Laserové značkovače ponúkané obchodmi sú takmer vždy len informáciami o produkte. Každý z nich popisuje rovnaký dizajn: zdroj, galvanometrickú hlavu, stĺp a stolík, v niekoľkých výkonových triedach a s niekoľkými pracovnými oblasťami. Obchody vám hovoria, čo predávajú. Nehovoria vám, ktorý variant pasuje k vašim dielom.
Tento text usporiadava rozhodnutia v poradí, v akom sa oplatí ich urobiť: zdroj (optické vlákno, MOPA alebo UV), výkon, pracovná plocha a šošovka, a nakoniec zariadenie. Čísla pochádzajú z produktových listov Roboteus, poľských internetových obchodov (označíme ich A–F, rovnako v celom texte; stav k októbru 2026) a materiálov od výrobcov.
Značkovacie stroje Roboteus: značkovací stroj vlákien RBZ 2020 má cenu založenú na procese, po testovaní na materiáli zákazníka, a UV značkovací stroj RBZ 1515UV má orientačnú cenu od 19 512,00 PLN netto (konfigurácia založená na procese). Ak o kúpe len uvažujete, začnite faktúrou v texte „ Laserové gravírovanie – služba alebo vlastný značkovací stroj (zdroj v poľštine)„.
1. Najprv materiál, potom zdroj: optické vlákno, MOPA alebo UV
Laserový značkovač pozostáva z laserového zdroja, galvanometrickej hlavice (dvoch zrkadiel, ktoré vedú lúč cez pole) a šošovky F-theta, ktorá zaostruje lúč naplocho na pracovnú plochu. Rozdiely začínajú vlnovou dĺžkou, pretože tá určuje, čo materiál absorbuje.
| Zdroj | Vlnová dĺžka | Čo to označuje | Čo to neoznačuje alebo označuje slabo | Príklad |
|---|---|---|---|---|
| Optické vlákno s Q-spínačom | 1064 nm | kovy: oceľ, nehrdzavejúca oceľ, hliník, mosadz, meď, titán; ABS, polyamid, polykarbonát, PMMA | sklo a priehľadné plasty – lúč prechádza; PE a PP bez prísad | RBZ 2020: Raycus 50 W |
| MOPA (optické vlákno s regulovaným impulzom) | 1064 nm | ako optické vlákno, plus farby na nehrdzavejúcej oceli a titáne, čierna na eloxovanom hliníku | ako optické vlákno | obchod B: zdroj JPT M7 MOPA |
| UV | 355 nm | ľahké a ohňovzdorné plasty, sklo, keramika, elektronika; „studené značenie“ bez tavenia | reflexné kovy – možné, ale optické vlákno je rýchlejšie | RBZ 1515UV: JPT 5 W |
Materiálové rozsahy v tabuľke sú uvedené podľa technických materiálov viacerých výrobcov priemyselných značkovacích strojov.
Základný rozdiel medzi optickým vláknom a MOPA je trvanie impulzu: podľa jedného výrobcu značkovacích strojov má štandardné optické vlákno pevne stanovené trvanie impulzu približne 100 ns, zatiaľ čo MOPA ho reguluje v rozsahu 2–500 ns. Podľa iného výrobcu má MOPA tiež širší frekvenčný rozsah (až do 1 MHz v porovnaní s približne 100 kHz v Q-switchi), ktorý vytvára stabilné farby na nehrdzavejúcej oceli a čiernu na anóde, čo Q-switch „spoľahlivo nedosahuje”. V katalógu obchodu B stojí 30 W optické vlákno 15 121,95 PLN netto, zatiaľ čo 30 W MOPA so zdrojom JPT M7 stojí 24 390,24 PLN netto (stav k októbru 2026).
UV je samostatná kategória, nie „silnejšie optické vlákno”. RBZ 1515UV má 5 W JPT zdroj pri 355 nm, pole 150 × 150 mm, výšku dielov až 250 mm, rýchlosť až 7 m/s a deklarovanú životnosť až 20 000 prevádzkových hodín; podľa stránky produktu označuje pero za menej ako sekundu. Príplatok za 5 W UV oproti 30 W optickému vláknu v tej istej predajni je 13 333,33 PLN netto (predajňa B) a 8 869,92 PLN netto (predajňa D).
2. Výkon zdroja: tabuľka výkon → aplikácia
Výkon značkovača je priemerný výkon. Energia impulzov a hustota bodového výkonu určujú, čo sa deje na diele, takže 5 W UV a 50 W optické vlákno nie sú priamo porovnateľné. Referenčný rámec: Podľa GS1 majú priame značiace lasery (DPM) „bežne výkon 10–100 W”.
| Výkonová trieda | Typické úlohy | Čo neočakávať |
|---|---|---|
| Optické vlákno 20 W | sériové čísla, kódy DataMatrix a QR, logá na oceli a hliníku; odstránenie eloxovanej vrstvy; žíhanie (čierna bez straty farby) na nehrdzavejúcej oceli | hlboké gravírovanie v rozumnom čase; veľké výplne v dlhých sériách |
| Optické vlákno 30 W | rovnako rýchlejšie: väčšie výplne, série, ľahké gravírovanie; najbežnejšia trieda v poľských obchodoch | hlboké gravírovanie |
| Optické vlákno 50 W | viacnásobné gravírovanie, odstraňovanie lakov a náterov, plakety, mosadz a meď; trieda RBZ 2020 | — |
| Optické vlákno 100 W | hlboké gravírovanie, veľké plochy | — |
| MOPA 20-60 W | farby na nehrdzavejúcej oceli a titáne, čierna na eloxovanom hliníku, materiály s menším penením (podľa materiálov výrobcu značkovacích strojov) | — |
| UV 3–5 W | plasty, sklo, elektronika, gadgety | kov tempom optického vlákna |
Hĺbka si vyžaduje čas, nielen výkon: jeden výrobca laserov vo svojich podporných materiáloch uvádza, že dosiahnutie rovnakej hĺbky bez deformácie obrobku vyžaduje niekoľkonásobne viac prechodov ako pri vysokorýchlostnej možnosti – čísla a parametre sú uvedené v texte o laserovom gravírovaní kovu (zdroj v poľštine). Podľa materiálov iného výrobcu laserových strojov je typické gravírovanie 10–50 µm. Kódy a čísla vykoná ktorákoľvek trieda z tabuľky; vyberte si výkon pre najnáročnejšiu úlohu vykonávanú pravidelne, nie pre takú, ktorá sa vykonáva iba raz za štvrťrok.
3. Pracovné pole a šošovka F-theta
Pracovné pole nie je vlastnosťou stroja, ale šošovky. Tá istá hlava s inou šošovkou F-theta vytvára iné pole, inú pracovnú vzdialenosť a inú veľkosť bodu. Predajňa F poskytuje typické nastavenie:
| F-theta šošovka | Pracovné pole (podľa predajne F) | Poznámky |
|---|---|---|
| F100 | 75 × 75 mm | najmenší bod a najvyššia hustota výkonu |
| F163 | 110 × 110 mm | štandard mnohých súprav |
| F210 | 150 × 150 mm | pole ako v RBZ 1515UV |
| F290 | 200 × 200 mm | pole ako v RBZ 2020 |
| F420 | 300 × 300 mm | najväčší bod, najväčšia pracovná vzdialenosť a hĺbka ostrosti |
Vzťah je fyzikálny: dlhšia ohnisková vzdialenosť vytvára väčšie pole, ale aj väčší bod, čím sa rovnaký výkon rozloží na väčšiu plochu. Značka je hrubšia a výplň je pomalšia alebo plytšia. Predajne deklarujú minimálnu šírku optickej vláknovej čiary v rozmedzí od 10 µm (predajňa C) do 15 µm (predajňa D) a 50 µm (predajňa B) v závislosti od šošovky a metódy merania.
Väčšie pole poskytuje väčšiu pracovnú vzdialenosť a hĺbku ostrosti, čo odpúšťa nerovnomerné diely. Pole by malo pokryť najväčší diel alebo celú paletu označených dielov v jednom nastavení. RBZ 2020 má rastrový stôl so závitom M6 pre viacdielny prípravok; v tomto prípade pole 200 × 200 mm funguje ako sériové pole.
Výmena šošoviek je spoplatnená: v predajni B stoja šošovky od 1 000 PLN netto (70 × 70 mm) do 1 626,02 PLN netto (300 × 300 mm), v predajni A od 450 PLN do 600 PLN netto (stav k októbru 2026).
4. Chladenie: vzduch alebo kvapalina
Značkovače optického vlákna v triedach 20–50 W sú chladené vzduchom: RBZ 2020 má chladenie vzduchom, jednofázové napájanie 230 V, súpravu s rozmermi 60 × 75 × 75 cm a hmotnosťou 50 kg. Predajne uvádzajú spotrebu energie optického vlákna ako „> 500 W” (predajňa B), 800 W (predajňa E) a „do 1 000 W” (predajňa D).
UV zdroje vyžadujú chladič: predajňa B uvádza 5 W UV ako „< 1,8 kW” s chladičom v cene, predajne C a D uvádzajú chladiče CWUL-05. RBZ 1515UV má maximálnu spotrebu 900 W. V katalógoch predajní sú takmer všetky značkovače optického vlákna chladené vzduchom; chladič sa objavuje s UV.
Chladič vyžaduje dodatočný úložný priestor, destilovanú vodu a monitorovanie teploty. Jeden výrobca laserov (v dokumente o CO₂ trubiciach) odporúča udržiavať teplotu vody pod 30 °C a spúšťať ho až nad 15 °C: príliš studená voda riskuje kondenzáciu a každé zvýšenie teploty o 10 °C skráti životnosť elektroniky na polovicu – toto je všeobecné pravidlo pre polovodiče.
5. Kryt triedy 1 alebo otvorená poloha
Trieda laseru je charakteristikou celého zariadenia v jeho dodanej konfigurácii, nie zdroja. Podľa poľského Ústredného inštitútu ochrany práce (CIOP-PIB) (PN-EN 60825-1:2014-11) trieda 1 zahŕňa aj plne uzavreté vysokovýkonné lasery; podľa materiálov od jedného výrobcu laserov je neuzavretá galvanická hlavica triedy 4, nebezpečná pre oči a pokožku a predstavuje riziko požiaru. Klasifikácia je zodpovednosťou výrobcu; posúdenie rizika pre laserovú pracovnú stanicu triedy 4 je zodpovednosťou zamestnávateľa (nariadenie poľského ministra práce a sociálnej politiky z 27. mája 2010, podľa CIOP-PIB).
V katalógu predajne B (netto, k októbru 2026) uzavretý kryt zvyšuje cenu 20 W vlákna z 10 569,11 PLN na 15 447,15 PLN, 30 W vlákna z 15 121,95 PLN na 16 260,16 PLN a 50 W vlákna z 18 943,09 PLN na 23 000 PLN. Predajňa A si účtuje o 6 000 PLN netto viac za uzavretú verziu ako za otvorenú. Samostatný kryt (predajňa B: prerušenie značenia pri otvorení dverí, filtračné sklo) stojí 14 000 PLN netto.
Pre otvorené pracovisko sú podľa normy PN-EN 207:2017 potrebné okuliare: CIOP-PIB uvádza príklad pulzného laseru s výkonom 10 W pri 1064 nm, pre ktorý je požadovaná optická hustota OD ≈ 5. Extrakčný systém je potrebný bez ohľadu na krytie: extrakčné systémy BOFA v obchode B 4 878 – 7 724 PLN netto, extrakčné systémy v obchode A 3 000 PLN a 4 500 PLN netto.
6. Rotačná os, automatické zaostrovanie, stôl a softvér
Rotačná os (otočný stôl) sa používa na obvodové značenie objímok, náustkov a krúžkov. Iba predajňa D (sady s osou) ju zahŕňa v cene stroja; predajňa E si za otočný držiak účtuje 1 219,52 PLN netto. Samostatné otočné stoly stoja 1 067 – 2 439 PLN netto v predajniach B a C a 4 000 PLN netto v predajni A. Rotačná os je v RBZ 2020 voliteľnou výbavou.
Automatické zaostrovanie a elektrická os Z zrýchľujú prácu s dielmi rôznych výšok: Predajňa D ponúka 50W vlákno so zorným poľom 300×300 mm a automatickým zaostrovaním za 24 308,94 PLN netto, zatiaľ čo predajňa A ponúka verzie s automatickým zaostrovaním „od 11 500,00 PLN” netto. Bez automatického zaostrovania sa zaostrovanie nastavuje pomocou indikátora: RBZ 2020 má dvojitý indikátor zaostrovania (červená bodka) a nožný spínač.
Softvér: RBZ 2020 beží na ovládači EZCAD (vektorové a bitmapové súbory cez USB); RBZ 1515UV sa dodáva s EZCAD 2 a voliteľným LightBurn na počítači so systémom Windows. Počítač nie je súčasťou žiadneho z recenzovaných obchodov; je potrebné ho zahrnúť do každej ponuky.
7. Koľko stojí laserový značkovač: cenník podľa výkonu
Nižšie sú uvedené katalógové ceny bez DPH z poľských obchodov k októbru 2026, bez počítača a krytu, pokiaľ nie je uvedené inak. Väčšina cien je propagačných: východiskový bod, nie „trhová cena”.
| Trieda | Ponuka | Komentáre | Čistá katalógová cena |
|---|---|---|---|
| Vlákno 20W | obchod A | Objektív F163 je súčasťou balenia | 8 000 PLN |
| Vlákno 20W | obchod B | ekonomická verzia | 8 500 PLN |
| Vlákno 30W | obchod C | Zdroj Raycus, pole 150×150 mm, stacionárny | 9 900 PLN |
| Vlákno 30W | obchod B | — | 15 121,95 PLN |
| Vlákno 30W | obchod D | pole 200×200 mm, vrátane otočného stola | 15 439,02 PLN |
| Vlákno 50W | obchod A | — | 16 000 PLN |
| Vlákno 50W | obchod B, dva vchody | — | 18 943,09 – 19 918,70 PLN |
| Vlákno 50W | RBZ 2020 (roboteus.com) | Raycus 50 W, pole 200 × 200 mm, EZCAD | ohodnotenie procesu |
| Vlákno 100W | obchod A / obchod B | — | 30 000 PLN / 37 000 PLN |
| 30W mop | obchod B | Zdroj JPT M7 | 24 390,24 PLN |
| UV 5W | obchod C | vstavaná verzia, vrátane krytu a chladiča | 19 932,64 PLN |
| UV 5W | obchod A / obchod B | — | 25 000 PLN / 28 455,28 PLN |
| UV 5W | RBZ 1515UV (roboteus.com) | JPT 5 W, pole 150 × 150 mm, EZCAD 2 | od 19 512,00 PLN netto (orientačná cena, konfigurácia pre proces) |
V triede 30 W je cenový rozdiel medzi obchodmi (od 9 900 PLN do 15 439,02 PLN) väčší ako pri prechode do triedy 50 W od jedného dodávateľa, takže cenu určuje konfigurácia, nie watty.
Životnosť zdroja je v obchodoch deklarovaná ako „100 000 h“, ale jeden výrobca značkovacích strojov uvádza pre svoje vlákna „najmenej 25 000 h“; ani jedno z týchto čísel nemá definíciu, preto ich berte ako deklaráciu.
Pre RBZ 2020 a RBZ 1515UV si vyžiadajte cenovú ponuku na vašu konkrétnu konfiguráciu s uvedením materiálu, rozmerov dielu, obsahu označenia a veľkosti dávky. Úplný zoznam strojov nájdete v kategórii laserových značiek Roboteus.
8. Kontrolný zoznam: 10 otázok, ktoré treba položiť predajcovi
Pred porovnaním dvoch cien zredukujte obe ponuky na rovnakú konfiguráciu:
- Kto je výrobcom zdroja: vlákno s Q-spínačom, MOPA alebo UV?
- Aký objektív je súčasťou balenia a koľko stojí jeho výmena?
- Zahŕňa cena počítač, trvalú softvérovú licenciu a je to v poľštine?
- Aká je laserová trieda celej zásielky? Ak je to trieda 4, sú k dispozícii okuliare pre túto vlnovú dĺžku?
- Vykoná mi test a poskytne parametre?
- Aká je spotreba energie, napájanie a chladenie; je chladič zahrnutý v cene?
- Je v cene zahrnutý otočný stôl, elektrická os Z alebo automatické zaostrovanie?
- Ktorá extrakcia a filter sú pre môj materiál najlepšie?
- Čo pokrýva záruka na zdroj a optiku a aká je doba odozvy servisu?
- Podporuje softvér sériové číslovanie, kódy DataMatrix a QR zo súboru a linkové signály?
Ak označujete kódy pre automobilový alebo zdravotnícky priemysel, prečítajte si text o laserovom značkovacom stroji na kov a kvalite kódov DataMatrix (zdroj v poľštine): existujú štandardy, veľkosti modulov a poradie operácií.
Často kladené otázky
Koľko stojí 20W vláknový laserový značkovač?
V katalógoch poľských obchodov sa ceny pohybujú od 8 000 PLN netto (predajňa A) a 8 500 PLN netto (predajňa B, ekonomická verzia) do 10 974,80 PLN netto (predajňa E, označená ako nedostupná) k októbru 2026. Prenosná verzia v predajni B stojí 13 000 PLN netto, batériová verzia 14 634,15 PLN netto. Počítač a kryt triedy 1 sú mimo týchto cien.
Fiber alebo MOPA marker – Kedy sa oplatí priplatiť si?
Či už potrebujete farby na nehrdzavejúcej oceli alebo titáne, čiernu na eloxovanom hliníku alebo znížené penenie plastov: podľa materiálov výrobcu značkovacích strojov má MOPA variabilný čas impulzu (2–500 ns), zatiaľ čo štandardné vlákno má pevný čas impulzu. Pre čísla, kódy a logá postačuje vlákno s Q-switchom. Doplatky v katalógu obchodu B (netto, k októbru 2026): 15 121,95 PLN za 30W vlákno oproti 24 390,24 PLN za 30W MOPA.
20W alebo 30W laserový značkovač – oplatí sa priplatiť si?
Pre čísla, kódy a logá na oceli a hliníku postačujú obe triedy; 30 W vytvára väčšie výplne a funguje rýchlejšie. V jednom katalógu je príplatok mierny (obchod B: 10 569,11 PLN oproti 15 121,95 PLN netto), ale 30 W v jednom obchode môže byť lacnejší ako 20 W v inom. Porovnávajte konfigurácie, nie watty.
Ktorú pracovnú plochu si mám vybrať: 110 × 110 alebo 200 × 200 mm?
Taký, ktorý zachytí najväčší diel alebo rozsah dielov označených v jednom nastavení. Väčšie zorné pole znamená väčšie miesto a nižšiu hustotu výkonu, ale aj väčšiu pracovnú vzdialenosť a hĺbku ostrosti.
Zdroje
- https://roboteus.com/sk/stroje/laserove-znackovace/znackovac-vlakien-rbz-2020/ – parametre RBZ 2020
- https://roboteus.com/sk/stroje/laserove-znackovace/uv-laserovy-popisovac-roboteus-rbz1515uv/ – parametre RBZ 1515UV
- https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — výkon DPM laseru „bežne 10 – 100 W“
- https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — triedy podľa PN-EN 60825-1:2014-11, okuliare PN-EN 207:2017, príklad OD ≈ 5, povinnosti zamestnávateľa
Redakčná poznámka
Cenové ponuky uvedené v texte pochádzajú z webových stránok predajcov k októbru 2026 a môžu sa zmeniť; väčšina z nich sú propagačné ceny, preto si pred rozhodnutím overte aktuálnu ponuku a konfiguráciu. Deklarované rýchlosti, životnosť a minimálne rozmery značky závisia od konkrétneho stroja, šošovky a materiálu. Tento text nenahrádza pokyny výrobcu ani predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci týkajúce sa práce s lasermi, najmä s lasermi triedy 4.

