ROBOTEUS / ZNALOSTI

1. 11. 2026

Laserový popisovač na kov: DataMatrix bez chyb při čtení

Laserový značkovací stroj na kov: tabulka „co označujeme“, moduly DataMatrix dle GS1, hodnocení kvality dle ISO/IEC 29158, sled operací a výběr zdroje napájení.

Laserový popisovač na kov: DataMatrix bez chyb při čtení

Typická nabídka končí výkonem, provozním dosahem a rychlostí „až 7000 mm/s“. Mezitím se laserový značkovač kovů v zařízení, které označuje díly pro automobilový průmysl, elektroniku nebo lékařské aplikace, neposuzuje podle toho, zda „vytváří kód“, ale spíše podle toho, zda tento kód dokáže ověřovatel přečíst po lakování, zinkování nebo sterilizaci a zda projde auditem zákazníka.

Tento text doplňuje to, co není uvedeno v kartách produktů: požadavky na jednotlivé typy značek, standardy kvality kódu DataMatrix a velikosti modulů dle GS1, pořadí značení a zpracování a rozdíly mezi stacionárními, mobilními a linkovými stanicemi – čísla vždy s uvedením zdroje.

Referenčním měřítkem je vláknový značkovač RBZ 2020 s 50W zdrojem Raycus, jehož cena je zohledněna v procesu. Obecná kritéria výběru jsou popsána v textu o výběru laserového značkovač ; zde se zabýváme výhradně kovem a identifikací.

1. Co označujeme na kovu: tabulka požadavků

Pět typů postav představuje pět úkolů pro stejnou galvohlavici; liší se v tom, co určuje kvalitu.

Co označujeme? Typický proces kovů Co určuje kvalitu Pole a hora Čas na umění
Sériové číslo, šarže, datum žíhání (černé bez ztráty barvy) na nerezové oceli a titanu; gravírování povrchu na oceli a hliníku; odstranění anodové vrstvy kontrast; minimální výška znaků (RBZ 2020: 0,3 mm) malé pole; točna vedle válců zlomek sekundy až několik sekund
DataMatrix / QR kód jako výše, s plným vyplněním modulu kontrast, uniformita modulu, klidová zóna; vyhodnocení dle normy ISO/IEC 15415 nebo ISO/IEC TR 29158 kód + tichá zóna + montážní tolerance celá datová matice „za méně než 1 s“
Logo, grafika žíhání nebo gravírování s rastrovým výplní rovnoměrnost plnění, opakovatelnost odstínu pole s rezervou sekundy až minuty
Promoce, stupnice tenké vektorové čáry, jeden průchod přesnost polohování (RBZ 2020: 0,01 mm) celá stupnice v terénu krátké, bez výplní
Typový štítek, CE text a piktogramy na eloxovaném hliníku nebo nerezové oceli trvanlivost v provozních podmínkách stroje polní deska (RBZ 2020: 200 × 200 mm) sekundy až minuty, v závislosti na naplnění

Čas v posledním sloupci je záměrně popisný – závisí na dioptrii, čočce, výplni a materiálu; změřte si ho vyzkoušením na vlastní kůži.

2. Normy kvality kódu: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 a ISO/IEC TR 29158

Tři standardy požadované zákazníky popisují tři různé věci. Norma ISO/IEC 16022 definuje symboliku Data Matrix. Podle směrnice GS1 DataMatrix je v aplikacích GS1 přijatelná pouze varianta ECC 200, jediná s korekcí chyb Reed-Solomon. GS1 DataMatrix se od běžné Data Matrix liší úvodním znakem FNC1.

Norma ISO/IEC 15415 hodnotí kvalitu tištěných symbolů. GS1 výslovně uvádí, že „norma ISO/IEC 15415 není dostatečná k měření kvality symbolů DPM“, tedy těch, které jsou vyznačeny přímo na součásti. Pro tento účel se používá norma ISO/IEC TR 29158 (směrnice AIM DPM) a výsledek se nazývá „stupeň DPM“. Známka je číselná, v rozmezí od 4,0 (nejlepší) do 0,0, s písmennými ekvivalenty A–F. Podle společnosti Axicon, výrobce ověřovačů, norma ISO/IEC 15415 hodnotí osm parametrů a „parametr s nejnižším stupněm se stává celkovým stupněm“:

Parametr (ISO/IEC 15415) Co se tím měří? Co to snižuje při značení laserem
Dekódovat zda je symbol dekódován poškozený vzor, ​​modul příliš malý vzhledem k bodu
Kontrast symbolů rozdíl v jasu modulů špatné žíhání, šedá rytina na hliníku, odlesky
Modulace uniformita kontrastu nerovnoměrné plnění, změna zaměření křivky
Axiální nerovnoměrnost proporce symbolů nesprávná kalibrace galvanického pole
Nejednotnost mřížky odchylka mřížky modulu jak je uvedeno výše plus vibrace při montáži
Nepoužitá oprava chyb rezerva na opravu chyb cokoli nad touto hodnotou; nízká hodnota je hraniční kód
Opraveno poškození vzoru poškození vzorů L a hodin rozbité břehy, odlupování
Růst tisku zvýšení nebo snížení modulů příliš velká skvrna nebo moc, roztavené okraje

Výsledek dává smysl pouze za daných podmínek měření. GS1 jej ukládá jako sklon/clonu/vlnovou délku/úhel, např. „3,0/10/660“, a pro DPM přidává kódy osvětlení (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Minimální sklon musí být specifikován v normě zákazníka pro danou aplikaci; GS1 používá jako příklad 1,5.

3. Velikost modulu a laserový bod: čísla z GS1

Rozměr X je velikost jedné buňky čárového kódu. GS1 poskytuje samostatné tabulky pro přímé značení; níže jsou uvedeny minimální, cílové a maximální hodnoty.

Aplikace (dle směrnice GS1 DataMatrix) Rozměr X min / cíl / max Požadovaná kvalita (notace GS1)
Zdravotní péče, tištěné symboly 0,254 / 0,380 / 0,495 mm 1.5.08.660
DPM, nelékařské prostředky 0,254 / 0,300 / 0,615 mm 1.5.06.660
DPM-A (Laser, leptání – kombinované moduly), Malé lékařské nástroje 0,100 / 0,200 / 0,300 mm DPM1.5/04-12/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)
DPM-B (bodový úder – nepropojené moduly) 0,200 / 0,300 / 0,495 mm DPM1.5/08-20/650/(45Q 30Q 30T 30S 90)

Dvě pravidla ze stejné směrnice: klidová zóna 1X na každé ze čtyř stran je povinná a pod 1X symbol neprojde ověřením; měřicí apertura je obvykle 40–80 % maximálního rozměru X aplikace.

Jak to souvisí se strojem? Dílny (A–D) deklarují minimální šířky vláknových čar v rozmezí od 10 µm (dílna C) do 15 µm (dílna D) a 50 µm (dílna B). Modul 0,100 mm z tabulky GS1 představuje několik šířek čar, zatímco modul 0,300 mm představuje zhruba tucet; každý modul je vyplněn několika dotýkajícími se čarami a sousední moduly se slučují do souvislých polí – proto GS1 označuje typ A, „propojené moduly“, na rozdíl od samostatných mikroteček (typ B). Důležitější než „minimální čára“ je proto opakovatelnost: přesnost polohování (RBZ 2020: 0,01 mm) a konzistentní ostrost v celém poli.

Předpokládejme například kód se 16 řádky a sloupci s modulem 0,300 mm: symbol je dlouhý 4,8 mm a s tichou zónou 1X na každé straně je široký 5,4 mm. Toto je ilustrace, nikoli doporučení; velikost symbolu závisí na množství dat a čtečce.

Kontrast závisí na kovu. Podle výrobce gravírovacího stroje vytváří gravírování na holém hliníku odstíny šedé, nikoli černé, což neruší ověření 2D kódu. Na eloxovaném hliníku paprsek odstraňuje barvivo v oxidové vrstvě a zanechává světlou stopu (podle JPT). Na nerezové oceli a titanu vzniká černá stopa žíháním bez ztráty (podle dvou výrobců laserů), jak je popsáno v textu o černi a hloubce laserového gravírování v kovu (zdroj v polštině) .

4. GS1 a UDI: Kdy je vyžadován kód na kovu

U zdravotnických prostředků není identifikace možná. Podle linky UDI Helpdesk Evropské komise (MDR 2017/745, příloha VI, část C, bod 4.10) musí opakovaně použitelné prostředky nést nosič UDI na samotném prostředku a pokud jsou mezi jednotlivými použitími čištěny, dezinfikovány, sterilizovány nebo znovu zpracovávány, musí nosič zůstat po každém takovém procesu trvalý a čitelný. Výjimky: pokud by přímé označení narušilo bezpečnost nebo výkon prostředku nebo není proveditelné.

Trvanlivost po přepracování je specifický test. JPT doporučuje sterilizaci párou při 134 °C jako test expozice pro žíhanou značku. Výrobce průmyslových laserů popisuje složitější případ: pasivace v kyselině dusičné „bohužel také odstraňuje laserové značky“. Podle výrobce lze na ocelích 304 a 316 dosáhnout tmavé značky odolné vůči pasivaci a autoklávování; složitější případy vyžadují UV nebo pikosekundové zdroje. Výrobce doporučuje pasivační test na stroji.

Mimo medicínu jsou požadavky diktovány aplikačním standardem klienta – požádejte o něj před testováním, protože na něm závisí výběr modulu, procesu a ověřovače.

5. Čitelnost po zpracování: posloupnost operací

Nejčastějším důvodem nečitelných kódů není stroj, ale trasa: značka vytvořená před operací, která kód zakrývá nebo odstraňuje, přestává existovat.

Operace dodatečného razítka Označit před nebo po Proč (s uvedením zdroje)
Lakování, práškové lakování po — ablace povlaku poskytuje kontrast; před — pouze hluboká rytina Podle výrobce stroje je typická gravírovací síla 10–50 µm; povlak pokrývá značku na desce.
Zinkování, pokovování po, jako ablace povlaku (pokovené kovy poskytují vysoký kontrast); před – pouze hluboké gravírování Podle výrobce laseru bodový úder „odolává i následným pokovovacím procesům“, protože je hluboký; laser musí gravírovat stejně hluboko. Poznámka: ablace zinku odhaluje ocel v kódovém poli a lokálně odstraňuje ochranu proti korozi – u dílů vystavených korozi to ověřte testem.
Broušení, tryskání, leštění po odstraňují vrchní vrstvu, ve které leží žíhací a gravírovací desky
Tepelné zpracování po; kontrola žíhání hotové konstrukce Barva žíhání závisí na oxidové vrstvě (dle JPT)
Pasivace nerezové oceli parametry obou procesů by měly být vybrány společně; povinný test Podle výrobce laseru má pasivace po žíhání „tendenci degradovat značku“
Mytí, sterilizace, práce s kapalinami žíhání bez ztrát Podle JPT je riziko štěrbinové koroze po žíhání velmi nízké, po gravírování vysoké.

Základní pravidlo: označte kód na posledním povrchu, na kterém bude díl použit. Pokud musí být značka přítomna z první operace, zvolte hlubší gravírování, než jaké odstraní následné operace, a vezměte v úvahu čas s ohledem na náklady na hloubku.

6. Stacionární, přenosné nebo inline

Tyto tři typy stanic se neliší kvalitou značení, ale tím, co je třeba zajistit kolem hlavy.

Typ pozice Příklady Za co? Co je třeba zajistit
Stacionární se sloupem a stolem RBZ 2020 (rastrový stůl M6, nožní spínač, 50 kg); 20W optické vlákno (prodejna B); 30W optické vlákno Raycus 150×150 mm (prodejna C) série na stole, zařízení pro několik kusů montážní zařízení, podpěra, pouzdro nebo stojan třídy 4 s ochrannými brýlemi
Přenosný optické vlákno 20 W (obchody B a C; také napájené z baterie v B); mobilní (obchod A, 6,8 kg dle karty) prvky, které se nevejdou pod sloup: rámy, nádrže, stroje zákazníka stabilní aplikace, protože ostrost a kódová mřížka závisí na poloze hlavy; ověření po každé aplikaci
Vložený značení za chodu (v popisu RBZ 1515UV, UV zdroje pro plasty; pro kovy se informujte o vlákně se vstupem pro enkodér); systémy s CCD kamerou a pásovým podavačem (50 W v dílně C; dílna A) každý kus na dopravníku, malé díly signály start/stop a data z nadřazeného systému, kodéru, ověřovače za stanicí

Čisté katalogové ceny (k říjnu 2026): stacionární od 8 500 PLN (prodejna B, 20 W) a 9 900 PLN (prodejna C, 30 W), přenosné od 7 800,00 PLN (prodejna C, 20 W) do 14 634,15 PLN (prodejna B, baterie 20 W), systémy s napájecím zdrojem a CCD kamerou 40 000,00 PLN za kus (prodejny C a A), RBZ 2020 – stanovení ceny za proces; prodejna A deklaruje leasing „od 250 PLN/měsíc“ za přenosný 30 W (prohlášení prodejny, nikoli nabídka financování) a kompletní tabulka podle výkonu je sestavena v textu o výběru laserového popisovače .

Rychlost je argumentem pro inline laser: podle výrobce značení značí vláknový značkovací stroj celou datovou matici za méně než 1 sekundu, zatímco mikrobodové značení (bodové ražení) vyžaduje 3–8 sekund na označení. Odchylka ručně aplikované hlavy od kolmosti porušuje parametry axiální a rastrové nerovnoměrnosti z oddílu 2.

7. Výkon a zdroj: Co stačí pro kódy a co pro hluboké gravírování

Pro čísla, kódy a loga na oceli a hliníku postačí vlákno v jakékoli výkonové třídě nabízené v obchodech; podle GS1 mají lasery DPM „běžně výkon 10–100 W“. Výkon kupuje čas pro výplně a hloubku pro gravírování; sám o sobě nezlepšuje klasifikaci kódu.

RBZ 2020 jako reference: zdroj Raycus 50 W, pole 200 × 200 mm, provozní rychlost až 7000 mm/s, přesnost 0,01 mm, minimální znak 0,3 mm, řídicí jednotka EZCAD, chlazení vzduchem, volitelná rotační osa. Výrobce uvádí aplikace: čárové kódy, QR kódy, sériová čísla, loga na kovech a vybraných plastech, štítky. 50 W poskytuje kapacitu pro odstraňování povlaků a gravírování ve více krocích bez prodlužování běhu.

Kdy nestačí vlákno s Q-switchem? Pokud zákazník požaduje černý značku na lesklém eloxovaném hliníku nebo opakovatelné barvy na nerezové oceli a titanu, je to podle výrobců značení doménou MOPA s nastavitelnou délkou pulzu. Pokud je kov vysoce reflexní (měď, stříbro, zlato), výrobce značení doporučuje UV záření jako možnost s tím, že vlákno je obvykle rychlejší.

Je laser nejlepší metodou pro mikrotečky, tisk nebo štítky? Srovnání technik je uvedeno v textu o permanentním značení dílů (zdroj v polštině) .

8. Stanice: ověřovací, čtecí, extrakční a laserová třída

Ověřovatel není čtenář. Čtenář reaguje „přečteno“ nebo „nepřečetl“; ověřovatel měří osm parametrů při specifické cloně, vlnové délce a úhlu osvětlení a vydává hodnocení. Kód, který čtenář přečte v dílně, může obdržet hodnocení pod prahovou hodnotou zákazníka; pokud se jedná o značení podle standardu zákazníka, je ověřovatel součástí stanice.

Odsávání je nutné i u kovů, protože prach a oxidy z žíhání a gravírování se usazují na čočce. Třída laseru se vztahuje na celou stanici: otevřená galvanická hlava je laser třídy 4, zatímco uzavřený stroj může být třídy 1 podle Ústředního institutu pro ochranu práce a Národního výzkumného ústavu (CIOP-PIB). Výběr krytu, skel a odsávání je popsán v textu o výběru značkovacího stroje. Přehled strojů naleznete v kategorii laserového značení Roboteus ; pro cenovou nabídku RBZ 2020 uveďte prosím materiál, obsah značení, velikost šarže a normu kvality kódu.

Často kladené otázky

Který laserový popisovač kovů je vhodný pro kódy DataMatrix?

Vlákno 1064 nm v jakékoli výkonové třídě z polských obchodů (20 W, 30 W, 50 W) vytvoří kód DataMatrix na oceli a hliníku. Vyhodnocení kódu je určeno vybraným modulem pro velikost bodu, plnicí výkon, 1X klidovou zónu a plochu povrchu, nikoli watty. Rozhodující je váš test a měření ověřovatelem, než datový list.

Značí laserový značkovací laser hliník a měď?

Například hliník: holý hliník vytváří odstíny šedi, zatímco eloxovaný hliník vytváří jasnou stopu po odstranění barviva v oxidové vrstvě (podle JPT). Měď je vysoce reflexní, ale výrobce laseru uvádí mezi kovy pro vlákno měď, bronz a stříbro a dodavatel laseru popisuje přímé gravírování nepovlakované mosazi; výrobce značení navrhuje UV záření jako alternativu s tím, že vlákno je obvykle rychlejší.

Jaký je výkon značkovacího stroje z nerezové oceli?

Pro žíhaná čísla a kódy (černá bez ztráty) postačují třídy 20-30 W; 50 W, jako v RBZ 2020, poskytuje prostor pro vyplňování a gravírování. Barvy a opakovatelná černá s nastavitelným pulsem se nazývají MOPA; pro pasivaci po značení se parametry obou procesů volí společně (kapitola 5).

Je pro značení DataMatrix dostatečný přenosný značkovací stroj?

U velkých součástek ano, ale každý kód z ruční aplikace vyžaduje ověření, protože naklonění hlavy zkresluje mřížku modulů. V katalozích (netto, k říjnu 2026) jeden obchod uvádí cenu přenosného 20W od 7 800,00 PLN, jiný od 12 000 PLN a třetí uvádí cenu přenosného 20W na 13 000 PLN. Pro stolní a linkovou výrobu je lepší stacionární stroj s upínacím přípravkem nebo systém s podavačem.

Zdroje

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — Parametry a aplikace RBZ 2020
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — značení za chodu v popisu RBZ 1515UV
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — Směrnice GS1 DataMatrix: ECC 200, FNC1, tabulky rozměrů X pro zdravotnictví a DPM, klidová zóna 1X, clona 40–80 %, záznam o hodnocení, ISO/IEC 15415 vs. ISO/IEC TR 29158, výkon laseru DPM 10–100 W
  • https://axicon.com/2d-barcode-verification – osm parametrů normy ISO/IEC 15415, pravidlo nejnižšího skóre, formát záznamu výsledků
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI na opakovaně použitelných prostředcích (MDR 2017/745, příloha VI, část C, bod 4.10)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — žíhaný oxid, štěrbinová koroze, sterilizace párou 134 °C
  • https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ – Jasná značka na eloxovaném hliníku
  • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — třídy dle PN-EN 60825-1:2014-11, skla PN-EN 207:2017, příklad OD ≈ 5

Redakční poznámka

Uvedené ceny v textu pocházejí z webových stránek prodejců k říjnu 2026 a mohou se změnit. Před rozhodnutím si prosím zkontrolujte aktuální nabídku a konfiguraci. Velikosti modulů a prahové hodnoty kvality kódu jsou odvozeny z pokynů GS1 z roku 2018 a mohou být v pozdějších vydáních aktualizovány. Závazná je aplikační norma zákazníka. Parametry značení závisí na stroji, čočce a materiálu a text nenahrazuje pokyny výrobce ani předpisy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci s lasery, zejména třídy 4.