Типова пропозиція закінчується потужністю, робочим діапазоном та швидкістю «до 7000 мм/с». Тим часом, лазерний маркер для металу на об'єкті, що маркує деталі для автомобільної, електронної або медичної промисловості, оцінюється не за тим, чи «створює він код», а за тим, чи може цей код бути зчитаний верифікатором після фарбування, цинкування або стерилізації, і чи проходить він аудит клієнта.
Цей текст доповнює те, чого немає в картках товарів: вимоги до кожного типу маркування, стандарти якості коду DataMatrix та розміри модулів згідно з GS1, порядок маркування та обробки, а також відмінності між стаціонарними, мобільними та лінійними станціями – номери завжди з атрибуцією.
Еталоном є волоконний маркер RBZ 2020 з джерелом Raycus потужністю 50 Вт, ціна якого враховує процес. Загальні критерії вибору описані в тексті про те, як вибрати лазерний маркер (джерело польською) ; тут ми розглядаємо виключно метал та ідентифікацію.
1. Що ми маркуємо на металі: таблиця вимог
П'ять типів персонажів – це п'ять завдань для однієї й тієї ж гальвоголовки; вони відрізняються тим, що визначає якість.
| Що ми позначаємо? | Типовий процес обробки металу | Що визначає якість | Поле та кріплення | Час для мистецтва |
|---|---|---|---|---|
| Серійний номер, партія, дата | відпал (чорний без втрат) на нержавіючій сталі та титані; гравіювання поверхні на сталі та алюмінії; видалення анодного шару | контрастність; мінімальна висота символів (RBZ 2020: 0,3 мм) | невелике поле; поворотний стіл поруч із роликами | від частки секунди до кількох секунд |
| DataMatrix / QR-код | як вище, з повним заповненням модуля | контрастність, однорідність модуля, тиха зона; оцінювання згідно з ISO/IEC 15415 або ISO/IEC TR 29158 | код + зона тиші + монтажний допуск | вся матриця даних «менше ніж за 1 с» |
| Логотип, графіка | відпал або гравіювання з растровим заповненням | рівномірність заповнення, повторюваність відтінку | поле з резервом | секунди до хвилин |
| Градація, шкала | тонкі векторні лінії, один прохід | точність позиціонування (RBZ 2020: 0,01 мм) | весь масштаб у полі | короткі, без пломб |
| Паспортна табличка, CE | текст та піктограми на анодованому алюмінії або нержавіючій сталі | довговічність в умовах експлуатації машин | польова плита (RBZ 2020: 200 × 200 мм) | від секунд до хвилин, залежно від заповнення |
Час в останньому стовпці навмисно вказаний як описовий — він залежить від оптичної сили, лінзи, начинки та матеріалу; виміряйте його, протестувавши на власному ділянці.
2. Стандарти якості коду: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 та ISO/IEC TR 29158
Три стандарти, що вимагаються клієнтами, описують три різні речі. ISO/IEC 16022 визначає символіку Data Matrix. Згідно з Керівництвом GS1 DataMatrix, у застосунках GS1 прийнятний лише варіант ECC 200, єдиний з корекцією помилок Ріда-Соломона. GS1 DataMatrix відрізняється від звичайної Data Matrix початковим символом FNC1.
Стандарт ISO/IEC 15415 оцінює якість друкованих символів. GS1 чітко зазначає, що «стандарт ISO/IEC 15415 недостатній для вимірювання якості символів DPM», тобто тих, що нанесені безпосередньо на деталь. Для цієї мети використовується стандарт ISO/IEC TR 29158 (керівні принципи AIM DPM), а результат називається «оцінкою DPM». Оцінка є числовою, в діапазоні від 4,0 (найкраща) до 0,0, з літерними еквівалентами A–F. Згідно з Axicon, виробником верифікаторів, ISO/IEC 15415 оцінює вісім параметрів, і «параметр з найнижчою оцінкою стає загальною оцінкою»:
| Параметр (ISO/IEC 15415) | Що воно вимірює? | Що зменшує його при лазерному маркуванні |
|---|---|---|
| Розшифрувати | чи символ декодовано | пошкоджений візерунок, модуль занадто малий відносно плями |
| Контраст символів | різниця в яскравості модулів | поганий відпал, сіре гравіювання на алюмінії, відблиски |
| Модуляція | однорідність контрасту | нерівномірне заповнення, зміна фокусу на кривій |
| Осьова неоднорідність | пропорції символів | неправильне калібрування гальвополя |
| Неоднорідність сітки | відхилення сітки модуля | як зазначено вище, плюс вібрації при монтажі |
| Невикористана корекція помилок | резерв виправлення помилок | будь-що вище; низьке значення є пограничним кодом |
| Виправлено пошкодження візерунка | пошкодження L-подібної та тактової візерунків | розбиті берегові лінії, відколювання |
| Зростання друкованих матеріалів | збільшення або зменшення модулів | занадто велика пляма або потужність, оплавлені краї |
Результат має сенс лише за умов вимірювання. GS1 зберігає його як кут нахилу/апертуру/довжину хвилі/кут, наприклад, "3.0/10/660", а для DPM додає коди освітлення (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Стандарт застосування замовника повинен вказувати мінімальний кут нахилу; GS1 використовує 1.5 як приклад.
3. Розмір модуля та лазерна пляма: цифри з GS1
Розмір X – це розмір однієї комірки штрих-коду. GS1 надає окремі таблиці для безпосереднього маркування; нижче наведено мінімальне, цільове та максимальне значення.
| Застосування (відповідно до Керівництва GS1 DataMatrix) | Розмір X мін / ціль / макс | Необхідна якість (позначення GS1) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Охорона здоров'я, друковані символи | 0,254 / 0,380 / 0,495 мм | 1.5/08/660 | ||||
| DPM, немедичні вироби | 0,254 / 0,300 / 0,615 мм | 1.5/06/660 | ||||
| DPM-A (лазерне травлення – комбіновані модулі), малі медичні інструменти | 0,100 / 0,200 / 0,300 мм | ДПМ1.5/04-12/650/(45Q | 30Q | 30Т | 30-ті роки | 90) |
| DPM-B (точковий ударний удар – непідключені модулі) | 0,200 / 0,300 / 0,495 мм | ДПМ1.5/08-20/650/(45Q | 30Q | 30Т | 30-ті роки | 90) |
Два правила з однієї й тієї ж інструкції: зона спокою 1X з кожної з чотирьох сторін є обов'язковою, а нижче 1X символ не пройде перевірку; апертура вимірювання зазвичай становить 40-80% від максимального розміру X застосування.
Як це пов'язано з машиною? Цехи (A–D) декларують мінімальну ширину волоконних ліній від 10 мкм (цех C) до 15 мкм (цех D) та 50 мкм (цех B). Модуль 0,100 мм з таблиці GS1 представляє кілька ширин ліній, тоді як модуль 0,300 мм представляє приблизно десяток; кожен модуль заповнений кількома лініями, що дотикаються, а сусідні модулі зливаються в безперервні поля — звідси GS1 має тип A, «зв'язані модулі», на відміну від окремих мікроточок (тип B). Тому важливішою за «мінімальну лінію» є повторюваність: точність позиціонування (RBZ 2020: 0,01 мм) та стабільна різкість по всьому полю.
Наприклад, припустимо код із 16 рядками та стовпцями з модулем 0,300 мм: символ має довжину 4,8 мм та зону мовчання 1X з кожного боку, шириною 5,4 мм. Це ілюстрація, а не рекомендація; розмір символу залежить від обсягу даних та зчитувача.
Контраст залежить від металу. За словами виробника гравірувального верстата, гравірування на голому алюмінії створює відтінки сірого, а не чорного, що не заважає верифікації 2D-коду. На анодованому алюмінії промінь видаляє барвник у оксидному шарі, залишаючи яскравий слід (згідно з JPT). На нержавіючій сталі та титані чорний слід створюється шляхом відпалу без втрат (згідно з двома виробниками лазерів), як обговорюється в тексті про чорноту та глибину лазерного гравірування в металі (джерело польською) .
4. GS1 та UDI: Коли потрібен код на металі
Для медичних виробів ідентифікація не є варіантом. Згідно з довідковою службою UDI Європейської Комісії (MDR 2017/745, Додаток VI, Частина C, пункт 4.10), багаторазові вироби повинні мати носій UDI на самому виробі, і якщо вони очищаються, дезінфікуються, стерилізуються або повторно обробляються між використаннями, носій повинен залишатися постійним та розбірливим після кожного такого процесу. Винятки: коли пряме маркування заважатиме безпеці або роботі виробу або є неможливим.
Довговічність після повторної обробки – це спеціальне випробування. JPT рекомендує стерилізацію парою при 134°C як випробування на вплив відпаленої позначки. Виробник промислових лазерів описує складніший випадок: пасивація в азотній кислоті, «на жаль, також видаляє лазерні позначки». За словами виробника, темну позначку, стійку до пасивації та автоклавування, можна отримати на сталях 304 та 316; складніші випадки вимагають УФ- або пікосекундних джерел. Виробник рекомендує проводити випробування на пасивацію на машині.
Поза медициною вимоги диктуються стандартом застосування клієнта – запитайте про нього перед тестуванням, оскільки від цього залежить вибір модуля, процесу та верифікатора.
5. Читабельність після обробки: послідовність операцій
Найпоширеніша причина нечитабельних кодів криється не в машині, а в маршруті: позначка, зроблена перед операцією, яка його закриває або видаляє, перестає існувати.
| Операція постмаркування | Позначка «до» або «після» | Чому (із зазначенням джерела) |
|---|---|---|
| Фарбування, порошкове покриття | після — абляція покриття дає контраст; до — лише глибоке гравіювання | За даними виробника машини, типова товщина гравіювання становить 10–50 мкм; покриття покриває відбиток пластини. |
| Оцинкування, гальванічні покриття | після, як абляція покриття (плаковані метали дають високий контраст); до – тільки глибоке гравіювання | За словами виробника лазера, точковий ударний слід «витримує процеси після нанесення покриття», оскільки він глибокий; лазер повинен гравірувати так само глибоко. Примітка: абляція цинку оголює сталь у полі коду та локально видаляє захист від корозії — для деталей, що піддавалися корозії, перевірте це за допомогою випробування. |
| Шліфування, дробоструминна обробка, полірування | після | вони видаляють верхній шар, в якому лежать пластини для відпалу та гравіювання |
| Термічна обробка | після; перевірка відпалу готової конструкції | колір відпалу залежить від оксидного шару (згідно з JPT) |
| Пасивація нержавіючої сталі | параметри обох процесів слід вибирати разом; обов'язкове тестування | За словами виробника лазера, пасивація після відпалу «має тенденцію до погіршення якості маркування». |
| Миття, стерилізація, робота з рідинами | відпал без втрат | Згідно з JPT, ризик щілинної корозії після відпалу дуже низький, після гравіювання — високий. |
Емпіричне правило: нанесіть код на останню поверхню, на якій буде використана деталь. Якщо позначка має бути присутня після першої операції, виберіть гравіювання глибше, ніж те, що буде видалено наступними операціями, і враховуйте час, оскільки глибина проходить.
6. Стаціонарні, портативні або вбудовані
Три типи станцій відрізняються не якістю знаку, а тим, що потрібно забезпечити навколо голови.
| Тип посади | Приклади | Для чого? | Що потрібно забезпечити |
|---|---|---|---|
| Стаціонарний з колоною та столом | RBZ 2020 (растровий стіл M6, ножний перемикач, 50 кг); оптоволоконний кабель 20 Вт (цех B); оптоволоконний кабель Raycus 30 Вт 150×150 мм (цех C) | серія на столі, прилади для кількох штук | монтажний пристрій, стійка, корпус або стійка класу 4 із захисними окулярами |
| Портативний | оптоволоконний 20 Вт (магазини B та C; також працює від батарейок у B); мобільний (магазин A, 6,8 кг згідно з карткою) | елементи, які не помістяться під колону: рами, резервуари, машини замовника | стабільне застосування, оскільки різкість та кодова сітка залежать від положення головки; перевірка після кожного застосування |
| Вбудований | маркування на льоту (в описі RBZ 1515UV, джерела ультрафіолетового випромінювання для пластмас; для металу запитайте про оптоволокно з входом енкодера); системи з CCD-камерою та стрічковим живильником (50 Вт у цеху C; цех A) | кожна деталь на конвеєрі, дрібні деталі | сигнали запуску/зупинки та дані від головної системи, кодера, верифікатора постстанції |
Ціни нетто (станом на жовтень 2026 року): стаціонарні від 8 500 злотих (магазин B, 20 Вт) та 9 900 злотих (магазин C, 30 Вт), портативні від 7 800,00 злотих (магазин C, 20 Вт) до 14 634,15 злотих (магазин B, акумулятор 20 Вт), системи з живильником та CCD-камерою по 40 000,00 злотих кожна (магазини C та A), RBZ 2020 — ціноутворення на процес; магазин A декларує лізинг «від 250 злотих/місяць» за портативний 30 Вт (декларація магазину, а не пропозиція фінансування), а повна таблиця відповідно до потужності складена в тексті про вибір лазерного маркера (джерело польською) .
Швидкість є аргументом на користь лінійного лазера: за даними виробника маркування, волоконно-оптична маркувальна машина маркує всю матрицю даних менш ніж за 1 секунду, тоді як мікроточкове (точкове ударне) маркування вимагає 3–8 секунд на мітку. Відхилення ручно накладеної головки від перпендикулярності порушує параметри осьової та сіткової неоднорідності з розділу 2.
7. Потужність та джерело: чого достатньо для кодів і чого достатньо для глибокого гравіювання
Для цифр, кодів та логотипів на сталі та алюмінії достатньо оптоволоконного кабелю будь-якого класу потужності, що пропонується в магазинах; згідно з GS1, лазери DPM «зазвичай мають потужність 10-100 Вт». Потужність дає час для заливки та глибину для гравіювання; сама по собі вона не покращує градацію коду.
RBZ 2020 як довідка: джерело Raycus 50 Вт, поле 200 × 200 мм, робоча швидкість до 7000 мм/с, точність 0,01 мм, мінімальний символ 0,3 мм, контролер EZCAD, повітряне охолодження, додаткова поворотна вісь. Виробник перераховує застосування: штрих-коди, QR-коди, серійні номери, логотипи на металах та вибраних пластиках, таблички. 50 Вт забезпечує можливість видалення покриття та гравіювання за кілька проходів без збільшення ходу.
Коли оптоволоконного випромінювання з Q-перемикачем недостатньо? Коли клієнту потрібна чорна мітка на яскравому анодованому алюмінії або повторювані кольори на нержавіючій сталі та титані, за словами виробників маркування, це сфера застосування MOPA з регульованою тривалістю імпульсу. Коли метал має високу відбивну здатність (мідь, срібло, золото), виробник маркування пропонує УФ-випромінювання як варіант, зазначаючи, що оптоволоконне випромінювання зазвичай швидше.
Чи є лазер найкращим методом для мікроточок, друку чи етикеток? Порівняння методів включено до тексту про перманентне маркування деталей (джерело польською) .
8. Станція: верифікатор, зчитувач, екстракційний та лазерний клас
Верифікатор не є зчитувачем. Зчитувач відповідає «зчитано» або «не зчитував»; верифікатор вимірює вісім параметрів за певної апертури, довжини хвилі та кута освітлення та видає оцінку. Код, який зчитує зчитувач у цеху, може отримати оцінку нижче порогу клієнта; якщо ви маркуєте відповідно до стандарту клієнта, верифікатор є частиною станції.
Відсмоктування також необхідне для металу, оскільки пил та оксиди від відпалу та гравіювання осідають на лінзі. Клас лазера застосовується до всієї станції: відкрита гальваноголовка є лазером 4 класу, тоді як закрита машина може бути класу 1 згідно з Центральним інститутом охорони праці та Національним дослідницьким інститутом (CIOP-PIB). Вибір корпусу, скла та відсмоктування описано в тексті про вибір маркувального верстата. Ви можете знайти огляд машин у категорії лазерного маркування Roboteus ; для отримання цінової пропозиції RBZ 2020, будь ласка, надайте матеріал, склад маркування, розмір партії та стандарт якості коду.
Часті запитання
Який металевий лазерний маркер підходить для кодів DataMatrix?
Волокно 1064 нм будь-якого класу потужності з польських магазинів (20 Вт, 30 Вт, 50 Вт) створюватиме код DataMatrix на сталі та алюмінії. Оцінка коду визначається вибраним модулем за розміром плями, потужністю заповнення, тихою зоною 1X та площею поверхні, а не ватами. Ваш тест та вимірювання за допомогою верифікатора є більш вирішальними, ніж технічні характеристики.
Чи буде лазер для маркування металу маркувати алюміній та мідь?
Наприклад, алюміній: чистий алюміній створює відтінки сірого, тоді як анодований алюміній створює яскравий слід після видалення барвника в оксидному шарі (згідно з JPT). Мідь має високий рівень відбивної сили, але виробник лазера вказує мідь, бронзу та срібло серед металів для волокна, а постачальник лазера описує пряме гравіювання непокритої латуні; виробник маркування пропонує УФ-випромінювання як альтернативу, зазначаючи, що волокно зазвичай швидше.
Яка потужність маркувального верстата з нержавіючої сталі?
Для відпалених номерів і кодів (чорний без втрат) достатньо класів потужності 20-30 Вт; 50 Вт, як у RBZ 2020, забезпечує простір для заповнення та гравіювання. Кольори та повторюваний чорний колір з регульованим імпульсом називаються MOPA; для пасивації після маркування параметри обох процесів вибираються разом (розділ 5).
Чи достатньо портативної маркувальної машини для маркування DataMatrix?
Для великих компонентів – так, але кожен код ручного нанесення потребує перевірки, оскільки нахил головки спотворює сітку модулів. У каталогах (чисті, станом на жовтень 2026 року) один магазин пропонує ціну на портативний 20-ватний виріб від 7800,00 злотих, інший – від 12000 злотих, а третій – 13000 злотих. Для настільного та лінійного виробництва краще підійде стаціонарний верстат із пристосуванням або система з подавальною машиною.
Джерела
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — Параметри та застосування RBZ 2020
- https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — маркування на льоту в описі RBZ 1515UV
- https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — Керівництво GS1 DataMatrix: ECC 200, FNC1, таблиці X-вимірів для охорони здоров'я та DPM, тиха зона 1X, апертура 40–80%, запис оцінювання, ISO/IEC 15415 проти ISO/IEC TR 29158, потужність лазера DPM 10–100 Вт
- https://axicon.com/2d-barcode-verification – вісім параметрів ISO/IEC 15415, правило найнижчого балу, формат запису результатів
- https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI на виробах багаторазового використання (MDR 2017/745, Додаток VI, Частина C, пункт 4.10)
- https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — відпалений оксид, щілинна корозія, стерилізація парою 134 °C
- https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ – Яскравий слід на анодованому алюмінії
- https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — класи згідно з PN-EN 60825-1:2014-11, окуляри PN-EN 207:2017, приклад зовнішнього діаметра ≈ 5
Редакційна примітка
Ціни в тексті вказані з веб-сайтів роздрібних продавців станом на жовтень 2026 року та можуть змінюватися. Перш ніж приймати рішення, будь ласка, перевірте поточну пропозицію та конфігурацію. Розміри модулів та порогові значення якості коду взяті з рекомендацій GS1 2018 року та можуть бути оновлені в наступних виданнях. Стандарт застосування замовника є обов'язковим. Параметри маркування залежать від машини, лінзи та матеріалу, і текст не замінює інструкцій виробника або правил охорони праці та техніки безпеки для роботи з лазерами, зокрема класу 4.

