ROBOTEUS / ВЕДЫ

01 лістапада 2026 г.

Лазерны маркіроўшчык для металу: DataMatrix без памылак чытання

Лазерная маркіровачная машына для металу: табліца «што мы маркіруем», модулі DataMatrix паводле GS1, ацэнка якасці паводле ISO/IEC 29158, паслядоўнасць аперацый і выбар крыніцы харчавання.

Лазерны маркіроўшчык для металу: DataMatrix без памылак чытання

Тыповая прапанова заканчваецца магутнасцю, працоўным дыяпазонам і хуткасцю «да 7000 мм/с». Тым часам металічны лазерны маркіроўшчык на аб'екце, які маркіруе дэталі для аўтамабільнай, электроннай або медыцынскай прамысловасці, ацэньваецца не па тым, ці «стварае ён код», а па тым, ці можа гэты код быць прачытаны верыфікатарам пасля афарбоўкі, ацынкавання або стэрылізацыі, і ці праходзіць ён аўдыт кліента.

Гэты тэкст дапаўняе тое, што адсутнічае ў картках прадуктаў: ​​патрабаванні да кожнага тыпу маркіроўкі, стандарты якасці кода DataMatrix і памеры модуляў у адпаведнасці з GS1, парадак маркіроўкі і апрацоўкі, а таксама адрозненні паміж стацыянарнымі, мабільнымі і лінейнымі станцыямі — нумары заўсёды з указаннем атрыбуцыі.

Эталонам з'яўляецца валаконны маркер RBZ 2020 з крыніцай Raycus магутнасцю 50 Вт, кошт якога ўлічваецца з улікам працэсу. Агульныя крытэрыі выбару апісаны ў тэксце пра тое, як выбраць лазерны маркер (крыніца на польскай) ; тут мы маем справу выключна з металам і ідэнтыфікацыяй.

1. Што мы маркіруем на метале: табліца патрабаванняў

Пяць тыпаў персанажаў — гэта пяць задач для адной і той жа галоўкі гальва; яны адрозніваюцца тым, што вызначае якасць.

Што мы адзначаем? Тыповы працэс металу Што вызначае якасць Поле і мацаванне Час для мастацтва
Серыйны нумар, партыя, дата адпал (чорны без страт) на нержавеючай сталі і тытане; гравіроўка паверхні на сталі і алюмініі; выдаленне аноднага пласта кантраснасць; мінімальная вышыня сімвалаў (RBZ 2020: 0,3 мм) невялікае поле; паваротны круг побач з ролікамі доля секунды да некалькіх секунд
DataMatrix / QR-код як вышэй, з поўным запаўненнем модуля кантраснасць, аднастайнасць модуля, ціхая зона; ацэнка ў адпаведнасці з ISO/IEC 15415 або ISO/IEC TR 29158 код + зона цішыні + мантажны дапушчальны вымяральны прыбор уся матрыца дадзеных «менш чым за 1 с»
Лагатып, графіка адпал або гравіроўка з растравым запаўненнем аднастайнасць запаўнення, паўтаральнасць адцення поле з рэзервам секунды да хвілін
Градацыя, шкала тонкія вектарныя лініі, адзін праход дакладнасць пазіцыянавання (RBZ 2020: 0,01 мм) увесь маштаб у полі кароткія, без пломбаў
Завадская шыльда, CE тэкст і піктаграмы на анадаваным алюмініі або нержавеючай сталі даўгавечнасць ва ўмовах эксплуатацыі машыны палявая пліта (RBZ 2020: 200 × 200 мм) секунды да хвілін, у залежнасці ад запаўнення

Час у апошнім слупку наўмысна паказаны як апісальны — ён залежыць ад сілы лінзы, лінзы, напаўнення і матэрыялу; вымерайце яго, пратэставаўшы на ўласным участку.

2. Стандарты якасці кода: ISO/IEC 16022, ISO/IEC 15415 і ISO/IEC TR 29158

Тры стандарты, якія патрабуюць кліента, апісваюць тры розныя рэчы. ISO/IEC 16022 вызначае сімволіку Data Matrix. Згодна з кіраўніцтвам GS1 DataMatrix, у прыкладаннях GS1 прымальны толькі варыянт ECC 200, адзіны з карэкцыяй памылак Рыда-Саламана. GS1 DataMatrix адрозніваецца ад звычайнай Data Matrix пачатковым сімвалам FNC1.

Стандарт ISO/IEC 15415 ацэньвае якасць друкаваных сімвалаў. У стандарты GS1 выразна заяўлена, што «стандарт ISO/IEC 15415 недастатковае значэнне для вымярэння якасці сімвалаў DPM», гэта значыць тых, якія нанесены непасрэдна на дэталь. Для гэтай мэты выкарыстоўваецца стандарт ISO/IEC TR 29158 (кіраўніцтва AIM DPM), і вынік называецца «адзнакай DPM». Адзнака мае лікавы характар ​​і вар'іруецца ад 4,0 (лепшая) да 0,0, з літарнымі эквівалентамі ад A да F. Паводле Axicon, вытворцы верыфікатараў, стандарт ISO/IEC 15415 ацэньвае восем параметраў, і «параметр з найніжэйшай адзнакай становіцца агульнай адзнакай»:

Параметр (ISO/IEC 15415) Што яно вымярае? Што памяншае яго пры маркіроўцы лазерам
Расшыфраваць ці дэкадзіраваны сімвал пашкоджаны малюнак, модуль занадта малы ў параўнанні з плямай
Кантраст сімвалаў розніца ў яркасці модуляў дрэнны адпал, шэрая гравіроўка на алюмініі, водбліскі
Мадуляцыя аднастайнасць кантрасту нераўнамернае запаўненне, змена фокусу на крывой
Восевая неаднастайнасць прапорцыі сімвалаў няправільная каліброўка гальваполя
Нераўнамернасць сеткі адхіленне сеткі модуляў як вышэй, плюс вібрацыі пры мантажы
Невыкарыстаная карэкцыя памылак рэзерв карэкцыі памылак усё, што вышэй за гэта; нізкае значэнне — гэта памежны код
Выпраўлена пашкоджанне ўзору пашкоджанне L- і гадзіннікавых шаблонаў разбітыя берагавыя лініі, адколванне
Рост друку павелічэнне або памяншэнне модуляў занадта вялікая пляма або магутнасць, расплаўленыя краю

Вынік мае сэнс толькі пры ўмовах вымярэння. GS1 захоўвае яго як град/апертура/даўжыня хвалі/вугал, напрыклад, «3.0/10/660», а для DPM дадае коды асвятлення (30Q, 45Q, 30T, 30S, 90). Стандарт прыкладання кліента павінен паказваць мінімальны град; GS1 выкарыстоўвае 1.5 у якасці прыкладу.

3. Памер модуля і лазерная пляма: лічбы з GS1

Памер X — гэта памер адной ячэйкі штрых-кода. GS1 прапануе асобныя табліцы для непасрэднай маркіроўкі; ніжэй прыведзены мінімальныя, мэтавыя і максімальныя значэнні.

Заява (у адпаведнасці з кіраўніцтвам GS1 DataMatrix) Памер X мін / мэта / макс Патрабаваная якасць (аб'ектыўная рэгістрацыя GS1)
Ахова здароўя, друкаваныя сімвалы 0,254 / 0,380 / 0,495 мм 1.5/08/660
DPM, немедыцынскія прылады 0,254 / 0,300 / 0,615 мм 1.5/06/660
DPM-A (лазернае травленне - камбінаваныя модулі), невялікія медыцынскія інструменты 0,100 / 0,200 / 0,300 мм DPM1.5/04-12/650/(45Q 30Q 30Т 30-я гады 90)
DPM-B (кропкавы ўдар - незлучаныя модулі) 0,200 / 0,300 / 0,495 мм DPM1.5/08-20/650/(45Q 30Q 30Т 30-я гады 90)

Два правілы з адной і той жа рэкамендацыі: абавязковая ціхая зона памерам 1X з кожнага з чатырох бакоў, і ніжэй за 1X сімвал не пройдзе праверку; вымяральная дыяфрагма звычайна складае 40-80% ад максімальнага памеру X прыкладання.

Як гэта звязана з машынай? У цэхах (A–D) заяўлена мінімальная шырыня ліній валакна ад 10 мкм (цэх C) да 15 мкм (цэх D) і да 50 мкм (цэх B). Модуль 0,100 мм з табліцы GS1 прадстаўляе некалькі шырынь ліній, а модуль 0,300 мм — прыкладна тузін; кожны модуль запоўнены некалькімі лініямі, якія датыкаюцца, а суседнія модулі зліваюцца ў суцэльныя палі — адсюль і тып А ў GS1, «злучаныя модулі», у адрозненне ад асобных мікракропак (тып B). Таму больш важнай, чым «мінімальная лінія», з'яўляецца паўтаральнасць: дакладнасць пазіцыянавання (RBZ 2020: 0,01 мм) і паслядоўная рэзкасць па ўсім полі.

Напрыклад, дапусцім код з 16 радкамі і 16 слупкамі з модулем 0,300 мм: сімвал мае даўжыню 4,8 мм і шырыню 5,4 мм з зонай маўчання 1X з кожнага боку. Гэта ілюстрацыя, а не рэкамендацыя; памер сімвала залежыць ад аб'ёму дадзеных і счытвальніка.

Кантраст залежыць ад металу. Паводле звестак вытворцы гравіравальнага станка, гравіроўка на чыстым алюмініі стварае адценні шэрага, а не чорнага колеру, што не перашкаджае праверцы 2D-кода. На анадаваным алюмініі прамень выдаляе фарбавальнік у аксідным пласце, пакідаючы яркі след (паводле JPT). На нержавеючай сталі і тытане чорны след ствараецца шляхам адпалу без страт (паводле звестак двух вытворцаў лазераў), як абмяркоўвалася ў тэксце пра чорнасць і глыбіню лазернага гравіравання ў метале (крыніца на польскай) .

4. GS1 і UDI: калі патрабуецца код на метале

Для медыцынскіх вырабаў ідэнтыфікацыя не з'яўляецца варыянтам. Згодна з рэкамендацыямі службы падтрымкі UDI Еўрапейскай камісіі (MDR 2017/745, дадатак VI, частка C, пункт 4.10), вырабы шматразовага выкарыстання павінны мець носьбіт UDI на саміх вырабах, і калі яны чысцяцца, дэзінфікуюцца, стэрылізуюцца або апрацоўваюцца паміж выкарыстаннямі, носьбіт павінен заставацца пастаянным і чытэльным пасля кожнай такой працэдуры. Выключэнні: калі непасрэднае маркіраванне паўплывае на бяспеку або прадукцыйнасць вырабу або не з'яўляецца магчымым.

Даўгавечнасць пасля апрацоўкі — гэта спецыфічнае выпрабаванне. JPT рэкамендуе стэрылізацыю парай пры тэмпературы 134°C у якасці выпрабавання на ўздзеянне адпаленай меткі. Вытворца прамысловых лазераў апісвае больш складаны выпадак: пасівацыя ў азотнай кіслаце, «на жаль, таксама выдаляе лазерныя меткі». Паводле слоў вытворцы, цёмная метка, устойлівая да пасівацыі і аўтаклававання, можа быць дасягнута на сталях 304 і 316; больш складаныя выпадкі патрабуюць УФ- або пікасекундных крыніц. Вытворца рэкамендуе праводзіць выпрабаванне на пасівацыю на станку.

Па-за медыцынай патрабаванні дыктуюцца стандартам прыкладання кліента — запытайце яго перад тэставаннем, бо ад гэтага залежыць выбар модуля, працэсу і верыфікатара.

5. Чытальнасць пасля апрацоўкі: паслядоўнасць аперацый

Найбольш распаўсюджаная прычына нечытэльных кодаў крыецца не ў машыне, а ў маршруце: адзнака, зробленая перад аперацыяй, якая яго закрывае або выдаляе, перастае існаваць.

Аперацыя паслямаркіроўкі Пазначыць да або пасля Чаму (з указаннем аўтарства)
Фарбаванне, парашковае пакрыццё пасля — абляцыя пакрыцця дае кантраст; да — толькі глыбокая гравіроўка Паводле звестак вытворцы машыны, тыповая таўшчыня гравіроўкі складае 10–50 мкм; пакрыццё пакрывае адзнаку на пласціне.
Ацынкаванне, гальванізацыя пасля, па меры абляцыі пакрыцця (плакаваныя металы даюць высокую кантраснасць); да — толькі глыбокая гравіроўка Паводле слоў вытворцы лазера, кропкавая гравіроўка «вытрымлівае працэсы пасля нанясення металізацыі», бо яна глыбокая; лазер павінен гравіраваць гэтак жа глыбока. Заўвага: абляцыя цынку агаляе сталь у полі кода і лакальна выдаляе абарону ад карозіі — для дэталяў, якія падвяргаліся карозіі, праверце гэта з дапамогай выпрабавання.
Шліфоўка, дробеструйная апрацоўка, паліроўка пасля яны здымаюць верхні пласт, у якім ляжаць пласціны для адпалу і гравіроўкі
Тэрмічная апрацоўка пасля; праверка адпалу гатовай канструкцыі колер адпалу залежыць ад аксіднага пласта (паводле JPT)
Пасівацыя нержавеючай сталі параметры абодвух працэсаў павінны быць выбраны разам; абавязковае выпрабаванне Паводле слоў вытворцы лазера, пасівацыя пасля адпалу «мае тэндэнцыю пагаршаць якасць адзнакі».
Мыццё, стэрылізацыя, праца ў вадкасцях адпал без страт Згодна з JPT, рызыка шчыліннай карозіі пасля адпалу вельмі нізкая, а пасля гравіроўкі — высокая.

Эмпірычнае правіла: наносіце код на апошняй паверхні, на якой будзе выкарыстоўвацца дэталь. Калі адзнака павінна прысутнічаць пасля першай аперацыі, выберыце гравіроўку глыбейшую, чым тая, якую будуць выдаляць наступныя аперацыі, і ўлічвайце час, паколькі глыбіня выдаляецца.

6. Стацыянарныя, партатыўныя або ўбудаваныя

Тры тыпы станцый адрозніваюцца не якасцю знака, а тым, што трэба забяспечыць вакол галавы.

Тып пасады Прыклады Для чаго? Што трэба забяспечыць
Стацыянарны з калонкай і сталом RBZ 2020 (растравы стол M6, педаль, 50 кг); валакно 20 Вт (цэх B); валакно Raycus 30 Вт 150×150 мм (цэх C) серыя на стале, прылады для некалькіх штук мантажная прылада, апора, корпус або падстаўка класа 4 з ахоўнымі акулярамі
Партатыўны валакно 20 Вт (сховішчы B і C; таксама з батарэйным харчаваннем у B); мабільны (сховішча A, 6,8 кг згодна з картай) элементы, якія не змяшчаюцца пад калонай: рамы, рэзервуары, машыны кліента стабільнае прымяненне, бо рэзкасць і сетка кода залежаць ад становішча галоўкі; праверка пасля кожнага прымянення
Убудаваны маркіроўка на хаду (у апісанні RBZ 1515UV, крыніцы УФ-выпраменьвання для пластмас; для металу, спытайцеся пра валакно з уваходам энкодэра); сістэмы з CCD-камерай і стужкавым падавальнікам (50 Вт у цэху C; цэх A) кожная дэталь на канвееры, дробныя дэталі сігналы запуску/спыну і дадзеныя ад галоўнай сістэмы, энкодэра, паслястанцыйнага верыфікатара

Кошты без ПДВ (па стане на кастрычнік 2026 г.): стацыянарныя ад 8 500 злотых (крама B, 20 Вт) і 9 900 злотых (крама C, 30 Вт), партатыўныя ад 7 800,00 злотых (крама C, 20 Вт) да 14 634,15 злотых (крама B, акумулятар 20 Вт), сістэмы з падавальнікам і CCD-камерай па 40 000,00 злотых кожная (крамы C і A), RBZ 2020 — цэны на працэс; крама A заяўляе аб арэндзе «ад 250 злотых/месяц» за партатыўны 30 Вт (дэкларацыя крамы, а не прапанова фінансавання), а поўная табліца па магутнасці складзена ў тэксце аб выбары лазернага маркера (крыніца на польскай) .

Хуткасць — гэта аргумент на карысць лазернага маркіравання: паводле звестак вытворцы, валаконна-машына для маркіроўкі наносіць маркіроўку на ўсю матрыцу дадзеных менш чым за 1 секунду, у той час як для мікракропкі (кропкавага ўдару) патрабуецца 3–8 секунд на адну маркіроўку. Адхіленне ручной галоўкі ад перпендыкулярнасці парушае параметры восевай і сеткавай нераўнамернасці з раздзела 2.

7. Магутнасць і крыніца: чаго дастаткова для кодаў і чаго дастаткова для глыбокай гравіроўкі

Для лічбаў, кодаў і лагатыпаў на сталі і алюмініі дастаткова валакна любога класа магутнасці, які прапануецца ў крамах; згодна з GS1, лазеры DPM «звычайна маюць магутнасць 10-100 Вт». Магутнасць дае час для запаўнення і глыбіню для гравіроўкі; сама па сабе яна не паляпшае градацыю кода.

RBZ 2020 у якасці эталона: крыніца Raycus магутнасцю 50 Вт, поле 200 × 200 мм, хуткасць працы да 7000 мм/с, дакладнасць 0,01 мм, мінімальны сімвал 0,3 мм, кантролер EZCAD, паветранае астуджэнне, дадатковая паваротная вось. Вытворца пералічвае сферы прымянення: штрых-коды, QR-коды, серыйныя нумары, лагатыпы на металах і асобных пластыках, шыльды. Магутнасць 50 Вт забяспечвае магчымасць выдалення пакрыцця і гравіроўкі за некалькі праходаў без падаўжэння працоўнага цыклу.

Калі валакна з Q-пераключальнікам недастаткова? Калі кліенту патрабуецца чорная метка на яркім анадаваным алюмініі або паўтаральныя колеры на нержавеючай сталі і тытане, то, паводле слоў вытворцаў маркіроўкі, гэта сфера выкарыстання MOPA з рэгуляванай даўжынёй імпульсу. Калі метал мае высокую адбівальную здольнасць (медзь, срэбра, золата), вытворца маркіроўкі прапануе УФ-выпраменьванне ў якасці варыянту, адзначаючы, што валакно звычайна хутчэйшае.

Ці з'яўляецца лазер найлепшым метадам для мікракропкі, друку або этыкетак? Параўнанне метадаў уключана ў тэкст пра пастаяннае маркіраванне дэталяў (крыніца на польскай) .

8. Станцыя: верыфікатар, счытвальнік, экстракцыя і лазерны клас

Верыфікатар — гэта не счытвальнік. Счытвальнік адказвае «прачытана» або «не прачытана»; верыфікатар вымярае восем параметраў пры пэўнай дыяфрагме, даўжыні хвалі і вугле асвятлення і выстаўляе ацэнку. Код, які счытвальнік счытвае ў цэху, можа атрымаць ацэнку ніжэйшую за парог кліента; калі вы маркіруеце па стандарту кліента, верыфікатар з'яўляецца часткай станцыі.

Адсмоктванне таксама неабходна для металу, бо пыл і аксіды ад адпалу і гравіроўкі асядаюць на лінзе. Клас лазера распаўсюджваецца на ўсю станцыю: адкрытая гальвагалоўка - гэта лазер 4 класа, у той час як закрытая машына можа быць класа 1, згодна з Цэнтральным інстытутам аховы працы і Нацыянальным навукова-даследчым інстытутам (CIOP-PIB). Выбар корпуса, шкла і адсмоктвання апісаны ў тэксце аб выбары маркіровачнай машыны. Вы можаце знайсці агляд машын у катэгорыі лазернай маркіроўкі Roboteus ; для атрымання каштарысу RBZ 2020, калі ласка, падайце матэрыял, змесціва маркіроўкі, памер партыі і стандарт якасці кода.

Часта задаваныя пытанні

Які металічны лазерны маркер падыходзіць для кодаў DataMatrix?

Валакно 1064 нм любога класа магутнасці з польскіх крам (20 Вт, 30 Вт, 50 Вт) будзе ствараць код DataMatrix на сталі і алюмініі. Ацэнка кода вызначаецца выбраным модулем па памеры плямы, магутнасці запаўнення, ціхай зоне 1X і плошчы паверхні, а не па магутнасці ў ватах. Тэст з вашага боку і вымярэнне з дапамогай верыфікатара маюць больш вырашальнае значэнне, чым пашпарт дадзеных.

Ці будзе лазерная маркіроўка металу маркіраваць алюміній і медзь?

Напрыклад, алюміній: чысты алюміній пакідае шэры колер, а анадаваны алюміній пакідае яркі след пасля выдалення фарбавальніка з аксіднага слоя (паводле JPT). Медзь мае высокую адбівальную здольнасць, але вытворца лазера сярод металаў для валакна пералічвае медзь, бронзу і срэбра, а пастаўшчык лазера апісвае прамое гравіраванне непакрытай латуні; вытворца маркіроўкі прапануе УФ-выпраменьванне ў якасці альтэрнатывы, адзначаючы, што валакно звычайна хутчэйшае.

Якая магутнасць маркіровачнай машыны з нержавеючай сталі?

Для адпаленых лічбаў і кодаў (чорны без страт) дастаткова класаў магутнасці 20-30 Вт; 50 Вт, як у RBZ 2020, забяспечвае месца для запаўнення і гравіроўкі. Колеры і паўтаральны чорны колер з рэгуляваным імпульсам называюцца MOPA; для пасівацыі пасля маркіроўкі параметры абодвух працэсаў выбіраюцца разам (раздзел 5).

Ці дастаткова партатыўнай маркіровачнай машыны для маркіроўкі DataMatrix?

Для буйных кампанентаў — так, але кожны код з ручнога нанясення патрабуе праверкі, бо нахіл галоўкі скажае сетку модуляў. У каталогах (без уліку фактычных дадзеных, па стане на кастрычнік 2026 г.) адна крама прапануе партатыўную мадэль 20 Вт па цане ад 7 800,00 злотых, другая — ад 12 000 злотых, а трэцяя — па цане партатыўнай мадэлі 20 Вт — 13 000 злотых. Для настольнай і лінейнай вытворчасці лепш падыходзіць стацыянарная машына з прыстасаваннем або сістэма з падавальнікам.

Крыніцы

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/znakowarka-fiber-rbz-2020/ — Параметры і прымяненне RBZ 2020
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/znakowarki-laserowe/rbz1515uv/ — маркіроўка на хаду ў апісанні RBZ 1515UV
  • https://ref.gs1.org/guidelines/datamatrix/ — Кіраўніцтва GS1 DataMatrix: ECC 200, FNC1, табліцы вымярэнняў X для аховы здароўя і DPM, ціхая зона 1X, дыяфрагма 40–80%, запіс ацэнкі, ISO/IEC 15415 у параўнанні з ISO/IEC TR 29158, магутнасць лазера DPM 10–100 Вт
  • https://axicon.com/2d-barcode-verification - восем параметраў ISO/IEC 15415, правіла найменшага бала, фармат запісу вынікаў
  • https://webgate.ec.europa.eu/udi-helpdesk/en/udi-carrier/direct-marking.html — UDI на шматразовых прыладах (MDR 2017/745, Дадатак VI, Частка C, пункт 4.10)
  • https://jpt-laser.com/applications/laser-annealing-marking/ — адпаленая аксідная фарба, шчылінная карозія, стэрылізацыя парай 134 °C
  • https://jpt-laser.com/learn/laser-engraving-anodized-aluminum/ - Яркі след на анадаваным алюмініі
  • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/99433/Ochrona_przed_promieniowaniem_laserowym_MatInf_M.Okrasa_I.PN.06.pdf — класы згодна з PN-EN 60825-1:2014-11, акуляры PN-EN 207:2017, прыклад вонкавага дыяметра ≈ 5

Рэдакцыйная заўвага

Кошты ў тэксце пададзеныя з вэб-сайтаў рознічных прадаўцоў па стане на кастрычнік 2026 года і могуць змяняцца. Перад прыняццем рашэння, калі ласка, праверце бягучую прапанову і канфігурацыю. Памеры модуляў і парогі якасці кода атрыманы з рэкамендацый GS1 2018 года і могуць быць абноўлены ў наступных выданнях. Стандарт прымянення кліента з'яўляецца абавязковым. Параметры маркіроўкі залежаць ад машыны, лінзы і матэрыялу, і тэкст не замяняе інструкцыі вытворцы або правілы аховы працы і бяспекі пры працы з лазерамі, асабліва класа 4.

Веды