ROBOTEUS / ZNALOSTI

29. 10. 2026

Laserový značicí stroj: jak vybrat výkon, pole a zdroj

Laserový značicí stroj: tabulka výkon → použití, pracovní pole a čočka F-theta, vláknový laser vs. MOPA vs. UV, katalogové ceny v Polsku (říjen 2026) a kontrolní seznam.

Vláknový laserový značicí stroj Roboteus RBZ 2020 — výběr výkonu a pracovního pole.

Laserové značkovače nabízené obchody jsou téměř vždy jen kartou produktu. Každá popisuje stejnou konstrukci: zdroj, galvanometrickou hlavu, sloup a stolek, v několika výkonových třídách a s několika pracovními poli. Obchody vám řeknou, co prodávají. Neřeknou vám, která varianta se hodí k vašim dílům.

Tento text uspořádává rozhodnutí v pořadí, v jakém je vhodné je učinit: zdroj (vlákno, MOPA nebo UV), výkon, pracovní pole a čočka, nakonec vybavení. Čísla pocházejí z produktových listů Roboteus, polských internetových obchodů (označíme je A–F, stejně v celém textu; stav k říjnu 2026) a z materiálů výrobců.

Značkovače Roboteus: u vláknového značkovače RBZ 2020 je cena stanovena na základě procesu, po testování na materiálu zákazníka, a u UV značkovače RBZ 1515UV je cena od 19 512,00 PLN netto (konfigurace dle procesu). Pokud o koupi teprve uvažujete, začněte výpočtem v textu Laserové značení – služba nebo vlastní značkovač (zdroj v polštině)“.

1. Nejprve materiál, pak zdroj: vlákno, MOPA nebo UV

Laserový značkovač se skládá z laserového zdroje, galvanometrické hlavy (dvou zrcadel vedoucích paprsek přes pole) a čočky F-theta, která zaostřuje paprsek rovnoměrně na pracovní plochu. Rozdíly začínají vlnovou délkou, protože ta určuje, co materiál absorbuje.

Zdroj Vlnová délka Co značí Co není označeno nebo je označeno špatně Příklad
Vlákno s Q-spínačem 1064 nm kovy: ocel, nerezová ocel, hliník, mosaz, měď, titan; ABS, polyamid, polykarbonát, PMMA sklo a průhledné plasty – paprsek prochází; PE a PP bez přísad RBZ 2020: Raycus 50 W
MOPA (vlákno s regulovaným pulzem) 1064 nm jako vlákno, plus barvy na nerezové oceli a titanu, černá na eloxovaném hliníku jako vlákno obchod B: zdroj JPT M7 MOPA
UV 355 nm jasné a nehořlavé plasty, sklo, keramika, elektronika; „studené značení” bez tavení reflexní kovy – možné, ale vlákno je rychlejší RBZ 1515UV: JPT 5 W

Materiálové řady v tabulce jsou uvedeny podle technických materiálů několika výrobců průmyslových značkovacích strojů.

Zásadní rozdíl mezi vláknem a MOPA spočívá v délce pulzu: podle materiálů jednoho z výrobců značkovacích strojů má standardní vlákno pevnou délku pulzu přibližně 100 ns, zatímco MOPA ji reguluje v rozsahu 2–500 ns. Podle jiného výrobce má MOPA také širší frekvenční rozsah (až 1 MHz ve srovnání s přibližně 100 kHz u Q-switche), což dává stabilní barvy na nerezové oceli a černou na anodě, čehož Q-switch „spolehlivě nedosahuje”. V katalogu obchodu B stojí vlákno 30 W 15 121,95 PLN netto, zatímco MOPA 30 W se zdrojem JPT M7 stojí 24 390,24 PLN netto (stav k říjnu 2026).

UV je samostatná kategorie, nikoli „silnější vlákno”. RBZ 1515UV má 5W JPT zdroj na 355 nm, pracovní pole 150 × 150 mm, výšku obrobku až 250 mm, rychlost až 7 m/s a deklarovanou životnost až 20 000 provozních hodin; podle stránky produktu značí pero za méně než sekundu. Příplatek za 5W UV přes 30W vlákno ve stejné prodejně je 13 333,33 PLN netto (prodejna B) a 8 869,92 PLN netto (prodejna D).

2. Výkon zdroje: tabulka výkon → aplikace

Výkon značkovače je průměrný výkon. Energie pulzu a hustota výkonu v bodě určují, co se na obrobku děje, takže 5W UV a 50W vlákno nejsou přímo srovnatelné. Referenční rámec: Podle GS1 mají lasery pro přímé značení (DPM) „běžně 10–100 W”.

Výkonová třída Typické úkoly Co neočekávat
Vlákno 20 W sériová čísla, kódy DataMatrix a QR, loga na oceli a hliníku; odstranění eloxované vrstvy; žíhání (černé bez ztráty) na nerezové oceli hluboké gravírování v rozumném čase; velké výplně v dlouhých sériích
Vlákno 30 W totéž rychleji: větší výplně, série, lehké gravírování; nejběžnější třída v polských obchodech hluboké gravírování
Vlákno 50 W vícenásobné gravírování, odstraňování laků a povlaků, plakety, mosaz a měď; třída RBZ 2020 —
Vlákno 100 W hluboké gravírování, velké plochy —
MOPA 20–60 W barvy na nerezové oceli a titanu, černá na eloxovaném hliníku, materiály s menším pěněním (dle materiálů výrobce značkovacích strojů) —
UV 3–5 W plasty, sklo, elektronika, gadgety kov tempem vlákna

Hloubka stojí čas, nejen výkon: jeden výrobce laserů ve svých podpůrných materiálech ukazuje, že dosažení stejné hloubky bez deformace obrobku vyžaduje několikanásobně více průchodů než u vysokorychlostní varianty – čísla a parametry jsou uvedeny v textu o laserovém značení kovu (zdroj v polštině). Podle materiálů jiného výrobce laserového stroje je typické gravírování 10–50 µm. Kódy a čísla provede jakákoli třída z tabulky; zvolte výkon pro nejnáročnější úkol prováděný pravidelně, ne pro ten, který se provádí pouze jednou za čtvrtletí.

3. Pracovní pole a čočka F-theta

Pracovní pole není vlastností stroje, ale čočky. Stejná hlava s jinou čočkou F-theta vytváří jiné pole, jinou pracovní vzdálenost a jiný bod. Obchod F uvádí typické nastavení:

Čočka F-theta Pracovní pole (dle obchodu F) Komentáře
F100 75 × 75 mm nejmenší bod a nejvyšší hustota výkonu
F163 110 × 110 mm standard mnoha sad
F210 150 × 150 mm pole jako v RBZ 1515UV
F290 200 × 200 mm pole jako v RBZ 2020
F420 300 × 300 mm největší bod, největší pracovní vzdálenost a hloubka ostrosti

Vztah je fyzikální: delší ohnisková vzdálenost vytváří větší pole, ale větší bod, čímž se stejný výkon rozloží na větší plochu. Značka je silnější a výplň je pomalejší nebo mělčí. Obchody uvádějí minimální šířku vláknové čáry od 10 µm (obchod C) přes 15 µm (obchod D) do 50 µm (obchod B) v závislosti na čočce a metodě měření.

Větší pole poskytuje větší pracovní vzdálenost a hloubku ostrosti, což odpouští nerovnoměrné obrobky. Pole by mělo pokrýt největší obrobek nebo celou paletu označovaných dílů v jednom nastavení. RBZ 2020 má rastrový stůl se závitem M6 pro přípravek na více kusů; v tomto případě pole 200 × 200 mm funguje jako sériové pole.

Výměna čoček je zpoplatněna: v obchodě B stojí čočky od 1 000 PLN netto (70 × 70 mm) do 1 626,02 PLN netto (300 × 300 mm), v obchodě A od 450 PLN do 600 PLN netto (stav k říjnu 2026).

4. Chlazení: vzduchem nebo kapalinou

Vláknové značkovače ve třídách 20–50 W jsou chlazeny vzduchem: RBZ 2020 má chlazení vzduchem, jednofázové napájení 230 V, rozměry 60 × 75 × 75 cm a hmotnost 50 kg. Obchody uvádějí spotřebu energie vlákna jako „>500 W” (obchod B), 800 W (obchod E) a „až 1000 W” (obchod D).

UV zdroje vyžadují chladič: obchod B uvádí 5W UV jako „<1,8 kW” s chladičem v ceně, obchody C a D přidávají chladiče CWUL-05. RBZ 1515UV má maximální spotřebu 900 W. V katalozích obchodů jsou téměř všechny vláknové značkovače chlazeny vzduchem; chladič se objevuje u UV.

Chladič vyžaduje dodatečný prostor, destilovanou vodu a sledování teploty. Jeden výrobce laserů (v dokumentu o CO2 trubicích) doporučuje udržovat vodu pod 30 °C a spouštět ji pouze nad 15 °C: příliš studená voda riskuje kondenzaci a každých 10 °C zvýšení teploty na elektronice zkrátí její životnost na polovinu – to je obecné pravidlo pro polovodiče.

5. Kryt třídy 1 nebo otevřené pracoviště

Třída laseru je charakteristikou celého zařízení v jeho dodané konfiguraci, nikoli zdroje. Podle polského Ústředního institutu pro ochranu práce (CIOP-PIB) (PN-EN 60825-1:2014-11) zahrnuje třída 1 také plně uzavřené vysoce výkonné lasery; podle materiálů jednoho výrobce laserů je neuzavřená galvanická hlava třídy 4, nebezpečná pro oči a kůži a představuje riziko požáru. Klasifikace je odpovědností výrobce; posouzení rizik pro laserovou pracovní stanici třídy 4 je odpovědností zaměstnavatele (nařízení polského ministra práce a sociální politiky ze dne 27. května 2010, podle CIOP-PIB).

V katalogu obchodu B (netto, k říjnu 2026) se cena vlákna 20 W v uzavřeném krytu zvyšuje z 10 569,11 PLN na 15 447,15 PLN, vlákna 30 W z 15 121,95 PLN na 16 260,16 PLN, vlákna 50 W z 18 943,09 PLN na 23 000 PLN. Obchod A si za uzavřenou verzi účtuje o 6 000 PLN více než za otevřenou. Samostatný kryt (obchod B: přerušení značení při otevírání dveří, filtrační sklo) stojí 14 000 PLN netto.

Pro otevřené pracoviště jsou vyžadovány brýle dle PN-EN 207:2017: CIOP-PIB uvádí příklad pulzního laseru o výkonu 10 W při 1064 nm, pro který je požadovaná optická hustota OD ≈ 5. Odsávací systém je potřebný bez ohledu na krytí: Odsávací systémy BOFA v obchodě B 4 878–7 724 PLN netto, odsávací systémy v obchodě A 3 000 PLN a 4 500 PLN netto.

6. Rotační osa, automatické zaostřování, stůl a software

Rotační osa (točna) se používá k obvodovému značení objímek, misek a kroužků. Pouze prodejna D (sady s osou) ji zahrnuje v ceně stroje; prodejna E účtuje za otočný držák 1 219,52 PLN netto. Samostatné otočné stoly stojí 1 067–2 439 PLN netto v prodejnách B a C a 4 000 PLN netto v prodejně A. Rotační osa je v RBZ 2020 volitelná.

Automatické ostření a elektrická osa Z urychlují práci s díly různé výšky: Obchod D nabízí vlákno 50W se zorným polem 300×300 mm a automatickým ostřením za 24 308,94 PLN netto, zatímco obchod A nabízí verze s automatickým ostřením za „od 11 500,00 PLN” netto. Bez automatického ostření se ostření nastavuje pomocí indikátoru: RBZ 2020 má dvojitý indikátor ostření (červená tečka) a nožní spínač.

Software: RBZ 2020 běží na ovladači EZCAD (vektorové a bitmapové soubory přes USB); RBZ 1515UV je dodáván s EZCAD 2 a volitelným LightBurn na počítači se systémem Windows. Počítač není součástí žádného z recenzovaných obchodů; je nutné jej zahrnout do každé nabídky.

7. Kolik stojí laserový značkovač: ceník podle výkonu

Níže jsou uvedeny katalogové ceny bez DPH z polských obchodů k říjnu 2026, bez počítače a krytu, pokud není uvedeno jinak. Většina z nich se jedná o akční ceny: výchozí cenu, nikoli „tržní cenu”.

Třída Nabídka Komentáře Čistá katalogová cena
Vlákno 20W obchod A Objektiv F163 je součástí balení 8 000 PLN
Vlákno 20W obchod B ekonomická verze 8 500 PLN
Vlákno 30W obchod C Zdroj Raycus, pole 150×150 mm, stacionární 9 900 PLN
Vlákno 30W obchod B — 15 121,95 PLN
Vlákno 30W obchod D pole 200×200 mm, otočný talíř součástí balení 15 439,02 PLN
Vlákno 50W obchod A — 16 000 PLN
Vlákno 50W obchod B, dva vchody — 18 943,09–19 918,70 PLN
Vlákno 50W RBZ 2020 (roboteus.com) Raycus 50 W, pole 200 × 200 mm, EZCAD ocenění procesu
Vlákno 100W obchod A / obchod B — 30 000 PLN / 37 000 PLN
30W mop obchod B Zdroj JPT M7 24 390,24 PLN
UV 5W obchod C vestavná verze, včetně krytu a chladiče 19 932,64 PLN
UV 5W obchod A / obchod B — 25 000 PLN / 28 455,28 PLN
UV 5W RBZ 1515UV (roboteus.com) JPT 5 W, pole 150 × 150 mm, EZCAD 2 od 19 512,00 PLN netto (orientační cena, konfigurace pro proces)

Ve třídě 30 W je cenový rozdíl mezi obchody (od 9 900 PLN do 15 439,02 PLN) větší než u přechodu do třídy 50 W s jedním dodavatelem, takže cenu určuje konfigurace, nikoli watty.

Životnost zdroje je v obchodech deklarována jako „100 000 h”, ale jeden výrobce značkovacích strojů uvádí pro svá vlákna „nejméně 25 000 h”; ani jedno z těchto čísel nemá definici, takže je považujte za deklaraci.

Pro RBZ 2020 a RBZ 1515UV si vyžádejte cenovou nabídku na vaši konkrétní konfiguraci s uvedením materiálu, rozměrů dílu, obsahu štítku a velikosti šarže. Úplný seznam strojů naleznete v kategorii laserových značkovačů Roboteus.

8. Kontrolní seznam: 10 otázek, které byste měli položit prodejci

Než porovnáte dvě ceny, zredukujte obě nabídky na stejnou konfiguraci:

  1. Kdo je výrobcem zdroje: vlákno s Q-switchem, MOPA nebo UV?
  2. Jaký objektiv je součástí balení a kolik stojí jeho výměna?
  3. Zahrnuje cena počítač, trvalou softwarovou licenci a je to v polštině?
  4. Jaká je laserová třída celé zásilky? Pokud se jedná o třídu 4, jsou k dispozici brýle pro tuto vlnovou délku?
  5. Provede mi test a poskytne mi parametry?
  6. Jaká je spotřeba energie, napájení a chlazení; je chladič zahrnut v ceně?
  7. Je v ceně otočný stůl, elektrická osa Z nebo automatické ostření?
  8. Která extrakce a filtr jsou pro můj materiál nejlepší?
  9. Co se vztahuje záruka na zdroj a optiku a jaká je doba odezvy servisu?
  10. Podporuje software sériové číslování, kódy DataMatrix a QR ze souboru a linkové signály?

Pokud značíte kódy pro automobilový nebo lékařský průmysl, přečtěte si text o laserovém značkovacím stroji na kov a kvalitě kódů DataMatrix (zdroj v polštině): existují standardy, velikosti modulů a pořadí operací.

Často kladené otázky

Kolik stojí 20W vláknový laserový značkovač?

V katalozích polských obchodů se ceny pohybují od října 2026 od 8 000 PLN netto (obchod A) a 8 500 PLN netto (obchod B, ekonomická verze) do 10 974,80 PLN netto (obchod E, označen jako nedostupný). Přenosná verze v obchodě B stojí 13 000 PLN netto, bateriová verze 14 634,15 PLN netto. Počítač a kryt třídy 1 jsou mimo tyto ceny.

Fiber nebo MOPA marker – Kdy se vyplatí připlatit si?

Ať už potřebujete barvy na nerezové oceli nebo titanu, černou na eloxovaném hliníku nebo snížené pěnění plastů: v závislosti na materiálech uvedených výrobcem má MOPA variabilní dobu pulzu (2–500 ns), zatímco standardní vlákno má pevnou dobu pulzu. Pro čísla, kódy a loga postačí vlákno s Q-switchem. Příplatky v katalogu obchodu B (netto, k říjnu 2026): 15 121,95 PLN za vlákno 30 W vs. 24 390,24 PLN za MOPA 30 W.

20W nebo 30W laserový značkovač – vyplatí se připlatit si?

Pro čísla, kódy a loga na oceli a hliníku postačují obě třídy; 30W vytváří větší výplně a pracuje rychleji. V jednom katalogu je příplatek mírný (obchod B: 10 569,11 PLN vs. 15 121,95 PLN netto), ale 30W v jednom obchodě může být levnější než 20W v jiném. Porovnávejte konfigurace, ne watty.

Kterou pracovní plochu si mám vybrat: 110 × 110 nebo 200 × 200 mm?

Takový, který zachytí největší díl nebo řadu dílů označených v jednom nastavení. Větší zorné pole znamená větší bod a nižší hustotu výkonu, ale také větší pracovní vzdálenost a hloubku ostrosti.

Zdroje

Redakční poznámka

Uvedené ceny v textu pocházejí z webových stránek prodejců k říjnu 2026 a mohou se změnit; většina z nich jsou akční ceny, proto si před rozhodnutím prosím ověřte aktuální nabídku a konfiguraci. Deklarované rychlosti, životnost a minimální rozměry značení závisí na konkrétním stroji, čočce a materiálu. Tento text nenahrazuje pokyny výrobce ani předpisy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci týkající se práce s lasery, zejména s lasery třídy 4.