک تولیدکننده لیزر صنعتی مورد دشوارتری را شرح میدهد: غیرفعالسازی در اسید نیتریک "متأسفانه علائم لیزر را نیز از بین میبرد." به گفته سازنده، میتوان روی فولادهای ۳۰۴ و ۳۱۶ یک علامت تیره مقاوم در برابر غیرفعالسازی و اتوکلاو ایجاد کرد. موارد دشوارتر به منابع UV یا پیکوثانیه نیاز دارند. تولیدکننده آزمایش غیرفعالسازی روی دستگاه را توصیه میکند.
خارج از حوزه پزشکی، الزامات توسط استاندارد درخواست مشتری تعیین میشوند - قبل از آزمایش، آن را درخواست کنید، زیرا انتخاب ماژول، فرآیند و تأییدکننده به آن بستگی دارد.
۵. خوانایی پس از پردازش: توالی عملیات
رایجترین دلیل برای کدهای ناخوانا نه در دستگاه، بلکه در مسیر است: علامتی که قبل از عملیاتی که آن را میپوشاند یا حذف میکند، ایجاد شده باشد، دیگر وجود نخواهد داشت.
| عملیات پس از علامتگذاری | قبل یا بعد علامت گذاری کنید | چرا (با ذکر منبع) |
|---|---|---|
| نقاشی، پوشش پودری | بعد از آن - فرسایش پوشش کنتراست ایجاد میکند؛ قبل از آن - فقط حکاکی عمیق | طبق گفته سازنده دستگاه، یک حکاکی معمولی 10 تا 50 میکرومتر است؛ پوشش، علامت صفحه را میپوشاند. |
| گالوانیزه، آبکاری | بعد از آن، به عنوان فرسایش پوشش (فلزات آبکاری شده کنتراست بالایی ایجاد میکنند)؛ قبل از آن - فقط حکاکی عمیق | طبق گفته سازنده لیزر، علامت نقطهای به دلیل عمق زیاد، «در برابر فرآیندهای پس از آبکاری مقاوم است»؛ لیزر نیز باید به همان اندازه عمیق حکاکی کند. توجه: فرسایش روی، فولاد را در قسمت کد نمایان میکند و به صورت موضعی محافظت در برابر خوردگی را از بین میبرد - برای قطعاتی که در معرض خوردگی قرار دارند، این موضوع را با آزمایش تأیید کنید. |
| سنگ زنی، شات بلاست، پولیش | بعد از | آنها لایه بالایی را که صفحات آنیل و حکاکی در آن قرار دارند، برمیدارند. |
| عملیات حرارتی | پس از آن؛ بررسی عملیات حرارتی روی سازه نهایی | رنگ آنیل به لایه اکسید بستگی دارد (طبق JPT) |
| پسیواسیون فولاد ضد زنگ | پارامترهای هر دو فرآیند باید با هم انتخاب شوند؛ آزمایش اجباری | طبق گفته سازنده لیزر، غیرفعالسازی پس از عملیات حرارتی «تمایل به تخریب علامت دارد» |
| شستشو، استریلیزاسیون، کار در مایعات | آنیل کردن بدون اتلاف | طبق JPT، خطر خوردگی شیاری پس از آنیل بسیار کم است، اما پس از حکاکی زیاد است. |
قاعده کلی: کد را روی آخرین سطحی که قطعه روی آن استفاده خواهد شد علامت بزنید. اگر قرار است علامت از عملیات اول وجود داشته باشد، حکاکی عمیقتری نسبت به آنچه عملیات بعدی پاک میکند انتخاب کنید و زمان را نیز در نظر بگیرید، زیرا هزینههای عمق بیشتر میشود.
۶. ثابت، قابل حمل یا درون خطی
این سه نوع ایستگاه نه در کیفیت تابلو، بلکه در آنچه که باید در اطراف سر در تعبیه شود، با هم تفاوت دارند.
| نوع موقعیت | مثالها | برای چه؟ | آنچه باید ارائه شود |
|---|---|---|---|
| ثابت با ستون و میز | RBZ 2020 (میز شطرنجی M6، سوئیچ پایی، 50 کیلوگرم)؛ فیبر 20 وات (فروشگاه B)؛ فیبر Raycus 30 وات 150×150 میلیمتر (فروشگاه C) | سری روی میز، دستگاه برای چند قطعه | یک وسیله نصب، یک تکیهگاه، یک محفظه یا یک پایه کلاس ۴ به همراه عینک ایمنی |
| قابل حمل | فیبر نوری ۲۰ وات (ذخیرههای B و C؛ همچنین باتریدار در B)؛ موبایل (ذخیره A، ۶.۸ کیلوگرم طبق کارت) | عناصری که زیر ستون قرار نمیگیرند: قابها، مخازن، ماشینهای مشتری | کاربرد پایدار، زیرا وضوح و شبکه کد به موقعیت سر بستگی دارد؛ تأیید پس از هر بار استفاده |
| درون خطی | علامتگذاری در حین کار (در توضیحات RBZ 1515UV، منابع UV برای پلاستیک؛ برای فلز، در مورد فیبر با ورودی رمزگذار سوال کنید)؛ سیستمهایی با دوربین CCD و تغذیهکننده تسمهای (50 وات در کارگاه C؛ کارگاه A) | هر قطعه روی نوار نقاله، قطعات کوچک | سیگنالهای شروع/توقف و دادهها از سیستم اصلی، رمزگذار، تأییدکننده ایستگاه پس از آن |
قیمتهای خالص (تا اکتبر ۲۰۲۶): ثابت از ۸۵۰۰ زلوتی لهستان (فروشگاه B، ۲۰ وات) و ۹۹۰۰ زلوتی لهستان (فروشگاه C، ۳۰ وات)، قابل حمل از ۷۸۰۰.۰۰ زلوتی لهستان (فروشگاه C، ۲۰ وات) تا ۱۴۶۳۴.۱۵ زلوتی لهستان (فروشگاه B، باتری ۲۰ وات)، سیستمهایی با تغذیهکننده و دوربین CCD برای ۴۰۰۰۰.۰۰ زلوتی لهستان (فروشگاههای C و A)، RBZ 2020 - قیمتگذاری برای فرآیند؛ فروشگاه A اجاره یک دستگاه قابل حمل ۳۰ وات را "از ۲۵۰ زلوتی لهستان در ماه" اعلام میکند (اعلامیه فروشگاه، نه پیشنهاد تأمین مالی)، و جدول کامل بر اساس توان در متن مربوط به آن گردآوری شده است.انتخاب نشانگر لیزری (منبع به زبان لهستانی).
سرعت، یک مزیت برای لیزر درون خطی است: طبق گفته سازنده دستگاه علامتگذاری، دستگاه علامتگذاری فیبری کل ماتریس داده را در کمتر از ۱ ثانیه علامتگذاری میکند، در حالی که میکرودات (نقطهگذاری نقطهای) به ۳ تا ۸ ثانیه برای هر علامت نیاز دارد. انحراف هد دستی از عمود بودن، پارامترهای محوری و غیریکنواختی شبکه از بخش ۲ را نقض میکند.
۷. نیرو و منبع: چه چیزی برای کدها و چه چیزی برای حکاکی عمیق کافی است
برای اعداد، کدها و لوگوها روی فولاد و آلومینیوم، فیبر با هر کلاس توانی که در فروشگاهها ارائه میشود، کافی است؛ طبق گفته GS1، لیزرهای DPM «معمولاً 10 تا 100 وات» هستند. توان، زمان لازم برای پر کردن و عمق لازم برای حکاکی را فراهم میکند؛ اما به خودی خود، درجهبندی کد را بهبود نمیبخشد.
RBZ 2020 به عنوان مرجع: منبع Raycus 50 W، میدان 200 × 200 میلیمتر، سرعت عملکرد تا 7000 میلیمتر بر ثانیه، دقت 0.01 میلیمتر، حداقل کاراکتر 0.3 میلیمتر، کنترلر EZCAD، خنککننده هوا، محور چرخشی اختیاری. سازنده موارد کاربرد را فهرست میکند: بارکد، کدهای QR، شماره سریال، لوگو روی فلزات و پلاستیکهای منتخب، پلاکهای نام. 50 W ظرفیت حذف پوشش و حکاکی را در چندین پاس بدون افزایش طول مسیر فراهم میکند.
چه زمانی فیبر با Q-switch کافی نیست؟ وقتی مشتری به یک علامت مشکی روی آلومینیوم آنودایز شده روشن یا رنگهای تکرارپذیر روی فولاد ضد زنگ و تیتانیوم نیاز دارد، طبق گفته تولیدکنندگان علامتگذاری، این حوزه MOPA با طول پالس قابل تنظیم است. وقتی فلز بسیار بازتابنده باشد (مس، نقره، طلا)، تولیدکننده علامتگذاری UV را به عنوان یک گزینه پیشنهاد میکند و خاطرنشان میکند که فیبر معمولاً سریعتر است.
آیا لیزر بهترین روش برای میکرودات، چاپ یا برچسب است - مقایسهای از تکنیکها در متن مربوط به آن گنجانده شده است.علامت گذاری دائمی قطعات (منبع به زبان لهستانی).
۸. ایستگاه: تأییدکننده، خواننده، استخراج و کلاس لیزر
یک تأییدکننده، یک خواننده نیست. یک خواننده با «خواندم» یا «نخواندم» پاسخ میدهد؛ تأییدکننده هشت پارامتر را در یک دیافراگم، طول موج و زاویه روشنایی خاص اندازهگیری میکند و یک رتبهبندی صادر میکند. کدی که یک خواننده در کارگاه میخواند ممکن است رتبهای پایینتر از آستانه مشتری دریافت کند؛ اگر شما طبق استاندارد مشتری علامتگذاری میکنید، تأییدکننده بخشی از ایستگاه است.
استخراج برای فلز نیز ضروری است، زیرا گرد و غبار و اکسیدهای حاصل از عملیات حرارتی و حکاکی روی لنز مینشینند. کلاس لیزر برای کل ایستگاه اعمال میشود: یک سر گالوو باز، لیزر کلاس ۴ است، در حالی که یک دستگاه محصور میتواند طبق CIOP-PIB کلاس ۱ باشد. انتخاب محفظه، شیشهها و استخراج در متن مربوط به انتخاب دستگاه علامتگذاری توضیح داده شده است. میتوانید نمای کلی دستگاهها را در این دسته پیدا کنید.نشانگرهای لیزری Roboteusبرای دریافت قیمت RBZ 2020، لطفاً اطلاعات مربوط به جنس، محتوای امضا، اندازه سری و استاندارد کیفیت کد را ارائه دهید.
سوالات متداول
کدام نشانگر لیزری فلزی برای کدهای DataMatrix مناسب است؟
فیبر نوری ۱۰۶۴ نانومتری در هر کلاس توانی از فروشگاههای لهستانی (۲۰ وات، ۳۰ وات، ۵۰ وات) یک کد DataMatrix روی فولاد و آلومینیوم تولید میکند. ارزیابی کد توسط ماژول انتخاب شده برای اندازه نقطه، توان پرکننده، ناحیه بیصدا ۱X و مساحت سطح تعیین میشود، نه وات. آزمایش از طرف شما و اندازهگیری با یک تأییدکننده، تعیینکنندهتر از برگه اطلاعات است.
آیا لیزر مارکینگ فلزات، آلومینیوم و مس را هم علامت گذاری میکند؟
برای مثال، آلومینیوم: آلومینیوم بدون پوشش، سایههایی از خاکستری ایجاد میکند، در حالی که آلومینیوم آنودایز شده پس از حذف رنگ در لایه اکسید، یک علامت روشن ایجاد میکند (طبق JPT). مس بسیار بازتابنده است، اما سازنده لیزر، مس، برنز و نقره را در میان فلزات برای فیبر فهرست میکند و فروشنده لیزر، حکاکی مستقیم برنج بدون پوشش را توصیف میکند؛ سازنده علامتگذاری، UV را به عنوان یک جایگزین پیشنهاد میکند و خاطرنشان میکند که فیبر معمولاً سریعتر است.
قدرت دستگاه علامت گذاری فولاد ضد زنگ چقدر است؟
برای اعداد و کدهای آنیل شده (سیاه بدون افت)، کلاسهای 20 تا 30 وات کافی است؛ 50 وات، مانند RBZ 2020، فضای لازم برای پر کردن و حکاکی را فراهم میکند. رنگها و سیاه تکرارپذیر با پالس قابل تنظیم، MOPA نامیده میشوند؛ برای غیرفعالسازی پس از علامتگذاری، پارامترهای هر دو فرآیند با هم انتخاب میشوند (بخش 5).
آیا یک دستگاه علامت گذاری قابل حمل برای علامت گذاری DataMatrix کافی است؟
برای قطعات بزرگ، بله، اما هر کد از کاربرد دستی نیاز به تأیید دارد، زیرا کج کردن سر، شبکه ماژول را تحریف میکند. در کاتالوگها (خالص، تا اکتبر ۲۰۲۶)، یک فروشگاه قیمت ۲۰ وات قابل حمل را از ۷۸۰۰.۰۰ زلوتی لهستان، دیگری از ۱۲۰۰۰ زلوتی لهستان و سومی ۲۰ وات قابل حمل را ۱۳۰۰۰ زلوتی لهستان فهرست میکند. برای تولید رومیزی و خطی، یک دستگاه ثابت با فیکسچر یا سیستمی با تغذیهکننده بهتر است.
منابع
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — پارامترها و کاربردهای RBZ 2020
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — علامتگذاری در حین کار در توضیحات RBZ 1515UV
- https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — راهنمای GS1 DataMatrix: ECC 200، FNC1، جداول ابعاد X برای مراقبتهای بهداشتی و DPM، 1X منطقه آرام، دیافراگم 40-80٪، رکورد ارزیابی، ISO/IEC 15415 در مقابل ISO/IEC TR 29158، توان لیزر DPM 10-100 وات
- https://axicon.com/2d-barcode-verification - هشت پارامتر ISO/IEC 15415، قانون کمترین امتیاز، فرمت ثبت نتایج
- https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI در دستگاههای قابل استفاده مجدد (MDR 2017/745، پیوست VI، بخش C، بند 4.10)
- https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — اکسید آنیل شده، خوردگی شکافی، استریلیزاسیون با بخار ۱۳۴ درجه سانتیگراد
- https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ - علامت روشن روی آلومینیوم آنودایز شده
- https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — کلاسها طبق PN-EN 60825-1:2014-11، عینک PN-EN 207:2017، مثال OD ≈ 5
یادداشت سرمقاله
قیمتهای فهرستشده در متن از وبسایتهای خردهفروشی تا اکتبر ۲۰۲۶ است و ممکن است تغییر کند. قبل از تصمیمگیری، لطفاً پیشنهاد و پیکربندی فعلی را بررسی کنید. اندازه ماژولها و آستانههای کیفیت کد از دستورالعملهای GS1 2018 گرفته شدهاند و ممکن است در نسخههای بعدی بهروزرسانی شوند. استاندارد درخواست مشتری الزامآور است. پارامترهای علامتگذاری به دستگاه، لنز و جنس بستگی دارد و متن جایگزین دستورالعملهای سازنده یا مقررات بهداشت و ایمنی شغلی برای کار با لیزر، بهویژه کلاس ۴، نمیشود.

