ROBOTEUS / WIEDZA

8 lis 2026

Wycinarka plazmowa CNC: stół, THC, źródło, sterowanie

Wycinarka plazmowa CNC (wypalarka, ploter): grubość zalecana i przebicie wg źródła, stół wodny czy wentylowany, THC, ceny stołów i 10 pytań.

Wycinarka plazmowa CNC RBP 1530 PRO Roboteus z THC

Wycinarka plazmowa CNC — w sklepach także wypalarka plazmowa, ploter plazmowy albo stół plazmowy CNC — to portal, który prowadzi palnik plazmowy po programie nad arkuszem blachy. To inne urządzenie niż ręczna przecinarka, w której palnik trzyma operator; jeśli dopiero wybierasz między nimi, zacznij od tekstu przecinarka plazmowa — ręczna czy stół CNC.

Karty produktów wymieniają te same pozycje: źródło, stół, THC, napędy, sterownik, oprogramowanie — rzadko wyjaśniając, co z tego wynika dla grubości, krawędzi i kosztów. Ten tekst przechodzi przez nie po kolei i kończy się tabelą cen oraz checklistą.

Liczby pochodzą z kart ploterów plazmowych CNC Roboteus, ze stron producenta Hypertherm i z polskich sklepów, które oznaczamy literami A–D (stan na październik 2026). Zasadę działania łuku opisuje tekst o tym, jak działa cięcie plazmowe.

1. Źródło plazmy decyduje o grubości, rama — o geometrii

Roboteus ujmuje to wprost w opisie kategorii: „O maksymalnej grubości decyduje nie sam ploter, tylko moc źródła plazmy dobieranego do zamówienia — ta sama rama może pracować z różnymi źródłami”. Pytanie „jaką grubość tnie ten stół” nie ma więc odpowiedzi bez nazwy źródła. Rama i napędy odpowiadają za zgodność konturu z rysunkiem, źródło — za grubość i krawędź.

Hypertherm podaje dla każdego źródła kilka różnych grubości, które sklepy często skracają do jednej liczby. Poniżej stal węglowa według stron producenta, z cenami zestawów z polskich sklepów:

Źródło Hypertherm Prąd Zalecana (500 mm/min) Przebicie Cena zestawu netto (sklep A, stan na październik 2026)
Powermax45 XP 10–45 A 16 mm 12 mm 45 SYNC, zestaw CNC: 13 399,19 zł
Powermax65 SYNC 20–65 A 20 mm 16 mm zestaw CNC: 19 000 zł
Powermax85 SYNC 25–85 A 25 mm 20 mm zestaw CNC: 28 373,98 zł
Powermax105 SYNC 30–105 A 32 mm 22 mm zestaw ręczny: 30 081,30 zł
Powermax125 30–125 A 38 mm (przy 457 mm/min) 25 mm 46 949,59 zł

W pierwszym wierszu grubości dotyczą Powermax45 XP, a cena zestawu CNC Powermax45 SYNC; przed zakupem porównaj kartę konkretnego modelu. Grubość rozdzielającą i punkt przy 250 mm/min pokazuje pełna tabela w tekście o tym, jak działa cięcie plazmowe.

Dla stołu CNC liczą się dwie kolumny: zalecana i przebicie. Przebicie ogranicza każdy kontur zaczynany wewnątrz arkusza: instrukcja starszego modelu Powermax45 w kartach cięcia od 15,9 mm zaleca start od krawędzi, a otworów od krawędzi zacząć się nie da.

Poza Hyperthermem sklepy oferują tańsze źródła z gniazdem CNC: Spartus ProCUT 125CNC (20–100 A) za 10 500,00 zł netto i ProCUT 145CNC za 14 100,00 zł netto w sklepie B, z maksymalną grubością cięcia według sklepu 55 i 60 mm, oraz Spartus EasyCUT 100CNC za 4 799 zł netto w sklepie A (ceny katalogowe, stan na październik 2026). Sklepy nie piszą, czy to grubość rozdzielająca, czy produkcyjna — pytaj o obie i o przebicie. Na drugim końcu jest MAXPRO200 (sklep A, 105 165 zł netto): praktycznie bez żużlu do 20 mm, przebijanie produkcyjne 32 mm.

2. Stół wodny czy wentylowany

Stół zbiera iskry, odpady i dym, a każda konstrukcja robi to inaczej. Hypertherm na swoim blogu wymienia dla stołu wodnego bardzo dobrą kontrolę dymu, mniejsze odkształcenia cienkich blach i lepszą metalurgię krawędzi części z nierdzewki. Wady: rdza na lamelach i maszynie, rozbryzgi zwiększające żużel, wolniejsze cięcie, trudne czyszczenie i zamarzanie w nieogrzewanej hali.

Stół wentylowany (suchy, z odciągiem pod rusztem) według Hypertherma daje lepszą jakość cięcia stali, nie rdzewieje i łatwiej się go czyści. Jego koszt leży w powietrzu: odciąg wyciąga z hali ogrzane albo schłodzone powietrze, a strefowanie i filtracja podnoszą cenę instalacji. Rząd wielkości według Hypertherma — stół 4 × 4 stopy przy plazmie do 100 A potrzebuje ok. 3200–3600 CFM odciągu, czyli ok. 5400–6100 m³/h.

Plotery Roboteus mają różne stoły, zgodnie z kartami maszyn:

Model Stół (według karty)
RBP 1515W szablowy ze zintegrowaną wanną wodną, która według karty redukuje dym, hałas i odkształcenia
RBP 1530 szablowy ze skrzynią wentylowaną, kanałowy wentylator odciągowy w zestawie
RBP 1530 PRO wentylowany szablowy

Wybór zależy od hali, nie tylko od maszyny. Stół wodny ma sens tam, gdzie trudno poprowadzić wydajny odciąg pod rusztem, a tnie się sporo cienkiej blachy. Wanna ogranicza dym, ale go nie eliminuje, więc wentylacja hali nadal jest potrzebna, zwłaszcza przy nierdzewce i ocynku. Wentylowany wybierz tam, gdzie liczy się krawędź stali i jest gdzie poprowadzić kanał. Sprawdź, czy filtr jest w cenie, czy po stronie kupującego.

3. THC: po co kontrola wysokości palnika

THC (torch height control) utrzymuje stałą odległość dyszy od blachy na podstawie napięcia łuku: im wyżej palnik, tym wyższe napięcie, więc sterownik koryguje oś Z tak, by napięcie zostało na zadanym poziomie. Według SSAB napięcie zmienia kształt szczeliny — szczelina wąska na dole i szeroka u góry oznacza, że napięcie trzeba obniżyć; ten sam objaw daje zbyt duża prędkość.

Wysokość przekłada się wprost na krawędź. Instrukcja Powermax45 opisuje, że palnik za nisko daje ujemny kąt cięcia, a za wysoko — dodatni. Bez THC pofalowany arkusz oznacza zmienny kąt i szybsze zużycie dyszy.

Na co patrzeć w ofercie:

  • Pomiar wysokości startowej. Przed przebiciem palnik opuszcza się do kontaktu z blachą, a sterownik ustala punkt zero. Hypertherm w karcie CommandTHC opisuje pomiar omowy i rezerwowe wykrywanie przez utknięcie silnika osi Z — na wypadek blachy malowanej albo cięcia pod wodą, gdy kontakt elektryczny zawodzi.
  • Regulacja i blokady. CommandTHC reaguje na zmiany napięcia łuku mniejsze niż 1 V i pozwala wyłączyć regulację w narożnikach, „to keep the torch from diving”, czyli żeby palnik nie zanurkował przy zwolnieniu ruchu. RBP 1515W ma THC z regulacją czułości i zwłoki, RBP 1530 PRO — interfejs THC PROMA 50:1.
  • Uchwyt bezkolizyjny. Odcięty detal potrafi się podnieść i zahaczyć o palnik. RBP 1515W i RBP 1530 mają bezkolizyjny uchwyt indukcyjny i czujnik długości palnika, RBP 1530 PRO — bezkolizyjny system palnika OHMIC, który według karty wykrywa materiał i chroni głowicę.

Jeśli źródło kupujesz osobno, sprawdź, czy ma wyjście napięcia łuku zgodne z interfejsem THC maszyny.

4. Rama, napędy i dokładność

Plotery RBP mają ramę ze stali i aluminium, prowadnice liniowe HIWIN HGR20 i helikalne listwy zębate. Różnią się napędem: RBP 1515W i RBP 1530 pracują na silnikach krokowych 8,5 Nm ze sterownikami Leadshine MA860H, a RBP 1530 PRO na silnikach krokowych 8,5 Nm z technologią endloop, czyli z enkoderami na osiach X i Y i sterownikami HBS860H.

Zwykły silnik krokowy pracuje w pętli otwartej: sterownik wysyła impulsy i zakłada, że oś je wykonała. Gdy silnik zgubi krok, kontur się przesuwa, a widać to dopiero przy pomiarze detalu. Enkoder zamyka pętlę: karta RBP 1530 PRO opisuje to tak, że silniki z enkoderami „wykluczają ryzyko gubienia kroków przy wyższych prędkościach roboczych”. Serwonapędy w droższych stołach rozwijają tę samą ideę.

Dokładność pozycjonowania według kart Roboteus to < 0,08 mm / 300 mm (RBP 1515W i 1530) oraz < 0,1 mm / 300 mm (RBP 1530 PRO), prędkość robocza do 10 000 mm/min (RBP 1515W i 1530) i do 12 000 mm/min (PRO). Porównując oferty, sprawdzaj długość odniesienia: sklep B podaje dla swojego portalu 1500 × 3000 mm +/- 0,1 mm/m.

Dokładność maszyny nie jest dokładnością detalu: o wymiarze decydują też szczelina, skos i odkształcenia cieplne, a Hypertherm klasyfikuje kąt krawędzi plazmy powietrznej w zakresie 5 według PN-EN ISO 9013. Wysoka prędkość osi liczy się przy cienkiej blasze; przy grubszej ogranicza ją proces — według instrukcji Powermax45 przy 45 A (starszy model) blachę 6,4 mm tnie się z prędkością 1500 mm/min, a 12,7 mm — 510 mm/min.

5. Sterowanie, CAM i nesting

CAM zamienia rysunek DXF na ścieżki z wejściami palnika, kolejnością cięcia i nestingiem (ułożeniem detali na arkuszu), a sterownik wykonuje gotowy kod. RBP 1515W i RBP 1530 mają kontroler Starfire SF2100C, zadajnik MPG i FASTCAM z licencją wieczystą oraz nestingiem; karta RBP 1515W opisuje kontroler jako offline, z wgrywaniem kodu .nc przez USB. RBP 1530 PRO ma sterowanie MyPlasM CNC i program MyMiniCam polskiej firmy Proma, przygotowane specjalnie do wypalarek plazmowych.

Hasło „nesting w zestawie” to za mało. Zapytaj, czy program:

  • importuje DXF bez ręcznego poprawiania konturów i rozpoznaje otwory;
  • tnie otwory przed konturem zewnętrznym i ustawia wejście palnika poza linią detalu;
  • obsługuje wspólną krawędź i mostki między detalami;
  • pozwala wyłączyć THC w narożnikach i na małych otworach;
  • ma tabele technologiczne dla twojego źródła (prąd, prędkość, wysokości, opóźnienie przebicia).

Każdy z tych punktów wpływa na zużycie materiałów eksploatacyjnych — instrukcja Powermax45 podaje, że przebijanie skraca ich żywotność w porównaniu ze startem od krawędzi. Jak przełożyć to na złotówki, liczymy w tekście o tym, ile wynosi koszt cięcia plazmą.

6. Format pola i zasilanie

RBP 1515W ma pole 1500 × 1500 × 150 mm przy wymiarach 236 × 222 × 140 cm; według karty to format do połówkowych arkuszy i mniejszych detali w warsztacie z ograniczonym miejscem. RBP 1530 i RBP 1530 PRO mają pole 1500 × 3000 mm, czyli cały standardowy arkusz bez docinania, przy wymiarach 375 × 230 × 145 cm.

Zasilanie planuje się osobno dla maszyny i źródła: plotery RBP pracują na 230 V jednofazowo, a większe źródła plazmy wymagają sieci trójfazowej. Wymagania zasilania i zużycie powietrza według modeli zestawiamy w tekście przecinarka plazmowa: jak dobrać prąd do blachy.

7. Ile kosztuje wycinarka plazmowa CNC: ceny katalogowe

Ceny katalogowe netto, stan na październik 2026. Zwróć uwagę na kolumnę „źródło w cenie”.

Model (sklep) Pole Stół Źródło w cenie Cena katalogowa netto
RBP 1515W (Roboteus) 1500 × 1500 mm szablowy z wanną wodną dobierane do zamówienia od 30 893,00 PLN netto (cena orientacyjna, konfiguracja pod proces)
RBP 1530 (Roboteus) 1500 × 3000 mm szablowy ze skrzynią wentylowaną dobierane do zamówienia wycena pod proces
RBP 1530 PRO (Roboteus) 1500 × 3000 mm wentylowany szablowy złącze pod Hypertherm / Spartus wycena pod proces
Stół plazmowy (sklep B) 1500 × 3000 mm wodny nie 31 000,00 zł
Ten sam stół + Spartus ProCUT 125CNC (sklep B) 1500 × 3000 mm wodny tak 41 000,00 zł
Stół plazmowy (sklep B) 2000 × 4000 mm wodny nie 37 900,00 zł
Portal plazmowy (sklep B) 1500 × 3000 mm sprzedawany bez stołu nie 19 900,00 zł
Portal plazmowo-gazowy (sklep B) 1500 × 3000 mm sprzedawana bez stołu nie 9 900,00 zł
Stół plazmowy ze źródłem 160 A (sklep C) 1500 × 3000 mm — tak, 160 A 55 000,00 zł
Stół plazmowy 120 A (sklep D) 1500 × 3000 mm blat z nożami trójkątnymi Huayuan 120 A 69 900,00 zł
Stół plazmowy 160 A (sklep D) 1500 × 3000 mm blat z nożami trójkątnymi Huayuan 160 A 79 900,00 zł

Dwa wnioski wynikają wprost z tabeli. Różnica między stołem wodnym sklepu B ze Spartusem i bez niego jest zbliżona do ceny samego źródła ProCUT 125CNC w tym sklepie. W sklepie D sam wyższy prąd źródła (160 A zamiast 120 A) podnosi cenę o podobną kwotę. Dla RBP źródło dobiera się do zamówienia, więc to ono w największym stopniu ustala grubość cięcia i cenę końcową — przy prośbie o wycenę podaj grubości, które tniesz najczęściej, i najgrubszą, którą musisz przebijać.

8. Checklista: 10 pytań do sprzedawcy

  1. Jakie źródło jest w ofercie (producent, model, prąd) i jaką ma grubość zalecaną, rozdzielającą i przebicia według producenta?
  2. Czy źródło ma gniazdo CNC i wyjście napięcia łuku zgodne z interfejsem THC maszyny?
  3. Stół wodny czy wentylowany? Jeśli wentylowany — czy wentylator, kanał i filtr są w cenie?
  4. Czy THC ma pomiar wysokości startowej, regulację czułości i blokadę w narożnikach?
  5. Czy uchwyt palnika jest bezkolizyjny?
  6. Silniki krokowe w pętli otwartej, z enkoderami czy serwonapędy?
  7. Na jakiej długości podano dokładność pozycjonowania i jaka jest prędkość robocza?
  8. Jakie oprogramowanie CAM, czy licencja jest wieczysta, po polsku i z automatycznym nestingiem?
  9. Jakie zasilanie potrzebuje maszyna, a jakie źródło; jaka sprężarka i jaki osuszacz?
  10. Co obejmują dostawa, montaż, szkolenie i serwis oraz skąd brać dysze i elektrody?

Najczęstsze pytania

Co to jest THC w wycinarce plazmowej?

To automatyczna kontrola wysokości palnika na podstawie napięcia łuku: sterownik koryguje oś Z tak, by odległość dyszy od blachy była stała także na pofalowanym arkuszu. Od tej wysokości zależą kąt krawędzi i żywotność dyszy.

Stół wodny czy z odciągiem — co wybrać?

Według Hypertherma stół wodny lepiej tłumi dym i ogranicza odkształcenia cienkich blach, ale rdzewieje; wentylowany daje lepszą krawędź na stali, ale wymaga wydajnego odciągu i filtracji. W ofercie Roboteus wannę wodną ma RBP 1515W, a stół wentylowany RBP 1530 i RBP 1530 PRO.

Jakie źródło plazmy do stołu CNC?

Takie, którego grubość zalecana i grubość przebicia obejmują blachy cięte na co dzień. Według Hypertherma Powermax45 XP przebija 12 mm, Powermax85 SYNC 20 mm, a Powermax125 25 mm stali. Grubość rozdzielająca nie jest dobrą podstawą doboru do pracy na stole.

Ile kosztuje stół plazmowy CNC 1500 × 3000?

W katalogach polskich sklepów (netto, stan na październik 2026) kompletny stół ze źródłem kosztuje od 41 000,00 zł (stół wodny ze źródłem Spartus w jednym z krajowych sklepów) do 79 900,00 zł ze źródłem 160 A (w innym sklepie); sam portal plazmowo-gazowy bez stołu i źródła to 9 900,00 zł. RBP 1530 i RBP 1530 PRO mają wycenę pod proces, bo źródło dobiera się do zamówienia.

Źródła

  • https://roboteus.com/pl/maszyny/plotery-plazmowe/ — zasada doboru źródła do zamówienia, opis kategorii
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/plotery-plazmowe/ploter-plazmowy-rbp-1515w/ — parametry RBP 1515W, cena orientacyjna
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/plotery-plazmowe/ploter-plazmowy-rbp-1530/ — parametry RBP 1530, stół wentylowany
  • https://roboteus.com/pl/maszyny/plotery-plazmowe/ploter-plazmowy-rbp-1530-pro/ — parametry RBP 1530 PRO, endloop, OHMIC, złącze źródła
  • https://www.hypertherm.com/en-US/hypertherm/powermax/powermax45-xp/ — grubości i przebicie Powermax45 XP
  • https://www.hypertherm.com/en-US/hypertherm/powermax/powermax65-sync/ — grubości i przebicie Powermax65 SYNC
  • https://www.hypertherm.com/en-US/hypertherm/powermax/powermax85-sync/ — grubości i przebicie Powermax85 SYNC
  • https://www.hypertherm.com/en-US/hypertherm/powermax/powermax105-sync/ — grubości i przebicie Powermax105 SYNC
  • https://www.hypertherm.com/en-US/hypertherm/powermax/powermax125/ — grubości i przebicie Powermax125
  • https://www.hypertherm.com/resources/more-resources/blogs/fume-control/ — stół wodny a wentylowany, wymagany odciąg
  • https://www.ssab.com/en/support/how-to-process/how-to-cut/20-questions-about-cutting — napięcie łuku a kształt szczeliny

Uwaga redakcyjna

Ceny katalogowe pochodzą ze stron sklepów według stanu na październik 2026 i mogą się zmieniać; część to ceny promocyjne albo pozycje oznaczone jako niedostępne. Grubości cięcia i przebicia zależą od konkretnego źródła, gatunku stali, materiałów eksploatacyjnych i ustawień, a deklaracje sklepów nie zawsze rozróżniają grubość rozdzielającą i produkcyjną. Tekst nie zastępuje instrukcji producenta maszyny i źródła ani przepisów BHP dotyczących cięcia plazmowego.