Jeśli wpisujesz w wyszukiwarkę „spawarka laserowa cena”, dostajesz rozrzut od niespełna dwudziestu do blisko pięćdziesięciu tysięcy złotych netto. Wszystko to są ręczne spawarki światłowodowe (fiber), czyli urządzenia z tej samej rodziny: źródło laserowe, światłowód, pistolet z optyką i podajnik drutu. Różnica w cenie nie bierze się z przypadku — da się ją rozłożyć na kilka konkretnych składników.
Ten tekst porządkuje ceny katalogowe netto z polskich sklepów (stan na październik 2026) według klasy mocy i rozkłada je na czynniki. Celowo nie liczymy tu kosztu całkowitego posiadania — gaz osłonowy, drut, części zużywalne, energię i szkolenie omawia osobny tekst o tym, ile kosztuje spawarka laserowa w pełnym rachunku. Tu chodzi o samą maszynę.
Jedno zastrzeżenie na początek. Roboteus nie publikuje ceny swojej spawarki: spawarka laserowa RBW 1500 jest wyceniana pod proces, po rozmowie o materiale, grubościach i wyposażeniu stanowiska. W tabelach poniżej znajdziesz więc ceny innych dostawców, a RBW 1500 pojawia się jako punkt odniesienia parametrów, nie ceny.
Spawarka laserowa — cena katalogowa netto według mocy (tabela)
Tabela zbiera ceny katalogowe netto z dwóch sklepów: cormak.pl i lsc-laser.pl, stan na październik 2026. Dopisek „3w1″ oznacza spawanie, czyszczenie i cięcie jednym pistoletem; modele bez niego to urządzenia wyłącznie spawające. Ceny promocyjne zaznaczamy osobno, bo po promocji wracają do poziomu regularnego.
| Klasa mocy | Model (sklep) | Uwagi | Cena katalogowa netto |
|---|---|---|---|
| 1000 W | SL1000 3w1 (cormak.pl) | 3w1 | 19 500 zł |
| 1000 W | WL1000 3w1 (cormak.pl) | 3w1 | 19 900 zł |
| 1000 W | WL1000 (cormak.pl) | tylko spawanie | 20 500 zł |
| 1500 W | SL1500 3w1 (cormak.pl) | 3w1 | 21 900 zł |
| 1500 W | WL1500 3w1 (cormak.pl) | 3w1 | 22 000 zł |
| 1500 W | WL1500 (cormak.pl) | tylko spawanie | 23 000 zł |
| 1500 W | A150 (cormak.pl) | kompaktowa | 26 828 zł |
| 1500 W | RBW 1500 (roboteus.com) | źródło Raycus, chiller S&A, podajnik w zestawie | wycena pod proces |
| 2000 W | WL2000 3w1 (cormak.pl) | 3w1, promocja | 24 900 zł (cena regularna 26 900 zł) |
| 2000 W | SL2000 3w1 (cormak.pl) | 3w1 | 26 800 zł |
| 2000 W | WL2000 (cormak.pl) | tylko spawanie | 28 500 zł |
| 2000 W | A200 (cormak.pl) | kompaktowa | 36 585 zł |
| 2000 W | AirWeld 2000 W (lsc-laser.pl) | chłodzona powietrzem | 42 900 zł |
| 2500 W | AirWeld 2500 W (lsc-laser.pl) | chłodzona powietrzem | 49 900 zł |
| 3000 W | SL3000 3w1 (cormak.pl) | 3w1 | 37 900 zł |
| 3000 W | WL3000 3w1 (cormak.pl) | 3w1 | 38 100 zł |
| 3000 W | WL3000 (cormak.pl) | tylko spawanie | 39 500 zł |
Dwie rzeczy widać od razu. Po pierwsze, w obrębie jednego katalogu przejście z klasy 1000 W do klasy 3000 W mniej więcej podwaja cenę. Po drugie, w klasie 2000 W rozpiętość między sklepami (od 24 900 zł w promocji do 42 900 zł) jest większa niż między sąsiednimi klasami mocy u jednego dostawcy. LSC Laser w wynikach wyszukiwania Google podaje zresztą ceny swoich spawarek „od 38 500 zł”, więc to nie wyjątek, tylko inne pozycjonowanie całej oferty.
Innymi słowy: widełki od 19 500 do 49 900 zł netto nie oznaczają „tanich” i „drogich” spawarek laserowych, tylko różne konfiguracje tej samej klasy urządzeń. Poniżej rozkładamy je na sześć składników.
1. Moc źródła: za co płacisz przy przejściu wyżej
Moc źródła to pierwszy i najbardziej oczywisty składnik ceny. Przekłada się na grubość materiału, którą da się przetopić, i na prędkość spawania przy danej grubości. Dla orientacji: RBW 1500 ze źródłem Raycus 1500 W spawa stal czarną, stal nierdzewną i aluminium do 5 mm według danych producenta. JM-Tronik dla spawarki LaserWeld 2000 W deklaruje, że „moc do 2 kW zapewnia pełen przetop do 6 mm”.
W katalogu Cormak kolejne klasy mocy w serii WL 3w1 kosztują: 19 900 zł (1000 W), 22 000 zł (1500 W), 24 900 zł w promocji lub 26 900 zł regularnie (2000 W) i 38 100 zł (3000 W). Skok do klasy 3000 W jest wyraźnie większy niż poprzednie, bo wraz z mocą rośnie wymagany chiller, pobór prądu i cena samego źródła.
Dobieraj klasę mocy do najgrubszego materiału, który spawasz regularnie, nie do tego, który trafia się raz na kwartał. Zapas mocy kosztuje przy zakupie i w eksploatacji, a przy cienkich blachach nie daje przewagi.
2. Chłodzenie: woda czy powietrze
Źródło laserowe i optyka pistoletu grzeją się, więc każda spawarka laserowa ma układ chłodzenia. W większości konstrukcji jest to chłodzenie cieczą z osobnym chillerem — RBW 1500 pracuje z przemysłowym chillerem S&A. Alternatywą są urządzenia chłodzone powietrzem, bez chillera: lżejsze, łatwiejsze do przewiezienia, bez płynu do wymiany.
W naszych danych jedyne spawarki chłodzone powietrzem z ceną katalogową to AirWeld z lsc-laser.pl: 42 900 zł netto za 2000 W i 49 900 zł za 2500 W. Modele WL2000 i SL2000 z cormak.pl kosztują od 24 900 do 28 500 zł, a kompaktowa A200 — 36 585 zł. Tej różnicy nie da się jednak przypisać samemu chłodzeniu: LSC pozycjonuje całą ofertę wyżej, więc porównujesz dostawców, nie układy chłodzenia. W katalogu Rywal ten sam podział widać w opisach: THEO MA1-35 i MA1-65 są chłodzone powietrzem, a chłodzona wodą MOST LN-HW 1500 jest opisana jako przeznaczona „do grubszych materiałów”.
Zwróć uwagę na cykl pracy. JM-Tronik przy chłodzeniu wodnym deklaruje cykl pracy na poziomie stu procent. Przy chłodzeniu powietrzem zapytaj, jak długo urządzenie pracuje ciągle przy pełnej mocy, zanim ją ograniczy. Chiller z kolei wymaga płynu i czystości układu — to koszt eksploatacji.
3. Funkcja 3w1: spawanie, czyszczenie, cięcie
„3w1″ to spawanie, czyszczenie powierzchni i cięcie jednym pistoletem, zwykle z wymiennymi dyszami i osobnymi trybami w sterowniku. Intuicja podpowiada, że to wersja droższa. Katalog Cormak pokazuje coś innego: WL1500 3w1 kosztuje 22 000 zł, a WL1500 bez tej funkcji 23 000 zł; WL2000 3w1 w promocji 24 900 zł wobec 28 500 zł za WL2000; WL3000 3w1 38 100 zł wobec 39 500 zł za WL3000.
W tym katalogu „3w1″ nie jest więc dopłatą, tylko inną konfiguracją głowicy i oprogramowania. Zanim przyjmiesz tę funkcję za darmo, zapytaj konkretnie: jaką grubość tnie, jakie dysze i szkła ochronne są do tego potrzebne i jak szybko zużywają się przy czyszczeniu.
4. Podajnik drutu i wyposażenie stanowiska
Spawanie laserowe z dodatkiem drutu wymaga podajnika, a podajnik ma rolki dobierane do średnicy drutu i końcówki, które się zużywają. Sprawdź, czy jest w zestawie. RBW 1500 ma automatyczny podajnik drutu w cenie, z wymiennymi rolkami i końcówkami. JM-Tronik opisuje swój podajnik jako czterorolkowy. W katalogu Cormak podwójny podajnik drutu jest osobną pozycją za 4 400 zł netto.
Dalej zaczyna się wyposażenie stanowiska, którego w ofercie maszyny zwykle nie ma: pozycjoner PS-360 za 3 633 zł i obrotnik OS-3 za 13 740 zł netto (cormak.pl, stan na październik 2026). Jeśli spawasz zbiorniki, rury albo spoiny obwodowe, policz go do inwestycji od razu.
5. Jakość źródła, sprawność i serwis
Dwie spawarki o tej samej mocy nominalnej mogą mieć źródła różnych producentów i różną sprawność. Dostawcy komunikują to różnie: Roboteus podaje producenta źródła (Raycus), JM-Tronik deklaruje sprawność źródła powyżej czterdziestu dwóch procent, wagę pistoletu 650 g i czas reakcji serwisu 24/48 h. Te deklaracje nie zastąpią próby na własnym materiale, ale pokazują, o co pytać.
Na cenę wpływa też to, co ułatwia codzienną pracę: menu sterownika i podajnika po polsku (RBW 1500 ma oba), lekki pistolet z wymienną optyką i dyszami, waga urządzenia (RBW 1500 waży 120 kg). Według LSC Laser inwestycja w spawanie laserowe bywa dwa do trzech razy wyższa niż w MIG/TIG, ale wydajność potrafi być nawet dziesięciokrotnie większa niż przy TIG. Ta relacja ma sens tylko wtedy, gdy maszyna rzeczywiście pracuje — serwis i dostępność części są częścią ceny, nie dodatkiem.
6. Gwarancja i dokumentacja technologiczna
Ostatni składnik najłatwiej pominąć przy porównywaniu cen w sklepach. JM-Tronik deklaruje gwarancję 3/5 lat i „gotowe WPQR”, czyli protokoły kwalifikowania technologii spawania. Dla warsztatu, który spawa elementy bez wymagań dokumentacyjnych, WPQR nie ma wartości. Dla zakładu dostarczającego konstrukcje pod nadzorem może skrócić drogę do własnej kwalifikacji technologii — czy i w jakim zakresie da się z nich skorzystać, zależy od normy i jednostki nadzorującej, pod którą pracujesz.
Zapytaj nie tylko „ile lat gwarancji”, ale też co obejmuje (źródło, optyka, chiller, podajnik) i czy szkła ochronne oraz dysze są wyłączone jako zużywalne.
Cena spawarki laserowej 1500 W i 2000 W — gdzie leży najczęstszy wybór
Dla małego i średniego zakładu metalowego decyzja zwykle sprowadza się do dwóch klas. W katalogu Cormak klasa 1500 W to przedział od 21 900 zł do 26 828 zł, a klasa 2000 W — od 24 900 zł w promocji do 36 585 zł; do tego AirWeld 2000 W z LSC za 42 900 zł. RBW 1500 jest wyceniana pod proces.
Różnica między klasami u jednego dostawcy to kilka tysięcy złotych; różnica między dostawcami w tej samej klasie — kilkanaście tysięcy. O wyborze powinna więc decydować grubość materiału i wyposażenie, nie sama liczba watów: jeśli regularnie spawasz do 5 mm, klasa 1500 W według danych producenta RBW 1500 wystarcza; jeśli potrzebujesz pełnego przetopu do 6 mm, JM-Tronik wskazuje na klasę 2 kW. Kto powinien kupować spawarkę ręczną, a kto nie, opisuje osobny tekst: ręczna spawarka laserowa — dla kogo i gdzie się kończy.
Na czym nie oszczędzać: BHP i odciąg
Spawarka laserowa światłowodowa to laser klasy 4 o długości fali około 1 µm. Oznacza to obowiązkowe okulary o odpowiedniej gęstości optycznej dla tej długości fali, osłony stanowiska zatrzymujące wiązkę i odbicia oraz odciąg dymów spawalniczych. Odbicia od błyszczących metali (aluminium, miedź) są realnym zagrożeniem. Tych pozycji nie ma w cenie maszyny, a bez nich nie wolno uruchomić stanowiska.
| Wyposażenie | Pozycja (sklep) | Cena katalogowa netto |
|---|---|---|
| Zestaw BHP | Laser Protect EASY (cormak.pl) | 3 600 zł |
| Zestaw BHP | Laser Protect EXPERT (cormak.pl) | 4 200 zł |
| Zestaw BHP | Laser Protect BASIC (cormak.pl) | 4 700 zł |
| Zestaw BHP | Laser Protect PRO (cormak.pl) | 5 400 zł |
| Zestaw BHP | Laser Protect PREMIUM (cormak.pl) | 7 500 zł |
| Odciąg dymów | FC-350 (lsc-laser.pl) | 3 950 zł |
| Odciąg dymów | FC-700 (lsc-laser.pl) | 7 500 zł |
Stan na październik 2026. Zestaw ochrony i odciąg razem to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych netto — przy spawarce za dwadzieścia kilka tysięcy to znacząca część inwestycji i jedyna pozycja, przy której cięcie kosztów nie ma sensu. Osłony dobiera się do stanowiska, nie do modelu spawarki.
Jak porównywać oferty: lista kontrolna
Zanim zestawisz dwie ceny obok siebie, sprowadź je do tej samej konfiguracji. Lista pytań do sprzedawcy:
- Czy cena jest netto i czy zawiera chiller, podajnik drutu, pistolet z kompletem dysz i szkieł ochronnych?
- Jaki jest producent źródła i jaka deklarowana sprawność?
- Chłodzenie wodą czy powietrzem, i jaki cykl pracy przy pełnej mocy?
- Jaką grubość producent deklaruje jako maksymalną dla stali czarnej, nierdzewnej i aluminium, i czy zrobi próbę na twoim materiale?
- Co obejmuje gwarancja, co jest wyłączone jako zużywalne, jaki czas reakcji serwisu?
- Czy w cenie jest szkolenie operatora i czy dostawca pomaga przy WPQR?
Pełną listę modeli i parametrów znajdziesz na stronie kategorii spawarki laserowe Roboteus. Wycena RBW 1500 pod konkretny proces wymaga podania materiału, grubości i rodzaju spoin.
Najczęstsze pytania
Jaka jest cena spawarki laserowej 1500 W?
W katalogu cormak.pl spawarki klasy 1500 W kosztują od 21 900 zł (SL1500 3w1) do 26 828 zł (kompaktowa A150), ceny katalogowe netto, stan na październik 2026. RBW 1500 Roboteusa w tej klasie nie ma ceny publicznej — jest wyceniana pod proces.
Czy spawarka laserowa 3w1 jest droższa od zwykłej?
Niekoniecznie. W katalogu Cormak wersje 3w1 są w każdej klasie mocy tańsze od odpowiedników wyłącznie spawających, na przykład WL1500 3w1 za 22 000 zł wobec WL1500 za 23 000 zł. Dopłata nie wynika więc z funkcji, tylko z konfiguracji i polityki cenowej dostawcy.
Czy spawarka laserowa chłodzona powietrzem jest droższa od chłodzonej wodą?
Nie wynika to z samego chłodzenia. Chłodzona powietrzem AirWeld 2000 W z lsc-laser.pl kosztuje 42 900 zł netto, a spawarki 2000 W z cormak.pl od 24 900 do 36 585 zł (ceny katalogowe netto, stan na październik 2026) — to różnica między dostawcami, nie między układami chłodzenia. Powietrze daje lżejsze urządzenie bez chillera; przy wyborze zapytaj o cykl pracy przy pełnej mocy.
Jaka jest cena spawarki laserowej RBW 1500 Roboteus?
RBW 1500 nie ma ceny publicznej. Roboteus wycenia ją pod proces, czyli po ustaleniu materiału, grubości, rodzaju spoin i wyposażenia stanowiska. W zestawie jest źródło Raycus 1500 W, chiller S&A, automatyczny podajnik drutu i pistolet z wymienną optyką.
Czy w cenie spawarki laserowej jest podajnik drutu i wyposażenie BHP?
Zależy od dostawcy. RBW 1500 ma podajnik w zestawie, a w katalogu Cormak podwójny podajnik to osobna pozycja za 4 400 zł netto. Okulary, osłony i odciąg zwykle nie są w cenie maszyny.
Czy spawanie laserowe jest droższe niż MIG lub TIG?
Według LSC Laser inwestycja w spawanie laserowe bywa dwa do trzech razy wyższa niż w MIG/TIG, przy wydajności nawet dziesięciokrotnie większej niż TIG. Czy ta relacja opłaca się w twoim zakładzie, zależy od liczby godzin spawania w roku, a nie od samej ceny maszyny.
Źródła
- https://www.cormak.pl/601-spawarki-laserowe — ceny katalogowe netto spawarek, zestawów BHP i wyposażenia, stan na październik 2026
- https://lsc-laser.pl/wady-i-zalety-spawania-laserowego/ — ceny katalogowe netto AirWeld 2000 W i 2500 W oraz odciągów FC-350 i FC-700 (widgety produktowe na tej stronie), stan na październik 2026; relacja kosztu inwestycji i wydajności wobec MIG/TIG; informacja „od 38 500 zł” z opisu strony lsc-laser.pl w wynikach Google
- https://jm-tronik.eu/pl/maszyny/laserweld-spawarka-laserowa/ — deklaracje producenta: przetop do 6 mm, sprawność, pistolet, gwarancja, serwis, WPQR
- https://sklep.rywal.com.pl/spawarki-laserowe,57 — podział na modele chłodzone powietrzem i wodą (THEO, MOST)
- https://roboteus.com/pl/maszyny/spawarki-laserowe/spawarka-laserowa-rbw-1500/ — parametry RBW 1500
- https://roboteus.com/pl/maszyny/spawarki-laserowe/ — kategoria spawarek laserowych Roboteus
Uwaga redakcyjna
Ceny katalogowe przytoczone w tekście pochodzą ze stron sklepów według stanu na październik 2026 i mogą się zmieniać; przed decyzją sprawdź aktualną ofertę i zapytaj o konfigurację. Deklarowane grubości i parametry zależą od konkretnej maszyny, materiału i przygotowania krawędzi. Tekst nie zastępuje instrukcji producenta ani przepisów BHP dotyczących pracy z laserem klasy 4.

