ROBOTEUS / KUNSKAP

1 nov. 2026

Lasermarkör för metall: DataMatrix utan avläsningsfel

Lasermärkningsmaskin för metall: tabell „vad vi märker”, DataMatrix-moduler enligt GS1, kvalitetsbedömning enligt ISO/IEC 29158, operationssekvens och val av strömkälla.

Lasermarkör för metall: DataMatrix utan avläsningsfel

Ett typiskt erbjudande slutar med effekt, driftsområde och hastighet "upp till 7000 mm/s". Samtidigt bedöms en metalllasermärkning i en anläggning som märker delar för fordons-, elektronik- eller medicinska tillämpningar inte utifrån om den "skapar en kod", utan snarare utifrån om den koden kan läsas av en verifierare efter målning, galvanisering eller sterilisering, och om den klarar en kundgranskning.

Denna text kompletterar det som inte finns i produktkorten: kraven för varje typ av märkning, kvalitetsstandarderna för DataMatrix-koden och modulstorlekar enligt GS1, ordningsföljden för märkning och bearbetning, samt skillnaderna mellan stationära, mobila och linjestationer – nummer alltid med tillskrivning.

Referensen är fibermärkningen RBZ 2020 med en 50W Raycus-källa, prissatt för processen. Allmänna urvalskriterier beskrivs i texten om hur man väljer en lasermärkning (källa på polska) ; här behandlar vi uteslutande metall och identifiering.

1. Vad märker vi på metall: kravlista

De fem karaktärstyperna är fem uppgifter för samma galvohuvud; de skiljer sig åt i vad som avgör kvaliteten.

Vad markerar vi? Typisk metallprocess Vad som avgör kvaliteten Fält och montering Dags för konst
Serienummer, batch, datum glödgning (svart utan förlust) på rostfritt stål och titan; ytgravering på stål och aluminium; borttagning av anodskiktet kontrast; minsta teckenhöjd (RBZ 2020: 0,3 mm) litet fält; vridbord bredvid rullarna en bråkdels sekund till några sekunder
DataMatrix / QR som ovan, med fullständig modulfyllning kontrast, moduluniformitet, tyst zon; utvärdering enligt ISO/IEC 15415 eller ISO/IEC TR 29158 kod + tystnadszon + monteringstolerans hela datamatrixen "under 1 s"
Logotyp, grafik glödgning eller gravyr med rasterfyllning fyllningens jämnhet, nyansens repeterbarhet fält med reserv sekunder till minuter
Examen, skala tunna vektorlinjer, en svepning positioneringsnoggrannhet (RBZ 2020: 0,01 mm) hela skalan i fältet kort, utan fyllningar
Namnskylt, CE text och piktogram på anodiserad aluminium eller rostfritt stål hållbarhet under maskinens driftsförhållanden fältplatta (RBZ 2020: 200 × 200 mm) sekunder till minuter, beroende på fyllnadsgrad

Tiden i den sista kolumnen är avsiktligt beskrivande – den beror på styrka, lins, fyllning och material; mät den genom att testa den själv.

2. Kodkvalitetsstandarder: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 och ISO/IEC TR 29158

Tre kundkravsstandarder beskriver tre olika saker. ISO/IEC 16022 definierar symboliken för Data Matrix. Enligt GS1 DataMatrix-riktlinjen är endast ECC 200-varianten, den enda med Reed-Solomon-felkorrigering, acceptabel i GS1-applikationer. GS1 DataMatrix skiljer sig från vanlig Data Matrix med det inledande FNC1-tecknet.

ISO/IEC 15415 utvärderar kvaliteten på tryckta symboler. GS1 anger uttryckligen att "ISO/IEC 15415 inte är tillräcklig för att mäta kvaliteten på DPM-symboler", vilket betyder de som är markerade direkt på delen. ISO/IEC TR 29158 (AIM DPM-riktlinjer) används för detta ändamål, och resultatet kallas ett "DPM-betyg". Betyget är numeriskt och sträcker sig från 4,0 (bäst) till 0,0, med bokstavsekvivalenter A–F. Enligt Axicon, en tillverkare av verifierare, utvärderar ISO/IEC 15415 åtta parametrar, och "parametern med lägst betyg blir det totala betyget":

Parameter (ISO/IEC 15415) Vad mäter den? Vad minskar det vid lasermärkning
Avkoda om symbolen är avkodad skadat mönster, modulen är för liten i förhållande till platsen
Symbolkontrast skillnad i modulernas ljusstyrka dålig glödgning, grå gravyr på aluminium, reflektioner
Modulation kontrastlikformighet ojämn fyllning, fokusförändring på kurvan
Axiell olikformighet symbolproportioner felaktig kalibrering av galvofältet
Rutnätslikformighet modulnätavvikelse som ovan plus monteringsvibrationer
Oanvänd felkorrigering reserv för felkorrigering allt ovanför; ett lågt värde är en gränskod
Åtgärdade mönsterskador skador på L- och klockmönstren brutna strandlinjer, splittring
Tillväxt i tryck ökning eller minskning av moduler för stor fläck eller ström, smälta kanter

Resultatet är bara begripligt med mätförhållandena. GS1 lagrar det som lutning/bländare/våglängd/vinkel, t.ex. "3.0/10/660", och för DPM lägger det till belysningskoder (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Kundens tillämpningsstandard måste ange minimilutningen; GS1 använder 1.5 som exempel.

3. Modulstorlek och laserpunkt: siffror från GS1

X-dimensionen är storleken på en enda streckkodscell. GS1 tillhandahåller separata tabeller för direktmärkning; nedan visas minimi-, mål- och maxvärdena.

Applikation (enligt GS1 DataMatrix-riktlinjer) X-dimension min / mål / max Obligatorisk kvalitet (GS1-notering)
Hälsovård, tryckta symboler 0,254 / 0,380 / 0,495 mm 1.5/08/660
DPM, icke-medicinska produkter 0,254 / 0,300 / 0,615 mm 1.5/06/660
DPM-A (Laser, Etsning – Kombinerade moduler), Små medicinska instrument 0,100 / 0,200 / 0,300 mm DPM1.5/04-12/650/(45Q 30Q 30T 30-talet 90)
DPM-B (punktpeen – okopplade moduler) 0,200 / 0,300 / 0,495 mm DPM1.5/08-20/650/(45Q 30Q 30T 30-talet 90)

Två regler från samma riktlinje: en tyst zon på 1X på var och en av de fyra sidorna är obligatorisk, och under 1X kommer symbolen att misslyckas med verifiering; mätöppningen är vanligtvis 40–80 % av applikationens maximala X-dimension.

Hur relaterar detta till maskinen? Verkstäder (A–D) deklarerar minsta fiberlinjebredder från 10 µm (verkstad C) till 15 µm (verkstad D) till 50 µm (verkstad B). En 0,100 mm modul från GS1-tabellen representerar flera linjebredder, medan en 0,300 mm modul representerar ett dussin eller så; varje modul är fylld med flera linjer som rör varandra, och angränsande moduler smälter samman till kontinuerliga fält – därav GS1:s typ A, "sammankopplade moduler", i motsats till de separata mikropunkterna (typ B). Viktigare än "minimilinjen" är därför repeterbarhet: positioneringsnoggrannhet (RBZ 2020: 0,01 mm) och konsekvent skärpa över hela fältet.

Låt oss till exempel anta en kod med 16 rader och kolumner med en modul på 0,300 mm: symbolen är 4,8 mm lång och med en 1X tystnadszon på varje sida, 5,4 mm bred. Detta är en illustration, inte en rekommendation; symbolstorleken beror på datamängden och läsaren.

Kontrasten beror på metallen. Enligt gravyrmaskintillverkaren producerar gravyr på rent aluminium grå nyanser, inte svart, vilket inte stör 2D-kodverifieringen. På anodiserad aluminium tar strålen bort färgämnet i oxidskiktet och lämnar ett ljust märke (enligt JPT). På rostfritt stål och titan skapas ett svart märke genom glödgning utan förlust (enligt två lasertillverkare), vilket diskuteras i texten om svärta och djup vid lasergravering i metall (källa på polska) .

4. GS1 och UDI: När en kod på metall krävs

För medicintekniska produkter är identifiering inte ett alternativ. Enligt Europeiska kommissionens UDI-helpdesk (MDR 2017/745, bilaga VI, del C, punkt 4.10) måste återanvändbara produkter bära UDI-bäraren på själva produkten, och om de rengörs, desinficeras, steriliseras eller återbearbetas mellan användningar måste bäraren förbli permanent och läslig efter varje sådan process. Undantag: när direkt märkning skulle påverka produktens säkerhet eller prestanda eller inte är genomförbar.

Hållbarhet efter upparbetning är ett specifikt test. JPT rekommenderar ångsterilisering vid 134 °C som ett exponeringstest för det glödgade märket. En industriell lasertillverkare beskriver ett svårare fall: passivering i salpetersyra "tar tyvärr även bort lasermärken". Enligt tillverkaren kan ett mörkt märke som är resistent mot passivering och autoklav uppnås på stål 304 och 316; svårare fall kräver UV- eller pikosekundkällor. Tillverkaren rekommenderar ett passiveringstest på maskinen.

Utanför medicinen dikteras kraven av klientens applikationsstandard – fråga efter den innan testning, eftersom valet av modul, process och verifierare beror på den.

5. Läsbarhet efter bearbetning: operationssekvens

Den vanligaste orsaken till oläsliga koder ligger inte i maskinen, utan i rutten: ett märke som gjorts före operationen som täcker eller tar bort den upphör att existera.

Eftermärkningsoperation Markera före eller efter Varför (med tillskrivning)
Målning, pulverlackering efter — ablation av beläggningen ger kontrast; före — endast djupgravering Enligt maskintillverkaren är en typisk gravyr 10–50 µm; beläggningen täcker plattmärket
Galvanisering, plätering efter, som ablation av beläggningen (pläterade metaller ger hög kontrast); före – endast djupgravering Enligt lasertillverkaren "tål punktmarkeringen efterplätering" eftersom den är djup; lasern måste gravera lika djupt. Obs: zinkablation exponerar stålet i kodfältet och tar bort lokalt korrosionsskyddet – för delar som utsätts för korrosion, verifiera detta med ett test.
Slipning, blästring, polering efter de tar bort det översta lagret där glödgnings- och gravyrplattorna ligger
Värmebehandling efter; glödgningskontroll av den färdiga strukturen Glödgningsfärgen beror på oxidskiktet (enligt JPT)
Passivering av rostfritt stål parametrar för båda processerna bör väljas tillsammans; obligatoriskt test Enligt lasertillverkaren tenderar passivering efter glödgning att "försämra märket".
Tvätt, sterilisering, arbete i vätskor glödgning utan förlust Enligt JPT är risken för spaltkorrosion efter glödgning mycket låg, efter gravering är den hög

Tumregel: markera koden på den sista ytan som detaljen ska användas på. Om märket måste finnas kvar från första operationen, välj en gravyr djupare än vad efterföljande operationer kommer att ta bort, och tänk på tiden, eftersom djupkostnaderna går.

6. Stationär, portabel eller inline

De tre typerna av stationer skiljer sig inte åt i skyltens kvalitet, utan i vad som behöver finnas runt huvudet.

Typ av position Exempel För vad? Vad som behöver tillhandahållas
Stationär med kolumn och bord RBZ 2020 (M6 rasterbord, fotpedal, 50 kg); 20 W fiber (butik B); 30 W Raycus-fiber 150×150 mm (butik C) serie på bordet, apparater för flera delar en monteringsanordning, ett stöd, ett hölje eller ett stativ av klass 4 med skyddsglasögon
Bärbar fiber 20 W (förvaring B och C; även batteridriven i B); mobil (förvaring A, 6,8 kg enligt kortet) element som inte får plats under kolonnen: ramar, tankar, kundens maskiner stabil tillämpning, eftersom skärpan och kodnätet beror på huvudets position; verifiering efter varje tillämpning
Inline Markering i realtid (i beskrivningen RBZ 1515UV, UV-källor för plast; för metall, fråga om fiber med kodningsingång); system med CCD-kamera och bandmatare (50 W i verkstad C; verkstad A) varje bit på transportbandet, smådelar start-/stoppsignaler och data från huvudsystemet, kodaren, verifieraren efter stationen

Netto listpriser (från och med oktober 2026): stationära från 8 500 PLN (butik B, 20 W) och 9 900 PLN (butik C, 30 W), portabla från 7 800,00 PLN (butik C, 20 W) till 14 634,15 PLN (butik B, 20 W batteri), system med matningsenhet och CCD-kamera 40 000,00 PLN vardera (butik C och A), RBZ 2020 — prissättning för processen; butik A deklarerar leasing "från 250 PLN/månad" för en portabel 30 W (butiksdeklaration, inte ett finansieringserbjudande), och den fullständiga tabellen enligt effekt sammanställs i texten om val av lasermarkör (källa på polska) .

Hastighet är ett argument för inline-lasern: enligt märktillverkaren märker fibermärkningsmaskinen hela datamatrisen på mindre än 1 sekund, medan mikropunkten (dot peen) kräver 3–8 sekunder per märkning. Avvikelse från vinkelrätheten hos det manuellt applicerade huvudet bryter mot parametrarna för axial och rutnätsbristande likformighet från avsnitt 2.

7. Kraft och källa: Vad är tillräckligt för koder och vad är tillräckligt för djupgravering

För siffror, koder och logotyper på stål och aluminium räcker det med fiber i vilken effektklass som helst som erbjuds i butiker; enligt GS1 är DPM-lasrar "vanligtvis 10–100 W". Effekt köper tid för fyllningar och djup för gravering; det förbättrar inte i sig kodgraderingen.

RBZ 2020 som referens: Raycus 50 W-källa, 200 × 200 mm fält, driftshastighet upp till 7000 mm/s, 0,01 mm noggrannhet, 0,3 mm minsta tecken, EZCAD-styrenhet, luftkylning, valfri roterande axel. Tillverkaren listar tillämpningar: streckkoder, QR-koder, serienummer, logotyper på metaller och utvalda plaster, namnskyltar. 50 W ger kapacitet för borttagning av beläggning och gravering i flera omgångar utan att förlänga körningen.

När räcker det inte med fiber med en Q-switch? När kunden behöver en svart markering på blank anodiserad aluminium eller repeterbara färger på rostfritt stål och titan, är detta enligt märkningstillverkare domänen för MOPA med justerbar pulslängd. När metallen är högreflekterande (koppar, silver, guld) föreslår märkningstillverkaren UV som ett alternativ, och noterar att fiber vanligtvis är snabbare.

Är laser den bästa metoden för mikropunktering, utskrift eller etikettering – en jämförelse av tekniker finns i texten om permanent märkning av delar (källa på polska) .

8. Station: verifierare, läsare, extraktion och laserklass

En verifierare är inte en läsare. En läsare svarar "läst" eller "läste inte"; verifieraren mäter åtta parametrar vid en specifik bländare, våglängd och belysningsvinkel och utfärdar en bedömning. En kod som en läsare läser i verkstaden kan få en bedömning under kundens tröskelvärde; om du märker enligt en kundstandard är verifieraren en del av stationen.

Utsugning är också nödvändig för metall, eftersom damm och oxider från glödgning och gravering avsätts på linsen. Laserklassen gäller för hela stationen: ett öppet galvohuvud är en klass 4-laser, medan en sluten maskin kan vara klass 1 enligt Centralinstitutet för arbetsskydd och Nationella forskningsinstitutet (CIOP-PIB). Valet av hölje, glas och utsugning beskrivs i texten om val av märkningsmaskin. Du hittar en översikt över maskinerna i kategorin Roboteus lasermärkning ; för en offert för RBZ 2020, vänligen ange material, märkningsinnehåll, batchstorlek och kodkvalitetsstandard.

Vanliga frågor

Vilken metalllasermarkör är lämplig för DataMatrix-koder?

1064 nm fiber i valfri effektklass från polska butiker (20 W, 30 W, 50 W) kommer att producera en DataMatrix-kod på stål och aluminium. Kodens utvärdering bestäms av den modul som valts för punktstorlek, fyllningseffekt, 1X tyst zon och yta, inte watt. Ett test från din sida och mätning med en verifierare är mer avgörande än ett datablad.

Kommer en metallmärkningslaser att märka aluminium och koppar?

Aluminium, till exempel: rent aluminium ger grå nyanser, medan anodiserad aluminium ger ett ljust märke efter att färgämnet i oxidlagret har tagits bort (enligt JPT). Koppar är mycket reflekterande, men lasertillverkaren listar koppar, brons och silver bland metallerna för fiber, och laserleverantören beskriver direktgravering av obelagd mässing; märktillverkaren föreslår UV som ett alternativ och noterar att fiber vanligtvis är snabbare.

Vilken kraft har en märkningsmaskin för rostfritt stål?

För glödgade nummer och koder (svart utan förlust) räcker det med klasser på 20–30 W; 50 W, som i RBZ 2020, ger utrymme för fyllning och gravyr. Färger och repeterbar svart med justerbar puls kallas MOPA; för passivering efter märkning väljs parametrarna för båda processerna tillsammans (avsnitt 5).

Räcker det med en portabel märkmaskin för DataMatrix-märkning?

För stora komponenter, ja, men varje kod från manuell applikation kräver verifiering, eftersom huvudlutning förvränger modulnätet. I kataloger (netto, från och med oktober 2026) prissätter en butik den bärbara 20W från PLN 7 800,00, en annan från PLN 12 000, och en tredje listar den bärbara 20W till PLN 13 000. För bords- och linjeproduktion är en stationär maskin med en fixtur eller ett system med en matare bättre.

Källor

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — RBZ 2020-parametrar och tillämpningar
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — märkning i realtid i RBZ 1515UV-beskrivningen
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — GS1 DataMatrix-riktlinje: ECC 200, FNC1, X-dimensionstabeller för sjukvård och DPM, 1X tyst zon, 40–80 % bländare, utvärderingsregister, ISO/IEC 15415 vs. ISO/IEC TR 29158, DPM-lasereffekt 10–100 W
  • https://axicon.com/2d-barcode-verification – åtta parametrar i ISO/IEC 15415, regel för lägsta poäng, format för resultatregistrering
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI för återanvändbara produkter (MDR 2017/745, bilaga VI, del C, punkt 4.10)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — glödgad oxid, spaltkorrosion, ångsterilisering 134 °C
  • https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ – Ljust märke på anodiserad aluminium
  • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — klasser enligt PN-EN 60825-1:2014-11, glasögon PN-EN 207:2017, exempel OD ≈ 5

Redaktionell anmärkning

Listpriserna i texten är från återförsäljarnas webbplatser från oktober 2026 och kan komma att ändras. Innan du fattar ett beslut, vänligen kontrollera det aktuella erbjudandet och konfigurationen. Modulstorlekar och tröskelvärden för kodkvalitet är härledda från GS1-riktlinjerna från 2018 och kan komma att uppdateras i senare utgåvor. Kundens tillämpningsstandard är bindande. Märkningsparametrar beror på maskin, lins och material, och texten ersätter inte tillverkarens instruktioner eller arbetsmiljöföreskrifter för arbete med lasrar, särskilt klass 4.