CO2 laserový plotr je stroj s plynovou trubicí, která vyzařuje neviditelný infračervený paprsek o vlnové délce 10,6 µm. Zrcadla jej vedou k hlavě, která se pohybuje nad stolem v osách X a Y. Při pomalém vektorovém pohybu a vysoké energii na milimetr paprsek prořezává materiál; při rychlém rastrovém pohybu odpařuje tenkou vrstvu povrchu, tj. gravíruje. Jedná se o nejběžnější laserový stroj v reklamních agenturách, obalových dílnách a nábytkářském průmyslu, protože zpracovává téměř vše organické.
Slovo „téměř” je zde důležité. CO2 plotr neřeže kov a několik běžných materiálů je škodlivých pro stroj i zdraví obsluhy. Níže uvedená tabulka ukazuje, co řeže, co pouze gravíruje a co by se nemělo umisťovat do komory. Dále: výkon trubice, skleněná trubice a VF, chladič, přívod vzduchu, odsávání a pracovní prostor.
Čísla pocházejí z karet Roboteus (řada RBL), ceníků pěti polských obchodů (A–E; stav k říjnu 2026) a publikací výrobců.
Proč CO2 plotter řeže překližku, ale ne ocel?
Absorpce určuje, co lze zpracovávat. Podle výrobce značkovacího stroje je CO2 laser účinný na papíru, pryskyřici, dřevě, gumě a průhledných materiálech, jako je sklo nebo PET, zatímco značení kovu paprskem CO2 je „téměř nemožné”, protože kov tuto vlnovou délku neabsorbuje. Výrobce laserového plotru popisuje proces následovně: CO2 funguje tak, že materiál odpařuje a holý kov reaguje pouze tehdy, když je pokryt přípravkem.
Kov naopak absorbuje paprsek o vlnové délce 1064 nm z vláknového laseru, který má podle výrobce plotru při stejném průměrném výkonu díky menší velikosti bodu až 100krát vyšší intenzitu. Proto se pro ocel a hliník používají různé stroje: pro značení laserové značkovače Roboteusa pro řezání plechů vláknové laserové plotry.
Co řeže a gravíruje CO2 laserový plotr – tabulka materiálů
Tabulka shrnuje materiál z karet RBL a poznámek výrobce. „Pouze gravírování“ znamená, že řezání nedává žádný technický ani ekonomický smysl.
| Materiál | Řezání | Rytec | Komentáře |
|---|---|---|---|
| Překližka | Ano | Ano | Typ lepidla je důležitý, zejména při řezání; světlé lepidlo poskytuje čistší hrany |
| MDF, HDF | Ano | Ano | snadno se zpracovává, ale řezné hrany velmi tmavnou |
| Masivní dřevo | ano, tenčí desky | Ano | tvrdé druhy dávají tmavou rytinu, měkké světlejší; jehličnaté s nerovnoměrným naneseným pryskyřicí |
| Akryl (PMMA, plexisklo) | Ano | Ano | hladká, lesklá řezná hrana (litý akrylát; extrudovaný akrylát se chová jinak – test), matné gravírování |
| Přírodní kůže | Ano | Ano | syntetická kůže může být vyrobena z PVC – viz část „ne“ |
| Látky, plsť | Ano | omezený | syntetické materiály mají svařený okraj, který se netřepí |
| Karton, lepenka, papír | Ano | Ano | balení, makety; při velmi nízkém výkonu se mění pouze barva |
| Guma na razítka | Ano | Ano | guma určená pro laser; intenzivní zápach vyžaduje účinné odsávání |
| Gravírování laminátů | Ano | Ano | rytec odstraní vrchní vrstvu a odhalí barvu pod ní |
| Sklo | ŽÁDNÝ | pouze gravírování | bílý mat má drobné povrchové praskliny; sklenice vyžadují otočný talíř |
| Kámen, keramika, žula | ŽÁDNÝ | pouze gravírování | mělké, světlé značky na tmavém kameni |
| Eloxovaný hliník, lakované kovy | ŽÁDNÝ | odstranění povlaku | CO2 odstraňuje barevnou vrstvu a odhaluje čirý substrát |
| Holý kov: ocel, hliník, mosaz | ŽÁDNÝ | pouze s přípravou | odražený paprsek; značka je vyrobena ze slinutého preparátu, nikoli z kovu |
Společnost Roboteus uvádí pro plotry RBL řezání „až na několik centimetrů” bez rozdělení na materiály, protože stejná 80W trubice nařeže v jednom průchodu různé tloušťky překližky než akrylu.
K čemu není CO2 laserový plotr vhodný
Tento seznam není otázkou parametrů, ale fyziky a chemie: některé materiály poškozují stroj, jiné představují hrozbu pro obsluhu.
- Kov bez přípravy. Paprsek o vlnové délce 10,6 µm se odráží od oceli, hliníku a mosazi. Keramická příprava vytváří na povrchu černou stopu, ale jedná se o značení, nikoli gravírování, a proces je dražší: rytci si účtují více za značení kovu CO2 s přípravou než za značení vláknem; mechanismus a náklady jsou popsány v textu o laserovém gravírování kovu (zdroj v polštině).
- PVC a další chlorované materiály – vinyl, samolepicí PVC fólie, umělá kůže na bázi PVC, PVB. Podle aplikační poznámky výrobce značkovacího systému uvolňuje laser z PVC páry chloru, které v kombinaci s vlhkostí vzduchu vytvářejí kyselinu chlorovodíkovou, která degraduje kovy a plasty v pracovním prostoru. Výrobce označuje odsávání za „základní požadavek” a PVC filtry by se měly měnit „měsíčně nebo čtvrtletně”. Společnost Laser Focus World dodává, že lepkavé PVC částice ucpávají standardní filtry během několika minut. Nestříhejte neoznačenou fólii.
- Polykarbonát (PC). V praxi se gravírování pod paprskem CO2 žloutne a spálí, čímž zanechá hnědý řezný okraj. Průhledný PC vypadá jako plexisklo, proto zkontrolujte značení na desce.
- Teflon (PTFE) a fluorované plasty. Rozkládají se na toxické sloučeniny fluoru. Průvodce obchodu s elektronikou uvádí teflon mezi zakázanými materiály, spolu s PVC, PVB, uhlíkovými vlákny, epoxidovými a fenolickými pryskyřicemi a chromem činěnou kůží.
- Chromově činěná a syntetická kůže. Prodejci CO2 laserů varují před chromovými solemi a PVC v těchto materiálech. Rostlinně činěná kůže je bezpečnou volbou.
- Materiály s neznámým složením. Žádná karta materiálu znamená, že se zpracování neprovede, dokud není složení potvrzeno.
Výkon trubky a tloušťka a rychlost řezání
Plotry RBL jsou standardně dodávány s 80W skleněnou trubicí EFR; RBL 9060 Roboteus nabízí možnost 130W trubice. Výkon se primárně promítá do rychlosti řezání při dané tloušťce a pouze sekundárně do maximální tloušťky.
To ukazují přibližné hodnoty, které obchod A zveřejňuje pro plotr 1610:
| Materiál | 40W trubice | 60W trubice | 80W trubice | 130W trubice |
|---|---|---|---|---|
| Akryl 5 mm | 5 mm/s | 9 mm/s | 10 mm/s | 15 mm/s |
| 4,5mm překližka | 11 mm/s | 15 mm/s | 30 mm/s | 40 mm/s |
Stejná tloušťka, několikrát odlišný výkon. Uvedené maximální tloušťky („až 20 mm” v prodejně C pro 130 W, „max. 30 mm” v prodejně B) se vztahují k nejlepším materiálům a neuvádějí kvalitu hran.
Při gravírování je vztah obrácený: příliš vysoký výkon vede k spálení a zašpinění, nikoli k lepším výsledkům. Výrobci plotrů doporučují pro gravírování čočky o průměru 1,5″ nebo 2,0″ (menší bod) a pro řezání silnějších materiálů čočky o průměru 2,5″ – standardní RBL 9060. Kdy výkonnější trubice pomáhá a kdy jen zvyšuje cenu, text vysvětluje , zda vyšší výkon CO2 laseru vždy znamená lepší řezání.
Skleněná nebo VF trubice – životnost a náklady na výměnu
Skleněná trubice (DC) je vodou chlazená trubice s vysokým napětím a směsí plynů. VF trubice je kovový, uzavřený rezonátor buzený rádiovými vlnami. Skleněné trubice nabízejí více wattů za korunu a jsou standardní součástí řezacích plotrů; VF trubice mají podle prodejců stabilnější, kulatější bod a jsou lepší pro jemné gravírování.
Obchody deklarují životnost skleněných trubic různě: obchod C „až 4 500 hodin” s 6měsíční zárukou na trubici; obchod A pro EFR 60 W „až 6 000 hodin”; obchod B pro EFR 100 W „přes 6 000 hodin”; obchod D pro RECI W1 a W2 „přibližně 12 000 provozních hodin”. Rozdíl je v třídách trubic a metodách výpočtu – jedná se o deklarace prodejců.
Když výrobce laserového plotru píše o uzavřených RF trubicích, uvádí, že trubice ztrácí ročně několik procent svého výkonu, a to i v klidovém stavu, a že každé zvýšení teploty polovodičů o 10 °C zkrátí jejich životnost na polovinu; životnost laseru je popisována jako „přibližně 10 let”. Výrobce značkovacího systému uvádí, že trubice by měla být vyměněna „obvykle každých 7–10 let”. Porovnání skla a RF v hodinách zveřejňují pouze prodejci a jsou nekonzistentní.
Náklady na výměnu v obchodech, k říjnu 2026, netto: 60W EFR trubice 975,61 zł, 80W EFR F2 1 350,41 zł, RECI W1 80 W 1 202,44 zł, 100W EFR F4 1 788,62 zł; plus napájecí zdroj 528,46–1 382,11 zł. Žádný z recenzovaných obchodů neuvádí cenu samotné RF trubice jako součásti. Rozdíl je patrný u hotových strojů: obchod E oceňuje laserový plotr s 30W RF trubicí a 90W skleněnou trubicí shodně, a to za 23 000 zł netto; v obchodě A stojí laserový plotr s 30W RF trubicí 49 000 zł netto a laserový plotr stejné značky se 100W skleněnou trubicí 35 000 zł netto.
Chladič, vzduchová asistence a odsávání – zařízení, bez kterého není žádný výsledek
Chladič udržuje teplotu vody ochlazující skleněnou trubici; výrobce laserového plotru doporučuje provozovat vodou chlazené trubice pod 30 °C, zapínat je pouze nad 15 °C a striktně zabraňovat kondenzaci. laserové plotry RBL obsahují chladič CW5200; v obchodech se může prodávat samostatně.
Vzduchová asistence je proud stlačeného vzduchu směrovaný tryskou do řezné mezery. Podle výrobce laserového plotru je „velmi doporučována” pro řezání dřeva: odvádí kouř, snižuje stopy po spálení a chrání čočku před usazeninami. Znečištěná čočka, uvádí výrobce, absorbuje více energie, zahřívá se a může prasknout.
Odsávání je, jak píše výrobce laserového plotru, „nezbytné”: dřevo a plasty produkují velké množství plynů a prachu. Roboteus doporučuje plánovat odsávání společně se strojem, nikoli až po jeho spuštění. Filtrace má tři fáze – předfiltr, HEPA a chemickou sekci; výrobce značkovacího systému uvádí účinnost HEPA filtru 99,997 % při 0,3 µm a průtoky od 180 m³/h do 850 m³/h v závislosti na modelu, se samostatnou variantou pro PVC. Cenové relace filtrů k říjnu 2026, bez DPH: BOFA v prodejně B: 4 878–7 724 zł, v prodejně E: 3 000 zł a 4 500 zł. Alternativou je odsávání materiálu mimo budovu – ale ne pro chlorované plasty, které se bez chemické filtrace vůbec nezpracovávají (výrobce značkovacího systému).
Pracovní plocha a průchozí stůl v laserových plotrech RBL
Pracovní oblast se vybírá na základě archu, nikoli dílu. Roboteus nabízí tři formáty s využitím společného řídicího systému Ruida.
CO₂ laserový plotr RBL 9060 má řezné pole 900 × 600 mm, 80W EFR trubici, voštinový stůl, průchozí stůl, chladič CW5200, objektiv 2,5″, rychlost 0–450 mm/s, přesnost 0,2 mm a minimální značku 0,5 mm; je napájen z napětí 230 V a váží 250 kg. Jedná se o dílenský formát pro malé série a gravírování.
CO₂ laserový plotr RBL 1390 s polem 1300 × 900 mm pojme typický reklamní arch; má stejnou trubici, chladič a Ruidu od RDWorks v8 v češtině; váží 350 kg. CO₂ laserový plotr RBL 1610 s polem 1600 × 1000 mm zpracovává archy, které není třeba dělit; má šavlový (nožový) průchozí stůl s elektrickým nastavením výšky, USB a Ethernet; váží 360 kg.
Průchozí stůl umožňuje podávání materiálu delšího než pole strojem a řezání na sekce. Voštinový systém podpírá malé sekce; řezací stůl má méně kontaktních bodů, takže na spodní straně silnějších archů zanechává méně stop. Roboteus uvádí orientační ceny (k říjnu 2026): RBL 9060 od 15 854,00 zł netto a RBL 1610 od 27 561,00 zł netto, obě jako orientační ceny, konfigurované pro daný proces; RBL 1390 je naceněn pro daný proces. Konfigurace (trubka, stůl, odsávání, otočný stůl) se vybírá na základě objednávky, proto začněte s kategorií CO₂ laserových plotrů nebo si vyžádejte cenovou nabídku.
Kolik stojí CO₂ laserový plotr – ceník v obchodech
K říjnu 2026, netto: prodejna A — laserový plotr 3040 (pole 30 × 40 cm, trubice 40 W) 4 300 zł a laserový plotr 6040 (60 × 40 cm, 40 W) 5 000 zł, laserový plotr 1610 na Ruidě od 18 116,34 zł s trubicí dle vlastního výběru; prodejna B — laserový plotr 1300×900 s trubicí 80 W, 100 W nebo 130 W 27 642,28 zł; prodejna C — laserový plotr 1390, 130 W 28 447,15 zł; prodejna D — laserový plotr 1390, 130 W 24 300 zł; prodejna E — laserový plotr 1390, 120 W 29 000 zł; prodejna A — laserový plotr 100 W 35 000 zł.
Rozdělení v rámci stejné třídy pole závisí na tom, co je zahrnuto v ceně: třída trubice, chladič, kompresor, typ stolu, odsávací systém, software a záruka na trubici. Porovnávejte specifikace, ne titulky nabídek. Zda potřebujete CO₂, diodový nebo vláknový laser, je určeno textem o laserovém gravírovacím stroji – diodovém, CO₂ nebo vláknovém (zdroj v polštině).
Typická odvětví a co to znamená pro váš výběr
Reklama a cedule: Plexisklová písmena, laminátové cedule, plakety – klíčová je kvalita akrylových hran a velká plocha. Obaly: karton, pěny – klíčová je rychlost a průchozí stůl. Nábytek a interiéry: překližka, MDF, ryté čela – klíčová je řezná síla a čistota gravírování; recept na čistou hranu je popsán v textu o laserovém gravírování do dřeva (zdroj v polštině). Sklenice a sošky: otočný talíř; recept na matně bílý povrch je popsán v textu o laserovém gravírování do skla (zdroj v polštině). Společný jmenovatel: CO₂ plotr je stroj pro nekovové materiály; pokud má být primárním materiálem kov, připočtěte do výpočtu vláknový popisovač nebo vláknový plotr.
Často kladené otázky
Řeže CO₂ laserový plotr kov?
Ve výkonové třídě gravírovacích plotrů (40–130 W) ne. Paprsek o délce 10,6 µm se z velké části odráží od holého kovu, takže CO₂ plotr v této třídě nemůže řezat plech ani gravírovat ocel. Plech se řeže vysoce výkonnými průmyslovými CO₂ lasery – jinou třídou strojů, kterou u tenkých plechů nahrazují vláknové lasery (RP Photonics). Je možné vytvořit na povrchu značku pomocí keramické přípravy, ale jedná se o značení, nikoli o ztrátu materiálu. Vláknové plotry se používají k řezání plechů a vláknové markery k značení.
Může CO₂ laserový plotr řezat PVC nebo vinyl?
Ne. Podle výrobce značkovacího systému laser uvolňuje z PVC chlór, který v kombinaci s vlhkostí vytváří kyselinu chlorovodíkovou, která je pro stroj ničivá a škodlivá pro člověka. Totéž platí pro vinylové fólie a PVC umělou kůži. Vybírejte materiály bez chlóru a zkontrolujte štítky.
Jaký výkon trubice je dostatečný pro překližku a plexisklo?
Pro gravírování a tenké plechy je základní výkon dostačující; výkonnější trubka primárně urychluje řezání stejné tloušťky, jak je uvedeno v tabulce výše. RBL 9060 se standardně dodává s výkonem 80 W a 130 W je volitelné.
Jak dlouho vydrží CO₂ trubice a kolik stojí její výměna?
Obchody uvádějí životnost skleněných trubic od „až 4 500 h” do „přibližně 12 000 h” (RECI). 80W trubice jako součást stavebnice stojí od října 2026 od 1 202,44 zł netto (RECI W1) do 1 350,41 zł netto (EFR F2) plus napájecí zdroj.
Vyžaduje CO₂ laserový plotr odsávání?
Ano. Výrobce laserového plotru označuje odsávání za nezbytné a společnost Roboteus doporučuje plánovat odsávací systém se strojem. Na výběr je mezi stacionárním filtrem (předfiltr, HEPA, chemická sekce) nebo externím odsáváním; u plastů je chemická filtrace povinná.
Zdroje
- https://roboteus.com/cs/stroje/co2-laserove-stroje/ — kategorie CO2 laserových plotterů Roboteus, materiály, FAQ o ventilaci a výkonu trubic, přibližné ceny RBL 9060 a RBL 1610
- https://roboteus.com/cs/stroje/co2-laserove-stroje/co2-laserovy-plotter-rbl-9060/ – parametry RBL 9060
- https://roboteus.com/cs/stroje/co2-laserove-stroje/co2-laserovy-plotter-rbl-1390/ – parametry RBL 1390
- https://roboteus.com/cs/stroje/co2-laserove-stroje/co2-laserovy-plotter-rbl-1610/ – parametry RBL 1610
- https://www.laserfocusworld.com/optics/article/16558543/fume-extraction-for-laser-marking-of-plastics — chlorovodík a benzen z PVC/PET, lepkavé částice
- https://www.rp-photonics.com/laser_cutting.html
Redakční poznámka
Cenové nabídky se liší a platí pro konkrétní konfigurace k říjnu 2026; před rozhodnutím si prosím ověřte u zdroje. Rychlosti, tloušťky a životnost jsou údaje výrobce a dodavatele v závislosti na stroji, trubici, čočce a materiálu – potvrzené testováním na vašich vlastních listech. Tento text nenahrazuje pokyny výrobce, bezpečnostní listy materiálů ani předpisy pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci s lasery.

