ROBOTEUS / NJOHURI

01 nëntor 2026

Shënues lazeri për metal: DataMatrix pa gabime leximi

Makinë shënjimi me lazer për metal: tabela "çfarë shënojmë", modulet DataMatrix sipas GS1, vlerësimi i cilësisë sipas ISO/IEC 29158, sekuenca e operacioneve dhe përzgjedhja e burimit të energjisë.

Shënues lazeri për metal: DataMatrix pa gabime leximi

Një ofertë tipike përfundon me fuqi, diapazon operimi dhe shpejtësi "deri në 7000 mm/s". Ndërkohë, një shënues lazeri metalik në një strukturë që shënon pjesë për aplikime automobilistike, elektronike ose mjekësore nuk gjykohet nëse "krijon një kod", por nëse ky kod mund të lexohet nga një verifikues pas lyerjes, galvanizimit ose sterilizimit, dhe nëse kalon një auditim nga klienti.

Ky tekst plotëson atë që nuk gjendet në kartat e produktit: kërkesat e secilit lloj marke, standardet e cilësisë së kodit DataMatrix dhe madhësitë e moduleve sipas GS1, rendin e shënjimit dhe përpunimit, si dhe ndryshimet midis stacioneve stacionare, të lëvizshme dhe të linjës - numrat gjithmonë me atribuim.

Pika referuese është shënuesi me fibra RBZ 2020 me një burim Raycus 50W, me çmim të përshtatshëm për procesin. Kriteret e përgjithshme të përzgjedhjes përshkruhen në tekstin se si të zgjidhni një shënues lazer (burim në polonisht) ; këtu merremi ekskluzivisht me metalin dhe identifikimin.

1. Çfarë shënojmë në metal: tabela e kërkesave

Pesë llojet e personazheve janë pesë detyra për të njëjtën kokë galvoje; ato ndryshojnë në atë që përcakton cilësinë.

Çfarë shënojmë? Procesi tipik i metaleve Çfarë përcakton cilësinë Fusha dhe mali Koha për art
Numri serial, grupi, data kalitje (e zezë pa humbje) në çelik inox dhe titan; gdhendje sipërfaqësore në çelik dhe alumin; heqje e shtresës së anodës kontrast; lartësia minimale e karaktereve (RBZ 2020: 0.3 mm) fushë e vogël; gramafon pranë rrotulluesve një pjesë e sekondës deri në disa sekonda
DataMatrix / QR si më sipër, me mbushje të plotë të modulit kontrast, uniformitet i modulit, zonë e qetë; vlerësim sipas ISO/IEC 15415 ose ISO/IEC TR 29158 kodi + zona e heshtjes + toleranca e montimit e gjithë Matrica e të Dhënave "nën 1 s"
Logo, grafikë pjekje ose gdhendje me mbushje rasteri uniformiteti i mbushjes, përsëritshmëria e hijes fushë me një rezervë sekonda deri në minuta
Diplomimi, shkalla vija të holla vektoriale, një kalim saktësia e pozicionimit (RBZ 2020: 0.01 mm) e gjithë shkalla në fushë i shkurtër, pa mbushje
Pllaka e emrit, CE tekst dhe piktograme në alumin të anodizuar ose çelik inox qëndrueshmëri në kushtet e funksionimit të makinës pllakë në terren (RBZ 2020: 200 × 200 mm) sekonda deri në minuta, varësisht nga mbushja

Koha në kolonën e fundit është qëllimisht përshkruese - varet nga fuqia, lentet, mbushja dhe materiali; mateni duke e testuar vetë.

2. Standardet e cilësisë së kodit: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 dhe ISO/IEC TR 29158

Tre standarde të kërkuara nga klientët përshkruajnë tre gjëra të ndryshme. ISO/IEC 16022 përcakton simbolikën e Matricës së të Dhënave. Sipas Udhëzuesit GS1 DataMatrix, vetëm varianti ECC 200, i vetmi me korrigjimin e gabimit Reed-Solomon, është i pranueshëm në aplikimet GS1. GS1 DataMatrix ndryshon nga Matrica e të Dhënave e rregullt nga karakteri kryesor FNC1.

ISO/IEC 15415 vlerëson cilësinë e simboleve të shtypura. GS1 deklaron shprehimisht se "ISO/IEC 15415 nuk është i mjaftueshëm për të matur cilësinë e simboleve DPM", që do të thotë ato të shënuara direkt në pjesë. Për këtë qëllim përdoret ISO/IEC TR 29158 (udhëzimet AIM DPM) dhe rezultati quhet "notë DPM". Nota është numerike, duke filluar nga 4.0 (më e mira) deri në 0.0, me ekuivalentët e shkronjave A–F. Sipas Axicon, një prodhues verifikuesish, ISO/IEC 15415 vlerëson tetë parametra dhe "parametri me notën më të ulët bëhet nota e përgjithshme":

Parametri (ISO/IEC 15415) Çfarë mat? Çfarë e zvogëlon atë kur shënohet me lazer
Dekodo nëse simboli është dekoduar model i dëmtuar, moduli shumë i vogël në lidhje me njollën
Kontrasti i simboleve ndryshimi në shkëlqimin e moduleve kalitje e dobët, gdhendje gri në alumin, reflektime
Modulimi uniformiteti i kontrastit mbushje e pabarabartë, ndryshim i fokusit në kurbë
Jo-uniformitet aksial proporcionet e simboleve kalibrim i gabuar i fushës galvo
Jo-uniformiteti i rrjetit devijimi i rrjetit të modulit si më sipër plus dridhjet e montimit
Korrigjimi i gabimeve të papërdorura rezervë për korrigjimin e gabimeve çdo gjë më sipër; një vlerë e ulët është një kod kufitar
Dëmtimi i rregulluar i modelit dëmtimi i modeleve L dhe të orës vija bregdetare të thyera, çarje
Rritja e printimit rritje ose ulje e moduleve një pikë shumë e madhe ose fuqi, skaje të shkrira

Rezultati ka kuptim vetëm me kushtet e matjes. GS1 e ruan atë si gradë/aperturë/gjatësi vale/kënd, p.sh., "3.0/10/660", dhe për DPM shton kode ndriçimi (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Standardi i aplikimit të klientit duhet të specifikojë gradën minimale; GS1 përdor 1.5 si shembull.

3. Madhësia e modulit dhe pika e lazerit: numrat nga GS1

Dimensioni X është madhësia e një qelize të vetme të barkodit. GS1 ofron tabela të veçanta për shënimin direkt; më poshtë janë vlerat minimale, të synuara dhe maksimale.

Aplikimi (sipas Udhëzuesit GS1 DataMatrix) Dimensioni X min / objektiv / maks Cilësia e kërkuar (shënimi GS1)
Kujdesi shëndetësor, simbole të shtypura 0.254 / 0.380 / 0.495 mm 1.5/08/660
DPM, pajisje jo-mjekësore 0.254 / 0.300 / 0.615 mm 1.5/06/660
DPM-A (Lazer, Gdhendje - Module të Kombinuara), Instrumente të Vogla Mjekësore 0.100 / 0.200 / 0.300 mm DPM1.5/04-12/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)
DPM-B (module me pika - të palidhura) 0.200 / 0.300 / 0.495 mm DPM1.5/08-20/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)

Dy rregulla nga i njëjti udhëzues: një Zonë e Qetë prej 1X në secilën nga katër anët është e detyrueshme, dhe nën 1X simboli nuk do të kalojë verifikimin; diapazoni i matjes është zakonisht 40-80% e dimensionit maksimal X të aplikacionit.

Si lidhet kjo me makinën? Punishtet (A–D) deklarojnë gjerësi minimale të vijave të fibrave që variojnë nga 10 µm (punishtja C) deri në 15 µm (punishtja D), deri në 50 µm (punishtja B). Një modul 0.100 mm nga tabela GS1 përfaqëson disa gjerësi vijash, ndërsa një modul 0.300 mm përfaqëson rreth një duzinë; çdo modul është i mbushur me disa vija prekëse, dhe modulet ngjitur bashkohen në fusha të vazhdueshme - prandaj GS1 i tipit A, "module të lidhura", në krahasim me mikropikat e ndara (tipi B). Më e rëndësishme se "vija minimale" është përsëritshmëria: saktësia e pozicionimit (RBZ 2020: 0.01 mm) dhe mprehtësia konsistente në të gjithë fushën.

Për shembull, le të supozojmë një kod me 16 rreshta dhe kolona me një modul prej 0.300 mm: simboli është 4.8 mm i gjatë dhe me një zonë heshtjeje 1X në secilën anë, 5.4 mm e gjerë. Ky është një ilustrim, jo ​​një rekomandim; madhësia e simbolit varet nga sasia e të dhënave dhe lexuesi.

Kontrasti varet nga metali. Sipas prodhuesit të makinës së gdhendjes, gdhendja në alumin të zhveshur prodhon nuanca gri, jo të zeza, gjë që nuk ndërhyn në verifikimin e kodit 2D. Në alumin të anodizuar, rrezja heq ngjyrën në shtresën e oksidit, duke lënë një shenjë të ndritshme (sipas JPT). Në çelik inox dhe titan, një shenjë e zezë krijohet nga kalitja pa humbje (sipas dy prodhuesve të lazerëve), siç diskutohet në tekstin rreth ngjyrës së zezë dhe thellësisë së gdhendjes me lazer në metal (burim në polonisht) .

4. GS1 dhe UDI: Kur kërkohet një Kod për Metalin

Për pajisjet mjekësore, identifikimi nuk është një opsion. Sipas Ndihmës UDI të Komisionit Evropian (MDR 2017/745, Shtojca VI, Pjesa C, pika 4.10), pajisjet e ripërdorshme duhet të kenë bartësin UDI në vetë pajisjen, dhe nëse ato pastrohen, dezinfektohen, sterilizohen ose ripërpunohen midis përdorimeve, bartësi duhet të mbetet i përhershëm dhe i lexueshëm pas çdo procesi të tillë. Përjashtime: kur etiketimi i drejtpërdrejtë do të ndërhynte në sigurinë ose performancën e pajisjes ose nuk është i realizueshëm.

Qëndrueshmëria pas ripërpunimit është një provë specifike. JPT rekomandon sterilizimin me avull në 134°C si një provë ekspozimi për shenjën e pjekur. Një prodhues industrial i lazerit përshkruan një rast më të vështirë: pasivizimi në acid nitrik "për fat të keq heq edhe shenjat e lazerit". Sipas prodhuesit, një shenjë e errët rezistente ndaj pasivizimit dhe autoklavës mund të arrihet në çelikët 304 dhe 316; rastet më të vështira kërkojnë burime UV ose pikosekondash. Prodhuesi rekomandon një provë pasivizimi në makinë.

Jashtë mjekësisë, kërkesat diktohen nga standardi i aplikimit të klientit - kërkojeni atë para testimit, pasi përzgjedhja e modulit, procesit dhe verifikuesit varet nga kjo.

5. Lexueshmëria pas përpunimit: sekuenca e operacioneve

Arsyeja më e zakonshme për kodet e palexueshme nuk qëndron te makina, por te rruga: një shenjë e bërë para operacionit që e mbulon ose e heq atë pushon së ekzistuari.

Operacioni i shënjimit pas postimit Shënoni para ose pas Pse (me atribuim)
Pikturë, veshje me pluhur pas — ablacioni i veshjes jep kontrast; para — vetëm gdhendje e thellë Sipas prodhuesit të makinës, një gdhendje tipike është 10–50 µm; veshja mbulon shenjën e pllakës.
Galvanizim, veshje me llaç pas, si ablacion i veshjes (metalet e veshura japin kontrast të lartë); para - vetëm gdhendje e thellë Sipas prodhuesit të lazerit, shenja me pika "i reziston proceseve pas veshjes" sepse është e thellë; lazeri duhet të gdhendë po aq thellë. Shënim: ablacioni i zinkut ekspozon çelikun në fushën e kodit dhe heq lokalisht mbrojtjen nga korrozioni - për pjesët e ekspozuara ndaj korrozionit, verifikojeni këtë me një provë.
Bluarje, pastrim me plasaritje, lustrim pas ata heqin shtresën e sipërme në të cilën ndodhen pllakat e pjekjes dhe gdhendjes
Trajtimi i nxehtësisë pas; kontrolli i pjekjes në strukturën e përfunduar Ngjyra e pjekjes varet nga shtresa e oksidit (sipas JPT)
Pasivizimi i çelikut inox parametrat e të dy proceseve duhet të zgjidhen së bashku; test i detyrueshëm Sipas prodhuesit të lazerit, pasivizimi pas pjekjes "tenton të degradojë shenjën".
Larje, sterilizim, punë në lëngje pjekje pa humbje Sipas JPT, rreziku i korrozionit në çarje pas pjekjes është shumë i ulët, pas gdhendjes është i lartë

Rregull praktik: shënoni kodin në sipërfaqen e fundit ku do të përdoret pjesa. Nëse shenja duhet të jetë e pranishme që nga operacioni i parë, zgjidhni një gdhendje më të thellë se ajo që do të hiqet nga operacionet pasuese dhe merrni parasysh kohën, ndërsa kalojnë kostot e thellësisë.

6. Stacionare, portative ose në linjë

Tre llojet e stacioneve ndryshojnë jo në cilësinë e tabelës, por në atë që duhet të sigurohet rreth kokës.

Lloji i pozicionit Shembuj Për çfarë? Çfarë duhet të ofrohet
Stacionare me kolonë dhe tabelë RBZ 2020 (tavolinë rasteri M6, ndërprerës këmbësh, 50 kg); fibër 20 W (punishtja B); fibër Raycus 30 W 150×150 mm (punishtja C) seri në tavolinë, pajisje për disa pjesë një pajisje montimi, një mbështetëse, një strehë ose një mbështetëse të Klasit 4 me syze mbrojtëse
Portativ fibër 20 W (dyqanet B dhe C; gjithashtu me bateri në B); celular (dyqani A, 6.8 kg sipas kartës) elementë që nuk do të futen nën kolonë: korniza, rezervuarë, makina të klientit aplikim i qëndrueshëm, sepse mprehtësia dhe rrjeta e kodit varen nga pozicioni i kokës; verifikim pas çdo aplikimi
Në linjë shënim i menjëhershëm (në përshkrimin RBZ 1515UV, burime UV për plastikat; për metalin, pyetni për fibrat me hyrje enkoderi); sisteme me një kamera CCD dhe ushqyes me rrip (50 W në dyqanin C; dyqanin A) çdo copë në transportues, pjesë të vogla sinjale fillimi/ndalimi dhe të dhëna nga sistemi kryesor, enkoderi, verifikuesi i stacionit postar

Çmimet neto të listës (që nga tetori 2026): pajisje stacionare nga 8,500 PLN (dyqani B, 20 W) dhe 9,900 PLN (dyqani C, 30 W), të lëvizshme nga 7,800.00 PLN (dyqani C, 20 W) në 14,634.15 PLN (dyqani B, bateri 20 W), sisteme me ushqyes dhe kamerë CCD 40,000.00 PLN secila (dyqanet C dhe A), RBZ 2020 — çmimi për procesin; dyqani A deklaron qira "nga 250 PLN/muaj" për një shënues portativ 30 W (deklarata e dyqanit, jo një ofertë financimi), dhe tabela e plotë sipas fuqisë është përpiluar në tekstin mbi përzgjedhjen e një shënuesi lazer (burim në polonisht) .

Shpejtësia është një argument në favor të lazerit në linjë: sipas prodhuesit të shënjimit, makina e shënjimit me fibra shënon të gjithë Matricën e të Dhënave në më pak se 1 sekondë, ndërsa mikropika (pika e pikëzuar) kërkon 3-8 sekonda për shenjë. Devijimi i kokës së aplikuar manualisht nga pingulësia shkel parametrat e jo-uniformitetit boshtor dhe të rrjetit nga Seksioni 2.

7. Fuqia dhe Burimi: Çfarë është e Mjaftueshme për Kodet dhe Çfarë është e Mjaftueshme për Gdhendjen e Thellë

Për numrat, kodet dhe logot në çelik dhe alumin, fibra në çdo klasë fuqie të ofruar në dyqane është e mjaftueshme; sipas GS1, lazerët DPM janë "zakonisht 10-100 W". Fuqia blen kohë për mbushje dhe thellësi për gdhendje; në vetvete nuk e përmirëson klasifikimin e kodit.

RBZ 2020 si referencë: Burim Raycus 50 W, fushë 200 × 200 mm, shpejtësi operimi deri në 7000 mm/s, saktësi 0.01 mm, karakter minimal 0.3 mm, kontrollues EZCAD, ftohje me ajër, bosht rrotullues opsional. Prodhuesi liston aplikimet: barkode, kode QR, numra serialë, logo në metale dhe plastika të zgjedhura, pllaka emri. 50 W siguron kapacitetin për heqjen e veshjes dhe gdhendjen në kalime të shumëfishta pa zgjatur kohën e përpunimit.

Kur nuk mjafton fibra me një ndërprerës Q? Kur klienti kërkon një shenjë të zezë në alumin të anodizuar të ndritshëm ose ngjyra të përsëritshme në çelik inox dhe titan, sipas prodhuesve të shënjimit, kjo është fusha e MOPA me gjatësi të rregullueshme të pulsit. Kur metali është shumë reflektues (bakër, argjend, ar), prodhuesi i shënjimit sugjeron UV si një opsion, duke vënë në dukje se fibra zakonisht është më e shpejtë.

A është lazeri metoda më e mirë për mikropikë, printim apo etiketim - një krahasim i teknikave është përfshirë në tekstin mbi shënimin e përhershëm të pjesëve (burim në polonisht) .

8. Stacioni: verifikues, lexues, nxjerrje dhe klasë lazeri

Një verifikues nuk është një lexues. Një lexues përgjigjet "lexoi" ose "nuk lexoi"; verifikuesi mat tetë parametra në një hapje, gjatësi vale dhe kënd ndriçimi specifik dhe jep një vlerësim. Një kod që një lexues lexon në katin e punishtes mund të marrë një vlerësim nën pragun e klientit; nëse po shënoni sipas një standardi të klientit, verifikuesi është pjesë e stacionit.

Nxjerrja është gjithashtu e nevojshme për metalin, pasi pluhuri dhe oksidet nga pjekjen dhe gdhendjen vendosen në lente. Klasa e lazerit vlen për të gjithë stacionin: një kokë galvo e hapur është një lazer i Klasit 4, ndërsa një makinë e mbyllur mund të jetë Klasa 1 sipas Institutit Qendror për Mbrojtjen e Punës dhe Institutit Kombëtar të Kërkimeve (CIOP-PIB). Përzgjedhja e mbylljes, xhamave dhe nxjerrjes përshkruhet në tekstin mbi zgjedhjen e një makine shënjimi. Mund të gjeni një përmbledhje të makinave në kategorinë e shënjimit me lazer Roboteus ; për një kuotë RBZ 2020, ju lutemi jepni materialin, përmbajtjen e shënjimit, madhësinë e serisë dhe standardin e cilësisë së kodit.

Pyetje të shpeshta

Cili shënues lazeri metalik është i përshtatshëm për kodet DataMatrix?

Fibra 1064 nm në çdo klasë fuqie nga dyqanet polake (20 W, 30 W, 50 W) do të prodhojë një kod DataMatrix në çelik dhe alumin. Vlerësimi i kodit përcaktohet nga moduli i zgjedhur për madhësinë e pikës, fuqinë e mbushjes, zonën e qetë 1X dhe sipërfaqen, jo vatët. Një test nga ana juaj dhe matja me një verifikues janë më vendimtare sesa një fletë të dhënash.

A do të shënojë një lazer për shënjimin e metaleve alumin dhe bakër?

Alumini, për shembull: alumini i zhveshur prodhon nuanca gri, ndërsa alumini i anodizuar prodhon një shenjë të ndritshme pasi hiqet ngjyruesi në shtresën e oksidit (sipas JPT). Bakri është shumë reflektues, por prodhuesi i lazerit rendit bakrin, bronzin dhe argjendin midis metaleve për fibra, dhe shitësi i lazerit përshkruan gdhendjen direkte të bronzit të paveshur; prodhuesi i shënjimit sugjeron UV si një alternativë, duke vënë në dukje se fibra zakonisht është më e shpejtë.

Cila është fuqia e një makine shënjimi për çelik inox?

Për numrat dhe kodet e pjekura (të zeza pa humbje), klasat 20-30 W janë të mjaftueshme; 50 W, si në RBZ 2020, ofron hapësirë ​​për mbushje dhe gdhendje. Ngjyrat dhe e zeza e përsëritshme me puls të rregullueshëm quhen MOPA; për pasivizimin e pas-shënimit, parametrat e të dy proceseve zgjidhen së bashku (Seksioni 5).

A është një makinë portative shënjuese e mjaftueshme për shënjimin DataMatrix?

Për komponentët e mëdhenj, po, por çdo kod nga aplikimi manual kërkon verifikim, pasi pjerrësia e kokës shtrembëron rrjetën e modulit. Në katalogë (neto, që nga tetori 2026), një dyqan e liston çmimin e portativit 20W nga 7,800.00 PLN, një tjetër nga 12,000 PLN, dhe një i tretë e liston portativin 20W me 13,000 PLN. Për prodhimin në tavolinë dhe në linjë, një makinë stacionare me një pajisje fiksuese ose një sistem me një ushqyes është më e mirë.

Burimet

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — Parametrat dhe aplikimet e RBZ 2020
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — shënim i menjëhershëm në përshkrimin e RBZ 1515UV
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — Udhëzuesi GS1 DataMatrix: ECC 200, FNC1, tabelat e dimensionit X për kujdesin shëndetësor dhe DPM, zonë e qetë 1X, aperturë 40–80%, regjistrim vlerësimi, ISO/IEC 15415 kundrejt ISO/IEC TR 29158, fuqia e lazerit DPM 10–100 W
  • https://axicon.com/2d-barcode-verification - tetë parametra të ISO/IEC 15415, rregulli i pikëve më të ulëta, formati i regjistrimit të rezultateve
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI në pajisjet e ripërdorshme (MDR 2017/745, Shtojca VI, Pjesa C, pika 4.10)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — oksid i pjekur, korrozion në çarje, sterilizim me avull 134 °C
  • https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ - Shenjë e ndritshme në alumin të anodizuar
  • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — klasa sipas PN-EN 60825-1:2014-11, syze PN-EN 207:2017, shembull OD ≈ 5

Shënim editorial

Çmimet e listës në tekst janë nga faqet e internetit të shitësve me pakicë që nga tetori 2026 dhe mund të ndryshojnë. Para se të merrni një vendim, ju lutemi kontrolloni ofertën dhe konfigurimin aktual. Madhësitë e moduleve dhe pragjet e cilësisë së kodit rrjedhin nga udhëzimet GS1 të vitit 2018 dhe mund të përditësohen në botimet e mëvonshme. Standardi i aplikimit të klientit është detyrues. Parametrat e shënimit varen nga makina, lentet dhe materiali, dhe teksti nuk zëvendëson udhëzimet e prodhuesit ose rregulloret e shëndetit dhe sigurisë në punë për punën me lazerë, veçanërisht Klasën 4.

Njohuri