ROBOTEUS / VEDOMOSTI

30. 10. 2026

CO₂ laserový ploter: čo zvládne a na čo sa nehodí

CO2 laserový ploter v praxi: tabuľka materiál × rezanie/gravírovanie, čo neobrábať (kov, PVC, PC, teflón), sklenená trubica a RF, chladič a ofuk vzduchom.

CO₂ laserový ploter Roboteus RBL 1390 pri práci.

CO2 laserový ploter je stroj s plynovou trubicou, ktorý vyžaruje neviditeľný infračervený lúč s vlnovou dĺžkou 10,6 µm. Zrkadlá ho vedú k hlave, ktorá sa pohybuje nad stolom v osiach X a Y. Pri pomalom vektorovom pohybe a vysokej energii na milimeter lúč prerezáva materiál; pri rýchlom rastrovom pohybe odparuje tenkú vrstvu povrchu, t. j. gravíruje. Ide o najbežnejší laserový stroj v reklamných agentúrach, baliacich dielňach a nábytkárskom priemysle, pretože spracováva takmer všetko organické.

Slovo „takmer” je tu dôležité. CO2 ploter nereže kov a niekoľko bežných materiálov je škodlivých pre stroj a zdravie obsluhy. Tabuľka nižšie ukazuje, čo reže, čo iba gravíruje a čo by sa nemalo umiestňovať do komory. Ďalej: výkon trubice, sklenená trubica a RF, chladič, prívod vzduchu, odsávanie a pracovný priestor.

Čísla pochádzajú z kariet Roboteus (séria RBL), cenníkov piatich poľských obchodov (A–E; k októbru 2026) a publikácií výrobcov.

Prečo CO2 plotter reže preglejku, ale nie oceľ?

Absorpcia určuje, čo sa dá spracovať. Podľa výrobcu značkovacieho stroja je CO2 laser účinný na papieri, živici, dreve, gume a priehľadných materiáloch, ako je sklo alebo PET, zatiaľ čo značenie kovu lúčom CO2 je „takmer nemožné“, pretože kov túto vlnovú dĺžku neabsorbuje. Výrobca laserového plotra opisuje proces takto: CO2 funguje tak, že odparuje materiál a holý kov reaguje iba vtedy, keď je pokrytý prípravkom.

Kov naopak absorbuje lúč s vlnovou dĺžkou 1064 nm z vláknového laseru, ktorý má podľa výrobcu plotra pri rovnakom priemernom výkone vďaka menšej veľkosti bodu až 100-krát vyššiu intenzitu. Preto sa na oceľ a hliník používajú rôzne stroje: na značenie laserové značkovače Roboteusa na rezanie plechov vláknové laserové plotry.

Čo reže a gravíruje CO2 laserový ploter – tabuľka materiálov

Tabuľka sumarizuje materiál z kariet RBL a poznámok výrobcu. „Iba gravírovanie“ znamená, že rezanie nemá technický ani ekonomický zmysel.

Materiál Rezanie Rytec Komentáre
Preglejka Áno Áno Typ lepidla je dôležitý, najmä pri rezaní; svetlé lepidlo zabezpečí čistejšie okraje
MDF, HDF Áno Áno ľahko sa spracováva, ale rezané hrany veľmi stmavnú
Masívne drevo áno, tenšie dosky Áno tvrdé druhy dávajú tmavú rytinu, mäkké svetlejšiu; ihličnaté so živicou nerovnomerne
Akryl (PMMA, plexisklo) Áno Áno hladká, lesklá rezná hrana (liaty akryl; extrudovaný akryl sa správa inak – test), matné gravírovanie
Prírodná koža Áno Áno syntetická koža môže byť vyrobená z PVC – pozri časť „nie“
Látky, plsť Áno obmedzený syntetické materiály majú zváraný okraj, ktorý sa nestrapká
Kartón, lepenka, papier Áno Áno balenia, makety; pri veľmi nízkom výkone sa mení iba farba
Guma na pečiatky Áno Áno guma určená pre laser; intenzívny zápach vyžaduje účinnú extrakciu
Gravírovanie laminátov Áno Áno rytec odstráni vrchnú vrstvu a odhalí farbu pod ňou
Sklo NIE iba gravírovanie biely matný povrch má drobné povrchové praskliny; poháre vyžadujú otočný tanier
Kameň, keramika, žula NIE iba gravírovanie plytká, svetlá značka na tmavom kameni
Eloxovaný hliník, lakované kovy NIE odstránenie povlaku CO2 odstraňuje farebnú vrstvu a odhaľuje číry substrát
Holý kov: oceľ, hliník, mosadz NIE iba s prípravou odrazený lúč; značka je vyrobená zo spekaného preparátu, nie z kovu

Spoločnosť Roboteus uvádza pre plotery RBL rezanie „do niekoľkých milimetrov” bez rozdelenia na materiály, pretože tá istá 80 W trubica nareže rôzne hrúbky preglejky ako akrylu v jednom prechode.

Na čo nie je CO2 laserový ploter vhodný

Tento zoznam nie je otázkou parametrov, ale fyziky a chémie: niektoré materiály poškodzujú stroj, iné predstavujú hrozbu pre obsluhu.

  • Kov bez prípravy. Lúč s vlnovou dĺžkou 10,6 µm sa odráža od ocele, hliníka a mosadze. Keramická príprava vytvára na povrchu čiernu stopu, ale ide o značenie, nie gravírovanie, a proces je drahší: rytci si účtujú viac za značenie kovu prípravou s použitím CO2 ako s vláknom; mechanizmus a náklady sú opísané v texte o laserovom gravírovaní kovu (zdroj v poľštine).
  • PVC a iné chlórované materiály – vinyl, samolepiace PVC fólie, umelá koža na báze PVC, PVB. Podľa aplikačnej poznámky výrobcu značkovacieho systému laser uvoľňuje z PVC pary chlóru, ktoré v kombinácii s vlhkosťou vzduchu vytvárajú kyselinu chlorovodíkovú, ktorá degraduje kovy a plasty v pracovnom priestore. Výrobca nazýva odsávacie vetranie „základnou požiadavkou” a PVC filtre by sa mali vymieňať „mesačne alebo štvrťročne”. Spoločnosť Laser Focus World dodáva, že lepkavé PVC častice upchávajú štandardné filtre v priebehu niekoľkých minút. Nestrihajte neoznačenú fóliu.
  • Polykarbonát (PC). V praxi gravírovanie pod lúčom CO2 zožltne a spáli sa, pričom zanechá hnedý rezný okraj. Priehľadný PC vyzerá ako plexisklo, preto skontrolujte označenie na platni.
  • Teflón (PTFE) a fluórované plasty. Rozkladajú sa na toxické zlúčeniny fluóru. Sprievodca obchodu s elektronikou uvádza teflón medzi zakázanými materiálmi spolu s PVC, PVB, uhlíkovými vláknami, epoxidovými a fenolovými živicami a chrómom činenou kožou.
  • Chrómom činená a syntetická koža. Predajcovia CO2 laserov varujú pred chrómovými soľami a PVC v týchto materiáloch. Rastlinne činená koža je bezpečnou voľbou.
  • Materiály s neznámym zložením. Žiadna karta materiálu znamená, že sa nespracuje, kým sa nepotvrdí zloženie.

Výkon rúry a hrúbka a rýchlosť rezania

Plottery RBL sú štandardne vybavené 80 W EFR sklenenou trubicou; RBL 9060 Roboteus ponúka možnosť 130 W trubice. Výkon sa primárne premieta do rýchlosti rezania pri danej hrúbke a až sekundárne do maximálnej hrúbky.

Toto ukazujú približné hodnoty, ktoré obchod A publikuje pre ploter 1610:

Materiál 40W trubica 60W trubica 80W trubica 130 W trubica
Akryl 5 mm 5 mm/s 9 mm/s 10 mm/s 15 mm/s
4,5 mm preglejka 11 mm/s 15 mm/s 30 mm/s 40 mm/s

Rovnaká hrúbka, niekoľkokrát odlišný výkon. Uvedené maximálne hrúbky („do 20 mm“ v predajni C pre 130 W, „max. 30 mm“ v predajni B) sa vzťahujú na najlepšie materiály a neuvádzajú kvalitu hrán.

Pri gravírovaní je vzťah opačný: príliš vysoký výkon vedie k spáleniu a zašpineniu, nie k lepším výsledkom. Výrobcovia plotrov odporúčajú na gravírovanie šošovky s priemerom 1,5″ alebo 2,0″ (menší bod) a na rezanie hrubších materiálov šošovky s priemerom 2,5″ – štandardný RBL 9060. Kedy výkonnejšia trubica pomáha a kedy len zvyšuje cenu, text vysvetľuje , či vyšší výkon CO2 laseru vždy znamená lepšie rezanie.

Sklenená alebo RF trubica – životnosť a náklady na výmenu

Sklenená trubica (DC) je vodou chladená trubica so zmesou plynov na vysoké napätie. Rádiová trubica je kovový, uzavretý rezonátor budený rádiovými vlnami. Sklenené trubice ponúkajú viac wattov za peniaze a sú štandardom v rezacích plotroch; rádiové trubice majú podľa predajcov stabilnejší, okrúhly bod a sú lepšie na jemné gravírovanie.

Obchody deklarujú životnosť sklenených trubíc rôzne: obchod C „až 4 500 hodín” so 6-mesačnou zárukou na trubicu; obchod A pre EFR 60 W „až 6 000 hodín”; obchod B pre EFR 100 W „viac ako 6 000 hodín”; obchod D pre RECI W1 a W2 „približne 12 000 prevádzkových hodín”. Rozpätie je rozdiel medzi triedami trubíc a metódami výpočtu – ide o deklarácie predajcov.

Výrobca plotra pri písaní o utesnených RF trubiciach uvádza, že trubica stráca ročne niekoľko percent svojho výkonu, a to aj v nečinnom stave, a že každé zvýšenie teploty polovodiča o 10 °C skracuje ich životnosť na polovicu; životnosť laseru je opísaná ako „približne 10 rokov”. Výrobca značkovacieho systému uvádza, že trubica by sa mala vymeniť „zvyčajne každých 7–10 rokov”. Porovnania skla a RF v hodinách zverejňujú iba dodávatelia a sú nekonzistentné.

Náklady na výmenu v obchodoch, k októbru 2026, netto: 60 W EFR trubica 975,61 PLN, 80 W EFR F2 1 350,41 PLN, RECI W1 80 W 1 202,44 PLN, 100 W EFR F4 1 788,62 PLN; plus napájací zdroj 528,46 – 1 382,11 PLN. Žiadny z recenzovaných obchodov neuvádza cenu samotnej RF trubice ako súčasť. Rozdiel je viditeľný pri hotových strojoch: obchod E uvádza cenu plotra s 30 W RF trubicou a 90 W sklenenou trubicou rovnako, a to 23 000 PLN netto; v obchode A stojí ploter s 30 W RF trubicou 49 000 PLN netto a ploter rovnakej značky so 100 W sklenenou trubicou 35 000 PLN netto.

Chladič, vzduchová asistencia a odsávanie – zariadenia, bez ktorých nie je žiadny výsledok

Chladič udržiava teplotu vody chladiacej sklenenú trubicu; výrobca plotra odporúča prevádzkovať vodou chladené trubice pod 30 °C, zapínať ich iba nad 15 °C a prísne predchádzať kondenzácii. Plotre RBL obsahujú chladič CW5200; v obchodoch sa môže predávať samostatne.

Vzduchová asistencia je prúd stlačeného vzduchu smerovaný cez trysku do reznej medzery. Podľa výrobcu plotra sa „veľmi odporúča” na rezanie dreva: odvádza dym, znižuje stopy po spálení a chráni objektív pred zvyškami. Znečistený objektív podľa výrobcu absorbuje viac energie, zahrieva sa a môže prasknúť.

Odsávanie je, ako píše výrobca plotra, „nevyhnutné“: drevo a plasty produkujú veľa plynov a prachu. Roboteus odporúča plánovať odsávanie spolu so strojom, nie po jeho spustení. Filtrácia má tri stupne – predfilter, HEPA a chemická sekcia; výrobca značkovacieho systému uvádza účinnosť HEPA filtra 99,997 % pri 0,3 µm a prietoky od 180 m³/h do 850 m³/h v závislosti od modelu, so samostatným variantom pre PVC. Cenové ponuky filtrov k októbru 2026, netto: BOFA v predajni B: 4 878 – 7 724 PLN, v predajni E: 3 000 PLN a 4 500 PLN. Alternatívou je odsávanie materiálu mimo budovy – ale nie pre chlórované plasty, ktoré sa bez chemickej filtrácie vôbec nespracovávajú (výrobca značkovacieho systému).

Pracovná plocha a priechodný stôl v RBL plotroch

Pracovná plocha sa vyberá na základe hárku, nie dielu. Roboteus ponúka tri formáty s použitím spoločného riadiaceho systému Ruida.

CO2 laserový ploter RBL 9060 má pracovnú plochu 900 × 600 mm, 80 W EFR trubicu, stôl s voštinovým tvarom, priechodný stôl, chladič CW5200, 2,5″ objektív, rýchlosť 0–450 mm/s, presnosť 0,2 mm a minimálnu značku 0,5 mm; je napájaný z 230 V a váži 250 kg. Je to dielenský formát pre krátke série a gravírovanie.

CO2 laserový ploter RBL 1390 s pracovnou plochou 1300 × 900 mm pojme typický reklamný hárok; má rovnakú trubicu, chladič a Ruidu s RDWorks v8 v slovenčine; váži 350 kg. CO2 laserový ploter RBL 1610 s pracovnou plochou 1600 × 1000 mm spracováva hárok, ktorý nie je potrebné deliť; má šabľový (nožový) podávací stôl s elektrickým nastavením výšky, USB a Ethernet; váži 360 kg.

Podávací stôl umožňuje posúvanie materiálu dlhšieho ako pracovná plocha cez stroj a rezanie na sekcie. Včelia plást podopiera malé sekcie; rezací stôl má menej kontaktných bodov, čím zanecháva menej stôp na spodnej strane hrubších hárkov. Roboteus poskytuje orientačné ceny (stav k októbru 2026): RBL 9060 od 15 854,00 PLN netto a RBL 1610 od 27 561,00 PLN netto, obe ako orientačné ceny, nakonfigurované pre daný proces; RBL 1390 je nacenený pre daný proces. Konfigurácia (trubica, stôl, odsávanie, otočný stôl) sa vyberá na základe objednávky, takže začnite s kategóriou CO2 laserových plotrov alebo si vyžiadajte cenovú ponukuteraz.

Koľko stojí CO2 laserový ploter – cenník v obchodoch

K októbru 2026, netto: obchod A — ploter 3040 (plocha 30 × 40 cm, 40 W trubica) 4 300 PLN a ploter 6040 (60 × 40 cm, 40 W) 5 000 PLN, ploter 1610 na Ruide od 18 116,34 PLN s trubicou podľa vlastného výberu; obchod B — ploter 1300×900 s 80 W, 100 W alebo 130 W trubicou 27 642,28 PLN; obchod C — ploter 1390, 130 W 28 447,15 PLN; obchod D — ploter 1390, 130 W 24 300 PLN; obchod E — ploter 1390, 120 W 29 000 PLN; obchod A — ploter 100 W 35 000 PLN.

Rozdelenie v rámci tej istej triedy plochy vychádza z toho, čo je zahrnuté v cene: trieda trubíc, chladič, kompresor, typ stola, odsávací systém, softvér, záruka na trubicu. Porovnávajte špecifikácie, nie titulky ponúk. Či potrebujete CO2, diódový alebo vláknový laser, určuje text o laserovom gravírovacom stroji – diódový, CO2 alebo vláknový (zdroj v poľštine).

Typické odvetvia a čo to znamená pre váš výber

Reklama a označenia: plexisklové písmená, laminátové nápisy, plakety – kľúčová je kvalita akrylových hrán a veľká plocha. Obaly: kartón, peny – kľúčová je rýchlosť a priechodný stôl. Nábytok a interiéry: preglejka, MDF, gravírované čelá – kľúčová je rezná sila a čistota gravírovania; recept na čistú hranu je opísaný v texte o laserovom gravírovaní dreva (zdroj v poľštine). Poháre a sošky: točňa; recept na matnú bielu farbu je opísaný v texte o laserovom gravírovaní skla (zdroj v poľštine). Spoločný menovateľ: CO2 ploter je stroj na nekovové materiály; ak má byť primárnym materiálom kov, pridajte do výpočtu vláknový marker alebo vláknový ploter.

Často kladené otázky

Reže CO2 laserový ploter kov?

Vo výkonovej triede gravírovacích plotrov (40–130 W) nie. Lúč s vlnovou dĺžkou 10,6 µm sa do značnej miery odráža od holého kovu, takže CO2 ploter v tejto triede nemôže rezať plech ani gravírovať oceľ. Plech sa reže vysokovýkonnými priemyselnými CO2 lasermi – inou triedou strojov, ktorú v tenkých plechoch nahrádzajú vláknové lasery (RP Photonics). Značku je možné na povrchu vytvoriť pomocou keramickej prípravy, ale ide o značenie, nie o stratu materiálu. Vláknové plotre sa používajú na rezanie plechov a vláknové markery na značenie.

Dokáže CO2 ploter rezať PVC alebo vinyl?

Nie. Podľa výrobcu značkovacieho systému laser uvoľňuje z PVC chlór, ktorý v kombinácii s vlhkosťou vytvára kyselinu chlorovodíkovú, ktorá je pre stroj ničivá a škodlivá pre ľudí. To isté platí pre vinylové fólie a umelú kožu z PVC. Vyberte si materiály bez obsahu chlóru a skontrolujte špecifikácie.

Aký výkon trubice je dostatočný pre preglejku a plexisklo?

Na gravírovanie a tenké plechy postačuje základný výkon; výkonnejšia trubica predovšetkým zrýchľuje rezanie rovnakej hrúbky, ako je uvedené v tabuľke vyššie. RBL 9060 sa štandardne dodáva s výkonom 80 W a 130 W je voliteľné.

Ako dlho vydrží CO2 trubica a koľko stojí jej výmena?

Obchody deklarujú životnosť sklenených trubíc od „do 4 500 h” do „približne 12 000 h” (RECI). 80 W trubica ako súčasť stavebnice stojí od októbra 2026 od 1 202,44 PLN netto (RECI W1) do 1 350,41 PLN netto (EFR F2) plus napájací zdroj.

Vyžaduje si CO2 laserový ploter odsávanie?

Áno. Výrobca plotra označuje odsávanie za nevyhnutné a spoločnosť Roboteus odporúča naplánovať odsávací systém so strojom. Na výber je medzi stacionárnym filtrom (predfilter, HEPA, chemická sekcia) alebo externým odsávaním; pre plasty je chemická filtrácia povinná.

Zdroje

Redakčná poznámka

Cenové ponuky sa líšia a platia pre konkrétne konfigurácie k októbru 2026; pred rozhodnutím si overte u zdroja. Rýchlosti, hrúbky a životnosť sú údaje výrobcu a predajcu v závislosti od stroja, tubusu, šošovky a materiálu – potvrdené testovaním na vašich vlastných listoch. Tento text nenahrádza pokyny výrobcu, bezpečnostné listy materiálov ani predpisy týkajúce sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s lasermi.