O ofertă tipică se încheie cu putere, rază de operare și viteză „de până la 7000 mm/s”. Între timp, un marker laser metalic dintr-o instalație care marchează piese pentru aplicații auto, electronice sau medicale nu este evaluat în funcție de „crearea unui cod”, ci mai degrabă de faptul dacă acel cod poate fi citit de un verificator după vopsire, galvanizare sau sterilizare și dacă trece un audit al clientului.
Acest text completează ceea ce nu se găsește în fișele de produs: cerințele fiecărui tip de marcaj, standardele de calitate ale codului DataMatrix și dimensiunile modulelor conform GS1, ordinea de marcare și procesare și diferențele dintre stațiile staționare, mobile și de linie – numere întotdeauna cu atribuire.
Referința este markerul cu fibră RBZ 2020 cu o sursă Raycus de 50W, al cărui preț este valabil pentru acest proces. Criteriile generale de selecție sunt descrise în textul despre cum să alegeți un marker laser (sursă în poloneză) ; aici ne ocupăm exclusiv de metal și identificare.
1. Ce marcăm pe metal: tabel de cerințe
Cele cinci tipuri de caractere reprezintă cinci sarcini pentru același cap galvo; acestea diferă prin ceea ce determină calitatea.
| Ce marcăm? | Proces tipic de metal | Ceea ce determină calitatea | Câmp și montură | Timp pentru artă |
|---|---|---|---|---|
| Număr de serie, lot, dată | recoacere (negru fără pierderi) pe oțel inoxidabil și titan; gravare superficială pe oțel și aluminiu; îndepărtarea stratului anodic | contrast; înălțime minimă a caracterelor (RBZ 2020: 0,3 mm) | câmp mic; placă rotativă lângă role | o fracțiune de secundă până la câteva secunde |
| DataMatrix / QR | ca mai sus, cu completarea completă a modulului | contrast, uniformitate a modulului, zonă liniștită; evaluare conform ISO/IEC 15415 sau ISO/IEC TR 29158 | cod + zonă de liniște + toleranță de montare | întreaga matrice de date „sub 1 secundă” |
| Logo, grafică | recoacere sau gravare cu umplere raster | uniformitatea umplerii, repetabilitatea nuanței | teren cu rezervă | secunde până la minute |
| Absolvire, scară | linii vectoriale subțiri, o singură trecere | precizie de poziționare (RBZ 2020: 0,01 mm) | întreaga scară în domeniu | scurt, fără plombe |
| Plăcuță de identificare, CE | text și pictograme pe aluminiu anodizat sau oțel inoxidabil | durabilitatea în condițiile de funcționare ale mașinii | placă de câmp (RBZ 2020: 200 × 200 mm) | secunde până la minute, în funcție de umplere |
Timpul din ultima coloană este intenționat descriptiv – depinde de putere, lentilă, umplutură și material; măsurați-l testând pe propria piesă.
2. Standarde de calitate a codului: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 și ISO/IEC TR 29158
Trei standarde impuse de clienți descriu trei lucruri diferite. ISO/IEC 16022 definește simbologia Data Matrix. Conform Ghidului GS1 DataMatrix, doar varianta ECC 200, singura cu corecție de erori Reed-Solomon, este acceptabilă în aplicațiile GS1. GS1 DataMatrix diferă de Data Matrix obișnuit prin caracterul FNC1 inițial.
ISO/IEC 15415 evaluează calitatea simbolurilor imprimate. GS1 afirmă explicit că „ISO/IEC 15415 nu este suficient pentru a măsura calitatea simbolurilor DPM”, adică a celor marcate direct pe piesă. În acest scop se utilizează ISO/IEC TR 29158 (liniile directoare AIM DPM), iar rezultatul se numește „grad DPM”. Gradul este numeric, de la 4,0 (cel mai bun) la 0,0, cu echivalente de litere A-F. Conform Axicon, un producător de verificatoare, ISO/IEC 15415 evaluează opt parametri, iar „parametrul cu cel mai mic grad devine gradul general”:
| Parametru (ISO/IEC 15415) | Ce măsoară? | Ce îl reduce la marcarea cu laser |
|---|---|---|
| Decodare | dacă simbolul este decodificat | model deteriorat, modul prea mic în raport cu pata |
| Contrastul simbolurilor | diferența de luminozitate dintre module | recoacere slabă, gravură gri pe aluminiu, reflexii |
| Modulare | uniformitate a contrastului | umplere neuniformă, schimbarea focalizării pe curbă |
| Neuniformitate axială | proporțiile simbolurilor | calibrarea incorectă a câmpului galvo |
| Neuniformitatea grilei | abaterea grilei modulului | ca mai sus plus vibrațiile de montare |
| Corecție de erori neutilizate | rezervă de corectare a erorilor | orice valoare mai mare; o valoare mică este un cod limită |
| Daunele modelului reparate | deteriorarea modelelor L și ceasului | țărmuri sparte, desprindere |
| Creșterea tipăriturilor | creșterea sau descreșterea numărului de module | o pată prea mare sau prea puternică, margini topite |
Rezultatul are sens doar în condițiile de măsurare. GS1 îl stochează ca grad/diafragmă/lungime de undă/unghi, de exemplu, „3.0/10/660”, iar pentru DPM adaugă coduri de iluminare (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Standardul aplicației clientului trebuie să specifice gradul minim; GS1 folosește 1.5 ca exemplu.
3. Dimensiunea modulului și spotul laser: numere din GS1
Dimensiunea X este dimensiunea unei singure celule de cod de bare. GS1 oferă tabele separate pentru marcarea directă; mai jos sunt valorile minime, țintă și maxime.
| Aplicație (conform ghidului GS1 DataMatrix) | Dimensiunea X min / țintă / max | Calitate necesară (notație GS1) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Îngrijire medicală, simboluri tipărite | 0,254 / 0,380 / 0,495 mm | 1.5/08/660 | ||||
| DPM, dispozitive nemedicale | 0,254 / 0,300 / 0,615 mm | 1.5/06/660 | ||||
| DPM-A (Laser, Gravare – Module Combinate), Instrumente Medicale Mici | 0,100 / 0,200 / 0,300 mm | DPM1.5/04-12/650/(45Q) | 30Q | 30T | Anii '30 | 90) |
| DPM-B (micropercuție – module neconectate) | 0,200 / 0,300 / 0,495 mm | DPM1.5/08-20/650/(45Q) | 30Q | 30T | Anii '30 | 90) |
Două reguli din același ghid: o Zonă Liniștită de 1X pe fiecare dintre cele patru laturi este obligatorie, iar sub 1X simbolul nu va trece verificarea; diafragma de măsurare este de obicei 40-80% din dimensiunea X maximă a aplicației.
Cum se leagă acest lucru de mașină? Atelierele (A–D) declară lățimi minime ale liniilor de fibre cuprinse între 10 µm (atelierul C) și 15 µm (atelierul D) până la 50 µm (atelierul B). Un modul de 0,100 mm din tabelul GS1 reprezintă mai multe lățimi de linie, în timp ce un modul de 0,300 mm reprezintă aproximativ o duzină; fiecare modul este umplut cu mai multe linii care se ating, iar modulele adiacente se îmbină în câmpuri continue – de unde și tipul A al GS1, „module conectate”, spre deosebire de micropunctele separate (tipul B). Prin urmare, mai importantă decât „linia minimă” este repetabilitatea: precizia poziționării (RBZ 2020: 0,01 mm) și claritatea constantă pe întregul câmp.
De exemplu, să presupunem un cod cu 16 rânduri și 16 coloane, cu un modul de 0,300 mm: simbolul are o lungime de 4,8 mm și o zonă de silențiu 1X pe fiecare parte, cu o lățime de 5,4 mm. Aceasta este o ilustrare, nu o recomandare; dimensiunea simbolului depinde de cantitatea de date și de cititor.
Contrastul depinde de metal. Conform producătorului mașinii de gravat, gravarea pe aluminiu gol produce nuanțe de gri, nu de negru, ceea ce nu interferează cu verificarea codului 2D. Pe aluminiul anodizat, fasciculul îndepărtează colorantul din stratul de oxid, lăsând o urmă strălucitoare (conform JPT). Pe oțel inoxidabil și titan, o urmă neagră este creată prin recoacere fără pierderi (conform a doi producători de lasere), așa cum se discută în textul despre gradul de negru și adâncimea gravurii cu laser în metal (sursă în poloneză) .
4. GS1 și UDI: Când este necesar un cod pentru metal
Pentru dispozitivele medicale, identificarea nu este o opțiune. Conform Biroului de asistență UDI al Comisiei Europene (MDR 2017/745, Anexa VI, Partea C, punctul 4.10), dispozitivele reutilizabile trebuie să aibă suportul UDI chiar pe dispozitiv, iar dacă sunt curățate, dezinfectate, sterilizate sau reprocesate între utilizări, suportul trebuie să rămână permanent și lizibil după fiecare astfel de proces. Excepții: atunci când etichetarea directă ar interfera cu siguranța sau performanța dispozitivului sau nu este fezabilă.
Durabilitatea după reprocesare este un test specific. JPT recomandă sterilizarea cu abur la 134°C ca test de expunere pentru marca recoaptă. Un producător de lasere industriale descrie un caz mai dificil: pasivizarea în acid azotic „din păcate îndepărtează și marcajele laser”. Potrivit producătorului, o marcaj închis la culoare, rezistent la pasivizare și autoclavizare, poate fi obținută pe oțelurile 304 și 316; cazurile mai dificile necesită surse UV sau picosecunde. Producătorul recomandă un test de pasivizare pe mașină.
În afara medicinei, cerințele sunt dictate de standardul aplicației clientului – solicitați-l înainte de testare, deoarece selecția modulului, procesului și verificatorului depinde de acesta.
5. Lizibilitatea după procesare: secvența operațiilor
Cel mai frecvent motiv pentru codurile ilizibile nu constă în mașină, ci în traseu: un semn făcut înainte de operațiunea care îl acoperă sau îl îndepărtează încetează să mai existe.
| Operațiune de post-marcare | Marcați înainte sau după | De ce (cu atribuire) |
|---|---|---|
| Vopsire, acoperire cu pulbere | după — ablația stratului de acoperire oferă contrast; înainte — doar gravarea profundă | Conform producătorului mașinii, o gravare tipică are o grosime de 10–50 µm; stratul de acoperire acoperă marcajul plăcii. |
| Galvanizare, placare | după, prin ablația stratului de acoperire (metalele placate oferă un contrast ridicat); înainte – doar gravare profundă | Conform producătorului laserului, marcajul prin micropercuție „rezistă proceselor post-placare” deoarece este adânc; laserul trebuie să graveze la fel de adânc. Notă: ablația zincului expune oțelul în câmpul de codare și îndepărtează local protecția împotriva coroziunii – pentru piesele expuse la coroziune, verificați acest lucru cu un test. |
| Șlefuire, sablare, lustruire | după | îndepărtează stratul superior în care se află plăcile de recoacere și gravare |
| Tratament termic | după recoacere; verificare a structurii finite | culoarea de recoacere depinde de stratul de oxid (conform JPT) |
| Pasivarea oțelului inoxidabil | parametrii ambelor procese ar trebui selectați împreună; test obligatoriu | Potrivit producătorului laserului, pasivizarea după recoacere „are tendința de a degrada marcajul”. |
| Spălare, sterilizare, lucrul în lichide | recoacere fără pierderi | Conform JPT, riscul de coroziune în fisuri după recoacere este foarte scăzut, după gravare este ridicat |
Regula generală: marcați codul pe ultima suprafață pe care va fi utilizată piesa. Dacă marcajul trebuie să fie prezent încă de la prima operațiune, alegeți o gravură mai adâncă decât ceea ce vor elimina operațiunile ulterioare și luați în considerare timpul, deoarece costurile adâncimii se schimbă.
6. Staționare, portabile sau în linie
Cele trei tipuri de stații diferă nu prin calitatea indicatorului, ci prin ceea ce trebuie prevăzut în jurul capului.
| Tipul de poziție | Exemple | Pentru ce? | Ce trebuie furnizat |
|---|---|---|---|
| Staționar cu coloană și masă | RBZ 2020 (masă raster M6, pedală de picior, 50 kg); fibră optică de 20 W (atelier B); fibră optică Raycus de 30 W 150×150 mm (atelier C) | serie pe masă, dispozitive pentru mai multe piese | un dispozitiv de montare, un suport, o carcasă sau un stativ de clasa 4 cu ochelari de protecție |
| Portabil | fibră 20 W (depozitează B și C; de asemenea, alimentat cu baterii în B); mobil (depozitul A, 6,8 kg conform cardului) | elemente care nu se vor potrivi sub coloană: rame, rezervoare, mașini ale clientului | aplicare stabilă, deoarece claritatea și grila de cod depind de poziția capului; verificare după fiecare aplicare |
| În linie | marcare din mers (în descrierea RBZ 1515UV, surse UV pentru materiale plastice; pentru metal, întrebați despre fibră cu intrare encoder); sisteme cu cameră CCD și alimentator cu bandă (50 W în atelierul C; atelierul A) | fiecare piesă de pe transportor, piese mici | semnale de pornire/oprire și date de la sistemul principal, encoder, verificator post-stație |
Prețuri nete de listă (începând cu octombrie 2026): aparate staționare de la 8.500 PLN (magazinul B, 20 W) și 9.900 PLN (magazinul C, 30 W), aparate portabile de la 7.800,00 PLN (magazinul C, 20 W) până la 14.634,15 PLN (magazinul B, baterie de 20 W), sisteme cu alimentator și cameră CCD 40.000,00 PLN fiecare (magazinele C și A), RBZ 2020 — prețuri pentru proces; magazinul A declară leasing „de la 250 PLN/lună” pentru un aparat portabil de 30 W (declarație magazin, nu ofertă de finanțare), iar tabelul complet în funcție de putere este compilat în textul privind selecția unui marker laser (sursă în poloneză) .
Viteza este un argument pentru laserul în linie: conform producătorului de marcare, mașina de marcat cu fibră marchează întreaga matrice de date în mai puțin de 1 secundă, în timp ce micropunctul (dot peen) necesită 3-8 secunde per marcaj. Abaterea capului aplicat manual de la perpendicularitate încalcă parametrii axiali și de neuniformitate a grilei din Secțiunea 2.
7. Putere și sursă: Ce este suficient pentru coduri și ce este suficient pentru gravare profundă
Pentru numere, coduri și logo-uri pe oțel și aluminiu, fibra optică din orice clasă de putere oferită în magazine este suficientă; conform GS1, laserele DPM au „de obicei 10-100 W”. Puterea câștigă timp pentru umpleri și adâncime pentru gravare; nu îmbunătățește, în sine, gradarea codului.
RBZ 2020 ca referință: sursă Raycus de 50 W, câmp de 200 × 200 mm, viteză de operare de până la 7000 mm/s, precizie de 0,01 mm, caracter minim de 0,3 mm, controler EZCAD, răcire cu aer, axă rotativă opțională. Producătorul listează aplicațiile: coduri de bare, coduri QR, numere de serie, sigle pe metale și anumite materiale plastice, plăcuțe de identificare. 50 W oferă capacitatea de îndepărtare a stratului de acoperire și gravare în mai multe treceri fără a extinde tirajul.
Când nu este suficientă fibra optică cu comutator Q? Atunci când clientul necesită un marcaj negru pe aluminiu anodizat strălucitor sau culori repetitive pe oțel inoxidabil și titan, conform producătorilor de marcaje, acesta este domeniul MOPA cu lungime de impuls reglabilă. Când metalul este foarte reflectorizant (cupru, argint, aur), producătorul de marcaje sugerează UV ca opțiune, menționând că fibra este de obicei mai rapidă.
Este laserul cea mai bună metodă pentru micropunct, imprimare sau etichetare – o comparație a tehnicilor este inclusă în textul despre marcarea permanentă a pieselor (sursă în poloneză) .
8. Stație: verificator, cititor, extracție și clasă laser
Un verificator nu este un cititor. Un cititor răspunde „citit” sau „nu a citit”; verificatorul măsoară opt parametri la o anumită apertură, lungime de undă și unghi de iluminare și emite o evaluare. Un cod pe care un cititor îl citește în atelier poate primi o evaluare sub pragul clientului; dacă marcați conform unui standard al clientului, verificatorul face parte din stație.
Extracția este necesară și pentru metal, deoarece praful și oxizii proveniți din recoacere și gravare se depun pe lentilă. Clasa laser se aplică întregii stații: un cap galvo deschis este un laser de Clasa 4, în timp ce o mașină închisă poate fi de Clasa 1, conform Institutului Central pentru Protecția Muncii și Institutului Național de Cercetare (CIOP-PIB). Selecția carcasei, a sticlei și a extracției este descrisă în textul despre selectarea unei mașini de marcat. Puteți găsi o prezentare generală a mașinilor din categoria de marcare laser Roboteus ; pentru o ofertă RBZ 2020, vă rugăm să furnizați materialul, conținutul marcajului, dimensiunea lotului și standardul de calitate al codului.
Întrebări frecvente
Ce marker laser metalic este potrivit pentru codurile DataMatrix?
Fibra de 1064 nm din orice clasă de putere din magazinele poloneze (20 W, 30 W, 50 W) va produce un cod DataMatrix pe oțel și aluminiu. Evaluarea codului este determinată de modulul selectat pentru dimensiunea spotului, puterea de umplere, zona de liniște 1X și suprafața, nu de wați. Un test din partea dvs. și o măsurare cu un verificator sunt mai decisive decât o fișă tehnică.
Un laser pentru marcarea metalelor poate marca aluminiul și cuprul?
Aluminiul, de exemplu: aluminiul netratat produce nuanțe de gri, în timp ce aluminiul anodizat produce un marcaj strălucitor după îndepărtarea colorantului din stratul de oxid (conform JPT). Cuprul este foarte reflectorizant, dar producătorul laserului listează cuprul, bronzul și argintul printre metalele pentru fibră, iar furnizorul de lasere descrie gravarea directă a alamei neacoperite; producătorul de marcare sugerează UV ca alternativă, menționând că fibra este de obicei mai rapidă.
Care este puterea unei mașini de marcat din oțel inoxidabil?
Pentru numerele și codurile recoapte (negru fără pierderi), clasele de 20-30 W sunt suficiente; 50 W, ca în RBZ 2020, oferă spațiu pentru umplere și gravare. Culorile și negrul repetabil cu impuls reglabil se numesc MOPA; pentru pasivarea post-marcare, parametrii ambelor procese sunt selectați împreună (Secțiunea 5).
Este suficientă o mașină de marcat portabilă pentru marcarea DataMatrix?
Pentru componente mari, da, dar fiecare cod din aplicația manuală necesită verificare, deoarece înclinarea capului de lucru distorsionează grila modulelor. În cataloage (net, începând cu octombrie 2026), un magazin listează modelul portabil de 20W la 7.800,00 PLN, altul la 12.000 PLN, iar un al treilea listează modelul portabil de 20W la 13.000 PLN. Pentru producția de masă și de linie, o mașină staționară cu un dispozitiv de fixare sau un sistem cu alimentator este mai potrivit.
Surse
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — Parametrii și aplicațiile RBZ 2020
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — marcare rapidă în descrierea RBZ 1515UV
- https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — Ghid GS1 DataMatrix: ECC 200, FNC1, tabele cu dimensiuni X pentru asistență medicală și DPM, zonă silențioasă 1X, diafragmă 40–80 %, înregistrare de evaluare, ISO/IEC 15415 vs. ISO/IEC TR 29158, putere laser DPM 10–100 W
- https://axicon.com/2d-barcode-verification – opt parametri ai ISO/IEC 15415, regula celui mai mic scor, formatul de înregistrare a rezultatelor
- https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI privind dispozitivele reutilizabile (MDR 2017/745, anexa VI, partea C, punctul 4.10)
- https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — oxid recopt, coroziune în fisuri, sterilizare cu abur la 134 °C
- https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ – Marcaj luminos pe aluminiu anodizat
- https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — clase conform PN-EN 60825-1:2014-11, sticle PN-EN 207:2017, exemplu OD ≈ 5
Notă editorială
Prețurile de listă din text sunt de pe site-urile web ale comercianților cu amănuntul începând cu octombrie 2026 și pot fi modificate. Înainte de a lua o decizie, vă rugăm să verificați oferta și configurația actuală. Dimensiunile modulelor și pragurile de calitate a codului sunt derivate din ghidurile GS1 din 2018 și pot fi actualizate în edițiile ulterioare. Standardul de aplicație al clientului este obligatoriu. Parametrii de marcare depind de mașină, lentilă și material, iar textul nu înlocuiește instrucțiunile producătorului sau reglementările de sănătate și securitate în muncă pentru lucrul cu lasere, în special Clasa 4.

