Tipik bir təklif güc, işləmə diapazonu və "7000 mm/s-yə qədər" sürət ilə başa çatır. Bu arada, avtomobil, elektronika və ya tibbi tətbiqlər üçün hissələri işarələyən bir müəssisədə metal lazer markerinin "kod yaratması" ilə deyil, rəngləmə, sinkləmə və ya sterilizasiyadan sonra həmin kodun yoxlayıcı tərəfindən oxuna biləcəyi və müştəri yoxlamasından keçib-keçməməsi ilə qiymətləndirilir.
Bu mətn məhsul kartlarında olmayanları tamamlayır: hər bir nişan növünün tələbləri, DataMatrix kodunun keyfiyyət standartları və GS1-ə uyğun olaraq modul ölçüləri, nişanlanma və emal qaydası və stasionar, mobil və xətt stansiyaları arasındakı fərqlər - həmişə atributla nömrələr.
Etalon, proses üçün qiymət təyin edilmiş 50 Vt Raycus mənbəyinə malik RBZ 2020 lif markeridir . Ümumi seçim meyarları lazer markerinin necə seçiləcəyinə (polyak dilində mənbə) dair mətndə təsvir edilmişdir; burada biz yalnız metal və identifikasiya ilə məşğuluq.
1. Metal üzərində nəyi işarələyirik: tələblər cədvəli
Beş xarakter növü eyni qalvo başlığı üçün beş tapşırıqdır; keyfiyyəti müəyyən edən amillərə görə fərqlənirlər.
| Nəyi qeyd edirik? | Tipik metal prosesi | Keyfiyyəti nə müəyyən edir | Sahə və dağ | Sənət üçün vaxt |
|---|---|---|---|---|
| Seriya nömrəsi, partiyası, tarixi | paslanmayan polad və titan üzərində tavlama (itkisiz qara); polad və alüminium üzərində səth oyması; anod təbəqəsinin çıxarılması | kontrast; minimum simvol hündürlüyü (RBZ 2020: 0.3 mm) | kiçik sahə; diyircəklərin yanında fırlanan masa | saniyənin bir hissəsindən bir neçə saniyəyə qədər |
| DataMatrix / QR | yuxarıda göstərildiyi kimi, modulun tam doldurulması ilə | kontrast, modul vahidliyi, sakit zona; ISO/IEC 15415 və ya ISO/IEC TR 29158 standartlarına uyğun olaraq qiymətləndirmə | kod + səssizlik zonası + montaj tolerantlığı | bütün Məlumat Matrisi "1 saniyədən aşağı" |
| Loqo, qrafika | raster doldurma ilə tavlama və ya oyma | doldurulmanın vahidliyi, kölgənin təkrarlanması | ehtiyatı olan sahə | saniyədən dəqiqəyə |
| Məzuniyyət, miqyas | nazik vektor xətləri, bir keçid | yerləşdirmə dəqiqliyi (RBZ 2020: 0.01 mm) | sahədəki bütün miqyas | qısa, doldurucusuz |
| Ad lövhəsi, CE | anodlaşdırılmış alüminium və ya paslanmayan polad üzərində mətn və piktoqramlar | maşın iş şəraitində davamlılıq | sahə lövhəsi (RBZ 2020: 200 × 200 mm) | doldurulmadan asılı olaraq saniyələrdən dəqiqələrə qədər |
Sonuncu sütundakı vaxt qəsdən təsviri xarakter daşıyır - gücdən, linzadan, doldurmadan və materialdan asılıdır; onu özünüz sınaqdan keçirərək ölçün.
2. Kod keyfiyyəti standartları: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 və ISO/IEC TR 29158
Müştəri tərəfindən tələb olunan üç standart üç fərqli şeyi təsvir edir. ISO/IEC 16022 Məlumat Matrix simvolologiyasını müəyyən edir. GS1 DataMatrix Təlimatına əsasən, GS1 tətbiqlərində yalnız Reed-Solomon səhv düzəlişinə malik olan ECC 200 variantı qəbul edilir. GS1 DataMatrix, aparıcı FNC1 simvolu ilə adi Məlumat Matrixindən fərqlənir.
ISO/IEC 15415 çap olunmuş simvolların keyfiyyətini qiymətləndirir. GS1 açıq şəkildə bildirir ki, "ISO/IEC 15415 DPM simvollarının keyfiyyətini ölçmək üçün kifayət deyil", yəni birbaşa hissənin üzərində işarələnmiş simvollar. Bu məqsədlə ISO/IEC TR 29158 (AIM DPM qaydaları) istifadə olunur və nəticə "DPM qiyməti" adlanır. Qiymət ədədi olaraq 4.0 (ən yaxşı) ilə 0.0 arasında dəyişir və hərf ekvivalentləri A-F-dir. Doğrulayıcılar istehsalçısı olan Axicon-a görə, ISO/IEC 15415 səkkiz parametri qiymətləndirir və "ən aşağı qiyməti olan parametr ümumi qiymətə çevrilir":
| Parametr (ISO/IEC 15415) | Nəyi ölçür? | Lazerlə işarələyərkən onu nə azaldır |
|---|---|---|
| Dekodlaşdırma | simvolun deşifrə olunub-olunmaması | zədələnmiş naxış, modul ləkəyə nisbətən çox kiçikdir |
| Simvol kontrastı | Modulların parlaqlığındakı fərq | zəif tavlama, alüminium üzərində boz oyma, əks olunmalar |
| Modulyasiya | kontrast vahidliyi | qeyri-bərabər doldurulma, əyridə fokus dəyişikliyi |
| Eksenel qeyri-bərabərlik | simvol nisbətləri | qalvo sahəsinin səhv kalibrlənməsi |
| Şəbəkə qeyri-bərabərliyi | modul şəbəkəsinin sapması | yuxarıda göstərildiyi kimi, montaj vibrasiyaları da əlavə olunur |
| İstifadə olunmamış səhv düzəlişi | səhv düzəliş ehtiyatı | yuxarıdakı hər hansı bir şey; aşağı dəyər sərhəd kodudur |
| Nümunə zədəsi düzəldildi | L və saat naxışlarına zərər | qırılmış sahil xətləri, dağılma |
| Çap artımı | modulların artırılması və ya azaldılması | çox böyük bir ləkə və ya güc, ərimiş kənarlar |
Nəticə yalnız ölçmə şərtləri ilə məntiqlidir. GS1 onu dərəcə/diafraqma/dalğa uzunluğu/bucaq kimi saxlayır, məsələn, "3.0/10/660" və DPM üçün işıqlandırma kodları (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90) əlavə edir. Müştərinin tətbiq standartı minimum dərəcəni göstərməlidir; GS1 nümunə olaraq 1.5-dən istifadə edir.
3. Modul ölçüsü və lazer nöqtəsi: GS1-dən rəqəmlər
X ölçüsü tək bir barkod hücrəsinin ölçüsüdür. GS1 birbaşa işarələmə üçün ayrıca cədvəllər təqdim edir; aşağıda minimum, hədəf və maksimum dəyərlər verilmişdir.
| Ərizə (GS1 DataMatrix Təlimatına uyğun olaraq) | X ölçüsü minimum / hədəf / maks | Tələb olunan keyfiyyət (GS1 notasiyası) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Səhiyyə, çap olunmuş simvollar | 0.254 / 0.380 / 0.495 mm | 1.5/08/660 | ||||
| DPM, qeyri-tibbi cihazlar | 0.254 / 0.300 / 0.615 mm | 1.5/06/660 | ||||
| DPM-A (Lazer, Oyma - Kombinasiyalı Modullar), Kiçik Tibbi Alətlər | 0.100 / 0.200 / 0.300 mm | DPM1.5/04-12/650/(45Q | 30Q | 30T | 30S | 90) |
| DPM-B (nöqtə peen - qoşulmamış modullar) | 0.200 / 0.300 / 0.495 mm | DPM1.5/08-20/650/(45Q | 30Q | 30T | 30S | 90) |
Eyni təlimatdan iki qayda: dörd tərəfin hər birində 1X Sakit Zona məcburidir və 1X-dən aşağı simvol yoxlanılmayacaq; ölçmə diafraqması adətən tətbiqin maksimum X ölçüsünün 40-80%-ni təşkil edir.
Bunun maşınla necə əlaqəsi var? Sexlər (A–D) minimum lif xətti enlərini 10 µm-dən (sex C) 15 µm-dən (sex D) 50 µm-ə (sex B) qədər elan edirlər. GS1 cədvəlindən 0,100 mm-lik modul bir neçə xətt enini, 0,300 mm-lik modul isə təxminən on iki xətt enini təmsil edir; hər modul bir neçə toxunan xətt ilə doldurulur və bitişik modullar davamlı sahələrə birləşir - buna görə də GS1-in A tipi, ayrı mikronöqtələrdən fərqli olaraq (B tipi) "birləşdirilmiş modullar". Buna görə də "minimum xətt"dən daha vacib olan təkrarlanma qabiliyyətidir: yerləşdirmə dəqiqliyi (RBZ 2020: 0,01 mm) və bütün sahə üzrə ardıcıl kəskinlik.
Misal üçün, modulu 0,300 mm olan 16 sətir və sütundan ibarət bir kodu fərz edək: simvolun uzunluğu 4,8 mm, hər tərəfində 1X sükut zonası, eni isə 5,4 mm-dir. Bu, tövsiyə deyil, bir nümunədir; simvolun ölçüsü məlumatların miqdarından və oxuyucudan asılıdır.
Kontrast metaldan asılıdır. Oyma maşını istehsalçısına görə, çılpaq alüminium üzərində oyma qara deyil, boz çalarları yaradır ki, bu da 2D kod yoxlamasına mane olmur. Anodlaşdırılmış alüminiumda şüa oksid təbəqəsindəki boyanı təmizləyir və parlaq bir iz qoyur (JPT-yə görə). Paslanmayan polad və titan üzərində qara ləkə, metalda lazer oymasının qaralığı və dərinliyi (polyak dilində mənbə) haqqında mətndə müzakirə edildiyi kimi (iki lazer istehsalçısına görə) itkisiz tavlama ilə yaranır.
4. GS1 və UDI: Metal üzərində kod tələb olunduqda
Tibbi cihazlar üçün identifikasiya mümkün deyil. Avropa Komissiyasının UDI Yardım Masası (MDR 2017/745, Əlavə VI, C Hissə, 4.10-cu bənd)-ə əsasən, təkrar istifadə edilə bilən cihazlar cihazın özündə UDI daşıyıcısını daşımalıdır və əgər onlar təmizlənirsə, dezinfeksiya edilirsə, sterilizasiya edilirsə və ya istifadələr arasında təkrar emal edilirsə, daşıyıcı hər belə prosesdən sonra daimi və oxunaqlı qalmalıdır. İstisnalar: birbaşa etiketləmə cihazın təhlükəsizliyinə və ya işinə mane olarsa və ya mümkün olmadıqda.
Təkrar emaldan sonra davamlılıq spesifik bir sınaqdır. JPT, tavlanmış iz üçün məruz qalma sınağı olaraq 134°C-də buxar sterilizasiyasını tövsiyə edir. Sənaye lazer istehsalçısı daha çətin bir halı təsvir edir: azot turşusunda passivləşdirmə "təəssüf ki, lazer izlərini də aradan qaldırır". İstehsalçıya görə, passivləşdirməyə və avtoklava davamlı tünd bir iz 304 və 316 poladlarda əldə edilə bilər; daha çətin hallar UB və ya pikosaniyə mənbələri tələb edir. İstehsalçı maşında passivləşdirmə sınağını tövsiyə edir.
Tibbdən kənarda tələblər müştərinin tətbiq standartı ilə diktə olunur - modulun, prosesin və yoxlayıcının seçimi bundan asılı olduğundan, testdən əvvəl bunu tələb edin.
5. Emaldan sonra oxunaqlılıq: əməliyyatlar ardıcıllığı
Oxunmayan kodların ən çox yayılmış səbəbi maşında deyil, marşrutda olur: onu əhatə edən və ya silən əməliyyatdan əvvəl edilən bir işarə mövcudluğunu dayandırır.
| İşarələmə sonrası əməliyyat | Əvvəl və ya sonra işarələyin | Niyə (atributla) |
|---|---|---|
| Rəngləmə, toz boyama | sonra — örtüyün ablasiya edilməsi kontrast verir; əvvəl — yalnız dərin oyma | Maşın istehsalçısına görə, tipik bir oyma 10-50 µm-dir; örtük lövhə işarəsini örtür |
| Sinkləmə, örtükləmə | örtüyün ablasiyasından sonra (örtüklü metallar yüksək kontrast verir); əvvəl - yalnız dərin oyma | Lazer istehsalçısına görə, nöqtə işarəsi dərin olduğundan "örtük sonrası proseslərə davam gətirir"; lazer eyni dərəcədə dərin oyma etməlidir. Qeyd: sink ablasiyası kod sahəsindəki poladı ifşa edir və korroziyadan qorunmanı lokal olaraq aradan qaldırır - korroziyaya məruz qalan hissələr üçün bunu sınaqdan keçirin. |
| Cilalama, partlatma, cilalama | sonra | onlar tavlama və oyma lövhələrinin yerləşdiyi üst təbəqəni çıxarırlar |
| İstilik müalicəsi | sonra; bitmiş konstruksiyanın tavlama yoxlaması | tavlama rəngi oksid təbəqəsindən asılıdır (JPT-yə görə) |
| Paslanmayan polad passivasiyası | hər iki prosesin parametrləri birlikdə seçilməlidir; məcburi test | Lazer istehsalçısına görə, tavlamadan sonra passivləşdirmə "işarəni pisləşdirməyə meyllidir" |
| Yuma, sterilizasiya, mayelərdə işləmək | itkisiz tavlama | JPT-yə görə, tavlamadan sonra yarıq korroziyası riski çox aşağıdır, oymadan sonra isə yüksəkdir |
Əsas qayda: kodu hissənin istifadə ediləcəyi son səthdə qeyd edin. Əgər işarə ilk əməliyyatdan qalmalıdırsa, sonrakı əməliyyatların siləcəyindən daha dərin bir oyma seçin və dərinlik xərcləri keçdikcə vaxtı nəzərə alın.
6. Stasionar, portativ və ya xətt daxilində
Üç növ stansiya işarənin keyfiyyətinə görə deyil, işarənin ətrafında nəyin təmin edilməsi lazım olduğuna görə fərqlənir.
| Vəzifə növü | Nümunələr | Nə üçün? | Nə təmin edilməlidir |
|---|---|---|---|
| Sütun və masa ilə dəftərxana ləvazimatları | RBZ 2020 (M6 raster masası, ayaq açarı, 50 kq); 20 Vt lif (sex B); 30 Vt Raycus lifi 150×150 mm (sex C) | masadakı seriyalar, bir neçə parça üçün cihazlar | montaj cihazı, dayaq, korpus və ya eynəkli 4-cü sinif dayaq |
| Portativ | lif 20 Vt (B və C yaddaşları; həmçinin B-də batareya ilə işləyir); mobil (A yaddaşı, karta görə 6,8 kq) | sütunun altına sığmayacaq elementlər: çərçivələr, çənlər, müştəri maşınları | sabit tətbiq, çünki kəskinlik və kod şəbəkəsi başın vəziyyətindən asılıdır; hər tətbiqdən sonra yoxlama |
| Sətir içi | uçuş zamanı işarələmə (təsvirdə RBZ 1515UV, plastiklər üçün UB mənbələri; metal üçün kodlayıcı girişi olan lif haqqında soruşun); CCD kamerası və kəmər qidalandırıcısı olan sistemlər (C sexində 50 Vt; A sexi) | konveyerdəki hər bir parça, kiçik hissələr | əsas sistemdən, enkoderdən, post-stansiya yoxlayıcısından başlanğıc/dayandırma siqnalları və məlumatlar |
Xalis siyahı qiymətləri (Oktyabr 2026-cı il tarixinə): stasionar əşyalar 8500 PLN (B mağazası, 20 W) və 9900 PLN (C mağazası, 30 W), portativ əşyalar 7800.00 PLN (C mağazası, 20 W) - 14634.15 PLN (B mağazası, 20 W batareya), qidalandırıcı və CCD kameralı sistemlər hər biri 40.000.00 PLN (C və A mağazaları), RBZ 2020 — proses üçün qiymətlər; A mağazası portativ 30 W üçün "ayda 250 PLN-dən" icarəyə götürdüyünü bəyan edir (mağaza bəyannaməsi, maliyyələşdirmə təklifi deyil) və gücə görə tam cədvəl lazer markerinin seçimi (polyak dilində mənbə) ilə bağlı mətndə tərtib edilmişdir.
Sürət, xətti lazerin lehinə bir arqumentdir: işarələmə istehsalçısına görə, lif işarələmə maşını bütün Məlumat Matrisini 1 saniyədən az müddətdə işarələyir, mikronöqtə (nöqtə peen) isə hər işarə üçün 3-8 saniyə tələb edir. Əl ilə tətbiq olunan başlığın perpendikulyarlıqdan sapması Bölmə 2-dəki ox və şəbəkə qeyri-bərabərlik parametrlərini pozur.
7. Güc və Mənbə: Kodlar üçün nə kifayətdir və dərin oyma üçün nə kifayətdir
Polad və alüminium üzərindəki rəqəmlər, kodlar və loqotiplər üçün mağazalarda təklif olunan istənilən güc sinfindəki lif kifayətdir; GS1-ə görə, DPM lazerləri "adətən 10-100 Vt"-dır. Güc doldurma üçün vaxt və oyma üçün dərinlik qazandırır; bu, öz-özlüyündə kod dərəcəsini yaxşılaşdırmır.
RBZ 2020 istinad kimi: Raycus 50 Vt mənbəyi, 200 × 200 mm sahə, 7000 mm/s-yə qədər işləmə sürəti, 0,01 mm dəqiqlik, 0,3 mm minimum simvol, EZCAD nəzarətçisi, hava soyutma sistemi, isteğe bağlı fırlanan ox. İstehsalçı tətbiqləri sadalayır: barkodlar, QR kodları, seriya nömrələri, metallar və seçilmiş plastiklər üzərində loqotiplər, ad lövhələri. 50 Vt, işləmə müddətini uzatmadan birdən çox keçiddə örtüyü çıxarmaq və oyma qabiliyyəti təmin edir.
Q-keçidi olan lif nə vaxt kifayət deyil? Markalama istehsalçılarına görə, müştəri parlaq anodlaşdırılmış alüminiumda qara ləkə və ya paslanmayan polad və titan üzərində təkrarlana bilən rənglər tələb etdikdə, bu, tənzimlənən impuls uzunluğuna malik MOPA sahəsidir. Metal yüksək dərəcədə əks etdirici olduqda (mis, gümüş, qızıl), markalama istehsalçısı lifin adətən daha sürətli olduğunu qeyd edərək, UB şüalarını seçim olaraq təklif edir.
Lazer mikrodot, çap və ya etiket üçün ən yaxşı üsuldurmu? Texnikaların müqayisəsi hissələrin daimi işarələnməsi (polyak dilində mənbə) ilə bağlı mətndə yer alıb.
8. Stansiya: yoxlayıcı, oxuyucu, çıxarış və lazer sinfi
Doğrulayıcı oxuyucu deyil. Oxucu "oxudum" və ya "oxumadım" cavabını verir; yoxlayıcı müəyyən bir diyafram, dalğa uzunluğu və işıqlandırma bucağında səkkiz parametr ölçür və reytinq verir. Oxucun emalatxanada oxuduğu kod müştərinin həddini aşan reytinq ala bilər; əgər müştəri standartına uyğun olaraq reytinq verirsinizsə, yoxlayıcı stansiyanın bir hissəsidir.
Metal üçün də ekstraksiya lazımdır, çünki tavlama və oyma zamanı toz və oksidlər linzanın üzərinə çökür. Lazer sinfi bütün stansiyaya aiddir: Mərkəzi Əməyin Mühafizəsi İnstitutu və Milli Tədqiqat İnstitutuna (CIOP-PIB) görə, açıq qalvo başlığı 4-cü sinif lazerdir, qapalı maşın isə 1-ci sinif ola bilər. Korpusun, şüşələrin və ekstraksiyanın seçimi işarələmə maşınının seçilməsi ilə bağlı mətndə təsvir edilmişdir. Maşınlara ümumi baxışı Roboteus lazer işarələmə kateqoriyasında tapa bilərsiniz; RBZ 2020 təklifi üçün materialı, işarələmə tərkibini, partiya ölçüsünü və kod keyfiyyət standartını təqdim edin.
Tez-tez verilən suallar
DataMatrix kodları üçün hansı metal lazer marker uyğundur?
Polşa mağazalarından istənilən güc sinfində (20 Vt, 30 Vt, 50 Vt) 1064 nm lif polad və alüminium üzərində DataMatrix kodunu yaradacaq. Kodun qiymətləndirilməsi vatt deyil, nöqtə ölçüsü, doldurma gücü, 1X sakit zona və səth sahəsi üçün seçilmiş modulla müəyyən edilir. Sizin tərəfinizdən aparılan sınaq və yoxlayıcı ilə ölçmə məlumat cədvəlindən daha həlledicidir.
Metal işarələmə lazeri alüminium və misi işarələyəcəkmi?
Məsələn, alüminium: çılpaq alüminium boz çalarları yaradır, anodlaşdırılmış alüminium isə oksid təbəqəsindəki boya çıxarıldıqdan sonra parlaq bir iz buraxır (JPT-yə görə). Mis yüksək dərəcədə əks etdiricidir, lakin lazer istehsalçısı lif üçün metallar arasında mis, bürünc və gümüşü sadalayır və lazer satıcısı örtüksüz pirinçin birbaşa oyulmasını təsvir edir; markalama istehsalçısı alternativ olaraq UB şüalanmasını təklif edir və qeyd edir ki, lifin adətən daha sürətlidir.
Paslanmayan polad işarələmə maşınının gücü nədir?
Tavlanmış nömrələr və kodlar (itkisiz qara) üçün 20-30 Vt siniflər kifayətdir; RBZ 2020-də olduğu kimi 50 Vt doldurma və oyma üçün yer təmin edir. Rənglər və tənzimlənən impulslu təkrarlana bilən qara rəng MOPA adlanır; işarələmə sonrası passivasiya üçün hər iki prosesin parametrləri birlikdə seçilir (Bölmə 5).
Portativ işarələmə maşını DataMatrix işarələməsi üçün kifayətdirmi?
Böyük komponentlər üçün bəli, amma əl ilə tətbiq olunan hər bir kod təsdiq tələb edir, çünki baş əymək modul şəbəkəsini təhrif edir. Kataloqlarda (net, 2026-cı ilin oktyabr ayı etibarilə) bir mağaza portativ 20 Vt gücünü 7800.00 zlotidən, digəri 12000 zlotidən, üçüncüsü isə portativ 20 Vt gücünü 13000 zlotidən qiymətləndirir. Stolüstü və xətt istehsalı üçün armaturlu stasionar maşın və ya qidalandırıcılı sistem daha yaxşıdır.
Mənbələr
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — RBZ 2020 parametrləri və tətbiqləri
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — RBZ 1515UV təsvirində uçuş zamanı işarələmə
- https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — GS1 DataMatrix Təlimatları: ECC 200, FNC1, Səhiyyə və DPM üçün X ölçülü cədvəllər, 1X sakit zona, 40–80% diafraqma, qiymətləndirmə qeydi, ISO/IEC 15415 vs. ISO/IEC TR 29158, DPM lazer gücü 10–100 Vt
- https://axicon.com/2d-barcode-verification - səkkiz parametr ISO/IEC 15415, ən aşağı bal qaydası, nəticə qeyd formatı
- https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — Təkrar istifadə edilə bilən cihazlar üzrə UDI (MDR 2017/745, Əlavə VI, C Hissəsi, 4.10-cu bənd)
- https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — tavlanmış oksid, yarıq korroziyası, buxar sterilizasiyası 134 °C
- https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ - Anodlaşdırılmış alüminium üzərində parlaq iz
- https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — PN-EN 60825-1:2014-11 standartına uyğun siniflər, eynəklər PN-EN 207:2017, nümunə OD ≈ 5
Redaksiya qeydi
Mətndəki siyahı qiymətləri 2026-cı ilin oktyabr ayı etibarilə pərakəndə satış saytlarından götürülmüşdür və dəyişə bilər. Qərar verməzdən əvvəl, zəhmət olmasa, mövcud təklifi və konfiqurasiyanı yoxlayın. Modul ölçüləri və kod keyfiyyəti hədləri 2018-ci il GS1 qaydalarından götürülmüşdür və sonrakı nəşrlərdə yenilənə bilər. Müştərinin tətbiq standartı məcburidir. İşarələmə parametrləri maşından, linzadan və materialdan asılıdır və mətn istehsalçının təlimatlarını və ya lazerlərlə, xüsusən də 4-cü siniflə işləmək üçün peşə sağlamlığı və təhlükəsizliyi qaydalarını əvəz etmir.

